ISSN 1335-8715

10-12-2005   Martin Hanus   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Nezabíjajte ma, prosím

Holandská vláda predložila zákon, ktorý umožňuje eutanáziu nevyliečiteľne chorých detí do dvanásť rokov so súhlasom rodičov. Krajina tolerancie, ktorá je pre mnohých vzorom a západným predvojom nových etických prístupov, tak prelamuje poslednú hrádzu. Kam smeruje postkresťanská civilizácia?

Reakcia na príspevok

utanázia – slobodný akt jednotlivcov? (off topic?)
autor: Ján Gonda
e-mail: janygonda@recesia.sk
webstránka: http://www.recesia.sk
pridané: 13-12-2005 20:28


Na to, aby sme mohli hovoriť o slobodnom akte jednotlivcov, musíme mať na pamäti tri nevyhnutné práva: právo na súkromné vlastníctvo, právo na slobodu, právo na život. Ani jedno z nich nesmie byť narušené či spochybnené. Človek praktizuje svoju slobodnú voľbu pod sugesciou nákladov a prínosov v čase a priestore. Zvažuje, čo mu zaručí najväčší úžitok. Rodina mu môže zabezpečiť pohodlnejšie živobytie a psychickú podporu, avšak môže ho ukrátiť o čas, ktorý by inak investoval do kariéry. Musí položiť na jednu váhu úžitok investície do času stráveného v práci a času stráveného v rodine. Je zrejme, že firemný workoholik sa preto rozhodne inak ako dôsledný kresťan - aj vďaka subjektivizácii úžitku. Vzhľadom k uvedenému faktu, nemôžeme tento úžitok zhora nejako špecificky monitorovať alebo dehonestovať. Tento úžitok sa však v súlade s prirodzenými právami (a princípmi trhu) v prípade eutanázie určite nedosahuje.

Majme teda situačný model pána X a pána L (lekára). Pánovi X už život neprináša úžitok podľa vlastného uváženia vzhľadom na daný čas a priestor. Tak poprosí pána L, aby mu asistoval pri samovražde, keďže mu akési neznáme etické (?) alebo fyzické príčiny nedovoľujú samovraždu vykonať vlastným telom. Tak nastáva príklad trhovej výmeny za predpokladu, že pán L nie je k činu násilne nútený. Podmienka slobody je, zdá sa, splnená. Pán L pozbaví pána X života za predpokladu, že mu to prinesie nejaký úžitok – napr. finančná čiastka za lekársky „úkon“. Právo na život vyviera z práva na súkromné vlastníctvo. Teda človek musí vlastniť sám seba, tejto téze je inherentné právo na život. Právo na život je v ňom ako vlastníkovi svojho tela zakorenené, a tak je vcelku logické, že sa môže svojho života (ako súkromného vlastníctva) dobrovoľne vzdať (pričom týmto skutkom príde o všetky svoje práva). K čomu však dochádza pri asistovanej samovražde? Pán L si prisvojí súkromné vlastníctvo, resp. život druhej osoby, ak sa jej dobrovoľne zaviaže, že privlastnený život urýchlene ukončí. Požiadavka slobody je teda opäť splnená. Avšak človek nemôže byť človekom a majetkom zároveň, preto tvrdenie, že môže učiniť taký prejav vôle, ktorý sa svojej vôle, práv a vôbec statusu človeka zbavuje (odkladá do stanoveného rozhodnutia lekára), je vnútorne rozporuplné - a vôbec to nemôžeme považovať za úžitok. Človek a jeho život nemôže byť predmetom žiadnej dobrovoľnej výmeny. Iné by to už bolo, ak by lekárovi poskytol svoje obličky alebo pánovi K (kanibalovi) svoje nohy, samozrejme, dobrovoľne. Tým, že sa zbaví svojich možno pretučnených nôh, úžitok zo súcitu okolia preváži možnosť voľného pohybu do nútenej práce v armáde, rovnako pre pána K bude úžitok z pokrmu ľudského mäsa ďaleko väčší ako zo znechutenia extrémne pohŕdavým okolím. V tomto prípade už môžeme hovoriť o klasickej trhovej výmene, ktorú však máme právo ostro zavrhnúť a v súčasnosti to už za nás urobili zákonodarcovia. To už moderným liberálom nestojí v ceste sa šťastím „liberálnej spoločnosti“? Zatiaľ nie, ich budú až do smrti iritovať zbožní kresťania a konzervatívci. No aspoň už vedia, prečo ich nemusia poslať na druhý svet aj ich liberálnejší spoluobčania... Ale dostať chúťky na ich tukové vrstvy má pravo každý:)

Zo strany konzervatívcov sa tu nejedná o presadzovanie celospoločenských cieľov, ale o dôslednú "konzerváciu" prirodzených práv človeka.

- Ináč pekný článok! Čím viac publicistov nekoketujúcich s kultúrnym marxizmom, tým lepšie!


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group