ISSN 1335-8715

Matúš Demko

Andrej Mátel: „Nikomu nenáleží súdiť Boží ľud“

Boj o zasľúbenú zem je vo svojej najhlbšej podstate duchovným zápasom (Zrno 8/2007), myslí si teológ ANDREJ MÁTEL. V interview pokračujeme: tentoraz sa zhovárame o vnútornej politike Izraela, vzťahu Židov a kresťanov a o konšpiračných teóriách, podľa ktorých Židia ovládajú svet.
25-05-2007 | Rozhovory

Matúš Demko

Andrej Mátel: Izrael ako jediné riešenie „židovskej otázky“

Blízkovýchodný región patrí v súčasnosti medzi najkonfliktnejšie územia našej planéty. Podľa teológa ANDREJA MÁTELA je zápas o zasľúbenú zem Izrael nielen politickým, ale hlavne duchovným konfliktom.
12-03-2007 | Rozhovory

Matúš Demko

Biznis ako poslanie

Bývalý poradca amerických prezidentov Forda a Cartera Michael Novak nás v knihe Biznis ako poslanie oboznamuje s poznatkom, že mnohí ľudia pracujúci v biznise berú svoju prácu ako poslanie a povolanie. Pre tých, čo sa pohybujú v prostredí biznisu, nie je jedinou motiváciou zarábanie veľkého množstva peňazí. Ide o výzvy, ktorým môžu čeliť. Keď sa tieto výzvy pominú, mnohí biznismeni svoj biznis opúšťajú.
27-06-2006 | Slobodný trh

Matúš Demko

Dabru Emet: Židovské stanovisko ku kresťanom a kresťanstvu

Dabru Emet (“Speak the Truth”) je stanovisko viac ako 170 židovských vzdelancov, vydané v septembri 2000 ku kresťanom a kresťanskej viere. Publikované bolo na stránkach magazínu First Things. Zverejňujeme ho v preklade Matúša Demka.
08-04-2006 | Kultúrna vojna

Matúš Demko

SCHIRRMACHER: Islam o potratoch

Korán v princípe odsudzuje zabíjanie ľudí (s výnimkou zabitia v sebaobrane a trestu smrti), ale k potratom sa jasne nevyjadruje. Islamskí teológovia preto zaujímajú rozličné uhly pohľadu: zatiaľ čo väčšina raných teológov povoľovala potrat do 40. alebo dokonca do 120. dňa tehotenstva, mnohé krajiny si dnes vykladajú tieto predpisy na ochranu detí konzervatívnejšie. Hoci islamský svet potraty neschvaľuje, neexistuje ani striktný a jednohlasný zákaz.
03-03-2006 | Kultúrna vojna

Matúš Demko

Bärbel Debus: Islamský fundamentalizmus – ideály a realita

Ponúkame vám analýzu Islamského fundamentalizmu, ktorú vypracoval Bärbel Debus. Uverejnená bola na serveri Institute for Islamic Studies, www.islaminstitut.de. Článok preložil redaktor Pravého Spektra Matúš Demko.
01-12-2005 | Ideológia

Matúš Demko

Vždy sa postarať, nikdy nezabiť: Deklarácia o eutanázii

Nasledujúcu deklaráciu vydalo Ramseyho kolokvium na Institute on Religion and Public Life v New York City. Kolokvium je skupina židovských a kresťanských teológov, etikov, filozofov a vedcov, ktorá sa stretáva pravidelne, aby uvažovala o otázkach etiky, náboženstva a verejného života. Je pomenovaná po Paulovi Ramseyovi (1913-1988), vynikajúcom metodistickom etikovi, ktorý bol priekopníkom na poli súčasných lekárskych odborov. Skrátená verzia deklarácie sa objavila vo Wall Street Journal 27.novembra 1991.
03-10-2005 | Kultúrna vojna

Matúš Demko

Rozprávaj mi o láske

Máj je odjakživa spojený s láskou. Katolícky kňaz Michal Quoist patrí k najznámejším duchovným autorom vo Francúzsku. Jeho kniha Rozprávaj mi o láske je postavená na dialógu mladého človeka s mudrcom, ktorý mu odhaľuje tajomstvá lásky. V 27. kapitole sa píše...
26-05-2005 | Kultúrna vojna

L. Krivošík, M. Demko, P. Frišo

Ďakujeme, Karol Wojtyla!

