ISSN 1335-8715

19-11-2005   Martin Pener, Lukáš Krivošík   Rozhovory   verzia pre tlač

Ivan Švejna: „Umožnime trhovým silám pôsobiť“

Po rozklade strany ANO má ambiciózny cieľ: vrátiť klasickému liberalizmu na Slovensku kredit i tvár. „Umožnime trhovým silám pôsobiť, aj na regionálnej úrovni“, hovorí v rozhovore pre Pravé Spektrum kandidát na bratislavského župana Ivan Švejna.

Reakcia na príspevok

RE: ...
autor: D
pridané: 22-11-2005 8:20


Taras bez argumentov. Na zaklade coho z prispevku si sa dopracoval k tomu socializmu? Skryvas za novu prezyvku, preco?(asi...)

Isty jazykovy uzus? Nie toto je Orwellovcina a uzus prave tych, co chceli onen nazov privatizovat pod nove kridla.
Privlastnit si historicky nazov "liberal" nemam najmensiu ambiciu, hlasim sa k liberalizmu a som si vedomy aj toho, aky siroky prud nazorov vzdy liberalne hnutie predstavovalo(a predstavuje aj dnes) a nemam ambiciu z neho robit nieco, cim nikdy nebol. Ale samozrejme, ak ide o povrchnu diskreditaciu niektorych liberalnych myslienok, smerov, osobnosti ktore sa tu na fore neraz objavili(vsak Lukas, Ricardo, J.S.Mill, Bentham, J.Mill, Voltaire ...) tak nemam dovod zostat ticho. Na druhej strane ak sa k prezitym, hoci vo svojej dobre praktickym konceptom ktore hybali dejinami, klasickeho liberalizmu niekto nekriticky hlasi, dokonca ich este spotvori, hoci uz samotnym klasickym liberalizmom boli dostatocne spochybnene a ponuka ich dnes ako udajne jadro liberalizmu(napr. najma anarchokapitalisti a mnohi libertariani stavajuci na Lockovskych predstavach o vlastnictve sameho seba a prirodzenych pravach atd.), ponukaju ich ako nespochybnitelne dogmy, tak je na mieste formulovat kritiku. A to je zrejme liberalizmus, ktory prichadza aj z pody NFAH.
Nehovoriac primitivnych marketingovych oblbovackach, ktore nikdy k liberalizmu nepatrili. Den danovej slobody. Najslobodnejsi je ten co sa zobudi prveho januara a vydychne do krasneho rana, neplatim ziadne dane. Za co ale financovat verejne sluzby, ktorych spotreba je nedelitelna a su nevyhnutne na garantovanie slobody nie niekolkych, ale vsetkych?
Aha! Nech zije den danovej slobody. Populizmus? A v com sa v tomto lisia od ficovych nakupnych vozikov?


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group