ISSN 1335-8715

01-12-2005   Matúš Demko   Ideológia   verzia pre tlač

Bärbel Debus: Islamský fundamentalizmus – ideály a realita (preklad)

Ponúkame vám analýzu Islamského fundamentalizmu, ktorú vypracoval Bärbel Debus. Uverejnená bola na serveri Institute for Islamic Studies, www.islaminstitut.de. Článok preložil redaktor Pravého Spektra Matúš Demko.

Reakcia na príspevok

RE: K veci!
autor: Bzzz
e-mail: blsepesi@nextra.sk
pridané: 08-12-2005 8:25


Tak dobre! Podmorský výskum = islamský fundamentalizmus a čarodejnice = diskusia o kresťanstve. Ja len toľko, že diskusia sa ubrala kamsi od veci, to je všetko. Vždy sa to totiž zvrhne na kritiku kreťanstva, nech je základnou témou čokoľvek.

Majetkové záujmy nie sú podľa mňa zjednodušenie. Ja mám na to taký názor. Každý kresťan vie, že viesť výbojnú vojnu protirečí jeho viere. Z tejto premisy vychádzam. Ak vedie nejakú vojnu, nie je to z kresťanských pohnútok. Ja viem, že sa tento pohľad môže zdať strašne naivný. Ale taký človek skutočne vieru vo svojom vnútri zatlačil do úzadia, aj keď takú vojnu viedol s njlepším úmyslom vieru brániť, či šíriť.

"Kazde nabozenstvo v tom zmysle ako o nom uvazujes ty umoznuje vrazdenie a utlak"
Podľa toho, čo myslíš pod tým umožňuje. Kresťanstvo, povedal by som, s ním počíta, ale nikoho nenabáda, aby ho konal. Islam ho umožňuje aj priamo konať za účelom dosiahnutia cieľa.
Stále sa asi krútime okolo podstaty a nejako nie a nie sa k nej dostať. Ja nepopieram, že RKC urobila chyby, niektoré skutočne vážne. Dala v rámci inkvizície popraviť zopár (!) ľudí, ani voči židom sa vždy nesprávala férovo, má nepochybne aj pedofilných kňazov a určite by sme našli v histórii aj súčasnosti mnoho ďalších problémov. Ale ona ich pozná, vyznáva, ospravedlňuje sa za ne a snaží sa ich napraviť. To som si nie istý, či niektorá iná zložka spoločnosti dokázala. Ale hlavne: podstata jej učenia je bezkonkurenčne dobrá - láska, porozumenie, rešpekt, sloboda. Nie, to nie je žiadne klišé. To je skutočná podstata. Za to, ako sa správajú ľudia, aj členovia Cirkvi ona nemôže, lebo nemá vplyv na ich slobodu. Môže ich potrestať odopretím sviatostí či exkomunikáciou, ale ich konanie tým nezmení. Môže ich učiť a radiť im, ale záleží len na ľuďoch, ako tie rady "strávia".
Už nevie, ako to povedať. Kritizujte ľudí, nie Cirkev.

Pokiaľ ide o kolektívnu vinu, spomenul som, že má s moslimami aj dobré skúsenosti. A možno by bol lepší termín "kolektívna prevencia". Ako sa zdá, aplikuješ ju aj ty na Cirkev. A čo sa týka predsudkov? Povedzme, že ich mám (hoci ja si myslím, že nie), ale názory typu "byť otvorený iným názorom" či "vyskúšať treba všetko" sú zase opačným extrémom. Ja si myslím, že len dôsledne filtrujem, k skutočným predsudkom mám dosť ďaleko. Keby to tak nebolo, asi by som tu nediskutoval a už vôbec by som sa nebavil s tebou, alebo by som ti naopak nadával.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group