ISSN 1335-8715

Ján Dinga

Ron Paul Revolution

Keď texaský kongresman Ron Paul oznámil vo februári svoju kandidatúru na prezidenta USA, bolo to bez akéhokoľvek záujmu médií či americkej verejnosti. Jeho meno bolo neznáme, frontrunneri už boli v podstate jasní, spojenie texaský republikán sa stalo za uplynulé roky skôr nadávkou, a navyše to vyzerá, že Američania majú v pláne poslať republikánov na dlhší odpočinok.
14-08-2007 | Komentáre

Ján Dinga

Keď zostáva rozum stáť

Podľa nedávnych prieskumov verejnej mienky štvrtina Američanov verí tvrdeniu, že vláda má niečo spoločné s 11.septembrom 2001. Nemyslí sa tým pritom, že bezpečnostné opatrenia boli na nižšej úrovni ako byť mali alebo že bezpečnostné zložky nereagovali dostatočne pohotovo. Štvrtina Američanov totiž verí, že útoky pripravila a zosnovala ich vlastná vláda.
23-11-2006 | Komentáre

Ján Dinga

Čo odhaľujú regionálne voľby?

Slovensko má za sebou ďalšie voľby - tentokrát regionálne. Po tom, čo pred štyrmi rokmi prvé voľby tohto druhu sprevádzala nízka účasť, panoval názor, že občania sa potrebujú zrásť s regiónmi. Ako sa zdá, priveľmi sa s nimi nezrástli.
13-12-2005 | Komentáre

Ján Dinga

Problém tejto krajiny

Po vyše troch mesiacoch strávených v Spojených štátoch je návrat na Slovensko trochu zvláštny. A ešte zvláštnejší je pohľad na našu politickú scénu po tom, ako má človek možnosť spoznať americké vnímanie politickej kultúry.
22-10-2005 | Komentáre

Ján Dinga

O dobre a zle medzi nami

Veľká Británia prežíva ťažké obdobie. Po pekle, ktorým si prešiel New York a Madrid, si svoje zažil už aj Londýn. V ťažkých časoch sa ľudia akosi inštinktívne obracajú k tomu, čo považujú za dobré, aby tak zmobilizovali svoju silu bojovať proti tomu zlému, čo ich postihlo.
27-07-2005 | Komentáre

Ján Dinga

Už sa to začalo

Po francúzskom odmietnutí euroústavy sme sa dočkali jej odmietnutia aj v Holandsku. Jasné nie, ktoré zaznelo v oboch krajinách, tak zrejme tento projekt definitívne pochovalo. Súdny človek by povedal, že je najvyšší čas zamyslieť sa nad tým, kde je vlastne problém. Uvedomia si to však aj europolitici?
02-06-2005 | EUtópia

Ján Dinga

Sloboda prejavu alebo bordel?

Po skončení návštevy prezidenta Busha sa roztrhlo vrece s bojovníkmi za slobodu prejavu, ktorým sa nepozdával postoj našej polície voči demonštrantom. Je to však ešte sloboda, čo títo bojovníci bránia?
09-03-2005 | Komentáre

M. Demko, K. Uhlíková, L. Krivošík, J. Dinga

Slovensko privítalo G. W. Busha

George Bush senior mal po niekoľkých týždňoch od pádu komunizmu na Václavskom námestí v Prahe svoj prejav. Jeho syn, terajší prezident Spojených štátov amerických George W. Bush, predniesol svoju reč 24. februára 2005 na Hviezdoslavovom námestí takmer sedemnásť rokov od sviečkovej manifestácie. Téma slobody u Bushovcov dominuje...
25-02-2005 | Komentáre

Ján Dinga

Nie je liberál ako liberál

Miroslav Kusý sa vo svojom článku (Liberalizmus nepochádza od diabla, ako tvrdia fundamentalisti, SME 10. 1.) snaží dokázať neopodstatnenosť dnešnej kritiky liberálov a tiež nevhodnosť ich označenia ako Leninových bratrancov. Nevedno však, koho myslí pod pojmom fundamentalisti, ani od koho vlastne pochádza inkriminovaný výrok.
21-01-2005 | Kultúrna vojna

Lukáš Krivošík, Ján Dinga

Má NATO budúcnosť?

V októbri 2004 vyhlásilo Euroatlantické centrum esejistickú súťaž pre študentov vysokých škôl na tému "Budúcnosť NATO a transatlantického partnerstva". Náhoda chcela, že dvaja redaktori Pravého Spektra obsadili druhé a tretie miesto. Tu sú ich eseje.
23-12-2004 | EUtópia

Ján Dinga

Zákony platia pre všetkých

Ako jednu z výhrad k zákonu o rodine z dielne ministerstva spravodlivosti autorka Oľga Pietruchová uvádza, že z neho cítiť "silné ideologické pozadie" (Rodina podľa predstáv ministra Lipšica, SME 26. 11.). Túto výhradu voči KDH počuť pomerne často. Nemá však žiadnu argumentačnú hodnotu.
02-12-2004 | Kultúrna vojna

Ján Dinga

Sme zrelí na vyhynutie?

Prakticky vo všetkých západných krajinách začína úmrtnosť obyvateľstva prevyšovať pôrodnosť. S týmto trendom môžeme v najbližších desaťročiach očakávať narastajúce ekonomické problémy, vymieranie národov a zmenu geopolitického nastavenia sveta. Táto problematika však dnes zaujíma len málokoho.
06-10-2004 | Kultúrna vojna

Ján Dinga

Spravodlivá rovná daň?

Slovensko nedávno zreformovalo svoj daňový systém. Princípom reformy bolo zmeniť boľševické progresívne zdaňovanie a nahradiť ho systémom spravodlivejším, účinnejším a efektívnejším. Dnes teda máme na Slovensku 19% rovnú daň, v našich končinách dosť neobvyklú.
30-08-2004 | Slobodný trh

Ján Dinga

Potrebujeme U.S. of Europe?

EÚ od svojho vzniku speje k Spojeným štátom európskym-to už dnes priznáva čoraz viac politikov. Najčerstvejším dôkazom je nedávny návrh európskej ústavy. Keď pominieme všetky tie nezmysly, ktoré sú v tomto dokumente popísané, už samotná povaha dokumentu naznačuje, že EÚ bude spravovaná ako jeden štát-ústava je totiž najvyšším zákonom suverénnej krajiny.
04-08-2004 | EUtópia

Ján Dinga

Vzdelanie nie je pre verejné blaho

Na Slovensku sa pomaly stáva realitou to, o čom sa doteraz len hovorilo - spoplatnenie vysokoškolského štúdia. Ľavica sa usiluje postaviť problém tak, že dnes máme funkčné školstvo zadarmo a z ničoho nič bude spoplatnené. Ich dedukciou, ktorá vychádza z tohto mylného predpokladu, je, že mnoho študentov prestane študovať z dôvodu, že na to nebudú mať peniaze.
01-06-2004 | Slobodný trh

 

Ján Dinga

e-mail:
Jan.Dinga@prave-spektrum.sk

publikovaných článkov:
17

Vyštudoval FMFI UK. Bakalár EFM, magister MMNG. Má rád Pearl Jam, Radiohead, King's X a Diego, je fanúšikom Rona Paula a Petera Schiffa.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group