ISSN 1335-8715

19-11-2005   Martin Pener, Lukáš Krivošík   Rozhovory   verzia pre tlač

Ivan Švejna: „Umožnime trhovým silám pôsobiť“

Po rozklade strany ANO má ambiciózny cieľ: vrátiť klasickému liberalizmu na Slovensku kredit i tvár. „Umožnime trhovým silám pôsobiť, aj na regionálnej úrovni“, hovorí v rozhovore pre Pravé Spektrum kandidát na bratislavského župana Ivan Švejna.

Reakcia na príspevok

RE: ...
autor: Martin Chren
e-mail: martin.chren@hayek.sk
webstránka: http://www.hayek.sk
pridané: 21-11-2005 11:50


Co sa tyka rozsirovania Bratislavy, ide sice najma o otazku pre mesto Bratislava a nie pre zupu, ale v tejto suvislosti vnimame ako klucove dva body: po prve, opatovne zvolenie hlavneho architekta, ktory Bratislave chyba uz niekolko rokov. Tento hlavny architekt nema byt "hlavnym regulatorom", ale ma napomoct stanovovaniu jasnych pravidiel, kriterii, vizii a koncepcii vystavby v Bratislave.

Druhym klucovym bodom potom skutocne je, aby takato funkcia nebola "svojvolnou". Pravidla a vizie stavebneho rozvoja musia byt jasne, transparentne, vseobecne stanovene, dlhodobe a zname, aby nemohlo dochadzat na jednej strane k "vydieraniu" stavebnikov, na druhej strane k netransparentnemu udelovaniu roznych vynimiek, a podobne.

Co sa tyka dochodkovej reformy, Nadacia F. A. Hayeka bola jedina, ktora od zaciatku presadzovala decentralizovany vyber poistneho - t.j. nie cez Socialnu poistovnu, ale priamo na ucet DSS. Overit sa to da knihou, ktoru sme vydali, clankami v tlaci, a podobne.

Co sa tyka dopravnych predpisov, ak by ste mali vedomosti o klasickom liberalizme, vedeli by ste, ze napriklad sam Hayek dopravne predpisy uvadzal ako priklad spravneho legislativneho ramca (konkretne v Ceste do nevolnictva, kde to daval do protikladu s policajtom, priamo kazdemu urcujucim kam a ako ma ist).


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group