ISSN 1335-8715

03-06-2002   Roman Joch   Slobodný trh   verzia pre tlač

Daňový absolutizmus verzus sloboda

Ľavicovo-liberálni obhajcovia ľudských práv považujú niektoré práva – napríklad právo menšín nebyť diskriminované – za vznešené. Na druhej strane právo vlastniť majetok považujú za prízemné. Preto keď niekto niekoho urazí kvôli jeho etnickému pôvodu, je to podľa nich nehoráznosť.

Pridať nový príspevok

Vlastnictvo vs. zdravy rozum
autor: Tomas Dewey
pridané: 24-06-2002 10:40


Zaujimave...som prekvapeny, ze este stale existuju ludia, ktory sa drzia koncepcie akychsi prirodzenych prav...
len par poznamok:
ludske pravo = pozitivna disktiminacia = existuje k nej negativna diskriminacia = vzdy, vzdy znamena odmezenie slobody niekoho...
skuromne vlastnictvo je jedna vec, druha vec je sposob uplatnovania sukromneho vlastnictva
..autor zabudol na fakt, ze revolucia v USA bola vlastne revoluciou voci moci obchodnych spolocnosti s monopolnym postavenim, ktore bolo dane prepojenim politickej moci a ekonomickej, nieco, co sa deje aj dnes...
Jefferson... Lincoln, to boli ludia, ktory varovali pred postupnym zosilnenym monopolu moci...podobne Smith, Mills ... a to co sa dnes deje je smerovanie k vychodiskam, ktore dopomohli na svetlo sveta revolucii v USA

Iluzie
autor: Tomas Dewey
pridané: 24-06-2002 13:20


“Keď však štát niekomu konfiškuje časť jeho majetku daňami, je to podľa nich morálne neutrálne”
…v skutocnosti, vyssie prijmy znamenaju vyssi konzum a s vyssim konzumom suvisi nielen rychlejsie vycerpavanie neobnovitelnych prirodnych zdrojov, ale aj tych, co sa javia na prvy pohlad ako obnovitelne…prave ludia s vysokymi prijmami a teda aj s vacsim, ovela vacsin konzumom sportrebovavaju z tohoto vsetkeho ovela viac, ich konzum sa podiela na znecistovani zivotneho prostredia, kde treba vynakladat naklady na odstranovanie odpadov…. na znecisteny, ktore sa podiela na naraste civilizacnych chorob, ktore postihuju cloveka bez rozdielu prijmu, ale podiela sa na nom kazdy umerne svojej miere konzumu….prave pre ludi s nizkymi prijmami je kvalitne zdravotnictvo menej dostupne, teda narokuju si nepravom na adekvatne zdrav.zabezpecenie aj na ukor blahobytu ludi s vyssim konzumom?…je to siroka tema, ale zaciatok objasnenia iluzie o ekonomickom raste, ktora ako univerzalny nastoj libertarianov na chodobu jasne neobstoji…ak sa pozriete na strukturu hospodarstva napr. USA, jasne dominuju sluzby, uz ste si ako ludia vyznavajuci konzervativne hodnoty polozili otazku preco? Prave vy by ste tuto zahadu mali dokazat lahko objasnit….
A ked sa bavime o progresivnej dani, naco sa ohanat donekonecna argumentom, ze marginalny uzitok penazi so vzrastajucimi prijmami rastie…vsak ano….
“Predovšetkým by poukázal na tú pravdu, že čo človek vyprodukuje svojou prácou a úsilím, patrí predovšetkým jemu a jeho rodine, a až potom štátu a politikom”
nuz toto je vyrok ako vystrihnuty z marxovho kapitalu…a tentokrat uplne suhlasim, dodavam vsak, ze tento princip je vo svete ekonomickej moci uzko prepojenej s politickou mocou iba cistou iluziou

Ano, ale ako dalej ?
autor: Majo
pridané: 08-08-2002 12:01


Clanok je perfektny. Ale ako dalej ?
V tomto state panuje - mozno dosledok komunizmu - nazor, ze stat sa ma O VSETKO starat , a na tento ucel ma vyberat tolko dani, kolko potrebuje. Teda kolko chce.
Len male percento Slovakov zastava klasicky pravicovo liberalny nazor o tzv. "malom" state , ktory sa ma starat iba o veci, ktore vseobecne nemoze zabezpecovat obcan sam.

