ISSN 1335-8715

Lukáš Krivošík

Gene Smiley: „Z Veľkej hospodárskej krízy sme sa nepoučili“

Gene Smiley (1940) je emeritný profesor ekonómie na Marquette University v USA. Špecializuje sa na americkú ekonomickú históriu a na ekonomickú teóriu rakúskej školy. V Bratislave prednášal na pozvanie Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika. Lukáš Krivošík sa s ním porozprával o súčasnej kríze a o podobnostiach s Veľkou hospodárskou krízou spred osemdesiatich rokov.
20-12-2009 | Rozhovory

Lukáš Krivošík

Demokracia nie je samospasiteľná (Úvaha k 17. novembru)

Aj keď niektorí ľudia sú sklamaní ponovembrovým vývojom, Slovensko sa za tých 20 rokov zmenilo na nepoznanie. Všetky možnosti, aby sme stvárňovali našu osobnú i národnú budúcnosť máme (plus-mínus) otvorené. Je len na nás, do akej hĺbky sa rozhodneme tieto príležitosti využívať.
17-11-2009 | Slovenská otázka

Lukáš Krivošík

Prečo je ekonómia nepochopená

Nepochopenie ekonomických zákonitostí politikmi a falošné predstavy voličov o skutočnej povahe trhového mechanizmu predstavujú v každej krajine bariéru pre ekonomický rozvoj. Pritom základný paradox ekonómie, na ktorý treba vždy pamätať, je známy už od čias Adama Smitha.
15-06-2009 | Slobodný trh

Lukáš Krivošík

Nová vlna – ako odraziť konzervatívnu politiku od dna?

Minulý týždeň sa v Bratislave uskutočnila konferencia na tému „Ako odraziť konzervatívnu politiku od dna“, s podtitulom: „Pohľad novej vlny slovenských konzervatívcov na budúcnosť našej politiky“. Diskusné príspevky sa postupne zverejňujú na novom blogu, ktorý má ambíciu stať sa ohniskom debaty o budúcnosti slovenskej pravice tvárou v tvár socialistickej presile.
10-05-2009 | Slovenská otázka

Lukáš Krivošík

Dva postrehy k prezidentským voľbám

Rozhodnutie voličov ponechať si až do roku 2014 Ivana Gašparoviča bude v najbližších dňoch rozoberané všetkými komentátormi, rovnako ako Radičovej politický kapitál v podobe jej milióna voličov. Na kampani sú však zaujímavé aj dve nenápadné veci, ktoré doteraz veľmi zdôrazňované neboli.
05-04-2009 | Slovenská otázka

Lukáš Krivošík

Krok smerom k dobru alebo Môj konzervatívny hlas pre Radičovú

Nachádzame sa pred druhým kolom prezidentských volieb, v ktorom sa rozhodne, či bude hlavou SR v ďalšom volebnom období Iveta Radičová alebo Ivan Gašparovič. Aj keď mnohí z nás konzervatívcov sú rozhodnutí neisť voliť alebo dokonca voliť kandidáta socialistov, tento článok má byť o tom, prečo predsa len treba dať hlas Ivete Radičovej.
31-03-2009 | Slovenská otázka

Lukáš Krivošík

Volím Fera!

Je tu prvé kolo prezidentských volieb a nejeden pravicový volič váha, koho vlastne podporiť. Ivetu Radičovú alebo Františka Mikloška? Ja som si to rozdelil nasledovne: na prípadnú voľbu menšieho zla budem mať dosť času v druhom kole – ak mi Radičovej hypermotivovaní priaznivci túto kandidátku úplne neznechutia. V prvom kole však volím dobro: Volím Fera!
17-03-2009 | Slovenská otázka

Lukáš Krivošík

Tajomstvo zmyslu života

Počas Vianoc a okolo Nového roka zvyknú ľudia intenzívnejšie bilancovať svoj život a zamýšľať sa nad jeho zmyslom či naplnením. U niektorých môže takéto sviatočné pozastavenie sa viesť k frustrácií a pocitom existenciálnej prázdnoty. Práve im zasvätil svoje životné dielo legendárny rakúsky psychiater a neurológ Viktor Frankl.
25-12-2008 | Kultúrna vojna

Lukáš Krivošík

Sean Gabb: „Potrebujeme novú hranicu“

Hovorí si britský libertarián. Začiatkom 90. rokov radil premiérovi Jánovi Čarnogurskému pri ekonomickej reforme, a tak spoznal Slovensko. Myslí si, že kresťanskí demokrati nerozumejú slobodným trhom a že naša civilizácia potrebuje na uchovanie slobody niečo ako objav novej Ameriky. Sean Gabb.
06-12-2008 | Rozhovory

Lukáš Krivošík

Sociálny štát v starom Ríme

Rím to so svojou ríšou dotiahol vysoko, ale zároveň padol veľmi hlboko. Od tejto starobylej civilizácie sa máme čo učiť – v dobrom i zlom. Zaujímavé paralely sa dajú nájsť medzi určitými opatreniami, ktoré uskutočnil rímsky štát a moderným sociálnym systémom.
24-11-2008 | Slobodný trh

Lukáš Krivošík

Obama a my, konzervatívni frfloši

Najskôr som chcel písať len o Barackovi Obamovi, ale potom mi zišlo na um, že komentovanie si zaslúži skôr tá hystéria, čo okolo jeho víťazstva vznikla. Keď som pred pár rokmi pochopil, aký obmedzený je ľavicovo-liberálny pohľad na svet, v ktorom som vyrastal a dezertoval som k pravici, postupne mi došlo, že ako konzervatívec už nikdy nebudem zažívať istý typ kolektívneho ošiaľu.
06-11-2008 | Ideológia

Lukáš Krivošík

METOIKOVIA

Keď sa na Slovensku hovorí o domácich národnostných menšinách, či prisťahovalcoch z iných krajín, často sa spomínajú len Maďari, Rómovia alebo Arabi. Na jednu menšinu sa však zabúda. Sú ňou metoikovia a malo by byť v záujme Slovenska, mať metoikov čo najviac.
20-10-2008 | Slobodný trh

Lukáš Krivošík

Znalostná ekonomika a roztrúsené poznatky

Na objednávku vlády vypracovali slovenskí akademici dlhodobú víziu rozvoja Slovenska, ktorej leitmotívom je podpora znalostnej ekonomiky. Nejde však len o marketingový pojem? A na akých znalostiach sa skutočne bohatne? O tom predložené dva články.
12-09-2008 | Slobodný trh

Lukáš Krivošík

Victoria Curzon-Price: „S eurom by som ešte počkala“

Profesorka ekonómie zo Ženevy, aktívna v mnohých prestížnych európskych think-tankoch a bývalá prezidentka Montpelerínskej spoločnosti o klasickom liberalizme, príčinách švajčiarskeho úspechu, blahodárnosti inštitucionálnej konkurencie, možnom vstupe alpskej krajiny do EÚ a o tom, či je euro úspech. Victoria Curzon-Price. (nekrátené!)
29-06-2008 | Rozhovory

Lukáš Krivošík

Pohreb slovenskej štátnosti

To, čo v stredu predviedla SMK v súvislosti s Lisabonskou zmluvou je jedna podlá zrada. Nejde len o vierolomný podraz najbližších partnerov z opozície.
12-04-2008 | EUtópia

Lukáš Krivošík

Fico – druhý Jánošík

Róbert Fico konečne povedal niečo, s čím môže súhlasiť aj pravica. Na stretnutí s občanmi Klenovca, kam prišiel otvoriť športové ihrisko, s valaškou v ruke prehlásil Juraja Jánošíka za „prvého socialistu“, lebo vraj aj on bohatým bral a chudobným dával.
26-01-2008 | Ficoviny

Lukáš Krivošík

Ben Novak: „Nesme za seba zodpovednosť!“

V Spojených štátoch vyštudoval právo a vykonával ho tam tridsať rokov. Potom sa vrhol na filozofiu a ako pedagóg sa presťahoval sem na Slovensku. V súčasnosti je srdcom bratislavského klubu fanúšikov Rona Paula, ktorý sa uchádza o republikánsku nomináciu na prezidenta USA. Predstavujeme vám Bena Novaka.
01-01-2008 | Rozhovory

