ISSN 1335-8715

Michal Drotován

Voľby 2010 – správa o stave spoločnosti

Ak som pred štyrmi rokmi na tomto mieste hovoril o možnej alternatíve (v období krátko po voľbách do NR SR 2006) Smer-HZDS-SNS ako o extréme a lúzokracii, tentokrát v prípade črtajúcej sa koalície SDKÚ-DS-SaS-KDH-Most-Híd môžem povedať ako o nádeji pre Slovensko. Ta nádej sa zvyšuje pri pomyslení na skutočnosť, že prvýkrát od obdobia, keď zostavoval vládu Klement Gottwald (teda od roku 1946), môže vzniknúť kabinet bez komunistov resp. bývalých komunistov.
17-06-2010 | Komentáre

Michal Drotován

Občianska neposlušnosť a právo na odpor

Občianska neposlušnosť a právo na odpor majú svoje veľmi významné miesto v repertoári demokracie. Umožňujú, v krajnom prípade, zabrániť nielen tyranií väčšiny, ale tiež akejkoľvek systémovej nespravodlivosti. Obracajú sa pri tom na prirodzené právo a tiež ideu, že ak sa deje neprávosť, nie je potrebné, aby menšina čakala na to, kým si to uvedomí väčšina. S nedávnym štrajkom autodopravcov je možné, že táto otázka nebude iba čisto akademickou debatou.
24-01-2010 | Ideológia

Michal Drotován

Mak proti Gatsbymu alebo o slovenskom fatalizme

Ak niekto na Slovensku napíše knihu, ktorá porovnáva slovenské a americké právo, je to sviatok. Americké právo, ktoré by mohlo byť vo veľa veciach inšpiratívne aj pre nás, je v podstate ignorované (dovolím si tvrdiť, že drvivá väčšina pedagógov učiacich na právnických fakultách nepozná viac ako spor Roe v. Wade – aj to iba podľa názvu). Jedným z mála, kto sa venuje aj americkému case law (a je aj členom Advokátskej komory štátu New York), je vysokoškolský učiteľ a advokát, docent Radoslav Procházka.
30-08-2009 | Slovenská otázka

Michal Drotován

Eurovoľby, euroagenda a eurokurence

Voľby do Európskeho parlamentu sú za dverami, v tých minulých sme urobili rekord s účasťou 16,96%, prehľad volebných programov kandidujúcich strán napovie, či sa oplatí navštíviť volebnú miestnosť.
29-05-2009 | EUtópia

Michal Drotován

Komunistická utópia – peklo na zemi

Mao Ce-tung a Pol Pot. Dvaja komunistickí vodcovia, ktorí konkretizáciu svojej utópie doviedli do úplnej absurdnosti. Pri excesoch komunistov v Číne a Kambodži ako ich opisuje v predloženom článku Michal Drotován, blednú aj naše skúsenosti s predchádzajúcim režimom.
01-02-2009 | Ideológia

Michal Drotován

Vízia 2030 - vízia alebo halucinácia?

Vo štvrtok 4. septembra 2008 predseda vlády SR Róbert Fico s veľkou pompou vystúpil a predostrel národu „Dlhodobú víziu rozvoja slovenskej spoločnosti“, ktorú pre neho vypracovali profesori a docenti prioritne zo SAV. Vízia vznikala viac ako rok a v podtitule je uvedené „podklad na oponentúru – druhá verzia“. Tak som sa teda rozhodol prečítať si viac ako dvesto strán a niečo k tomu povedať.
08-09-2008 | Slovenská otázka

Michal Drotován

Holokaust, osvienčimská lož a sloboda prejavu

Holokaust je veľmi citlivá, dá sa povedať kontroverzná téma. Diskusia o ňom je často podfarbená skôr emóciami ako faktami. Návrh Daniela Lipšica vypustiť osvienčimskú lož z trestného zákona sa rovná kacírstvu. Kde sú však hranice slobody prejavu? Týka sa holokaust iba Židov? Bol holokaust iba zakopnutie alebo bol priamo podmienený modernitou? Na tieto a ďalšie otázky by som chcel načrtnúť odpoveď vo svojej štúdii.
20-04-2008 | Kultúrna vojna

Michal Drotován

Náboženská sloboda a registrácia cirkví

Generálna prokuratúra SR podala nedávno podnet na Ústavný súd, aby rozhodol o ústavnosti zákona o slobode náboženskej viery a postavení cirkví a náboženských spoločnosti (Zákon č. 308/1991 Zb.). Existujú na Slovensku náboženské slobody alebo sú tieto práva obmedzené iba pre vyvolené skupiny? Bola novela zákona 201/2007 Z.z. účelová, aby sa zamedzilo registrácii moslimov?
03-03-2008 | Kultúrna vojna

