ISSN 1335-8715

01-12-2005   Matúš Demko   Ideológia   verzia pre tlač

Bärbel Debus: Islamský fundamentalizmus – ideály a realita (preklad)

Ponúkame vám analýzu Islamského fundamentalizmu, ktorú vypracoval Bärbel Debus. Uverejnená bola na serveri Institute for Islamic Studies, www.islaminstitut.de. Článok preložil redaktor Pravého Spektra Matúš Demko.

Reakcia na príspevok

RE: K veci!
autor: Bzzz
e-mail: blsepesi@nextra.sk
pridané: 12-12-2005 9:42


V prvých 3 poznámkach s tebou súhlasím. Ohľadne štvrtej som sa asi zle vyjadril. Samozrejme, že aj medzi kresťanmi sú vrahovia a i., ide len o to, že nie sú k takémuto konaniu nabádaní v kostole.

IRA je Írska republikánska armáda a účel jej vzniku bol donútiť Britov opustiť Írsko. Je to paravojenská organizácia bojujúca za nezávislosť Írska, t.č. za nezávislosť Severného Írska. To, že Íri sú katolíci a Briti poväčšine protestanti je zase podľa mňa len zhoda okolností. Už som hovoril, že neverím v nábožensky motivovanú vojnu, iba na pohodlné zakrytie pravých úmyslov vznešenou myšlienkou obrany viery. Konieckoncov, Vatikán veľmi intenzívne vystupuje proti akejkoľvek vojne, či išlo o Balkán, Irak i Severné Írsko. A ak niekde nejakí kňazi nabádajú svojich veriacich k násiliu (o čom ja síce neviem, ale pouč ma), konajú proti Cirkvi a na vlastnú päsť. A takýchto kňazov by som aj ja postavil mimo Cirkev a hoci aj mimo zákon. Podobne ako niektorých imámov.

"Nie, niekto ich unasa. A na zaklade toho ze "niekto" potrestame vsetkych?"
To iste nie. Potrestajme vinníkov. Ale je veľmi zváženiahodné, či je účelné čakať, kým niekto vinu spácha. Neviem ako ty, ale ja tak bezhranične neverím, že v množine moslimov sú všetci "bezpeční". Podozrievam túto množinu, že sa v nej vyskytuje niekto nebezpečný. (Viem, že mi na to odpíšeš, že aj v množine kresťanov.) K tomuto dojmu (nehovorím, že presvedčeniu) ma vedú aj nedávne výroky (vraj) demokraticky zvoleného iránskeho prezidenta. Kto už má reprezentovať ľud svojej krajiny, ak nie prezident. Keď si ho teda zvolili, asi reprezentuje ich názory. A jeho militantné výroky sa mi teda ale vôbec nepáčia. A bojím sa ich.

Podľa toho, čo píšeš v poslednom odseku, mám dojem, že za násilie na Blízkom východe môžu vlastne židia. Áno, keď si v priebehu týždňa dokázali zobrať územia, ktoré teraz tak bolestne opúšťajú. O tomto viem a viem aj o neustálych odvetných akciách na jednej i druhej strane vo vzťahu Izrael - Palestína. Takže beriem aj argument, že ani Izrael nie je celkom bez viny. Z tohto hľadiska ale nechápem, prečo je islámský terorizmus zameraný proti kresťanom. Za to, že OSN, ktorá židom dala územia, je výplodom západnej civilizácie? Za to, že Izrael bol a je výdatne podporovaný Spojenými štátmi? Za globalizáiu? Za čo? Asi najviac verím tvrdeniu, že zo závisti voči doterajšiemu úspechu Západu. Ale pripúšťam, že sa môžem mýliť.
Nepovedal som, že podstata islamu je v terorizme, a ani si to nemyslím. Hovorím len, že ho islam umožňuje. Na rozdiel od kresťanstva. O judaizme nehovorím, vieme obaja, že "oko za oko, zub za zub" vyšlo z Mojžišových úst.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group