Pápež Ján Pavol II., svedomie ľudstva, skonal. Už vyše jednu dekádu ho novinári a komentátori pochovávajú. Vyše dekády sa však Svätý otec držal na Petrovom stolci a krížovú cestu svojho úradu si vytrpel dokonca, aj keď ho mnohí vyzývali medzičasom k abdikácii. Trochu sa zdalo, že niektorí chcú mať toho staromódneho starca, čo neochvejne trvá na prekonaných pravdách, už konečne z krku.
02-04-2005 | Kultúrna vojna

Matúš Demko

Prípad Terri SHYvo

Hospic, v ktorom Terri Schiavo ležala, bol strážený políciou kvôli demonštrantom – priaznivcom i odporcom. Niektorí z tých, čo prejavovali svoj súhlas s odpojením vyživovacej trubice, sa deklarovali ako ´mladí komunisti´. Apropo, kto je Terri?
02-04-2005 | Kultúrna vojna

Matúš Demko

Kto neskáče, je pro-choice

24.februára 2005 mal na Hviezdoslavovom námestí prejav americký prezident George W. Bush. Je to človek, ktorý vyhlásil nedeľu 20.januára 2002 za Národný deň posvätnosti života. V reči pri tejto príležitosti povedal: „Tento národ bol založený na viere, že každý človek bol našim Stvoriteľom obdarovaný určitými neodcudziteľnými právami. Najdôležitejším z nich je samotné právo na život.“
24-03-2005 | Kultúrna vojna

Matúš Demko

Homosexualita - vec verejná, súkromná i cirkevná

Marcela Kopernická sa homosexualite začala venovať pred mnohými rokmi. Táto téma sa týkala akútne ľudí v jej blízkosti, na ktorých jej záležalo - a teda sa problematika homosexuality týkala aj jej samotnej. To bol prvý a najsilnejší podnet. Taktiež sa o homosexualitu začala zaujímať ako kresťanka a pracovníčka činná v kresťanskom poradenstve.
04-03-2005 | Rozhovory

M. Demko, K. Uhlíková, L. Krivošík, J. Dinga

Slovensko privítalo G. W. Busha

George Bush senior mal po niekoľkých týždňoch od pádu komunizmu na Václavskom námestí v Prahe svoj prejav. Jeho syn, terajší prezident Spojených štátov amerických George W. Bush, predniesol svoju reč 24. februára 2005 na Hviezdoslavovom námestí takmer sedemnásť rokov od sviečkovej manifestácie. Téma slobody u Bushovcov dominuje...
25-02-2005 | Komentáre

Matúš Demko

Keď VALENTÍN, tak LÁSKA

Dočítal som sa, že existujú tri druhy lásky – „láska ak“, „láska pretože“ a „milujem ťa a bodka!“. „Lásku ak“ môžeme prijímať a dávať, ak sú splnené určité podmienky. Musíme niečo urobiť, aby sme si takú lásku zaslúžili. Či už sa to týka lásky v rámci rodiny, priateľstiev alebo v partnerskom vzťahu...
12-02-2005 | Kultúrna vojna

Matúš Demko

Otroci falošnej nádeje

Ľudia z cirkví, ktorí inváziu siekt nevnímali len ako ohrozenie, ale i ako výzvu, založili v roku 1995 Ekumenickú spoločnosť pre štúdium siekt. Neskôr pri Ekumenickej rade cirkví v SR vzniklo aj odborné pracovisko – Centrum pre štúdium siekt. Jeho riaditeľom je Boris Rakovský.
01-02-2005 | Rozhovory

Matúš Demko

Veriť v Ázií

Ako uvádza Sandro Magister, autor článku v L´espresso o prenasledovaní kresťanov v Ázii (27.7.2004), budhizmus sa spája s asociáciami ako mier, súcit, múdrosť a ekumenické bratstvo. No nemusí to byť vždy tak.
10-01-2005 | Kultúrna vojna

Lukáš Krivošík, Matúš Demko

Čo s Usámovými hodinkami?

