ISSN 1335-8715

Marek Urban

Je AVATAR socialistický? Ekoagitačný? Alebo len dokonalý?

Že sa nový film režiséra Jamesa Camerona Avatar stáva míľnikom svetovej kinematografie v tomto bode považujem za samozrejmosť a nebudem sa k tomu už v článku vracať. Na adresu Avatara sa však zniesla vlna kritiky (či pochvál) – vraj sa jedná o film ľavicový, prischla mu tiež nálepka ekologickej agitky. Stalo sa tak neoprávnene a mylne. Avatar však prináša dobrú možnosť na zamyslenie v duchu Hayekovej kultúrno-evolučnej teórie. Čím to je, že nás fiktívna spoločnosť lovcov a zberačov tak fascinuje?
31-12-2009 | Komentáre

Marek Urban

Frankl verzus Améry - dva pohľady na utrpenie

Môže za to snáď náhoda, ale kniha Jeana Améryho „Bez viny a bez trestu“ sa ku mne dostala krátko po prečítaní autobiografickej knihy Viktora Frankla „A přesto říci životu ano“ s podtitulom „Psycholog prožíva koncentrační tábor“. Snáď by na tom nebolo nič zaujímavé, keby obaja autori nestrávili vojnu v tom istom koncentračnom tábore. A keby obaja z neho nevyšli s úplne opačným pohľadom na svet.
09-12-2009 | Kultúrna vojna

Soňa Urbančíková

Anglosféra ako alternatíva k EÚ

Podvod na občanoch - aj tak by sa dala nazvať snaha euroestablishmentu schváliť socialistickú a centralizujúcu Lisabonskú zmluvu. Soňa Urbančíková predstavuje vo svojom texte, ktorý vyšiel v Cambridge Political Post, integračnú alternatívu, ktorú by mohli stredoeurópske krajiny sledovať namiesto EÚ.
03-02-2008 | EUtópia

 

Marek Urban

publikovaných článkov:
2

Autor je študent scenáristiky a filmovej vedy

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group