Lukáš Krivošík

Ron Paul v Bratislave

Hoci možno nevyhrá, republikán Ron Paul je najzaujímavejším fenoménom amerických primárok. Nielen spontánnymi nadšencami po celej Amerike, ale aj tým, že kvôli nemu sa stretávajú ľudia v kluboch priaznivcov po celom svete. Vrátane Bratislavy.
16-12-2007 | EUtópia

Lukáš Krivošík, Jaroslav Daniška

John O’Sullivan: Thatcherová bola výnimočná

Tvrdí, že Reagan, Thatcherová a Ján Pavol II. sú príčinou porážky komunizmu. Bol zvláštny poradca britskej premiérky, ktorej radil, aby odmietla Maastrichtskú zmluvu o EÚ. Želá si, aby Európa mala náboženskú pravicu ako USA. Novinár a prvotriedny gentleman, John O´Sullivan. (NEKRÁTENÉ!)
20-11-2007 | Rozhovory

Lukáš Krivošík

Kresťanstvo ako evolučná stratégia a uctievači naivného rozumu

V kultúrno-etických témach ako sú napríklad potraty, registrované partnerstvá, sexuálna výchova na školách, či „rodová rovnosť“, často stoja kresťanskí konzervatívci proti sociálnym liberálom, ktorí si nárokujú patent na rozum, modernosť, pokrokovosť a vedeckú pravdu. No skutočnosť môže byť nielen iná, ale presne opačná.
05-11-2007 | Kultúrna vojna

Lukáš Krivošík

Éra Vasca da Gamu

Pred 510 rokmi, 8. júla 1497, vyplávala z Lisabonu flotila troch plavidiel. Mali oboplávať Afriku a nájsť námornú cestu do Indie. Týmto činom sa zmenilo všetko – vznikla nová Európa, a tá vládla novému svetu. Začala sa éra Vasca da Gamu.
26-08-2007 | Kultúrna vojna

Lukáš Krivošík

Odkaz Miltona Friedmana pre Slovensko

Keď Milton Friedman v roku 1947 spoluzakladal s hŕstkou ďalších Montpélerinskú spoločnosť, zrejme ani v najodvážnejších snoch nedúfal, že sa v nasledujúcom polstoročí premení vo vnímaní verejnosti z „výstredného akademického extrémistu“ na súčasť mainstreamu. A že ho dokonca vlastný syn David raz bude kritizovať sprava.
29-04-2007 | Slobodný trh

Lukáš Krivošík

Ako sociálny štát rozvracia spoločnosť

Rozbité rodiny a prepad pôrodnosti. Zdravotníctvo, ktoré zabíja pacientov. Sociálne panelákové byty a dávky pre slobodné matky, ktoré celé sídliská premenili na getá, plné násilia, depresie a odcudzenia... To všetko je britský „štát blahobytu“(welfare state).
09-04-2007 | Slobodný trh

Lukáš Krivošík

Prečo má škola študentov v paži?

V Novinárskej cene 2006 bol Lukáš Krivošík za tento článok Nadáciou otvorenej spoločnosti - Open Society Foundation (NOS - OSF) nominovaný v kategórií "najlepší komentár v printových médiách". Slávnostné vyhlásenie výsledkov sa uskutoční v pondelok večer. Text vyšiel vlani na stránkach T-Station.sk. O víťastvo v zmienej kategórií sa popri šéfredaktorovi Pravého Spektra budú uchádzať ešte Imrich Gazda a Peter Javůrek.
30-03-2007 | Slobodný trh

Lukáš Krivošík

Kristus, Keynes a časové preferencie

V pravej časti politického spektra zväčša nachádzame kresťanských konzervatívcov s rezervovanými postojmi k slobodnému trhu a ekonomických liberálov s vlažným vzťahom k organizovanému náboženstvu. Paradoxom je, že konzervatívne odpovede na niektoré kultúrno-etické otázky ležia vo sfére liberálnej ekonómie, kým slobodný trh najlepšie vyrastá z kultúrneho podhubia, ktoré je naklonené jeho kľúčovým prvkom ako súkromné vlastníctvo, úrok, dôvera, záväznosť zmluvných vzťahov, ochota podstupovať riziko a podobne.
07-02-2007 | Slobodný trh

Lukáš Krivošík

Vzdelávacia revolúcia v rozvojovom svete

Od súkromných škôl v slumoch Afriky cez brazílske vzdelávacie reťazce až po indický „offshore tutoring“ – súkromný sektor v rozvojových krajinách prichádza s inovatívnymi vzdelávacími službami, ktoré by mohli pohnúť aj stojatými vodami školstva vyspelých krajín.
18-01-2007 | Slobodný trh

Lukáš Krivošík

Kastílsky gavalier

Žijeme v zvláštnej dobe. V prostredí západnej civilizácie máme vo zvyku stále viac zapierať našu minulosť a sypať si bezdôvodne popol na hlavu. Z mužov ako Krištof Kolumbus, ktorí ju urobili veľkou, robíme zlosynov a naopak vyrábame hrdinov z negramotných domorodých náčelníkov, s kanibalskými sklonmi. V tomto smere je príjemným prekvapením historický román Aztécka perla, z pera bestsellerového autora Colina Falconera.
29-12-2006 | Kultúrna vojna

Lukáš Krivošík

Liberalizmus, konzervativizmus a socializmus - prečo existujú?

S pojmami „liberalizmus“, „konzervativizmus“ a „socializmus“ sa dnes žongluje veľmi neviazane. Chýba jasné vymedzenie. Na Slovensku žijú napríklad dve skupiny, z ktorých každá samu seba označuje za liberálnu, zastávajú však úplne protichodné stanoviská. Potom sú tu konzervatívci, z ktorých niektorí nadávajú iným konzervatívcom do „liberálov“. A asi nikde nepanuje taká roztrieštenosť ako medzi socialistami. Čo ich drží dnes pri moci, je skôr nostalgia za komunistickým režimom a vôľa konzervovať zastaraný sociálny systém.
22-11-2006 | Ideológia

Lukáš Krivošík

Odluka školy od štátu

Drzí a slabí žiaci, prestarnutý, prefeminizovaný pedagogický zbor, nízke platy učiteľov, nezáujem rodičov, nízke spoločenské docenenie, nezáujem politikov... To všetku sú dôvody, ktorým sa pripisuje súčasná mizéria verejného školstva.
31-10-2006 | Slobodný trh

Lukáš Krivošík

Prop.sk a panslavizmus: druhé kolo

Pani Sepešiová patrí k nadšeným glosátorom mojich článkov. Komentovala už môj text Pohľad do plytčín Slovákovej duše a teraz už aj môj článok k jej webstránke s názvom Prop. sk – konzervatívci alebo paranoici? Na moje veľké sklamanie sa vo svojej reakcii Anti-slovanský negativizmus nevenuje vyvracaniu mojich náhľadov na psychologické korene konšpiračného myslenia (ktoré nazýva „jalovými teoretickými diskusiami“), ale problematike Slovanstva, čo je téma, ktorú som vo svojom článku spomenul len okrajovo.
18-10-2006 | Slovenská otázka

Lukáš Krivošík

Prop.sk – konzervatívci alebo paranoici?

