ISSN 1335-8715

01-12-2005   Matúš Demko   Ideológia   verzia pre tlač

Bärbel Debus: Islamský fundamentalizmus – ideály a realita (preklad)

Ponúkame vám analýzu Islamského fundamentalizmu, ktorú vypracoval Bärbel Debus. Uverejnená bola na serveri Institute for Islamic Studies, www.islaminstitut.de. Článok preložil redaktor Pravého Spektra Matúš Demko.

Reakcia na príspevok

RE: ???
autor: Lukas Krivosik
pridané: 02-12-2005 15:41


No mozem ti povedat, ze co porovnavam nazory mojich znamych z Katolickej univerzity a pomery na mojej vlastnej univerzite, musim povedat, ze v Ruzomberku funguju akademicke slobody lepsie.

Takisto, problem nie je v tom, ze nabozenstvo ovplyvnuje zakony, problem je nadvlada statu nad cirkvou, teda cezaropapizmus, ako ho vidime napr. v Rusku. Cirkev beriem v politicko-pravnej rovine ako instituciu, ktora vyvazuje vplyv statu a tym zarucuje aj nasu slobodu.

Kanonicke pravo by malo byt aplikovatelne popri nasom prave aj sudmi, cim by sme sa priblizili idealu polycentrizmu a sutaze pravnych poriadkov.

A kto su to ti fundamentalisti? To som tiez celkom nepochopil. Podla ludi ako Dewey si normalny veriaci katolik, ak si pokrsteny, ale nechodis do kostola, mlatis svoju zenu, deti, pritom vsak vsade vyhlasujes, ze si katolik. To su podla lavicovo-liberalnych deweyantov bezni veriaci.

Ale ak niekto svoju vieru naozaj zije, trva na urcitych principoch, pricom vedu aj jeho volicske alebo politicke spravanie, vtedy je to katolicky fundamentalista.

Ja som tiez proti sekularizmu, myslim, ze v triedach statnych skol by mali popri statnom znaku vysiet aj Bozie prikazania, myslim, ze Desatoro by mali nasi poslanci mat vystavene pred parlamentom namiesto tej otrasnej komunistickej sochy a ze na sudoch by mali byt pritomne krucifixy.

Ak to niekoho sokuje, mal by si uvedomit, ze to je nasa civilizacna identita, nasa kulturna tradicia a maju to v mnohych vyspelych zapadoeuropskych demokraciach.

Rozhodne som proti sekularnemu fundamentalizmu, ktory samozrejme tiez existuje a reprezentuju ho ludia ako napr. v tychto debatach Dewey.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group