ISSN 1335-8715

07-12-2005   Róbert Janko   Komentáre   verzia pre tlač

Neonacisti vo vláde?

Stále s väčším znepokojením, ale hlavne s rastúcim znechutením sledujem verejný diskurz, ktorý sa rozvinul okolo vraždy študenta Daniela Tupého. Každý rozumný človek musí odsúdiť tento brutálny čin, ale každý účastník debaty by mal starostlivo vyberať slová, aby sa nezmenila na výmenu ideologických klišé, ktoré zmaria nevyhnutnú debatu o závažnom probléme.

Reakcia na príspevok

RE: NacIzmus
autor: PeterS
pridané: 08-12-2005 23:17


Fasizmus presadzuje tezu, ze najvyssou formou vyvoja ludstva je specifiky druh organizacie (fasci, zvezok), a zivotu tohoto organizmu sa vsetko poriaduje. Od vyberu vhodnych jednotlivcov na dalsie zuslachtovanie na zaklade pofidernych biologickych zakonov az po spojenie statnej ekonomiky s korporaciami, zruseni korporacneho trhu a planovaniu ekonomickeho vyvoja.

Narodny socializmus (nacizmus) preniesol tieto myslienky do prostredia Nemecka, cize v prvom rade akcentoval nemecky narod a v sirsom zmysle arijsku rasu ako to spolocenstvo, ktore ma pravo od prozretelnosti a historicku povinnost (uspechy arijcov v davnej historii) sa vyvijat smerom k nadcloveku (vyber v ramci SS, zaujimave, spravny vyznam je Cierne slnko, cize opet kult slnka, tentokrat cierneho, ktore sa predpoklada ako dvojhviezda k nasmu bielemu). Socializmus v nacizme bol v tom, ze kazdy arijec ma pravo pristupu k rovnakym podmienkam vyvoja. Samozrejme ze v specifickych rovnostarskych organizaciach.

Pravica obecne rozsiruje slobodu, lavica, ak sa ocistime od klise sa snazi o zabezpecenie rovnakych podmienok pre zivot jednotlivca a nie o nicenie slobody.

Kedze vsak existuje ix roznych trhov rozne organizovanych a trh na urovni miliard vobec nie je to insitne co sa tu spomina ako smithovsky a "pravicovy" ideal, reflektuje to i pojem extremna pravica. Extremna pravica sa neskryva s tym, ze slobosny trh drobnych remeselnikov je jedna vec, ale trh korporacii je druha. Preto sa extremna pravica casto spomina spolu s pojmom fasizmus, pretoze prebera niektore jeho crty a to spojenie korporacii so statom a teda dohodu so statom, ze stat nebude regulovat ci vytvarat trh pre korporacie a elitarstvo talianskeho fasizmu, kde korporacne styky su polom len pre vyvolenu elitu.

PS. pochopim, ak budete mat tazkost s korporacnym trhom, pretoze by to nahladalo tunajsie insitne videnie slobodneho trhu, ale bavime sa nie o nejakom Karolkovi s maliarskou stetkou, ale o klanoch kontrolujucich majetok v hodnote niekolko desiatok tisic miliard dolarov. Pri tychto cislach je vecsina vlad sveta smiesna, ak by sa voci tejto sile stavala na odpor.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group