ISSN 1335-8715

07-12-2005   Róbert Janko   Komentáre   verzia pre tlač

Neonacisti vo vláde?

Stále s väčším znepokojením, ale hlavne s rastúcim znechutením sledujem verejný diskurz, ktorý sa rozvinul okolo vraždy študenta Daniela Tupého. Každý rozumný človek musí odsúdiť tento brutálny čin, ale každý účastník debaty by mal starostlivo vyberať slová, aby sa nezmenila na výmenu ideologických klišé, ktoré zmaria nevyhnutnú debatu o závažnom probléme.

Reakcia na príspevok

autorove poznamky
autor: róbert janko
e-mail: jjanko@nextra.sk
pridané: 11-12-2005 11:11


Uznávam, že môj šlánok sa môže zdať byť ťažkopádny, ale rozhodne odmietam, že by bol príliš dlhý t.j. že by sa musel skracovať, ale zaslúžil by si určitú redakčnú úpravu.
Znepokojuje ma skutočnosť, že debata je o všetkom inom len nie o samotnom článku. S toho dôvodu by som si dovolil trochu autorského vysvetlenia.
Predovšetkým by som chcel upozorniť, že by sme mali diskutovať o neschopnosti, alebo neochote politikov k diskusii, ktorá by nebola len výmenou bonmotov o ultrapravicovej, alebo komunistickej orientácii oponenta. Tieto heslá sú samozrejme lákavé pre poslucháčov diskusie, lebo jasne zaraďujú jej účastníkov, aj keď apelujú na najnebezpečnejšie predsudky, najskreslenejšie predstavy o politike ešte z komunistického obdobia. Ak Fico, alebo ľavicový publicisti píšu o súčasnej vláde ako o ultrapravicovej dopúšťajú sa hneď dvojnásobného skreslenia. V prvom rade domácim čitateľm naznačujú, že vo vláde sedia pohrobkovia klérofašizmu, alebo v 'lepšom prípade' pravicoví oportunisti, čo v obidvoch prípadoch znamená, že sú to nie príliš príťažlivé, ak nie priamo všetkými šlušnými ľuďmi odsúdeniahodné ľudské bytosti, ak sú to vôbec ľudia. S tohto dôvodu som zvolil titul Neonacisti vo vláde. Náhodní zahraniční čitatelia musia byť tiež pri slove ultrapravicoví zhrození, lebo si ho stotožňujú s nacionalistami, rastitami a neofašistami/nacistami, takže sa oprávnene musia pýtať ako je možné, že takéto 'živly', títo extrémisti sa dostali do vlády údajne demokratickej krajiny.
Tiež by som chcel upozorniť, že diskutujúci nevenovali pozornosť úlohe médií v rozvíjajúcej sa diskusii o rasizme, ale vôbec v politickej rozoprave. Pripomenul by som, že v článku priamo píšem o zameranosti médií na súčasnosť, na ich neschopnosť pracovať aj s vlastným archívom. Netvrdil by som, že médiám ide o prezentovanie tohto problému ako aktulity, alebo doslova škandálu, ale kedže sa problémom nevenujú pravidelne ich prístup k problém vyvoláva pocit, že sú dôležité, že je im potrebné venovať pozornosť, lebo sú svojím spôsobom škandálom, ale aj sú rovnako pominuteľné, rovnako krátkodobé ako bežné škandály napr. peripetie života jednotlivých slovenských Seperstar, alebo účastníkov reality show. Ak médiá neprejdú od tejto vlnovitosti k systematickosti nebude možné upevňovať rozvážnu politickú rozpravu, každý, aj skutočne významný politický problém, bude redukovaný na senzáciu, bude podporované škodlivé presvedčenie, že problémy sa môžu dobre vyriešiť iba do 24 hodín, inak nie sú riešiteľné.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group