Nedávno som dostal e-mail jedného čitateľa, ktorý náhodou narazil na Pravé Spektrum. Vravel, že niektoré články sú tu dobré. Najviac sa mu páčili texty v sekcii Kultúrna vojna a ocenil preklady komentárov Patricka Buchanana. Na záver však povedal, že sme príliš prožidovskí, proamerickí, prodzurindovskí, a teda protislovenskí. Vraj skutočne konzervatívnou webstránkou je na Slovensku len internetový magazín Proti prúdu.
19-09-2006 | Ideológia

Lukáš Krivošík

Manažment podľa „rakúšanov“

Rakúska škola ekonómie, ktorej predstavitelia (Menger, Mises, Hayek...) patria k najsilnejším zástancom slobodného trhu, je známa najmä ako národohospodárska škola. No Charlesovi Kochovi, výkonnému riaditeľovi americkej spoločnosti KOCH Industries, sa podarilo pohľady „rakúšanov“ na kapitalizmus aplikovať na riadenie svojej firmy.
08-09-2006 | Slobodný trh

Lukáš Krivošík

Vysoká hra patriotov

Vzťahy Slovákov a Maďarov pripomínajú nekonečnú šachovú partiu. Na oboch stranách sú žiadaní najmä inteligentní stratégovia. No my Slováci do tohto zápasu zvykneme zásadne nominovať len krčmových krikľúňov, čo nepoznajú pravidlá kráľovskej hry a ohrozujú naše vlastné figúrky. Dokazujú to aj nemotorné a nie veľmi inteligentné reakcie našich vládnych predstaviteľov v aktuálnych slovensko-maďarských treniciach.
31-08-2006 | Slovenská otázka

Lukáš Krivošík

Frázy, frázy a ešte raz frázy

Premiér Róbert Fico vo svojom verbálnom prejave často využíva isté heslá, ktoré neustále opakuje, zrejme aby boli pre jeho voliča ľahšie zapamätateľné. V podstate u neho nejde o nový úkaz. Kto trošku sleduje aj internetové diskusie, tomu neuniklo, že voliči Smeru začali po svojom guru dané floskule opakovať. Pozrime sa teda na ne zblizka.
27-08-2006 | Ficoviny

Lukáš Krivošík

O akcii a reakcii

Michal Havran ml. vytvára (v článku Ľavicové reakcionárstvo v Európe, SME 4.8.06) obraz, podľa ktorého Robert Fico zapadá do trendu znovuzrodenia starej ľavice, ktorá sa nestará ani tak o práva homosexuálov či kvóty pre ženy a Rómov ako o sociálne problémy. Noví ľavičiari sú pritom spoločensky konzervatívni, nezriedka chodia do kostola a neboja sa ani slova „národ“, ak s nacionalizmom priamo nekoketujú. Havran ml. správne pomenúva trend, no nesprávne jeho príčiny.
12-08-2006 | EUtópia

Lukáš Krivošík

Bludy o liberálnej ekonómii

Často aj ekonomicky vzdelaní ľudia vyslovujú voči liberálnym ekonomickým školám výhrady, v ktorých im pripisujú niečo, čo tieto školy nehlásajú. Za nezmyselné a protirečivé argumenty potom skrývajú vlastné ideologické výhrady proti slobodnému trhu a slobodnému obchodu.
09-08-2006 | Slobodný trh

Lukáš Krivošík

Michal Meško: „Teraz sme jednotka“

Ešte ako stredoškolák na martinskom gymnáziu založil niekoľkonásobne ocenený študentský časopis, ktorý sa stal vzorom pre stredoškolské časopisy po celom Slovensku. Bol spolutvorcom populárnej webstránky Referáty.sk, ktorú po rokoch predal. Dnes je tretinovým spolumajiteľom kníhkupectva Martinus.sk. A jeho vek, 21 rokov, dokazuje, že človek nie je nikdy príliš mladý na úspech: Michal Meško. (neskrátený rozhovor, uverejnený v .týždni)
17-07-2006 | Rozhovory

Lukáš Krivošík

36 strategém: čínska náuka úskoku

S pokračujúcim vzostupom Číny je pre západných politikov i podnikateľov stále dôležitejšie poznať starobylé čínske zásady ľsti. Spisovateľ David Wingrove raz napísal, že dvaja Číňania sú schopní popíjať spolu čaj, navzájom sa na seba usmievať a pritom sa k pravde preklamať. Kým my na Západe sme skôr asertívni a radi jednáme priamo a na rovinu, Číňania povýšili lesť na niečo medzi vedou a umením.
29-06-2006 | Ideológia

Lukáš Krivošík

Koho voliť?

Cez víkend sú voľby a natíska sa tradičná otázka: komu dať svoj hlas? Keďže toto je Pravé Spektrum, predpokladáme aj vzhľadom na zloženie našich čitateľov, že možností nie je veľa. Koho teda voliť: SDKÚ? KDH? OKS? A ísť vôbec voliť?
14-06-2006 | Slovenská otázka

Lukáš Krivošík, Marek Hrubčo

Odchádzať zo Slovenska?

Aké sú dôvody vysťahovalectva Slovákov? Odchádzať alebo neodchádzať? A ak áno, natrvalo? Lukáš Krivošík prednedávnom zverejnil na stránkach časopisu .týždeň článok s názvom Prečo neodchádzať zo Slovenska. Na tento text zareagoval Marek Hrubčo. Oba články vám teraz ponúkame.
28-05-2006 | Slovenská otázka

Lukáš Krivošík

Potrebujeme viac sociálnych rozdielov

Podľa viacerých prieskumov považuje väčšina Slovákov za jeden z najväčších problémov súčasnosti materiálnu nerovnosť. Naši ľudia si spravodlivú spoločnosť predstavujú ako takú, kde neexistujú veľké príjmové nerovnosti. No nekráčajú náhodou nivelizácia príjmov a chudoba ruka v ruke?
14-05-2006 | Slobodný trh

Lukáš Krivošík

Môže kultúra fungovať bez štátu?

Zahynula by vysoká kultúra bez štátnych subvencií? Je požiadavka, aby štát nefinancoval kultúrne inštitúcie len „vulgárnym ekonomickým liberalizmom“? Sú revoltujúci umelci jedinými spravodlivými a ich odporcovia kultúrnymi barbarmi?
27-04-2006 | Slovenská otázka

Lukáš Krivošík

Rothschildovci – bankári bohatých a mocných

Vraj ovládajú svet. Sú opradení tajomným oparom obrovského vplyvu a bohatsva. V skutočnosti však ide o rodinu, v ktorej sa stretli nesmierne talenty so šťastnou zhodou okolností. Máloktoré priezvisko je také previazané v mysliach ľudí s rozprávkovým bohatstvom a zákulisným vplyvom na svetové dianie. Aká je história a súčasnosť legendárnej dynastie Rothschildovcov?
17-04-2006 | Slobodný trh

Lukáš Krivošík

Zázrak na Dunaji – repríza nebude

Ako sa pravici podarilo vyhrať posledné voľby? A prečo tieto už nevyhrá, aj keď si pravicoví zúfalci v internetových diskusiách nahovárajú, že Ficovi sa premiérsky post aj tentokrát prešmykne pomedzi prsty?
04-04-2006 | Slovenská otázka

Lukáš Krivošík

Conrad Hilton - muž, ktorý prespával v hoteloch

Multimiliónová hotelová dedička Paris Hilton napĺňa pravidelne svojimi divokými škandálmi stránky bulváru. Ale kto bol vlastne jej pradedo, muž, ktorému vďačí za zdedené bohatstvo – Conrad Nicholson Hilton?
13-03-2006 | Slobodný trh

Lukáš Krivošík

Katolícky pôvod liberálnej ekonómie

Martin Štefunko napísal knižku, v ktorej stručne predstavuje takzvanú rakúsku školu ekonómie, ktorá je spomedzi všetkých ekonomických škôl najsilnejším obhajcom slobodného podnikania a slobodného obchodu. V knihe poukazuje na jej katolícke korene a polemizuje s dogmami dominujúcej neoklasickej doktríny.
27-02-2006 | Slobodný trh

Lukáš Krivošík

O Dzurindovi, líške a škorpiónovi

Mikuláš Dzurinda ohlásil, že prezídium jeho strany odmieta zmluvu o výhrade vo svedomí a KDH, pre ktoré ide o programovú prioritu, následne oznámilo odchod z vládnej koalície. Kto mal po všetkých tých dlhoročných podrazoch Dzurindu voči vlastným koaličným partnerom i straníckym kolegom ešte ilúzie o jeho charaktere, ten musel po jeho tlačovke definitívne precitnúť.
07-02-2006 | Komentáre

Lukáš Krivošík

Zrušiť ministerstvo kultúry!

