ISSN 1335-8715

01-12-2005   Matúš Demko   Ideológia   verzia pre tlač

Bärbel Debus: Islamský fundamentalizmus – ideály a realita (preklad)

Ponúkame vám analýzu Islamského fundamentalizmu, ktorú vypracoval Bärbel Debus. Uverejnená bola na serveri Institute for Islamic Studies, www.islaminstitut.de. Článok preložil redaktor Pravého Spektra Matúš Demko.

Reakcia na príspevok

RE: K veci!
autor: D
pridané: 07-12-2005 21:43


Cital som ho pozorne. Pochopil som carodejnice ako metaforu a v rovnakej suvislosti som ju pouzil aj ja.
Takze este raz, kde su tie carodejnice v diskusii?

V com je Tiso zly priklad? Vid. vyssie...
Majetkove zaujmy, zase pokus cely problem zjednusit a interpretovat len podla tej stranky problemu, ktora je prijatelna.
O nezavislost Irska uz ide velmi dlho, uz v casoch ked liberali presadzovali nabozenske slobody voci konzervativcom a zaroven presadzovali pravo Irska na sebaurcenie. Aj nabozensky rozmer konfliktu je tam neodskriepitelny aspon pri takej logike ako aplikujes na Islam. Nie spanielske dobyvacne vojny, to je daleka historia, mrkni sa na revolucionarov napr. v Kostarike.
Krestanstvo bolo prijimane ale aj odmietane z roznych dovodov. Zase si zjednodusujes situaciu a odvolavas sa na nejake "vseobecne prijimane fakty".
Nie vsetky indianske kmeni kladli ludske obety a niekde bola obet vlastneho zivota povazovana za "vrchol blaha", lasky k bohu a nebola nedobrovolna, podobne aj kanibalizmus sa v mnohych kmenoch spajal s laskou.

Kazde nabozenstvo v tom zmysle ako o nom uvazujes ty umoznuje vrazdenie a utlak. Utlak a vrazdenie pocitovali zidia dlhe storocia davno pred nastupom fasizmu. U nas tieto ukrutnosti v nadvazovali v opraseni predsudkov voci zidom coho zdrojom bola ich podnikatelska sikovnost, hoci niekedy aj hamiznost.(ale taki sa nasli aj medzi katolikmi, ze ano)

"Čo je na tom zlé, keď chcem chrániť svoje záujmy pred nebezpečenstvom potláčania mojej viery a možno aj života. "

Co je na tom, ze aplikujes kolektivnu vinu? Ze odsudzujes nabozenstvo a nie ciny, ktore su nim legitimizovane, hoci ide len o jednu moznu intepretaciu a prax na zaklade onej vierouky? Tvoja vierouka nebola takto zneuzita v minulosti a teraz mozeme prejst k carodeniciam a zidom.

Ty nie si taky somar, ty radsej budes aplikovat kolektivnu vinu, vynasat sudy hlava nehlava, ubezpecovat sa v spravnosti viery v predsudky voci inemu nabozenstvu...


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group