ISSN 1335-8715

Pavol Zlatoidský

„Fúzaté deti“ vo Vellinge

Okresné mestečko Vellinge susedí na severozápade s juhošvédskou metropolou Malmö. Okrem toho, že sa vyznačuje typickou ukľudňujúcou a pohodovou atmosférou malého juhošvédskeho mesta, obkopeného na severe úrodnými poliami a ovocnými záhradami a na juhu nádhernými plážami polostrova Skanör, má táto komúna povesť mesta pracujúcich. Zo susedného Malmö sa sem prisťahovalo veľa obyvateľov kvôli úniku pred kriminalitou v anonymnom, multikultúrnom veľkomeste a v neposlednom rade za nižšími komunálnymi daňami.
23-11-2009 | Kultúrna vojna

Pavol Zlatoidský

Biopalivá - podvod, ktorý zaplatia daňoví poplatníci

Každá doba má svoje apokalyptické vízie. 20. storočie ich tiež spoznalo niekoľko a poplatne dobe boli založené na pseudovedeckej báze - energetická kríza, populačná explózia, vyčerpanie zdrojov, pandémia AIDS - to všetko nám, strednej generácii bolo prezentované v tak hrôzostrašných farbách, že keby sa splnila len časť týchto vízií, dnes by sme už nemali vlastne ani existovať ako ľudský druh.
22-02-2009 | Slobodný trh

Pavol Zlatoidský

Malmö v plameňoch

Horiace autá, kontajnery a pneumatiky, osvecujúce v nočnej tme tlupy pobiehajúcich výrastkov, hádžucich kamene a zápalné fľaše na policajtov, hustý čierny dym stúpajúci k oblohe i do balkónov okolostojacich panelákov so sociálnymi bytmi, praskavé výbuchy zábavnej pyrotechniky, namierenej na políciu, výkriky v cudzích jazykoch ktorým nerozumieť. - Nie, to nie je Francúzsko v roku 2006. Je to Malmö v posledný adventný týždeň. Ďalší kričiaci dôkaz pre sociálnych inžinierov o nezmyselnosti ideológie multikulturalizmu a rovnosti kultúr.
05-01-2009 | EUtópia

Pavol Zlatoidský

Strasti švédskeho školstva

Reforma školského systému, ktorá sa na Slovensku pripravuje snáď dvadsať rokov, sa pravdepodobne stane čoskoro realitou a kompetentní neprestajne polemizujú, čo vlastne plánované zmeny prinesú. Vraví sa, že múdry sa učí na chybách cudzích, hlúpy na vlastných a preto sa v tomto článku pokúsim priblížiť slovenským čitateľom školský systém Švédska.
04-10-2008 | EUtópia

Pavol Zlatoidský

Lex Orwell

Od nového roku bude všetku elektronickú komunikáciu vo Švédsku neobmedzene sledovať Armádny úrad pre elektronickú komunikáciu (FRA). Jedná sa o zákon, ktorý nemá obdobu v západnej civilizačnej sfére.
23-06-2008 | EUtópia

Pavol Zlatoidský

OLOF PALME - hrobár švédskej slobody

Švédsko malo v dvadsiatom storočí pomerne veľa výrazných osobností v mnohých odvetviach vedy, kultúry i politiky, máloktorá bola však tak kontroverznou ako osoba socialistického premiéra Olofa Palmeho. Fascinoval všetkých, či už zdieľali jeho názory alebo nie. Bol nekriticky zbožňovaný doma i v zahraničí. A nenávidený - až na smrť!
10-02-2008 | EUtópia

Pavol Zlatoidský

Spomienka na 17. November

Chlad sychravého, pochmúrneho dňa, ktorým som vtedy kráčal do práce len násobil depresívnu náladu vtedajších dní a nelíšil sa vôbec ničím od sivej jednotvárnosti všetkých pred ním i tých očakávaných. Dnešná výrobná porada, na ktorej sa mal zúčastniť i riaditeľ, bola zámienka pre kolektívny úprk z pracoviska hneď poobede - to som sa už ako úplný začiatočník, stihol naučiť.
12-11-2007 | Komentáre

