ISSN 1335-8715

05-12-2005   Michal Šabatka   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

O toleranci

Už v dobách velkých antických filosofů, jako byli Sokrates, Aristoteles nebo Platón, si lidé mnohem jasněji uvědomovali společenský rozměr bytí člověka. Aristoteles dokonce označil lidskou bytost za „zoón politikon“, tedy bytost společenskou, určenou k životu v politickém společenství.

Reakcia na príspevok

Tolerantizmus
autor: Peter Šurda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 05-12-2005 18:38


Zacnem od konca: dobre ze si spomenul Buchanana, lebo tu knihu prave citam. Uvedena myslenka nie je Buchananova, cituje ju od Chestertona (zeby to do cestiny zle prelozili?).

Sucasna mainstreamova tolerancia nie je toleranciou, ale niecim co by som nazval tolerantizmus: povysenie tolerancie na hlavnu ideovu hodnotu. Samozrejme, ako to s -izmami byva, niektoru tolerancia povazuju za "spravnejsiu" (Buchanan to tiez postrehol).

Ja osobne striktne oddelujem toleranciu a velebenie, podobne ako oddelujem porozumenie a suhlasenie. Tejto chyby neoddelovania sa dopustaju nielen tolerantisti, ale aj konzervativci, len kategorie maju zrkadlovo obratene.

S pozdravom,
Peter


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group