ISSN 1335-8715

01-12-2005   Matúš Demko   Ideológia   verzia pre tlač

Bärbel Debus: Islamský fundamentalizmus – ideály a realita (preklad)

Ponúkame vám analýzu Islamského fundamentalizmu, ktorú vypracoval Bärbel Debus. Uverejnená bola na serveri Institute for Islamic Studies, www.islaminstitut.de. Článok preložil redaktor Pravého Spektra Matúš Demko.

Reakcia na príspevok

RE: K veci!
autor: Bzzz
e-mail: blsepesi@nextra.sk
pridané: 10-12-2005 14:48


"Ale one miesta koranu, kde sa o tom hovori su dodnes sporne, vedie sa spor o to, ci to interpretovat doslovne alebo nie. Keby sa mala brat biblia doslovne vsade, asi by ju kazdy veriaci velmi rychlo niekam smarili."
No vidíš. Asi by sa nemal ani Korán brať doslovne. Jazyk Biblie je v tomto už celkom slušne preskúmaný. Problém je v tom, že najviditeľnejšie (zámerne nehovorím najväčšie) autority islamu ho až na niektoré výnimky doslovne berú. Je fakt, že pri čítaní Starého zákona sa človeka zmocňuje depresia, ale v celkovom kontexte je (aspoň mne) jasné o čo ide a prečo je to tak napísané.

"Existuje tolko moslimskych skupin a ty ich zastresujes pod jedny kridla."
Lebo všetky majú potenciál tak činiť. Dnes rano som cestou do služby počúval Lumen a hovorilo sa o pravom mučeníctve. Nie umrieť v boji s mečom v ruke, ale kľačiac so zopätými rukami a s láskou v srdci, to je mučeníctvo. A v tom je, myslím, dosť podstatný rozdiel medzi kresťanstvom a islamom. Isteže všetky moslimské skupiny ma nebudú chcieť násilne obracať. My v západnej Európe im postavíme aj mešitu a budeme všetci vedľa seba mierumilovne existovať (až do prvých bombových útokov v metre, na stanici,...). Lenže, kamaráde, v Pakistane, Iraku, Iráne a inde na Blízkom východe sa teraz kresťanské kostoly vypaľujú, misionári a humanitní pracovníci sa unášajú. A to nie sú tí, čo ich bombardovali počas vojny, a moslimovia to dobre vedia.
Nehovorím to preto, že by som chcel zaviesť nejaké represie voči slušným moslimom v Európe. Ale tí ich imámovia sú podľa mňa nebezpeční. To snáď nepoprieš, že ich rozoštvávajú. A preto hovorím, že aj mierumilovný moslim má pod takýmto vplyvom potenciál stať sa extrémistom. Kresťanskí duchovní na násilie nenabádajú.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group