ISSN 1335-8715

05-12-2005   Michal Šabatka   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

O toleranci

Už v dobách velkých antických filosofů, jako byli Sokrates, Aristoteles nebo Platón, si lidé mnohem jasněji uvědomovali společenský rozměr bytí člověka. Aristoteles dokonce označil lidskou bytost za „zoón politikon“, tedy bytost společenskou, určenou k životu v politickém společenství.

Reakcia na príspevok

RE: Uff
autor: PeterS
pridané: 06-12-2005 0:59


Aste drobny dovetok, tlak ineho, tlak tolerancie a akceptovania slobody zo strany ateistickej spolocnosti ich praveze zuslachtuje. Nebyt tohoto tlaku, ostali by sprosti, necitlivi a vulgarni. Vidim to velmi dobre. Odkedy je dedina po pade komunizmu konfrontovana s novymi myslienkami, i ti najortodoxnejsi katolici sa musia chtiac nechtiac konfrontovat s tym, ze ich xenofobiu a fasizmus im uz nikto nebude zrat. Komunizmus ich dlhe roky konzervoval a RKC bola rada, lebo ovecky pri malej odlisnosti v dedine utekali na faru... aka to bezboznost a trufalost. Dnes, po dlhej dobe manipulacie a zneuzivania ich chabej psychiky, su konecne sokovou terapiou konfrontovani so zlom a neznasanlivostou v sebe a konecne mozu spoznat co v nich je. I zakusit skutocny hnev ci lasku, nie len kolektivne pocity urazenej dedinskej duse, vydatne zivenej RKC. Konecne sa mozu naucit rozlisovat vlastne dobro, ci zlo v sebe a stat nahi priamo pred bohom. Ze vecsina produktivne pole zameni za produktivny biznis, ze spolupracovnik je nadalej paholok, ze plna penazenka je ro iste ako plna komora, ze trojzaprah je nove BMW? Ano, mentalita rolnika, dvetisic rokov udrziavana aj vdaka slnecnemu nabozenstvu RKC sa hned tak nezmeni. Vychadzajte z reality a ratajte pozitivne priklady. Negativne priklady, to su nie ti, co zlyhali, to su klony minulosti, ktoru vo velkej miere konzervovali aj nazory ktore tu prezentujete.

 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group