Na mojej nedávnej misii v Španielsku som si našiel po večeroch čas aj na návštevu vychýrených madridských pamätihodností. Medzi nimi nebolo možné vynechať ani Múzeum moderného umenia kráľovnej Sofie, kde sa mi podarilo vyrobiť parádne faux pas...
01-02-2006 | Slovenská otázka

Lukáš Krivošík

Sú Američania vôbec národ?

Sú Američania skutočným národom, alebo ide len o nesúrodý zhluk rasových a národnostných skupín bez zdieľanej kultúry a identity? Antiamerikanizmus je dôležitou súčasťou komplexu politických, ekonomických a filozofických bludov, ktoré dohromady vytvárajú (o)bludárium nacionálno-socialistickej identity nadpolovičného množstva Slovákov. Ak načúvame krčmovým slovenským „kulturtrégrom“, ktorí po lazoch a kopaniciach filozofujú nad problémami sveta, Američania žiadnym národom nie sú.
20-01-2006 | Slovenská otázka

Lukáš Krivošík

Prečo zomierajú bezdomovci?

V Bratislave zomreli dvaja bezdomovci, a to priamo v centre mesta. Tento rok ich bolo už šestnásť! Natíska sa otázka: kto je na vine? Je na vine počasie? Je na vine spoločnosť, ktorá podľa ľavice vytvára veľké materiálne rozdiely a chudobných, ktorých potom necháva skapať na ulici? Alebo sú na vine samotní bezdomovci so svojím neprispôsobivým životným štýlom a neochotou urobiť niečo pre zmenu svojho postavenia?
28-12-2005 | Slobodný trh

Lukáš Krivošík

Patrí „sociálne cítenie“ do politiky?

„Sociálne cítenie“ je politickým zaklínadlom našej doby. Napr. jedna poslankyňa na margo Ľudovíta Kaníka raz povedala, že „minister práce proste musí mať sociálne cítenie“. Prezident Gašparovič zase založil svoju kampaň na tvrdení, že má nielen „sociálne“, ale aj „národné cítenie“. Bez „sociálneho cítenia“ a veľkého terénneho Volva sa nezaobíde ani Robert Fico. Za týchto okolností sa aj „pravicoví“ ministri a poslanci boja vyjsť na ulicu bez „sociálneho cítenia“. Politici neváhajú kedykoľvek svoje „sociálne cítenie“ vytiahnuť na verejnosti a pred celým národom si premeriavať, kto ho má väčšie.
14-12-2005 | Slobodný trh

Martin Pener, Lukáš Krivošík

Ivan Švejna: „Umožnime trhovým silám pôsobiť“

Po rozklade strany ANO má ambiciózny cieľ: vrátiť klasickému liberalizmu na Slovensku kredit i tvár. „Umožnime trhovým silám pôsobiť, aj na regionálnej úrovni“, hovorí v rozhovore pre Pravé Spektrum kandidát na bratislavského župana Ivan Švejna.
19-11-2005 | Rozhovory

Lukáš Krivošík

Kto z koho?

V čom spočívala v minulosti veľkosť Európy a v širšom zmysle slova, celej západnej civilizácie? Prevezmú hegemóniu nad svetom v 21. storočí Číňania? Nie je ďaleko väčšou výzvou ako Čína občianska vojna, zvádzaná v srdci Západu?
14-11-2005 | EUtópia

Lukáš Krivošík

Zázrak na Visle

Parlamentné a tesne nato i prezidentské voľby v Poľsku sú veľkou nádejou pre dnešnú postdemokratickú a postkresťanskú Európu. Program Lecha Kaczynskeho je splnením sna každého poctivého konzervatívca, minimálne v kultúrno-etických a zahraničnopolitických otázkach. Samozrejme, bruselské politbyro a liberálna ľavica po celej Európe už stihli vyjadriť nad výsledkami poľských volieb rozčarovanie.
30-10-2005 | EUtópia

Lukáš Krivošík

FÍN WALTARI

Historický román Egypťan Sinuhe, ktorého autorom je fínsky spisovateľ Mika Waltari, sa nachádza v knižniciach mnohých slovenských rodín. Príbeh zo 14. storočia pred Kristom o lekárovi, márne hľadajúcom dobro, ľudskosť a obyčajné ľudské šťastie, dodnes svojím príbehom oslovuje mladých ľudí. Tento rok si pripomíname 60. výročie jeho vydania.
28-10-2005 | Kultúrna vojna

Lukáš Krivošík

Eurohujer a eurohandra

V neúspešných referendách o euroústave utrpeli euronaivisti úder, z ktorého sa dlho spamätávali. No dnes opäť vystrkujú rožky. Príkladom ich nechutného aktivizmu sú napríklad výčitky voči Václavovi Klausovi, ktorý sa rozhodol nevyvesiť na Pražskom hrade handru Európskej únie alebo bláznivé výroky Pála Csákyho po rozhodnutí Ústavného súdu o neprijateľnosti pozitívnej diskriminácie.
23-10-2005 | EUtópia

Lukáš Krivošík

Nerušme Saktorove kruhy

V Banskej Bystrici sa v sobotu 15. októbra konalo zhromaždenie KOZ a rôznych odnoží komunistov „proti chudobe“. Šéf odborárov, Ivan Saktor, na stretnutí okrem iného vyslovil vetu, za ktorú by si zaslúžil nomináciu prinajmenšom na Nobelovu cenu za ekonómiu. Povedal: „Čím nižšia je miera zdaňovania, tým vyššia je miera chudoby“. Podľa tejto logiky je zrejme najnižšia miera chudoby tam, kde je miera zdaňovania najvyššia. A najbohatšie by teda mali byť tie štáty, ktoré berú občanom na daniach 100%...
18-10-2005 | Slobodný trh

Lukáš Krivošík

Ľuptákov klon opäť zasahuje

To, že slovenská opozícia je vyprázdnená hodnotovo i intelektuálne, je známe už dlhšie. Majster politického sebastrápňovania Róbert Fico opäť prišiel s novou agendou. Tentokrát si na mušku vzal amerických imidžových poradcov Mikuláša Dzurindu.
11-10-2005 | Ficoviny

Lukáš Krivošík

Učňom Donalda Trumpa

Výstredný americký miliardár Donald Trump je u nás známy najmä svojím manželstvom a rozvodom s Češkou Ivanou Trumpovou. No v USA je hlavnou postavou reality show The Apprentice („Učeň“), ktorá sa stala bezprecedentným kultúrnym fenoménom.
27-09-2005 | Slobodný trh

Lukáš Krivošík

POHĽAD DO PLYTČÍN SLOVÁKOVEJ DUŠE

Na Slovensku existuje voličská väčšina, ktorá sa dá označiť ako nacionálno-socialistická. Aký je jej pôvod, myšlienkové vzorce a následky jej existencie pre Slovensko? A ako túto väčšinu eliminovať? Ide o neskrátenú verziu článku, ktorý vyšiel v časopise .týždeň.
20-09-2005 | Slovenská otázka

Lukáš Krivošík

Zlepší Fico politickú kultúru?

Róbert Fico si za svoju účasť na oslave bieloruského dňa nezávislosti vyslúžil zaslúženú kritiku dokonca aj od vlastných súdruhov zo Strany európskych socialistov. No čo je najhoršie, ide o recidívu. V roku 2003 navštívil potenciálny slovenský premiér Minsk, tvrdiac, že ide otvárať príležitosti pre slovenských podnikateľov. Keďže Fico sa chystá povaliť vládu a byť ďalším premiérom, je dôležité vedieť, čo nás pod ním čaká.
16-09-2005 | Ficoviny

Lukáš Krivošík

Bol Bismarck konzervatívcom?

Bol Otto von Bismarck konzervatívcom? Zaujímavá otázka vzhľadom k tomu, že tu často kritizujeme tzv. „sociálnych“ alebo „ľavicových liberálov“. Existuje aj niečo ako „ľavicoví konzervatívci“? Aký je vzťah konzervatívcov k štátu? Je pravda, že mnohé z postojov najmä západoeurópskych „konzervatívcov“ sa za legitímne konzervatívne považovať nedajú. A nie je to len o ekonomike.
10-09-2005 | Ideológia

Lukáš Krivošík

„Modernosť“ – vo co go?

