ISSN 1335-8715

Martin Pener

Martin Pener - kandidát Prievozu v komunálnych voľbách 2010

O priazeň voličov som sa po prvý raz uchádzal v komunálnych voľbách 2006. Vtedy som získal 1807 hlasov. Počet hlasov poslancov, ktorí boli zvolení v našom volebnom obvode, sa pohyboval od 1850 do 2182 hlasov. Na to, že som v Ružinove nevychodil základnú školu (veď koho iného osloviť s prosbou „voľte ma“ ako prvého, ak nie spolužiakov zo základnej školy a rodinu) pokladám miesto prvého náhradníka vtedajšieho volebného obvodu za veľmi dobrý výsledok.
12-11-2010 | Rôzne

Martin Pener

Bratislava, za slobodna Prešporok

Pred 90. rokmi bolo mesto stáročia označované ako Prešporok, Presburg, Pozsony premenované na Bratislavu. Bola to správna voľba? Ako to, že Prešporok musel byť premenovaný, a iné írečité slovenské mestá dodnes používajú názvy s nemeckým pôvodom?
14-04-2009 | Slovenská otázka

Martin Pener

Československo alebo Habsburská monarchia?

Predstavme si, že dnes žijeme v konštitučnej monarchii s cisárom z habsburskej dynastie na čele. Táto monarchia nedávno oslávila 90. výročie zmeny ústavy a federalizácie. Hlavným mestom spolkovej krajiny Slovensko je možno Nitra, možno Žilina. S počtom obyvateľstva 40 miliónov obyvateľov je cisárstvo štvrtým ekonomicky najsilnejším štátom Európy...
11-11-2008 | Slovenská otázka

Martin Pener

1968

Keď som nedávno v Starom Tekove sledoval rekonštrukciu skutočnej bitky z WW2, napadlo ma, či niekde kluby vojenskej histórie nepredvádzajú podobu dákych novších bojov. Skúšal som si spomenúť, či nebola jednotka Československej ľudovej armády, ktorá by sa 21.8. 1968 so zbraňou postavila vojskám Varšavskej zmluvy.
21-08-2008 | Komentáre

Martin Pener

Obnoviť telesné tresty?

Zažil som kedysi na univerzite pár semestrov latinčiny. Z neobvyklého slovosledu a typickej štylistiky mi ostal v pamäti preklad akéhosi pasívneho tvaru: „zdá sa, že otroci sú bičovaní“. Žartovali sme, za akých okolností mohla byť pred tisícročiami táto replika vyslovená.
28-03-2008 | Komentáre

Martin Pener

Dokument „Slovenský bigbít“ – premárnená šanca

Pred niekoľkými mesiacmi, upozornil čitateľ PS v diskusii k článku Martina P. Penera (o knihe „Collegium Musicum“) na pripravovaný televízny seriál „Slovenský bigbít“. Autor článku sa preto rozhodol dokončiť načatú tému a ponúka čitateľom PS svoj názor na tento dokument.
18-01-2008 | Kultúrna vojna

Martin Pener

Keď profesionáli boli „z povolania“

Redaktor Pravého spektra Martin Pener oslovil v r.2006 mnoho bývalých vojakov československej armády. Niektorých vyspovedal osobne, iných prostredníctvom dotazníkov. Vo výslednom článku sa zaoberá ako vtedajší obrancovia socializmu žili, čo to v 60.-80. rokoch znamenalo byť vojakom z povolania. Prečo sa nimi stali, ako to dopadalo na rodinu, ako sa vodilo Slovákom v Česku a Čechom na Slovensku...
02-08-2007 | Slovenská otázka

Martin Pener

Marián Jaslovský: Collegium Musicum

Martin P. Pener recenzuje knihu Mariána Jaslovského o slovenskej rockovej legende 70. rokov, skupine Collegium Musicum (Slovart, 2007). Popritom sa zamýšľa nad vzťahom bigbítu a dobových hudobných technológií, o mieste bigbítu v dejinách či často smutnom osude slovenských rockových kapiel v minulom režime.
29-06-2007 | Kultúrna vojna

Martin Pener

Chvála slušným ozbrojeným občanom!

