ISSN 1335-8715

05-12-2005   Michal Šabatka   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

O toleranci

Už v dobách velkých antických filosofů, jako byli Sokrates, Aristoteles nebo Platón, si lidé mnohem jasněji uvědomovali společenský rozměr bytí člověka. Aristoteles dokonce označil lidskou bytost za „zoón politikon“, tedy bytost společenskou, určenou k životu v politickém společenství.

Reakcia na príspevok

RE: Uff
autor: Bzzz
e-mail: blsepesi@nextra.sk
pridané: 06-12-2005 10:18


No, práve si predviedol svoju mieru "tolerancie".

Aj keď článok operuje s pojmami ako Boh, Pravda, Viera a pod., je o tolerancii a úskaliach, ktoré sa za týmto pojmom skrývajú. Ale ústredné náboženské pojmy ťa asi tak strašne iritujú, že začneš písať nezmysly úplne od veci.
Chyby v myslení správaní sa dedinských ľudí (neviem síce prečo, lebo mestskí sú takí istí), o ktorých píšeš, sú absolútne nezávislé na tom, v čo človek verí. Sú to chyby človeka a ako ráčiš vidieť zo svojho príspevku, máš ich aj ty. Rozdiel je len v tom, že ty máš alibi, lebo si ateista. Ty skrátka môžeš. Naopak veriaci človek, hoci k takémuto mysleniu a konaniu sklon nesporne má, vie, že je to nesprávne.
Aj mňa sa zmocní znechutenie, keď prídem na Veľkonočnú nedeľu do kostola a nemám si kde sadnút, hoci v iné nedele to nie je problém. "Kde boli títo ľudia doteraz? A prečo tam nezostali, keď celý rok do kostola ani nepáchnu?" - pomyslím si. To je moja ľudská chyba, moja zlá tendencia. Ale na druhej strane som rád, že prišli aspoň raz za rok a úplne nezabudli. To sa vo mne ozýva to, čo mám od Boha. A takáto je väčšina veriacich. Ver mi, rozprával som sa s nimi. Pre ateistu by v tejto situácii stačilo zanadávať si, že si nemá kde sadnúť.
Prepáč nemám taký zručný sloh ako ty, ale to nevadí.

Myslím, že mnoho ľudí vidí len po toleranciu, rozumej nevšímavosť, z ktorej najmä v súčasnosti pramení veľa zlého (Viď ospravedlňovanie násilností páchaných francúzskymi moslimami tvrdeniami, že oni sú už raz takí a že vlastne im sa ubližuje, lebo nemajú prácu a pod.). To, čo je za ňou, Láska, Solidarita, tam už bežný, rozumej socialisticky zmýšľajúci človek nedovidí.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group