ISSN 1335-8715

01-12-2005   Matúš Demko   Ideológia   verzia pre tlač

Bärbel Debus: Islamský fundamentalizmus – ideály a realita (preklad)

Ponúkame vám analýzu Islamského fundamentalizmu, ktorú vypracoval Bärbel Debus. Uverejnená bola na serveri Institute for Islamic Studies, www.islaminstitut.de. Článok preložil redaktor Pravého Spektra Matúš Demko.

Reakcia na príspevok

RE: K veci!
autor: Bzzz
e-mail: blsepesi@nextra.sk
pridané: 07-12-2005 7:29


Zrejme si ty nečítal môj prípevok, lebo v tej istej vete, s ktorej si vytrhol čarodejnice, je slovíčko keby. Buď taký dobrý, prosím, a prečítaj si ju ešte raz. A nevynášaj predčasne súdy, keď nemáš dosť informácii, radšej sa opýtaj!

Tiso je dosť zlý príklad. Urobil chyby, pravdepodobne vedome a bol za ne potrestaný, ako sa tu už spomínalo. Írsko? To je presne klasický prípad zneužitia náboženstva na podporu majetkových záujmov. Sám predsa vieš, že tam ide o nezávislosť Severného Írska od Británie. To, že jedni sú katolíci a jedni sú protestanti, je len fakt na ktorý násilie zvaľujú takí ako si ty. No a pokiaľ ide o Južnú Ameriku, ak máš na mysli španielske dobyvačné vojny, zas je to len vec, ktorá nemá s náboženstvom nič spoločné. JA je momentálne jedna z najviac veriacich oblastí. Myslíš, že by tomu tak bolo, keby to bolo z donútenia. Pre Indiánov bola kresťanská viera práve veľmi príťažlivá, to je dnes už všeobecne príjmaný fakt. Prečo? Ako iste vieš, Indiáni v rámci svojich obradov konali krvavé ľudské obety. A práve obeta Krista na kríži im bola veľmi sympatická, preto s prijatím viery nebol až taký veľký problém. To čo v JA robili conquistadori, nemá s náboženstvom nič spoločné.

Ohľadne islamu v Európe som vyjadril len svoj názor. A máš pravdu. Nie som tolerantný k náboženstvu, ktoré implicitne umožňuje vraždenie a útlak. Rešpektujem jeho existenciu, ale netolerujem konanie niektorých moslimov. Čo je na tom zlé, keď chcem chrániť svoje záujmy pred nebezpečenstvom potláčania mojej viery a možno aj života. Mali by sme mať ešte v živej pamäti osmanskú expanziu do Európy. Ale my chceme byť demokrati, liberáli, tak si necháme skákať aj po hlavách. Ja taký somár nie som, aspoň v názoroch nie.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group