ISSN 1335-8715

14-11-2005   Lukáš Krivošík   EUtópia   verzia pre tlač

Kto z koho?

V čom spočívala v minulosti veľkosť Európy a v širšom zmysle slova, celej západnej civilizácie? Prevezmú hegemóniu nad svetom v 21. storočí Číňania? Nie je ďaleko väčšou výzvou ako Čína občianska vojna, zvádzaná v srdci Západu?

Reakcia na príspevok

Cortés, Pizarro
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@slovnaft.sk
pridané: 14-11-2005 10:31


Španielsky dobyvatelia Nového sveta Cortés a Pizarro boli mimoriadne schopní ale i bezohľadný dobyvatelia. Boli to vyslovený dobrodruhovia, ktorí sa snažili o jedno - zarobiť. Či už bola ríša Inkov a Aztékov taká, alebo onaká to nebolo pre dobyvateľov dôležité. Najdôležitejšie bolo zlato. A urobili všetko preto aby ho získali. Využili rozbroje v indiánskych ríšach, našli si spojencov a svoj cieľ - zlato dosiahli. Neštítili sa pritom ani zrady, úkladných vrážd a vyvražďovaniu obyvateľstva.
Porovnávať spoločenský systém indiánskych kultúr a vtedajších "západných" krajín je dosť ťažké a určite to nie je jednoznačné. V tých časoch bol rozhodujúcim faktorom panovník a jeho schopnosti. Veľkú dôležitosť mali i "štátne" náboženstvá. V čase v pádu španielov do indiánskych kultúr tam boli "populárne" ľudské obete pre španielov (i nás) v nepredstaviteľnom rozmere. V Európe sme však v tom čase už mali prenasledovanie "nesprávnych" náboženstiev, inkvizíciu a mnohé infekčné choroby spôsobené katastrofálnymi hygienickými pomermi. Na ďalekom i blízkom východe nás považovali len za smradlavých barbarov. Mestá v 16. storočí v Európe a v Oriente sa nedali porovnávať. Londýn a Paríž boli v porovnaní s Pekingom, alebo indickými mestami len špinavé stoky.

A ešte k otázke prečo podľahli indiáni dobyvateľom:

Nebolo to spôsobené ani štátnym zriadením, ani náboženstvom a nebolo to určite výťaztvo ľahké ako sa naznačuje v článku. Európania sa "vďaka" vyvražďovaniu medzi sebou v rámci konfliktov v Európe, dostali na vysokú úroveň vojenského umenia. Brnenia, železné meče, muškety, delá a kone boli pre indiánov vážnou prekážkou. Indiáni bez ohľadu na svoj režim bojovali veľmi statočne a v celých húfoch sa vrhali na španielov. Pre prvotriedne vycvičených dobrodruhov s dobrou výzbrojou, silne motivovaných zlatom, nebol problém poraziť masy indiánov. Veľkú úlohu v tom hrali hlavne kone a strelné zbrane, ktoré indiáni nepoznali.
To bolo i počiatkom úspechu misionárov. Indiáni usudzovali, že španieli majú lepších bohov, ktorí im pomáhajú víťaziť a bolo lepšie mať za chrbtom nového silnejšieho boha, ako starého slabého.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group