Pavol Zlatoidský

Johan August Gripenstedt

Tak sa volal muž, ktorý položil základy bohatého Švédska. Deti sa o ňom neučia v škole. Je večným tŕňom v oku predstaviteľov vládnucej ľavicovej ideológie, ktorí by jeho meno najradšej vymazali z pamäti národa. A predsa, bez jeho prispenia by dnes pravdepodobne Švédsko vyzeralo celkom inak.
22-10-2007 | Ideológia

Pavol Zlatoidský

Na homofronte nekľud

V nedeľu sa skončil niekoľkodňový festival gejov a lesbičiek v Štokholme, na ktorom sa zúčastnilo asi päťdesiat tisíc osôb z celého sveta a ktorý taktiež poctili návštevou aj predseda švédskej vlády Frederik Reinfeldt a jeho ministerka Maud Olofsson. Je to príznačné: táto krajina má jedny z najliberálnejších zákonov pre homosexuálov a dokonca ich chráni zákonom. Takýto životný štýl je tu takmer propagovaný a spomína sa dokonca aj v školských učebniciach.
10-08-2007 | Kultúrna vojna

Pavol Zlatoidský

Nádherný nový (švédsky) svet

Rolan Huntford vo svojej knihe New Totalitarians (1971) ukazuje, že Švédsko začiatkom minulého storočia vykročilo na cestu totality Huxleyho typu. Od vydania knihy uplynulo 36 rokov, ale jej obsah je stále aktuálny a stručný výňatok z nej teraz ponúkam čitateľom.
26-01-2007 | EUtópia

Pavol Zlatoidský

O byrokracii vo Švédsku

Vo švédskom politickom systéme sú veci, ktoré nie sú dotknuté socialistickou ideológiou, nesú výraznú pečať typickej germánskej racionality, organizačnej schopnosti a zmyslu pre disciplínu. Sú to automobilová doprava a byrokracia, ktoré navzájom dosť prekvapivo súvisia.
28-09-2006 | EUtópia

Pavol Zlatoidský

Ľavicová solidarita alebo Bývanie po švédsky

Život ma jedného dňa, tak ako to občas robí, postavil pred problém: vyriešiť bývanie mojej rodiny. Vo firemnom byte, ktorý som dostal do prenájmu, keď som nastúpil do zamestnania, nám začalo byť trocha tesno. V niekoľkých rozhovoroch s kolegami som bol poučený, že najlepšie je kúpiť novostavbu rodinného domčeka, ktoré sa tu stavajú na kľúč, pretože z novostavieb sa prvých päť rokov neplatí daň z nehnuteľnosti, mimochodom, najvyššia na svete.
09-06-2006 | Slobodný trh

Pavol Zlatoidský

Tridsaťjedenpercentná nostalgia

Tridsaťjeden percent. Presne toľko občanov Slovenska by prijalo radšej socializmus ako kapitalizmus. Najvyššie číslo v nových krajiných EU. Viac je to už iba v Bulharsku a Rusku. Toľko hovoria suché fakty. Nostalgia za touto periódou je i vo mne – a to nie som v žiadnom prípade ľavicovo zameraný.
01-04-2006 | Ideológia

Pavol Zlatoidský

Švédsky raj zlodejov

Jeden z mýtov, ktoré kolujú po svete o Švédsku, je, že je to krajina s veľmi nízkou kriminalitou. Táto téza platila možno pred tridsiatimi rokmi. V súčasnosti je Švédsko podľa štatistík uverejnených denníkom Dagens Nyheter na tom horšie ako New York (s porovnateľným počtom obyvateľov).
08-03-2006 | EUtópia

Pavol Zlatoidský

Švédsky model

V ostatnej dobe sa akosi často objavujú v ústach niektorých slovenských politikov ódy na takzvaný švédsky model, a dokonca tendencie na zavedenie podobného experimentu na Slovensku. Žijem vo Švédsku ôsmy rok, a tak na vlasnej koži zažívam, ako tento model (ne)funguje v praxi, som svedkom jeho pomalej, ale istej degenerácie a tento môj príspevok má byť veľmi dôrazným varovaním pred akýmikoľvek experimentmi typu Made in Sweden.
30-01-2006 | EUtópia

 

Pavol Zlatoidský

publikovaných článkov:
15

Výskumný pracovník. Žije vo švédskom meste Lund

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group