ISSN 1335-8715

01-12-2005   Matúš Demko   Ideológia   verzia pre tlač

Bärbel Debus: Islamský fundamentalizmus – ideály a realita (preklad)

Ponúkame vám analýzu Islamského fundamentalizmu, ktorú vypracoval Bärbel Debus. Uverejnená bola na serveri Institute for Islamic Studies, www.islaminstitut.de. Článok preložil redaktor Pravého Spektra Matúš Demko.

Reakcia na príspevok

RE: ???
autor: D
pridané: 01-12-2005 19:37


Myslim, ze clanok sa snazi analyzovat zdroje fundamentalizmu a prezentovat ho ako pojem sirsie, v kontraste ku tomu, ako ho dnes bezne tendencne pouzivame. Nepriamo upozornuje aj na to, ze ciele su podobne ako u niektorych krestanov, ktory pozaduju vacsiu ulohu nabozenstva v state(ale vdaka tomu, aky nadych ma slovo fundamentalizmus, ja som ho napr. prestal pouzivat aj vo vztahu k tejto skupine), rovnako a to si dovolim povedat, ako vacsina tu pritomnych konzervativne zmyslajucich ludi, vidi pricinu "updadku" v sekularizacii atd.
Clanok poukazuje na to, ze postoje opierajuce sa o islam su v mnohom podobne.
Zial aj mne tam osobne chyba konflikt medzi oboma najvacsimi islamskymi skupinami a rozmer arabsky resp. arabskeho nacionalizmu. Rovnako chyba analyza toho, preco prerasta islamsky fundamentalizmus do takych nasilnych rozmerov a preco tak silno akcnetuje ohrozenie "zo zapadu".(aj ked uznavam, ze tych rozmerov a specifik je velke mnozstvo, ze by si zasluzilo ist azda krajinu po krajine)
V kazdom pripade Matus si zasluzi uznanie, ze mal chut prelozit a publikovat aj nieco, co nespada do nazorovej skladacky clankov na PS.
Clankov je na tej stranke viac, tak si pocitaj ak Ti nieco chyba, ak tam najdes nieco zaujime, mozes dat linku.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group