V poslednej dobe sme zo všetkých strán konfrontovaní so zvláštnym slovom „modernosť“. Napr. v jednej diskusii nám poslankyňa ANO oznámila, že spor s KDH je sporom „staromódneho“ a „moderného“ pohľadu na spoločnosť. Nedávno sa mi kamarát sťažoval, že pohľady KDH na homosobáše a interrupcie „nie sú moderné“. Priznám sa, mám so slovom „modernosť“ veľký problém.
07-09-2005 | Kultúrna vojna

Lukáš Krivošík

Ešte raz k Čaplovičovi

Poslanec strany Smer, Dušan Čaplovič, nie je známy svojím zmyslom pre humor, ale v článku v SME z 27. 7. 2005 („Berme si príklad z úspechu Škandinávie“) ho prejavuje až až. Pre Smer je tzv. znalostná ekonomika v skutočnosti rovnako prázdnym heslom pre predvolebné bilboardy ako kedysi „tretia cesta“.
30-08-2005 | Ficoviny

Lukáš Krivošík

Ekonomie a právo - učebnica anarchokapitalizmu

Aký zostal vzťah ekonómie a práva po ich rozvode? Je možné dať ich opäť dohromady? Je anarchokapitalistický model, kde neexistuje štát, reálne uskutočniteľný? Vysoká škola ekonomická v Prahe vydala prevratnú učebnicu, ktorá pojednáva nielen o týchto témach.
25-08-2005 | Slobodný trh

Lukáš Krivošík

„Doba ropná“ a „doba vodíková“

Cena ropných derivátov na svetových trhoch opäť stúpa. USA totiž oznámili, že Saudskej Arábií, jednému z najväčších producentov ropy, hrozia teroristické útoky. Strategická nerastná surovina je o 40% drahšia ako vlani...
16-08-2005 | Komentáre

Lukáš Krivošík

Stredoeurópsky hospodársky model

Róbert Fico často a rád opakuje frázu o „ultrapravicovej“ vláde, ktorá na Slovensku údajne zavádza pre nás vraj atypický „anglosaský konkurenčný model“ na úkor „európskeho sociálneho modelu“. Je to naozaj tak?
09-08-2005 | Slobodný trh

Lukáš Krivošík

Späť do 19. storočia

Jeden americký inžinier nedávno zverejnil štúdiu, podľa ktorej bolo 19. storočie ďaleko bohatšie na originálne technické vynálezy, ako to dvadsiate. Po roku 1870 to vraj so svetom ide dolu vodou a odvtedy viac-menej len rozvíjame vymyslené. Pre nás konzervatívcov a čitateľov Stefana Zweiga to nie je nič prekvapujúce.
05-08-2005 | Ideológia

Lukáš Krivošík

Agrodotácie sú absurdné

Dotovanie poľnohospodárstva je nemorálny nezmysel s takou širokou paletou škodlivých následkov, že je až zarážajúce, koľko ľudí je schopných ho ešte stále obhajovať.
01-08-2005 | Slobodný trh

Lukáš Krivošík

Švédsky model? Nič pre nás!

Smer vypustil ako navijak pre voličov ďalšiu donebavolajúcu ficovinu. Vraj chce u nás po voľbách budovať sociálny model po vzore Škandinávie a najmä Švédska. Na svete existujú presne dva dobré dôvody, pre ktoré je švédsky model na Slovensko absolútne neprenosný.
27-07-2005 | Ficoviny

Lukáš Krivošík

Pri sledovaní televíznych novín

Sledovať televízne noviny slovenských staníc je naozaj sranda. Ich konzumenti, ale ani tvorcovia asi nezvyknú byť veľmi inteligentnými ľuďmi. V piatok, 22. júla, ma upútalo hneď niekoľko reportáží na Markíze a TV Joj.
23-07-2005 | Komentáre

Lukáš Krivošík

LIVE 8 a súkromné školy v Afrike

Celosvetová sieť koncertov, ktorá má údajne „pomôcť pri odstraňovaní chudoby v Afrike“ pod názvom LIVE 8 v posledných dňoch okupuje médiá. Pri celej tej veci sa človeku zastavuje rozum. Ak má byť cieľom pomoc čiernemu kontinentu, ide v skutočnosti o úžasne pomýlenú akciu.
02-07-2005 | Slobodný trh

Lukáš Krivošík

Hodnoty v EÚ nehľadajme

Je Európska únia hodnotovým spoločenstvom? Bola ním niekedy? Mali by sme sa vôbec snažiť hľadať a pomenúvať „spoločné“ európske hodnoty?
22-06-2005 | EUtópia

Lukáš Krivošík

Internet proti Francúzsku

Francúzsko opäť kráča cestou politického sebazosmiešňovania. Tentokrát hnev Grande Nation na seba privolala internetová encyklopédia Wikipedia a vyhľadávač Google.
13-06-2005 | EUtópia

Lukáš Krivošík

Kultúra - odpoveď na slovenskú otázku

Slovo „kultúra“ je v posledných dňoch skloňované vo všetkých pádoch. Bývalé tváre Slovenskej televízie sa spojili do „Iniciatívy za verejnoprávnosť“ a nekultúrnosť slovenského národa zhodili na plecia jediného muža: Richarda Rybníčka.
05-06-2005 | Slovenská otázka

Lukáš Krivošík

"Die Kapitalismusdebatte"

V Nemecku sa v týchto týždňoch vedie zásadná debata o povahe trhovej ekonomiky. Ak sa to vôbec dá nazvať debatou. Predstavitelia hlavných strán sa totiž hlavne predbiehajú v tom, kto povie väčšiu hlúposť o "sprisahaní nadnárodného kapitálu".
21-05-2005 | EUtópia

Lukáš Krivošík

Surovinové zdroje sú neobmedzené

Mnohí intelektuáli považujú za najväčšiu výzvu, ktorá stojí pred ľudstvom 21. storočia, vyčerpanosť prírodných zdrojov surovín. No je to naozaj problém? Skutočnosť môže na prvé počutie znieť paradoxne: prírodných zdrojov nielenže nie je čoraz menej. Prírodných zdrojov je naopak čoraz viac.
14-05-2005 | Slobodný trh

Lukáš Krivošík, Róbert Fico

Ficoviny o "sociálnej kriminalite"

Minulý týždeň prebehla na stránkach denníka SME zaujímavá prestreľka medzi šéfredaktorom Pravého Spektra, Lukášom Krivošíkom a predsedom strany Smer - sociálna demokracia, Róbertom Ficom.
13-05-2005 | Ficoviny

Lukáš Krivošík

Ľudové povery o ekonómii

Stretávame sa s ním v autobuse, v čakárni u lekára alebo na ulici. Ekonomický analfabetizmus! Ide o isté klamlivé predstavy o tom, ako funguje trhová ekonomika, ktoré, bohužiaľ, ovládajú kritické množstvo našich spoluobčanov.
06-05-2005 | Slovenská otázka

Lukáš Krivošík

Znamenia čias

Máme pápeža! Stal sa ním doterajší kardinál a favorit Joseph Ratzinger. Hovorí sa, že konkláve, ktoré volí pápeža, je vedené Duchom Svätým. Voľba Benedikta XVI. potvrdzuje, že je to zrejme naozaj tak. Každopádne, kardináli vedia čítať znamenia čias.
23-04-2005 | Kultúrna vojna

Lukáš Krivošík

Nacionálny socializmus obchádza Slovensko

Tiché spojenectvo Smeru so SNS, ktoré do prezidentského paláca dostalo Ivana Gašparoviča sa v súvislosti s voľbami do zastupiteľstiev samosprávnych krajov opäť aktivizuje. Smer a SNS však môžu byť úspešní aj v parlamentných voľbách a v roku 2006 vytvoriť vládnu koalíciu. Takéto spojenectvo je logické pre obe strany.
16-04-2005 | Ficoviny

Lukáš Krivošík

Ray „fast food“ Kroc

McDonald’s, symbol globálneho kapitalizmu, nenávidený ľavicovými intelektuálmi po celom svete. Keď v roku 1979 marxistické guerilli v San Salvádore vyhodili do vzduchu reštauráciu tejto firmy, vyhlásili to za „smrteľný útok na americký imperializmus“. Na počiatku príbehu firmy McDonald’s stál Raymond Albert Kroc.
10-04-2005 | Slobodný trh

L. Krivošík, M. Demko, P. Frišo

Ďakujeme, Karol Wojtyla!