Kedze laviciari , ktori slubovanim lahsie ziskaju priaznivcov, su vo vacsine - a z liberalnych praviciarov urobili nepriatelov naroda , nemaju vdaka malej pamati naroda praviciari velke sance sa presadit.

V takychto diskusiach vidim preto ako hlavny ucel - nie iba sa presviedcat o vlastnej pravde, ale hlavne v diskusii hladat a navrhovat postup, ako svoje nazory sirit, ako urobit z tohto laviciarskeho etatistickeho kuta normalny stat pre slobodnych ludi.
Vseobecny lavicovy trend v Europe to este stazuje.

zrušte štát
autor: Jozef
pridané: 16-08-2002 14:22


Ste slobodný občan v slobodnej spoločnosti, ktorú spravuje právny štát. Štát riadia ľudia, ktorých sme spolu demokraticky zvolili - teda predpokladám, že tí najlepší z nás. Štát to sme my a je presne taký, akí sme. Zrušte daňový systém a zrušíte štát. A kto iný ak nie právny štát vám bude garantovať právo vlastniť? Zrušte právny štát a zistíte, že je len málo spornejších vecí pod slnkom ako vaše právo na vlastníctvo.
RE: zrušte štát
autor: Tomas Dewey
pridané: 16-08-2002 16:55


Jozef, krasne a vystizne povedane. Uprimny kompliment.
RE: zrušte štát
autor: Majo
pridané: 27-09-2002 10:28


Vcelku jednoduchym vypoctom je mozne dokazat, ze priemerne zarabajucemu obcanovi odoberie slovensky stat vsetkymi formami dani celkove cca 65 % jeho "ceny prace" , ktoru jeho zamestnavatel musi vyplatit v odvodoch a v hrubej mzde. Ak stat chrani obcanovi jeho pravo VLASTNIT MAJETOK, a pritom poplatok za ochranu je 65 % chraneneho majetku, tak sa jedna o vypalne, ktore neberu ani klasicki vyplnici.

A prosim, neodpovedajte , ze za tie peniaze od statu vselico dostanem. Ja chcem dostat iba to, co si SAM OBJEDNAM. A iba to chcem platit.

RE: zrušte štát
autor: Jozef
pridané: 04-10-2002 12:40


Platime 65 % ceny prace a stat je v rozvalinach. Problem je asi v tom, ze cena nasej prace je taka mizerna, inak by sme platili mozno 20 % a vladol by tu blahobyt. A cia je to vina, ze sme tam, kde sme? Moja aj vasa aj nas vsetkych. My vsetci chceme plati len zato, co sme si objednali. Teraz sme si objednali EU a NATO. Uz vidim to nadsenie, ked bude treba zato platit. V skutocnosti si mozeme totiz objednat len vlastny vykon podporeny vysokou efektivnostou. S nou prideme potom na europsky a svetovy trh, porovname sa navzajom a podla toho, ako nas trh akceptuje, budeme si mozno moct objednat aj nieco viac ako pot a slzy.
RE: zrušte štát
autor: Jozef, ja som si neobjednal ....
pridané: 22-11-2002 11:47


Ja som si neobjednal tie desatisice statnych uranikov, ktorych hlavnou cinostou je ztazovat a regulovat obcanom zivot.
Neojednal som si , aby statny uradnik porozdaval kamaratom statny majetok v tzv. privatizaci.
Neobjednal som si megalomanske stavby budov pre nar.banku, socialnu poistovnu v kazdom okrese, ....
Neobjednal som si ochranu monopolov pred konkureniou a teda vysoke ceny.
Neobjenal som si nniekolkomesacne cakanie na vykon v katastr. urade , rady na dopravnom inspektorate, .....

Stat mi berie peniaze a za to mi stazuje zivot.

Pridať nový príspevok

 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group