Každoročne rozbúria hladinu verejnej mienky prípady šialených, najmä amerických strelcov. Takmer automaticky nasledujú vášnivé diskusie – od vládnych/parlamentných až po „občianske“ - internetové o regulácii, či dokonca zákaze vlastníctva zbraní občanmi. Menej už odporcovia zbraní venujú pozornosť životnej realite (i tej našej slovenskej), kedy sú nevinní ľudia napádaní útočníkmi používajúcich strelné či iné zbrane.
21-05-2007 | Kultúrna vojna

Martin Pener

Perzské rozprávky tisíc a jednej Aldžazíry

Pred niekoľkými rokmi som pozeral na niektorom nemeckom televíznom kanáli dokument o nemeckých námorných jednotkách, ktoré sa zapájajú do humanitárnych či iných operácií kdesi v arabskom svete (mohlo to byť Čierne more, nie som si však istý). Nemci taktne priznávali že miestne obyvateľstvo sa k nim správa priateľsky a veľmi uznanlivo, dôvodom má byť istý úsek nemeckej histórie.
05-04-2007 | Komentáre

Martin Pener

(Nie len) recenzia: Vladimír Palko ml. – Bernard Jaško a spol.

Martin P. Pener sa zamýšla nad publikáciou Vladimíra Palka mladšieho o odpore proti komunistickému režimu v radoch Zboru národnej bezpečnosti aj o úlohe historikov vydavateľa tejto publikácie – Ústavu pamäti národa.
21-02-2007 | Slovenská otázka

Martin Pener

Martin Pener – kandidát na miestneho poslanca v Ružinove

Už týždeň môžete na stránkach Pravého Spektra vidieť volebný banner člena našej redakcie Martina Penera. Nie len pre tých, ktorí bývajú v Ružinove, prinášame jeho predstavu, s ktorou sa uchádza o priazeň voličov.
23-11-2006 | Rôzne

Martin Pener

Ich bin ein Pressburger

Osem rokov sme mali pokoj od komunistov rekvalifikovaných na nacionalistov. Po parlamentných voľbách pseudovlastenci mocní vyjadreniami, no slabí reálnymi činmi opäť vytŕčajú rožky. V Literárnom týždenníku si na mušku vzali Bratislavu, ktorej mnohí paradoxne vďačia za svoju kariéru. Vyzývajú primátora Bratislavy, aby nedopustil odstrániť Štúrovu sochu zo Štúrovho námestia.
14-10-2006 | Slovenská otázka

Martin Pener

Libanon - sú opäť vinní židia?

Konflikt Izraela s Hizballáhom je predovšetkým vojnou psychologicko-informačnou. Vždy je tragédiou, keď trpia a zomierajú nevinní ľudia. Tiež je však smutné, že slepota a hluchota voči zabíjaniu a utrpeniu postihuje žurnalistov aj svetovú mienku, keď ľudia zomierajú v Sierra Leone, Sudáne, Čečensku, na Srí Lanke. Prečo odmietame vidieť, kto koho sa v skutočnosti snaží zničiť?
29-08-2006 | Komentáre

Martin Pener

Jules Verne očami Ondřeja Neffa

Ondřej Neff sa vo svojej knihe venuje životu a dielu slávneho francúzskeho spisovateľa Julesa Verna. Rozhodne nejde o prvoplánový životopis a mechanické priblíženie kníh. Neff zachádza do mnohých aspektov a súvislostí, napríklad: Verne – nie vždy úspešný vizionár, Verne ako komunálny politik, Verne a utopistickí socialisti…
24-06-2006 | Kultúrna vojna

Martin Pener

Západná kultúra a science-fiction (zomrel Stanislaw Lem)

27. marca 2006 zomrel jeden z najvýznamnejších autorov literárneho žánru science-fiction – Stanislaw Lem. Spod jeho pera vzišli desiatky kníh, ktoré po desaťročiach vychádzajú v nových a nových vydaniach a ktoré nachádzajú nových a nových čitateľov. Stanislava Lema možno smelo nazvať jedným z najvýznamnejších spisovateľov 20. storočia. Čo Lem a jeho knihy znamenali a budú znamenať pre našu kultúru?
06-04-2006 | Kultúrna vojna

Martin Pener, Ján Gonda

Dva pohľady na bezdomovectvo

Pravé Spektrum nechce stáť mimo verejnej debaty o problematike bezdomovcov. Martin Pener sa vo svojom texte zaoberá osobnou skúsenosťou, ktorú zažil v stanovom tábore vo Vrakuni. Ján Gonda zase ponúka širší, filozofický pohľad na korene a príčiny bezdomovectva.
12-03-2006 | Komentáre

Martin Pener

Zápisnica z Valného zhromaždenia

Prvé Valné zhromaždenie občianskeho združenia Pravé Spektrum sa konalo v stredu dňa 22. februára 2006 v Bratislave na Prievozskej ulici v Bratislave (obchodné centrum Apollo).
22-02-2006 | Združenie Pravé Spektrum

