ISSN 1335-8715

Jozef Filko

Thomas Karremans, Holanďan zo Srerbrenice

V roku 1994 mal podplukovník kráľovskej holandskej armády Thomas Karremans 46 rokov a bol na najlepšej ceste vyslúžiť si uznanie za účasť v „ostrej“ mierovej misii OSN. Jej názov bol Dutchbat a miestom výkonu Srebrenica.
10-07-2008 | EUtópia

Jozef Filko

Money, money, money…

Dvadsiateho ôsmeho februára sa konalo zasadnutie Financial Services Committee Kongresu Spojených štátov. Pred reprezentantov kongresu predstúpil šéf FEDu Ben Bernanke, aby prezentoval pravidelnú polročnú správu o stave ekonomiky Spojených štátov.
08-03-2008 | Slobodný trh

Jozef Filko

Asociálna charita?

Žijeme v republike, ktorej ekonomika je vraj založená na „princípoch sociálne a ekologicky orientovanej trhovej ekonomiky“. Čo to presne je, nik poriadne netuší. Naša národno-socialistická vláda pracujúcej inteligencie však tvrdí, že buduje sociálny štát, ktorý sa o každého (nie len v núdzi) postará. A rovnako to tvrdia aj inštitúcie EÚ.
22-02-2008 | Slobodný trh

Jozef Filko

Má aj monopol vlastnícke práva?

Boj s monopolmi sa stal akousi „svätou vojnou“ proti vykorisťujúcim spoločnostiam, ktoré bažia za „nemorálnymi a neprimeranými“ ziskami, a ich manažment sa topí v peniazoch získaných bez práce. Pre smrteľníka je nad slnko jasné, že väčšina členov predstavenstva nadnárodnej spoločnosti (samozrejme monopolnej) sú darmožráči a podvodníci, ktorí sa na svoje miesto dostali najskôr cez kamarátov a v živote k poctivej práci nepričuchli.
01-06-2007 | Slobodný trh

Jozef Filko

Dave Thomas - zakladateľ Wendy’s

Zakladateľ fastfoodovej siete Wendy’s je výnimočným príkladom podnikateľa, ktorý spojil trhový úspech v biznise s aktívnou pomocou sirotám. A to zmaturoval až ako 61-ročný...
04-06-2006 | Slobodný trh

Jozef Filko

Menová (ne)stabilita Eurozóny

Slovensko je už mesiac v systéme ERM II, ktorý možno označiť za čakáreň na prijatie eura. Ivan Mikloš i NBS jasajú. No je to skutočne dôvod na radosť? Nebol by systém navzájom si konkurujúcich súkromných mien lepšou alternatívou pre Európu i Slovensko? Ako by sa naša krajina mohla dopracovať k freebankingu?
12-01-2006 | EUtópia

Jozef Filko

Z druhého brehu – Amerika a kresťanstvo

Dlho som premýšľal, ako najlepšie opísať rozdiel v myslení Ameriky a Európy. Ak sa vrátime späť v histórii, je jasné, že práve Európania mali najzreteľnejší vplyv na kolonizáciu Ameriky, čo oba kontinenty vždy spájalo. A preto je logické, ak očakávame, že vývoj oboch kontinentov bude podobný. Faktom je, že v mnohom podobný aj bol. Ak však máme možnosť porovnať vzťah ľudí k viere a schopnosť otvorene o nej hovoriť, podobnosť sa vytráca.
08-10-2005 | Kultúrna vojna

Jozef Filko

"Wedding" alebo čo sa dozviete v rannej šou

Zdravím vás priatelia! Môj pobyt v USA sa pomaly ale iste blíži k polovici a ja zisťujem, že som akosi pozabudol na svoje články. V tom prvom som sľúbil, že napíšem čosi o tom, ako vyzerá typická americká svadba. No skôr, ako sa k tomu dostanem, mám niečo zaujímavejšie.
31-07-2005 | Rôzne

Jozef Filko

Z druhého brehu alebo ako som utrpel cultural shock

Drahí priatelia konzervatívci, liberáli, pravičiari, ľavičiari, socialisti, národniari, humanisti a ostatní nezávislí. Toto leto by som vám rád priniesol pár riadkov (ako hovorí kanadský Slovák Peter Breiner) z druhého brehu. Práve, keď píšem prvé riadky, sedím v lietadle na linke Praha – Brusel.
24-06-2005 | Rôzne

Jozef Filko

Poistenie v stredoveku

V dnešnej dobe je slovo sociálny v TOP 10 politického slovníka. Veľká časť obyvateľstva si jeho vznik iste spája so vznikom socialistických a im podobných myšlienok. Tradičnou oblasťou, kde sa toto slovíčko vyskytuje je poistenie...
08-06-2005 | Slobodný trh

 

Jozef Filko

publikovaných článkov:
10

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group