ISSN 1335-8715

10-12-2005   Martin Hanus   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Nezabíjajte ma, prosím

Holandská vláda predložila zákon, ktorý umožňuje eutanáziu nevyliečiteľne chorých detí do dvanásť rokov so súhlasom rodičov. Krajina tolerancie, ktorá je pre mnohých vzorom a západným predvojom nových etických prístupov, tak prelamuje poslednú hrádzu. Kam smeruje postkresťanská civilizácia?

Reakcia na príspevok

RE: pasivna c/a aktivna eutanazia
autor: jednokto
pridané: 14-12-2005 10:21


Martin, ty citas asi nieco ine, co ja pisem..ja som povedal, ze negativny postoj k eutanazii (nie svoej, ale vseobecne) vyplyva z nabozenstva, ci uz priamo, alebo sprostredkovane cez vychovu, aj ked ta nemusi byt priamo vedena v duchu praktizujuceho nabozenstva..

to vsak neznamena, ze zo sociologickeho vyvoja ludskej spolocnosti vyplyva pozitivny postoj k eutanazii.. Martin, to je o formalnej logike a o negacii vety :) ja tvrdim, ze zo sociologickeho a logickeho pohladu vyplyva moznost VOLBY konkretneho cloveka v konkretnom pripade, teda ze sa eutanazia apriori nevylucuje, a ci ano alebo nie, to sa ponechava na volbe jednotlivca... teda inak a polopatistickejsie - zo sociologickeho a logickeho pohladu sa mi javi, ze vyplyva pravo volby, ale z toho nabozenskeho pohladu sa mijavi zakaz volby a stanovenie jednej jedinej moznosti...jasne ze v pripade neschopnosti prejavit volu alebo v pripade, ked uz clovek neexistuje (mozog na kasu a telo len vegetuje) mozme hovorit o predchadzajucom suhlase (z USA ti asi bude znamy affidavit, ktorym pacient uvadza, ze nechce byt resuscitovany),alebo o prave rozhodnut, ktore ma niekto iny ako pacient.


Martin, isteze sa najde aj kopec neveriacich alebo hladajucich, ktori eutanaziu odmietnu, a je to ich vysostna volba, ich pravo na volbu, ktore je pre mna velmi dolezite.. ale nemyslim si, ze by nejako racionalne a logicky dokazali odovodnit aj to, ze by sa mali starat aj do volby niekoho ineho, alebo do volby rodica ohladom svojho dietat (za splnenia velmi, ale velmi prisnych podmienok a v pripadoch, kde niet debaty o nejakom stastnom konci)


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group