Martin Pener

Na pamiatku obetí z 19. januára 2006

Na palube dopravného lietadla našich ozbrojených síl zahynulo 42 ľudí. Boli medzi nimi najmä vojaci, ktorým skončila náročná služba, čo nesie i veľké riziko smrti. Smrť sa im vyhla v miesta nasadenia. Počkala si na nich, až kým sa chceli zvítať so svojimi rodinami a priateľmi. Príspevok si chce uctiť pamiatku obetí.
23-01-2006 | Rôzne

Martin Pener

Demokratická strana – konkurz a vyrovnanie

Približne tri roky bolo známe, že Demokratická strana a Slovenská demokratická a kresťanská únia smerujú k fúzii. Napriek tomu, keď som pol hodinu pred zasadnutím za klávesnicu počul o konečnom odobrení spojenia oboch strán snemom DS, pocítil som menšiu nostalgiu. Priznávam otvorene, je to tým, že som kedysi do DS takmer vstúpil a že som v mládežníckej odnoži DS strávil niekoľko rokov (s nie veľmi šťastným koncom).
19-12-2005 | Komentáre

Martin Pener, Lukáš Krivošík

Ivan Švejna: „Umožnime trhovým silám pôsobiť“

Po rozklade strany ANO má ambiciózny cieľ: vrátiť klasickému liberalizmu na Slovensku kredit i tvár. „Umožnime trhovým silám pôsobiť, aj na regionálnej úrovni“, hovorí v rozhovore pre Pravé Spektrum kandidát na bratislavského župana Ivan Švejna.
19-11-2005 | Rozhovory

Martin Pener

„Francúzi! Povedzte, čo chcete, a my vám povieme, že nie!

Po 37 rokoch Francúzsko o sebe opäť dáva vedieť rebéliami v uliciach. Tento raz však v réžii neeurópskych prisťahovalcov. Multikultúrna spoločnosť je nebezpečná utópia. Európe však hrozí dvojaké nebezpečenstvo. Ak nezastavíme vyčíňanie prisťahovalcov, urobia to za nás pravicoví extrémisti. Kto dá záruku, že sa demokracii nevymknú z rúk a že sa Európa nevráti do tridsiatych rokov?
06-11-2005 | EUtópia

Martin Pener

110. rokov mestskej hromadnej dopravy v Bratislave

110. rokov mestskej hromadnej dopravy je na ani nie polmiliónové európske mesto veľmi dobré „skóre“. Dobré skóre, pokiaľ zoberieme za kritérium zavedenie mestskej elektrickej dráhy. Avšak nie iba elektrinou bola, je a bude mestská hromadná doprava živá... Čo robiť s katastrofálnou dopravnou situáciou v Bratislave?
24-09-2005 | Komentáre

Martin Pener

ÚPN versuz tieňový Ústav sklerózy národa

Nechcem nijako znevážiť prácu pána Langoša a jeho podriadených. V našich slovenských „rodinných“ podmienkach, kde každý je s niekým kamarát z pieskoviska, spolužiak, bývalý kolega, vzdialená rodina a pod.; v týchto podmienkach globálnej protekcie je veľké víťazstvo, že sme sa rozhodli vysporiadať sa s našou totalitnou minulosťou. Len ... náš spôsob pripomína filozofiu západnej medicíny – lieči symptómy, nie chorobu.
02-09-2005 | Slovenská otázka

Martin Pener

Tatranské požiare a odkaz Veľkomoravskej ríše

Tatry v plameňoch! Aj v prípade odhalenia a usvedčenia páchateľov bude prípadná sankcia v porovnaní s napáchanou škodou pseudohumanisticky smiešna. Pravé Spektrum preto na zamyslenie prináša niekoľko odstavcov zo Zákona sudnyj ľjudem, ošetrujúcich vinu za škody spôsobené požiarom.
09-08-2005 | Komentáre

Martin Pener

Trochu britského kľudu, prosím

Českí a v menšej miere i slovenskí vojaci, bojujúci za druhej svetovej vojny najmä v britskom kráľovskom letectve, boli po svojom príchode do Albionu prekvapení povahovými rysmi Angličanov. Zo šestákových rodokapsov z prostredia divokého západu si vybavovali charakteristiky, že niekto niečo urobil „s kľudom Angličana“.
11-07-2005 | Komentáre

Martin Pener

Šľachetné myšlienky a pomýlená cesta

Do Bruselu pred pár dňami zavítal netradičný hosť. Nebol to nik iný ako Bono Vox – líder skupiny U2. So šéfom Európskej komisie zotrval v dlhšom srdečnom rozhovore. Bono Vox loboval za výrazné zvýšenie (rozvojovej) pomoci Európskej únie Afrike. Chalanisko to nepochybne myslí úprimne.
13-06-2005 | EUtópia

Martin Pener

Čo s načatým špeciálom?