Pápež Ján Pavol II., svedomie ľudstva, skonal. Už vyše jednu dekádu ho novinári a komentátori pochovávajú. Vyše dekády sa však Svätý otec držal na Petrovom stolci a krížovú cestu svojho úradu si vytrpel dokonca, aj keď ho mnohí vyzývali medzičasom k abdikácii. Trochu sa zdalo, že niektorí chcú mať toho staromódneho starca, čo neochvejne trvá na prekonaných pravdách, už konečne z krku.
02-04-2005 | Kultúrna vojna

Lukáš Krivošík

John D. Rockefeller - kapitalista a filantrop

Brániť kapitalizmus pred jeho nespočetnými odporcami nie je možné bez spomenutia vynikajúcich mužov, ktorí svojím pôsobením vôbec umožnili, aby systém fungoval. Tento článok o Johnovi Davisonovi Rockefellerovi je prvý z dlhého radu portrétov o veľkých podnikateľoch. Článok vyšiel v časopise .týždeň 12/05. Tu je v neskrátenej podobe.
27-03-2005 | Slobodný trh

Lukáš Krivošík

Gorbačov - falošný demiurg

V týchto dňoch si pripomíname 20 rokov glasnosti a perestrojky, ktoré so svojím príchodom k moci v Sovietskom zväze ohlásil Michail Gorbačov. Pre liberálnu ľavicu po celom svete to bude opäť dôvod pre šírenie legendy o tom, ako východná Európa vďačí za slobodu práve „osvietenému Gorbimu“.
12-03-2005 | Komentáre

Lukáš Krivošík

Budúcich 15 rokov KDH

Pred pätnástimi rokmi (vo februári 1990) v Nitre sa konal ustanovujúci snem Kresťanskodemokratického hnutia. Tých pätnásť rokov charakterizoval húževnatý zápas o našu krajinu. Bolo to dobré obdobie. Ale aký osud čaká túto stranu v budúcnosti?
27-02-2005 | Ideológia

M. Demko, K. Uhlíková, L. Krivošík, J. Dinga

Slovensko privítalo G. W. Busha

George Bush senior mal po niekoľkých týždňoch od pádu komunizmu na Václavskom námestí v Prahe svoj prejav. Jeho syn, terajší prezident Spojených štátov amerických George W. Bush, predniesol svoju reč 24. februára 2005 na Hviezdoslavovom námestí takmer sedemnásť rokov od sviečkovej manifestácie. Téma slobody u Bushovcov dominuje...
25-02-2005 | Komentáre

Lukáš Krivošík

HAYEKOVA TEÓRIA EVOLÚCIE SPOLOČNOSTI

Hayekova teória kultúrnej evolúcie je považovaná za najvýznamnejšiu spoločenskovednú teóriu 20. storočia. Napriek jej významu je u nás takmer neznáma a to aj medzi mnohými zástancami slobodného podnikania. V rozsiahlom texte ju predstavuje Lukáš Krivošík. Aktualizované 25. 2. 2005!
16-02-2005 | Ideológia

Lukáš Krivošík

Robko a Zdeněk ako Laurel a Hardy

Po stretnutí s podpredsedom ČSSD a ministrom práce ČR, Zdeňkom Škromachom, nám Róbert Fico zvestoval prekvapujúcu novinu: „v Českej republike je životná úroveň vyššia ako na Slovensku“. Hm, a my sme sa už báli, že našu rubriku Ficoviny zrušíme pre nedostatok námetov.
02-02-2005 | Ficoviny

Lukáš Krivošík

KOZy o euroústave

28. januára sa v Bratislave stretli slovenskí europoslanci s vedením Konfederácie odborových zväzov. Budovateľské prejavy, čo tam vypúšťali z úst Monika Beňová a Edit Bauer teda skutočne stoja za zamyslenie.
31-01-2005 | EUtópia

Lukáš Krivošík

Interrupcie a klasický liberalizmus

Interrupcie sú téma, ktorej sa klasickí liberáli (na rozdiel od ľavicovo-liberálnych fanatikov) zväčša vyhýbajú. Keď sa ich spýtate na názor, na ich tvári sa objaví rozpačitý výraz a oni zúfalo hľadajú nejakú náhradnú, zväčša ekonomickú tému, o ktorej by sa s vami mohli baviť. Prečo to tak je?
27-01-2005 | Kultúrna vojna

Lukáš Krivošík

Kam sa vytratila podnikavosť?

Eurobarometer, zverejnený 17. januára, skúmajúci podnikavosť v EÚ a USA dopadol neslávne. Výpovednú hodnotu má aj trend a ten svedčí o úpadku Európy za neustáleho a pokračujúceho rozmachu v USA.
23-01-2005 | Slobodný trh

Lukáš Krivošík

EÚ ukazuje skutočnú tvár

Neinformovali o tom žiadne mainstreamové médiá, avšak to, čo sa tento týždeň odohralo pri hlasovaní Európskeho parlamentu o ústavnej zmluve (hlasovaní, ktoré nemá žiadne právne následky a preto bolo čisto teatrálnym gestom) je najlepším dôkazom totalitnej podstaty EÚ.
14-01-2005 | EUtópia

Lukáš Krivošík

Štrnásť mýtov o Európskej únii

Kľukatými cestičkami internetu sa ku mne dostal mail nášho kamaráta Mareka Hrubča, v ktorom spomína údajné výhody Európskej únie, ktoré my, konzervatívni eurorealisti, vraj zamlčiavame. Spomínané „výhody“ EÚ my skôr považujeme za mýty euronaivistov.
08-01-2005 | EUtópia

Lukáš Krivošík, Matúš Demko

Čo s Usámovými hodinkami?

Denník SME sa postupne mení na intelektuálnejší klon Pravdy. Svedčia o tom nielen mená prispievateľov (Ash, Kleinová, Sontagová...), ale aj obsah niektorých článkov. Minulý týždeň sa Pravé Spektrum stalo témou jedného zmätočného komentára. Zhodou okolností, deň predtým vyšiel v SME text Miroslava Kusého s podobnou ústrednou myšlienkou. Tu sú naše reakcie.
03-01-2005 | Kultúrna vojna

Lukáš Krivošík

Odštátnenie školstva II. Pohľad podnikateľa

Robert Kiyosaki nie je ani politik, ani ekonóm, ani libertarián. Je podnikateľ a investor, ktorý učí iných ľudí úspešne podnikať. Napriek tomu jeho kritika moderného školského systému vyúsťuje presne tým smerom, kam mieria aj argumenty Matúša Pošvanca.
02-01-2005 | Slobodný trh

Lukáš Krivošík, Ján Dinga

Má NATO budúcnosť?

V októbri 2004 vyhlásilo Euroatlantické centrum esejistickú súťaž pre študentov vysokých škôl na tému "Budúcnosť NATO a transatlantického partnerstva". Náhoda chcela, že dvaja redaktori Pravého Spektra obsadili druhé a tretie miesto. Tu sú ich eseje.
23-12-2004 | EUtópia

Lukáš Krivošík

SMER, vzad!

Po štrnástich rokoch kľukatého vývoja sú všetci súdruhovia zase pod jednou strechou. V podstate stará dobrá KSS-SDĽ len v novom šate a preferenčne silnejšia, než kedykoľvek predtým. Kto by tomu neveril, nech sa pozrie na programové ciele Smeru, v prípade jeho účasti vo vláde.
19-12-2004 | Ficoviny

Lukáš Krivošík

Sprivatizujme TANAP!