Michal Drotován

Kauza: Odluka cirkví od štátu

V rozpätí niekoľkých dní uverejnili týždenníky Trend a .týždeň a denník SME články a prieskumy, ktoré rozprúdili živú debatu na tému odluka cirkví od štátu. Je to proticirkevný boj nevercov alebo snaha o autonómnejšie postavenie cirkví a náboženských spoločností na Slovensku? Nastal konečne čas, aby kňazi prestali byť štátnymi zamestnancami? Vo svojej krátkej štúdii sa pokúsim popísať stav na oboch stranách Atlantiku a načrtnúť jednu z možností odluky.
02-12-2007 | Kultúrna vojna

Michal Drotován

Trvalo udržateľný rozvoj – mýtus či nevyhnutnosť?

Rúti sa ľudstvo do záhuby a hrozia katastrofálne dôsledky spôsobené činnosťou človeka? Stane sa postupne Zem neobývateľnou planétou s vysokou teplotou a horami odpadkov? Alebo naopak je environmentalizmus novodobou totalitnou ideológiou či panteizmom a Zem by mala ostať modrá a nie zelená, ako tvrdí Václav Klaus?
15-10-2007 | Slobodný trh

Michal Drotován

Je demokracia kultúrne univerzálna?

Je liberálna demokracia a jej základné elementy ako voľný trh, konštitucionalizmus, právny princíp, rovnosť príležitostí a slobodné voľby ako politický systém kultúrne univerzálna? Je teoreticky možné, že sa uplatní všade na svete a v zmysle empirických poznatkov, že liberálne demokracie voči sebe iba zriedkavo vedú vojny, zavládne mier a blahobyt? Je ľudstvo predurčené k vytvoreniu slobodného sveta? Nie je to všetko iba utópia? Na tieto otázky by som sa vo svojej eseji pokúsil odpovedať.
25-04-2007 | Ideológia

Michal Drotován

Voľby 2006 – Správa o stave spoločnosti

Voľby sa skončili, karty sú rozdané. Kto je víťaz a kto porazený? Pre zahraničné periodiká je táto otázka jednoduchá, porovnajú volebné zisky a vyhodnotia. Tak napríklad Gazela Wyborcza ohodnotí, že „výsledok volieb ukázal, že Slováci odmietajú sociálne a hospodárske reformy premiéra Mikuláša Dzurindu“. Fico vyhral. Je to naozaj tak? Ak sa pozrieme pod pokrývku, tak to vôbec nie je také jednoznačné.
19-06-2006 | Komentáre

Michal Drotován

Kauza: Trest smrti

Vo svojej krátkej štúdii sa venujem najvyššiemu trestu, jeho histórii, formám a pohľadu naň v súčasnosti. Zároveň stručne analyzujem názory zástancov a odporcov trestu smrti. Táto téma je krajne kontroverzná, pretože dôsledky uplatnenia tohto trestu sú nezvratné. Vyvstáva otázka, či je hrdelný trest konzervatívna agenda, keďže sa uplatňoval prakticky počas celých dejín ľudstva.
21-05-2006 | Kultúrna vojna

Michal Drotován

Interrupcie z pohľadu európskeho a amerického práva

Vo svojej krátkej štúdii sa venujem problematike potratov z pohľadu európskeho a amerického práva. Téma interrupcií je veľmi háklivá a emotívna. V práci neriešim morálne a spoločenské dôsledky potratov, ale analyzujem tento problém z pohľadu legislatívneho. Na základe právnych podkladov dokazujem napríklad to, že známy spor Roe vs. Wade fakticky nevychádza z Ústavy USA a že Európsky dohovor nehovorí o žiadnom práve na interrupcie.
19-02-2006 | Kultúrna vojna

Michal Drotován

Odlišné ponímanie náboženských slobôd v USA a v Európe

Krátka štúdia a komparácia európskeho a amerického systému náboženských slobôd. Snaha o dokázanie toho, že skutočnú slobodu a pluralitu môže zabezpečiť iba americký model oddelenia cirkvi od štátu.
03-12-2005 | Kultúrna vojna

 

Michal Drotován

e-mail:
michal.drotovan@prave-spektrum.sk

webstránka:
http://www.drotovan.webs.com/

publikovaných článkov:
15

Copyright © 2001-2023 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group