ISSN 1335-8715

02-10-2004   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Otrávené vlastenectvo

Tento text je o tom, ako komunisti počnúc Vladimírom Mináčom až po postkomunistu Vladimíra Mečiara poškodili vlastenectvo na Slovensku a nahradili ho akýmsi kurióznym nacionalizmom, ktorý osciluje medzi nekritickým megalomanstvom a komplexom menejcennosti.

Reakcia na príspevok

RE: Pojmy
autor: Ladislav Kováčik
pridané: 08-11-2005 9:41


A ako je možné milovať krajinu, ktorú si celú neprecestoval? Mne sa zdá, že je to trochu podobné.
Ja o sebe moženm povedať, že je mi blízke čosi, čo nazvem slovenský charakter. Jednoducho - medzi Slovákmi sa cítim dobre. Isteže to neplatí o všetkých. Ale okrem toho "národného charakteru" je tu aj ludová kultúra, to znamená dedičstvo, ktoré platí primárne slovenskému etniku či národu - hoci neupieram ani príslušníkom národnostných menšín, aby sa k nej hlásili. Po tretie, sú to osobnosti slovenskej histórie, ktoré si treba vážiť. Nebudem sa motať len okolo známych mien. Čo taký Ján Balaša, ktorý organioval vojsko proti Turkom a bojoval s ním v bitke pri Sečanoch? Alebo vedci ako Banič, Bahýl, Aurel Stodola? A čo Žofia Bošnáková, na ktorú cirkevná hierarchia neprávom zabúda a patrilo by sa zalobovať za jej beatifikáciu vo Vatikáne?
Takže pomenoval som tri zdroje národnej solidarizácie, ale je ich viac.
Ale ako som písal, som národovec, ale aj vlastenec. Rómovia, Madari, Česi, Chorváti nie sú druhoradí občania, ale majú rovnký nárok na takéto vlastenectvo. Len sa bojím, že čo sa týka Madarov, vela z nich by radšej bola v inom štáte.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group