V súvislosti s prírodnou pohromou vo Vysokých Tatrách sme svedkami neskonale primitívneho populizmu zo strany slovenských politikov. Celý týždeň cestujú do Tatier a priživujú sa na katastrofe, ktorá by predmetom politiky vôbec nemala byť. Pritom dôležitá a netriviálna debata o budúcnosti národných parkov u nás absentuje.
28-11-2004 | Slobodný trh

Lukáš Krivošík

Demagóga poznáš po reči

Kto v poslednej dobe sleduje výstupy Róberta Fica v diskusných reláciách, musí prísť k zaujímavému, hoci pochopiteľnému záveru. Predseda Smeru zredukoval svoj jazykový prejav na hlásanie niekoľkých jednoduchých slovných spojení, ktoré do nemoty opakuje stále znova a znova. Pozrime sa na ne bližšie.
13-11-2004 | Ficoviny

Lukáš Krivošík

Kto nestojí na chodníku, nemiluje Európu

Včera bola v Ríme podpísaná európska ústavná zmluva. Do jej ratifikácie a nadobudnutia účinnosti je to ešte dlhá cesta. Napriek tomu je podpísanie zmluvy lídrami 25 členských štátov (a štyroch kandidujúcich) dôležitým krokom nesprávnym smerom.
30-10-2004 | EUtópia

Lukáš Krivošík

Prečo nie je právny štát

Minulý týždeň vyšiel v SME článok Roberta Fica o žene, ktorá sa na slovenských súdoch nedomohla spravodlivosti a v zúfalstve napokon spáchala samovraždu (Prečo pani H. skočila pod vlak? Chýba právny štát, SME 21. 10.). Predseda Smeru tento príklad využíva na ilustráciu tvrdenia, že u nás chýba právny štát.
29-10-2004 | Ficoviny

Lukáš Krivošík

Prečo majú eurorealisti slabosť pre Ameriku

Zástancovia euroústavy sa často obracajú na jej kritikov s otázkou, prečo sú nám tak sympatické Spojené štáty? Krajina, ktorá na rozdiel od EÚ je plne federalizovaná, má spoločné dane a veľkú centrálnu vládu...
23-10-2004 | EUtópia

Lukáš Krivošík

Prečo odmietnuť európsku ústavu

V pondelok, 11. októbra 2004 sa v Pálffyho paláci v Bratislave uskutočnila konferencia na tému „prečo treba odmietnuť euroústavu“. Konferenciu organizoval Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika a české Centrum pro ekonomiku a politiku.
17-10-2004 | EUtópia

Lukáš Krivošík

SMK: Strana maďarských komunistov

Väčšina občanov zdieľa obavu, že SMK chce kráčajúc v Horthyho šľapajach vyvesiť nad Slovenskom maďarskú trikolóru. Táto obava je neodôvodnená. SMK dlhodobo kráča skôr v šľapajach Bélu Kúna a tá zástava, do ktorej chcú zaodieť Slovensko je červená.
08-10-2004 | Slovenská otázka

Lukáš Krivošík

Otrávené vlastenectvo

Tento text je o tom, ako komunisti počnúc Vladimírom Mináčom až po postkomunistu Vladimíra Mečiara poškodili vlastenectvo na Slovensku a nahradili ho akýmsi kurióznym nacionalizmom, ktorý osciluje medzi nekritickým megalomanstvom a komplexom menejcennosti.
02-10-2004 | Slovenská otázka

Lukáš Krivošík

Slováci – obete konštruktivistickej povery

Nemáte niekedy dojem, že Slováci sú národ ako stvorený pre socializmus? Ja teda občas áno! Myslím, že na vine je tzv. konštruktivistická povera, ktorá je v nás hlboko zakorenená a príliš veľa našich spoluobčanov ovláda vždy, keď majú do urny vhodiť volebný lístok.
16-09-2004 | Slovenská otázka

Lukáš Krivošík

SNP 60: Začo sme bojovali?

Keďže komunistická historiografia štyridsať rokov neumožnila objektívne zhodnotiť SNP, postoj väčšiny z nás k tejto, ale aj k iným udalostiam 20. storočia bol ovplyvnený najmä tým, čo sa o tom tradovalo v rodine. Ja som vyrastal s dvomi, zásadne odlišnými verziami udalostí z roku 1944.
26-08-2004 | Slovenská otázka

Lukáš Krivošík

Dosť bolo Dubčeka!

Alexander Dubček patrí spolu s Ľ. Štúrom a M. R. Štefánikom k najpopulárnejším postavám slovenských dejín. Je to pochopiteľné, ide zrejme o celosvetovo najznámejšieho Slováka. Navyše mnoho ľudí s ním spája nádeje a atmosféru, ktoré vzbudila pražská jar. Je však úcta, prechovávaná k Dubčekovi, oprávnená?
20-08-2004 | Slovenská otázka

Lukáš Krivošík

Díler so sociálnym cítením

Róbert Fico je najväčší díler v republike. Neobchoduje s kokaínom ani s pervitínom. Ba ani s ojazdenými autami. Jeho produktom je sociálna demagógia a ľavicový populizmus, ktorými útočí na emócie a najnižšie pudy voličov.
16-08-2004 | Ficoviny

Lukáš Krivošík

Kultúrna vojna

KDH si zaslúži obdiv. S odvahou otvára témy, ktoré sa v západnej Európe zväčša považujú za príliš kontroverzné a horúce. Ide o bojiská kultúrnej vojny. Odhodlanie a tvrdohlavosť s akou kresťanskí demokrati zápasia o to, čo považujú za správne je príjemným osviežením v marazme slovenskej politiky.
11-08-2004 | Kultúrna vojna

Lukáš Krivošík

Mužatky proti Záborskej

V šedom priestore medzi mužským a ženským pohlavím existuje zvláštne medzipohlavie. Nosí to vyťahané svetre, často aj krátke vlasy, rastú mu fúzy, fajčí to jednu cigaretu za druhou a má to vagínu – áno, ide o militantné feministky. Zo zjavného protikladu medzi ženským pohlavím a privysokým obsahom mužského hormónu pramení viacero komplexov menejcennosti.
02-08-2004 | Kultúrna vojna

Lukáš Krivošík

Dobehne dnešná Európa predvčerajšiu Čínu?

Keby sme sa politického pozorovateľa z polovice 15. storočia spýtali, ktorá z oblastí sveta bude napokon vyvolená nasledujúce storočia mu vládnuť, na Európu by asi nevsadil ani deravý groš. V roku 1453 padol Konštantínopol a mohlo sa zdať, že budúcnosť bude skôr patriť niektorej oslňujúcej ríši orientu, než kontinentu otrhaných a zbedačených „barbarov“.
15-07-2004 | EUtópia

Lukáš Krivošík

Slovensko v geopolitickej pasci

Drvivá väčšina Slovákov vidí svetovú politiku približne takto: sú tu nejaké Spojené štáty, ktoré sú najsilnejšou a najbohatšou krajinou na svete. Takáto kumulácia moci je nebezpečná (navyše tí kovboji sú nám „kulturtrégrom“ nesympatickí), a preto treba silné Rusko, Čínu a predovšetkým Európu, aby vyvážili vplyv jedinej superveľmoci.
23-06-2004 | Slovenská otázka

Lukáš Krivošík, Martin Pener, Peter Frišo

Ronald, ďakujeme!

