ISSN 1335-8715

01-12-2005   Matúš Demko   Ideológia   verzia pre tlač

Bärbel Debus: Islamský fundamentalizmus – ideály a realita (preklad)

Ponúkame vám analýzu Islamského fundamentalizmu, ktorú vypracoval Bärbel Debus. Uverejnená bola na serveri Institute for Islamic Studies, www.islaminstitut.de. Článok preložil redaktor Pravého Spektra Matúš Demko.

Reakcia na príspevok

RE: K veci!
autor: D
pridané: 08-12-2005 17:13


Alebo sa to zvrhava na obhajobu jedinecnosti uciteho nabozenstva resp. vierouky. Upozornil som na podobnost urictych ideii, ktoru mozno najst aj u krestanov, ktore popisuje autor clanku. Tym to zacalo.

"Každý kresťan vie, že viesť výbojnú vojnu protirečí jeho viere."
No asi kazdy nie a nebolo to tak ani v minulosti. Ostatne toto moze byt azda v poriadku, ale cosi moze spokojne skonstatovat aj moslim...kazdy moslim vie...
a taký človek skutočne vieru vo svojom vnútri zatlačil do úzadia. Ja nemam nic proti Tvojmu pohladu na vieru,ani na kritria spravneho krestana, ale preco si pri posudzovani islamu vyberaz z neho to najhorsie a merias ho len tymi najlepsimi cnostami ludi, ktori sa hlasia ku krestanstvu. A potom dospievas k zaveru, ze to musi byt zvratena podstata islamu, co "nuti" konat ludi tak ako konaju.

V tom istom zmysle ani islam...
kolko vojen sa viedlo v mene viery, kolko vrazdenia, kolko poddanych bolo statych v mene bozskej podstaty moci panovnika, utrpenie zien ktore boli stavane na roven muzovho majetku a ked to zrovna nebol rytier s velkym srdcom, zena mala smolu...
Nespravala sa ferovo...zopar...to mi pride ako dobry priklad moralneho relativizmu...Aplikuj prosim, ked uz chces tak rovnaku logiku ale aj rovnaky meter.
Podstata Islamu je aka podla Teba?

"Kritizujte ľudí, nie Cirkev"
Ale cirkev su ludia. Nic viac. Samozrejme odvolavanim sa na cirkev sa straca adresnost a ako vidis, ja sa tomu vyhybam ako to z priestorovych dovodov ide. Ale ty sa tohoto hesla vobec nedrzis. Kolektivizujes vinu na zaklade viery, ku ktorej sa ti, co konaju hlasia.

"kolektívna prevencia" - tym zacali aj nacisti, zlta hviezda. Ja neaplikujem nic na cirkev a uz rozhodne nie na nabozenske slobody nikoho ineho.

Byt otvoreny voci inym nazorom je znakom osobnosti, kto nie je otvoreny voci inym nazorom, nepochybuje o svojich nikam sa neposunie. V lepsom pripade skonci ako "inteligetny hlupak". Nejde o ziaden extren ale o osvietenecky a liberalny ideal, ktory ma opodstatnenie aj dnes s dosledkom slobody, nie slobodnej vole, ale tej skutocnej.
Ja si tiez neraz priznavam, ze mam predsudky, ale zopar skusenosti ma presvedcilo o tom, ze ma zmysel s nimi bojovat.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group