ISSN 1335-8715

01-12-2005   Matúš Demko   Ideológia   verzia pre tlač

Bärbel Debus: Islamský fundamentalizmus – ideály a realita (preklad)

Ponúkame vám analýzu Islamského fundamentalizmu, ktorú vypracoval Bärbel Debus. Uverejnená bola na serveri Institute for Islamic Studies, www.islaminstitut.de. Článok preložil redaktor Pravého Spektra Matúš Demko.

Reakcia na príspevok

RE: ???
autor: andrej
e-mail: andrej100@post.sk
pridané: 02-12-2005 11:40


" Nepriamo upozornuje aj na to, ze ciele su podobne ako u niektorych krestanov, ktory pozaduju vacsiu ulohu nabozenstva v state(ale vdaka tomu, aky nadych ma slovo fundamentalizmus, ja som ho napr. prestal pouzivat aj vo vztahu k tejto skupine), rovnako a to si dovolim povedat, ako vacsina tu pritomnych konzervativne zmyslajucich ludi, vidi pricinu "updadku" v sekularizacii atd.
Clanok poukazuje na to, ze postoje opierajuce sa o islam su v mnohom podobne."

Mylis sa, problemom je vobec postoj islamu k statu ako takemu, co je v porovnai s krestanstvom dobre vysvetlene v zavere clanku. Pre islam neznamena sekularny stat nic, ak by si zistoval loajalitu jednotlivych moslimov k urcitym instituciam, tak su lojalny k naboženstvu (Bohu) potom k svojej rodine (kmenu) a až na poslednom mieste je štát.

V určitom zmysle je to nepochybne spravne, ale chora je myšlienka, že štát, resp. jeho právo má byť postavené na náboženstve. Náboženstvo je systém extrémne ťažko reformovateľný, a ak na ňom postavíš právny systém, tak ten sa stane nereformovateľným tiež. Islamské právo stojí na základe tzv. taklíd, to znamená, že samotné právne ustanovenia sa nesmú meniť (hmotné právo), môže sa meniť len spôsob ich použitia a vymáhania (procesné právo). Tieto pojmy som opisoval maximalne laicky, prítomný právnici ( zdravím jednokto-a) nech mi prepáčia.

Toto kresťania, ani tí konzervatívny nechcú. Islam jednoducho neuzna dualitu právo - morálka, ako to uzna kresťanstvo.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group