Ronald Reagan. Bol to najväčší americký prezident v 20. storočí. Bol to muž, ktorý by mal mať miesto v srdci každého slovenského vlastenca. Náš život by sa totiž bez neho vyvíjal úplne iným smerom. Jeho odhodlanie, ktoré povzbudzovala guráž Margaret Thatcherovej a podporovala vízia pápeža Jána Pavla II. sú hlavnými dôvodmi, prečo z čaše slobody dnes môžeme piť plnými dúškami.
08-06-2004 | Ideológia

Lukáš Krivošík

Vítek: SDKÚ nehovorí vo frázach

Prinášame vám rozhovor s najmladším kandidátom na poslanca do volieb do Európskeho parlamentu, Filipa Vítka (narodený v Nitre 1982, www.vitek.sk), študenta Fakulty manažmentu UK. Vítek kandiduje za SDKÚ.
21-05-2004 | Rozhovory

Lukáš Krivošík

Thatcherizmus ako „reforma myslenia“

Reformy legendárnej M. Thatcher inšpirujú ešte aj po 25 rokoch po celom svete. Čo však imponuje viac než zmeny inštitucionálneho rámca pre štát a ekonomiku, je hodnotový posun britského obyvateľstva, ktorý sa udial počas 18-ročnej vlády konzervatívcov.
18-05-2004 | Ideológia

Lukáš Krivošík

Slovenská otázka ako kríza slobody a morálky

„Prosíme slovenských zákazníkov, aby nekradli!“ S podobnými nápismi v rakúskych obchodíkoch, napísaných lámanou slovenčinou, je možné stretnúť sa ešte dnes. Táto výzva, ktorá musí zahanbiť vari každého Slováka, je skvelým zhmotnením toho, čo minimálne v podvedomí cíti každý z nás.
21-04-2004 | Slovenská otázka

Lukáš Krivošík

Sociálna spravodlivosť podľa F. A. Hayeka

Keď v roku 1990 postupne ako domček z karát popadali totalitné režimy vo východnej Európe, zdalo sa, že sloboda s definitívnou platnosťou zvíťazila nad diktatúrou, pravda nad lžou, život nad smrťou, a láska nad nenávisťou. Zdalo sa, že nový zápas bude zvádzaný skôr ako boj lásky proti sebaláske, života proti nihilizmu, pravdy proti hmle politickej korektnosti, a zodpovednej slobody s absolútnou voľnosťou.
19-02-2004 | Ideológia

Lukáš Krivošík

Užitoční idioti

Dvadsaťdeväť osobností kultúrneho a spoločenského života vyzvalo Mikuláša Dzurindu a Ivana Šimka, aby boli rozvážni. Táto výzva bratislavskej kaviarne zase raz dokázala, že len jedno je pre krajinu horšie než mizerní politici – mizerná elita.
03-02-2004 | Slovenská otázka

Lukáš Krivošík

Prcák na jazyk

V sobotu, 10. januára odvysielal Slovenský rozhlas nočnú reláciu Linka nádeje na tému národného sebavedomia. Hosťom moderátorky bol univerzitný profesor Zelina, ktorý tiež odpovedal na otázky divákov.
26-01-2004 | Kultúrna vojna

Lukáš Krivošík

S KSS nie je sranda

Odmyslite si, čo hovoria! Vnímajte na chvíľu len ich zovňajšok, teda to, ako hovoria. Ševc, Ondriaš, Bollová a ich výraz tváre, konštrukcia viet, slovná zásoba. Tento spolok by sa do NR SR nikdy nedostal, ak by sa volali napríklad Robotnícka strana Slovenska alebo Marxistický revolučný front.
01-01-2004 | Slobodný trh

Lukáš Krivošík

Experiment značky CPE

To, že komunizmus bol obludný systém, ktorý zabil milióny ľudí a ďalšie držal za ostnatým drôtom, dnes spochybňuje málokto. Dokonca aj obskúrne postavičky z vedenia KSS to priznávajú - s tým, že išlo o “poľutovaniahodné omyly”. Stále je však medzi nami dosť takých, ktorí sa s nostalgiou pozerajú na centrálne plánovanú ekonomiku (ďalej len CPE).
09-11-2003 | Slobodný trh

Lukáš Krivošík

Chcete pomôcť Slovensku? Nechoďte do politiky!

Hovorí sa, že kto v mladosti nebol ľavičiarom, nemal srdce. Ak by to bola pravda, asi by sme museli skonštatovať, že nám tu v poslednom desaťročí vyrástla generácia s kamenným srdcom - tá totiž väčšinovo nadŕža pravici. Presnejšie by asi bolo, keby sa o mladých hovorilo ako o idealistoch s revolučnými sklonmi a o starých ako o pragmatických reakcionároch.
14-10-2003 | Slovenská otázka

Lukáš Krivošík

Čaro ničnerobenia

Keby ste sa amerického demokrata spýtali, koho považuje za najväčšieho prezidenta v 20. storočí, zrejme by odpovedal, že Johna F. Kennedyho alebo Franklina D. Roosevelta. Je dôkazom neskutočnej manipulácie dejín zo strany liberálnej ľavice, že práve sexuálny maniak podozrivý zo spolupráce s mafiou a Stalinov pudlík sa stali súčasťou amerického panteónu.
29-09-2003 | Ideológia

Lukáš Krivošík

Európska os zla

Kresťanskodemokratickí politici, ktorí založili EÚ, mali jednoduchý cieľ: aby v Európe konečne prestali rinčať zbrane. Toto sa im podarilo, posunuli kontinent do postmodernej éry, kde už žiadna vojna medzi členmi nie je možná. To ale neznamená, že skončilo to, čo Európu charakterizuje od čias Krištofa Kolumba: a to snahy niektorých európskych národov o nadvládu nad všetkými ostatnými.
22-09-2003 | EUtópia

Lukáš Krivošík

Chudoba a rovnosť

Mnohí dnes plačú za „starým dobrým socializmom“, kde všetci zarábali približne rovnako, nikto nemal viac, či menej než priemer. Nedávno som videl reportáž o poprednom švédskom chirurgovi, ktorého mzda bola zhruba na úrovni švédskeho taxikára. Je však fakt, že niekto zarába viac a niekto menej naozaj nevyhnutne zlý?
28-08-2003 | Slobodný trh

Lukáš Krivošík

Syndróm Kasandry

V gréckej mytológii zohrala Kasandra mimoriadne tragickú úlohu. Bohovia dali tejto dcére kráľa Priama schopnosť vidieť do budúcnosti, no zároveň to zariadili tak, aby jej predpovediam nikto neveril. Pozíciu Kasandry v slovenskej politike zohráva od svojho vzniku v roku 1990 Kresťanskodemokratické hnutie.
05-08-2003 | Komentáre

 

Lukáš Krivošík

e-mail:
Lukas.Krivosik@prave-spektrum.sk

publikovaných článkov:
119

Narodený v roku 1983. Vyštudoval Právnicku fakultu Univerzity Komenského.

Okrem Pravého Spektra publikuje na aktuality.sk, ďalej v týždenníku .týždeň a v katolíckej revue Impulz.

Doterajšie ocenenia

November 2000 - 1. miesto v českej poviedkovej literárnej súťaži O cenu Jima Dollara 2000

Október 2001 - 1. miesto v poviedkovej literárnej súťaži Literárny Zvolen 2001

November 2001 - 3. miesto v poviedkovej literárnej súťaži Moravského festivalu poesie 2001

November 2001 - 4. miesto v českej poviedkovej literárnej súťaži O cenu Jima Dollara 2001

Apríl 2002 - 2. miesto v celoslovenskom kole Olympiády ľudských práv

September 2002 - 1. miesto v esejistickej literárnej súťaži združenia Historia Magistra Vitae na tému slovensko-maďarských vzťahov

Október 2002 - 1. miesto v esejistickej literárnej súťaži ICM na tému volebného práva

Marec 2003 - 1. miesto v celoslovenskom kole Olympiády ľudských práv

Apríl 2003 - Najmladší finalista a zvláštna Cena mesta Revúca v poviedkovej literárnej súťaži O cenu Gustáva Reussa 2002

Jún 2003 - 1. miesto v esejistickej literárnej súťaži Ivana Mikloša na tému daňovej reformy.

December 2003 - 1. miesto v esejistickej literárnej súťaži ODM na tému dôchodkovej reformy.

Október 2004 - 2. miesto v poviedkovej literárnej súťaži Literárne talenty Hornej Nitry

November 2004 - 2. miesto v esejistickej literárnej súťaži Euroatlantického centra na tému budúcnosti NATO

Jún 2005 - 1. miesto v poviedkovej literárnej súťaži O cenu Pavla Straussa

Január 2007 - 1. miesto v esejistickej literárnej súťaži Konzervatívneho inštitútu MRŠ na tému Odkaz Miltona Friedmana pre Slovensko

Apríl 2007 - Nominácia na Novinársku cenu 2006 v kategórií najlepší komentár spolu s Petrom Javůrkom a Imrichom Gazdom

Október 2007 - 2. miesto v poviedkovej literárnej súťaži Benediktova literárna Prievidza

Copyright © 2001-2023 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group