Letectvo už dávno postráda romantiku a dobrodružstvo. Pilot je otrok palubných počítačov, displejov a signalizácií, prísnych leteckých dispečerov a rozmaznaných pasažierov. Napriek tomu sa však tu a tam stane, že zdanlivo rutinný let prinesie aspoň náznak dobrodružstva.
04-06-2005 | Komentáre

Martin Pener

Vyšší rýchlostný stupeň

Neviem ako je to inde vo vesmíre, ale v živote asi každej civilizácie príde deň (storočie), kedy už vládnuce bytosti (u nás toho času ľudia) nemusia rešpektovať prírodou určené cykly...
19-05-2005 | Komentáre

Martin Pener

Západný import, domáci folklór

Rád siahnem po nahrávkach pánov L+S z čias ich zlatej éry, kde komentujú princíp masovej televíznej zábavy: show je jedno vypočítavé umenie, ktoré k nám kolportujú zo západu. Kto vie akého komentára by sme sa dočkali dnes, kedy jeden televízny kanál v snahe konkurovať prebratému produktu, siahne po produkte ešte príšernejšom, produkte domácej proveniencie.
15-02-2005 | Slovenská otázka

Martin Pener

Biele miesto na marketingových mapách Slovenska

Vzťahy a správanie spotrebiteľov i predajcov mi niekedy pripadajú ako komédia. V čase okolo Vianoc ako komédia absurdná. V každej ankete, televíznej besede (rozumej talk-show), úvodníkoch decembrových vydaní všetci svorne apelujeme na duchovný rozmer vianočných sviatkov a potom poďho na lov do obchodov.
27-12-2004 | Slobodný trh

Martin Pener

Bratislavské komunitné združenie Pátera Schertza

Vážení čitatelia Pravého spektra… pokiaľ pravda v čase diktátu elektronickej komunikácie možno hovoriť o čitateľoch a nie iba o návštevníkoch webovskej stránky. Rád by som vás (menom celého v nadpise uvedeného subjektu) zoznámil s BKZ-PSH, teda Bratislavským komunitným združením Pátera Schertza.
12-11-2004 | Rôzne

Martin Pener

Osem rokov kódexu Bushido

Prinášame vám text Martina Penera, ktorý je čerstvou reakciou na fenomenálny úspech republikánov a prezidenta Georga W. Busha v prezidentských a kongresových voľbách v Spojených štátoch.
04-11-2004 | Komentáre

Lukáš Krivošík, Martin Pener, Peter Frišo

Ronald, ďakujeme!

Ronald Reagan. Bol to najväčší americký prezident v 20. storočí. Bol to muž, ktorý by mal mať miesto v srdci každého slovenského vlastenca. Náš život by sa totiž bez neho vyvíjal úplne iným smerom. Jeho odhodlanie, ktoré povzbudzovala guráž Margaret Thatcherovej a podporovala vízia pápeža Jána Pavla II. sú hlavnými dôvodmi, prečo z čaše slobody dnes môžeme piť plnými dúškami.
08-06-2004 | Ideológia

Martin Pener

Španielska chrípka. Pôvod vírusu – blízky a stredný východ

Nulté roky 21. storočia (2001-2010) prinášajú vo veľmi krátkych intervaloch podnety, ktoré ustavične „upravujujú“ pohľad na bezpečnostnú situáciu vo svete. Začalo to 11. septembrom, potom Afganistan, Irak a naposledy Španielsko. Veľmi výrazná akcelerácia v porovnaní s predošlou dekádou...
17-03-2004 | Komentáre

Martin Pener

Aké predvídate, že budú najvýznamnejšie riziká a príležitosti, pred ktorými bude ľudstvo stáť v roku 2020?

Pokiaľ sa rozhodneme vzťah príležitostí a rizík vnímať súbjektívne z pohľadu konkrétneho štátu, zväzku štátov či regiónu, mohli by sme tento vzťah prirovnať k dvom kvalitám na miskách váh. Svet a ľudská prirodzenosť zdá sa nemôžu poskytnúť dostatok miesta pre všetkých a napĺňanie príležitosti strany jednej, zákonite prehlbuje riziko pre stranu druhú.
08-03-2004 | Komentáre

Martin Pener

Hľadá sa autor knihy Polstoročie s Bratislavou II.

