ISSN 1335-8715

19-11-2005   Martin Pener, Lukáš Krivošík   Rozhovory   verzia pre tlač

Ivan Švejna: „Umožnime trhovým silám pôsobiť“

Po rozklade strany ANO má ambiciózny cieľ: vrátiť klasickému liberalizmu na Slovensku kredit i tvár. „Umožnime trhovým silám pôsobiť, aj na regionálnej úrovni“, hovorí v rozhovore pre Pravé Spektrum kandidát na bratislavského župana Ivan Švejna.

Reakcia na príspevok

RE:
autor: Martin Chren
e-mail: martin.chren@hayek.sk
webstránka: http://www.hayek.sk
pridané: 21-11-2005 12:52


Na ESF som odpovedal inde, da sa tam najst dost rozsiahla odpoved.

Keby nebolo Svejnu, nie je dnes ziaden kapitalizacny pilier.

Co sa tyka zaruky statu, tak po prve: so Svejnom sme presadzovali nieco druhe, a po druhe: aj tak to nie je dolezite, ide o formalnu vec, ak by druhy pilier skolaboval, aj tak by stat musel ludom pomoct. Podstatou je preto nastavit druhy pilier tak, aby nemohol skolabovat a nedal sa vytunelovat. Toto sa na 90 percent podarilo. Nedostatky, o ktorych vieme a na ktore upozornujeme, su cisto technickeho charakteru. Chcete tu na tomto mieste diskutovat napriklad na temu vyhlasky o asset evaluation v dochodkovych fondoch?

Opat sa mi zda, ze mate silne reci, ale nedokazete ich podlozit nicim, a ani sa pod ne podpisat vlastnym menom. Ja pre seba viem, ze sme v dochodkovej reforme urobili, co sa dalo. Viem, na akych sedeniach sme sedeli, ako sme sa snazili presviedcat a argumentovat, ako nase argumenty a argumenty zahranicnych expertov z politickych dovodov skoncili v sufliku. Neda sa bojovat za reformu, ak ta sef hodi predtym cez palubu. A keby sme nebojovali aj potom, tak dnes neexistuje ani sukromne vlastnictvo pri dochodkovych usporach.

Ak ma niekto obvini z fundamentalizmu, mal by vediet presne povedat, v com ten fundamentalizmus spociva. Ak mate na mysli iba to, ze vseobecne presadzujeme trhove riesenia, ci uz v oblasti socialnej, alebo regionalnej, tak mate pravdu. A ludia si mozu vybrat, nakoniec, aj vo volbach, nase idey su len jednou z alternativ (aj ked na rozdiel od populizmu lavice su zalozene na realnych faktoch, cislach a principoch).


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group