Denník SME sa postupne mení na intelektuálnejší klon Pravdy. Svedčia o tom nielen mená prispievateľov (Ash, Kleinová, Sontagová...), ale aj obsah niektorých článkov. Minulý týždeň sa Pravé Spektrum stalo témou jedného zmätočného komentára. Zhodou okolností, deň predtým vyšiel v SME text Miroslava Kusého s podobnou ústrednou myšlienkou. Tu sú naše reakcie.
03-01-2005 | Kultúrna vojna

Matúš Demko

Vianoce s pápežom

Na Prvý sviatok vianočný, 25.12.2004 Svätý Otec ako tradične žehnal mestu a svetu - „Urbi et orbi“ - spred Svätopeterskej baziliky. V (pre nás) pokojnom vianočnom čase sa opäť obrátil na všetkých s prosbou o pokoj a mier vo svete...
28-12-2004 | Komentáre

Matúš Demko

Čo navrhujú komunisti

Komunistická strana Slovenska v novembri pripravila zaujímavý návrh zákona o „nehumánnosti a nespravodlivosti kapitalistického politicko-ekonomického systému, nastoleného na Slovensku po roku 1989“. Predkladajú ho Karol Ondriaš, Jozef Ševc...
17-12-2004 | Slobodný trh

Matúš Demko

God bless America

Po porážke Johna Kerryho v prezidentských voľbách 2.novembra 2004 ostáva prezidentom naďalej George W. Bush. Napriek sporným otázkam ohľadom Iraku a boja proti terorizmu je metodista Bush predsa len o čosi lepšou alternatívou ako liberál a „katolík“ John Kerry.
02-12-2004 | Kultúrna vojna

Matúš Demko

Hip Hop for Jesus

Michal Komárek svoju reportáž s názvom Hip Hop for Jesus v 37. čísle Reflexu začína takto: „Křesťanské církve nespí. Některé okázale, jiné skromněji zpracovávají „srdce a mysli“ mladých lidí s cílem proměnit tento hříšný svět. Běžná představa, že v této k víře vlažné zemi jsou církve za zenitem a mládež nezajímají, je zcela mylná.“
06-11-2004 | Kultúrna vojna

Matúš Demko

Černová 1907

Obyvatelia Černovej (pri Ružomberku) si za vlastné peniaze a vlastnou námahou vybudovali nový kostol. Preto chceli, aby chrám posvätil rodák Andrej Hlinka. Tejto žiadosti však nebolo možné vyhovieť, keďže v tom čase bol Hlinka suspendovaný spišským biskupom Alexandrom Párvym. Dôvodom na suspendovanie bola Hlinkova agitácia v roku 1906 za Vavra Šrobára.
05-11-2004 | Slovenská otázka

Matúš Demko

Pašie Jethro Tull

Veľa sa hovorilo o Gibsonových pašiách, ktorým sa dostalo filmového prevedenia. Menej sa už spomínali pašie, ktoré boli svojim spôsobom revolučné – boli to pašie Jethro Tull a ich album A Passion Play. Pašiové hry sú známe od 15. storočia.
13-10-2004 | Kultúrna vojna

Matúš Demko

Kde je stred Európy?

Stanislaw Mucha pripravoval dokument o geografickom strede Európy vyše tri roky. Je to jeho v poradí šiesty filmový počin, a treba uznať, že veľmi úspešný a dobrý. Film sa zaoberá hľadaním stredu Európy. Je štyridsať miest, ktoré si nárokujú na toto privilégium.
04-10-2004 | Kultúrna vojna

Matúš Demko

O homosexualite z pohľadu kresťana

Nie som lekárom, psychológom ani sexuológom, aby som mohol odborne písať o probléme homosexuality. No kauza Ake Green ma primäla k tomu, aby som o homosexualite uvažoval z pohľadu kresťana, resp. aby som širšej verejnosti objasnil postoj katolíkov.
24-08-2004 | Kultúrna vojna

Matúš Demko

Stratení na Sibíri

Film Alexandra Mittu z roku 1991 Stratení na Sibíri rozpráva dramatický príbeh o hrôzach stalinských gulagov. Do jedného z nich uniesla sovietska Čeka anglického archeológa, odsúdený bol po falošnom obvinení zo špionáže.
18-08-2004 | Kultúrna vojna

 

Matúš Demko

e-mail:
Matus.Demko@prave-spektrum.sk

webstránka:
http://demek.blog.sk/

publikovaných článkov:
23

Narodil som sa v roku 1986 v Ružomberku. Študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Medzi moje záľuby patrí hudba, film a dobrá kniha.

Copyright © 2001-2023 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group