ISSN 1335-8715

14-11-2005   Lukáš Krivošík   EUtópia   verzia pre tlač

Kto z koho?

V čom spočívala v minulosti veľkosť Európy a v širšom zmysle slova, celej západnej civilizácie? Prevezmú hegemóniu nad svetom v 21. storočí Číňania? Nie je ďaleko väčšou výzvou ako Čína občianska vojna, zvádzaná v srdci Západu?

Reakcia na príspevok

RE: Asi som to nepochopil
autor: libertarian
pridané: 15-11-2005 9:13


krtko :
" No kazdopadne bez ohladu na to, co je tam napisane moj nazor je ten, ze Cina raz bude velkou ekonomickou velmocou a proti tomu sa neda nic robit. Jedine ze by sa rozpadla, ale ak sa udrzi pokope nic jej nemoze konkurovat a mali by sme sa na to pripravit. Darmo 1,3 miliardy ludi to uz je naozaj masa. A pri ich lacnej pracovnej sile jej svet dlho konkurovat nevydrzi. "

- Trend, ktorym ide Cina , som si uvedomil uz pred cca rokom. Nasledna ropna kriza je evidentne dosledkom prudkeho rozvoja vyroby v Cine a jej nakupov ropy.
Cely zazrak cinskeho vyvoja je v tom, ze komunisticka strana Ciny ponechala Cinu kapitalistickym pravidlam ekonomiky, ale v politickej sfere nepripustila demokraciu a jej zakonite dsledky – nastup populistov do cela statu .
Ak v Cine vydrzi uvedena kombinacia > kapitalisticka ekonomika a statna moc nepripustajuca „demokraciu“ , tak onedlho bude EU daleko za Cinou.
Lukasova historicke paralely su mozno zaujimave, ale trend urcuju peniaze a ekonomicka sila.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group