Čo v Bratislave nestihli zdevastovať komunisti, to dorazí neviditeľná ruka trhu. Ak by sme vymenúvali osobnosti ktoré sa najviac viažu k nostalgii po starej Bratislave, prvé miesto by asi zaujal pred rokom zosnulý Július Satinský.
09-02-2004 | Slovenská otázka

Martin Pener

glo glo glo Glock
(Nová pištoľ vo výzbroji Policajného zboru SR?)

V druhej polovici roku 2001 som sa na virtuálnych stránkach Pravého Spektra zamýšlal nad perspektívou výzbroje resp. prezbrojenia slovenských policajtov novými pištolami. Išlo o úvahu podotýkam teoretickú, obhajúcu najmä dôvody a potrebu prezbrojenia. A na základe iba teoretických poznatkov som tiež zformuloval svoj názor, ktorý spájal budúcu výzbroj Policajného zboru s slovenskými výrobkami.
31-03-2003 | Komentáre

Martin Pener

Výbuchy otázok po výbuchu na Hviezdoslavovom námestí

Naučil som sa už ovládať a nepodliehať emóciám, ak sa stretnem s mudrujúcim žurnalistom, ktorý sa nadšene, ale žial diletantsky venuje čomukoľvek s bezpečnosťou súvisiacemu.
08-03-2003 | Komentáre

Martin Pener, Roman Hegedüs

Declaration of the advancement for the strike against the Iraq

10-02-2003 | Rôzne

Martin Pener, Roman Hegedüs

K prípadnému vojenskému zásahu proti režimu Saddáma Husajna v Iraku

Nielen uplynulé storočie nenechalo nikoho na pochybách, že vojna bola vždy krajným riešením medzinárodných sporov. Európa sa opakovane pokúsila o samovraždu koncom tridsiatych a štyridsiatych rokov 20.storočia, na konci ktorého sa navyše vágne prizerala genocíde v jej vlastnom (juhovýhodnom) teritóriu.
10-02-2003 | Rôzne

Martin Pener

Proces pomalší ako zvuk

Značné pochybnosti okolo tendra na nové lietadlá v ČR i povodne z leta 2002, ktoré Česku opäť po piatich rokoch pustili žilou však nevytvárajú dobrý priestor na nákup bojových lietadiel, niekto by azda povedal, že ide o peniaze skutočne vyhodené do vzduchu.
23-12-2002 | Komentáre

Martin Pener

Otázka spoločnej česko-slovenskej ochrany vzdušného priestoru

Nedávny summit NATO priniesol (akoby mimo plánu) zaujímavý nápad – spoločnú ochranu českého a slovenského vzdušného priestoru systémom striedania sa leteckých síl oboch krajín. Jedným z argumentom je osvedčené fungovanie obdobného systému v Belgicku a Holandsku.
14-12-2002 | Komentáre

Martin Pener

Svet po 11.9. 2001

Prinášame Vám víťaznú vysokoškolskú esej člena ODM Martina Penera, ktorý sa na jeseň minulého roku zúčastnil súťaže vypísanej podpredsedom vlády Ivanom Miklošom. Jej téma bola nanajvýš aktuálna: "Svet po 11.9.2001 – Sú pre nás NATO a EU naďalej ostrovmi slobody, bezpečia a prosperity?"
17-04-2002 | Komentáre

Martin Pener

Konzervatívny inštitút Milana Rastislava Štefánika

Neviem, či to bol zámer alebo len náhoda, že Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika (ďalej len KI) sídli v tesnej blízkosti Štefánikovej ulice v Bratislave.
22-12-2001 | Rôzne

Martin Pener

Aj nepriateľ už nosí nepriestrelnú vestu

Od roku 1990 zažívame to, čo západný svet už má za sebou: nárast kriminality (najmä "vďaka" rozmachu terorizmu v 60. rokoch minulého storočia), priniesol akútnu potrebu efektívnejších strelných zbraní v rukách znevýhodnených mužov zákona. Riešením bolo rozsiahle prezbrojenie koncom 70. rokov na dovtedy výlučne armádny kaliber 9 mm Luger. Vyznačuje sa podstatne väčším zastavujúcim účinkom, než v minulosti najbežnejší policajný náboj “ráže” 7,65 mm.
15-08-2001 | Komentáre

 

Martin Pener

e-mail:
Martin.Pener@prave-spektrum.sk

publikovaných článkov:
41

Copyright © 2001-2023 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group