ISSN 1335-8715

15-04-2002   Martin Hanus   EUtópia   verzia pre tlač

EUROSTAN I.

O mierovej mzdovej unifikácii, Komisii, inteligentnej energetike, tyranských Íroch, deti ohrozujúcej reklame, výpredajovom dumpingu, telekomunikačnom vydridušstve, Schröderovej frizúre, Matke Európe a jej nevďačných deťoch

Nevyvrátiteľný dôkaz o blahodárnosti pôsobenia európskej unifikácie na priemernú životnú úroveň Európanov nám v tieto týždne poskytol Európsky Parlament. Ufrflaní euroskeptici si môžu frflať aj naďalej, my vieme svoje – mier, lásku a jednotu nadovšetko milujúci europoslanci si schválili JEDNOTNÝ plat. Doteraz vládol totiž v Parlamente (európske inštitúcie píšeme s veľkým začiatočným písmenom!) hotový platový Babylon. Každý si zarábal, koľko chcel. Najväčšími parazitmi na európskej myšlienke boli tradične berlusconiovskí Taliani. Tí si dosiaľ mesačne odnášali drzých 9976 eur, zatiaľ čo hlavní nositelia mieru a pokroku v Európe, Nemci a Francúzi, almužnu vo výške 6749, respektíve 5059 eur. Šalamúnska múdrosť však vládne Parlamentom – nastolenie konečnej spravodlivosti v podobe zjednotenej mzdy vo výške 8500 eur znamená okamžité zvýšenie životnej úrovne pre všetkých europoslancov a ich eurorodiny (súčasť európskej aktívnej rodinnej politiky), samozrejme okrem fujparazitov Berlusconiovcov.

Obetavosť európskej myšlienke je u europarlamentárov bezhraničná. 17% svojich zjednotených platov jej budú venovať priamo v podobe „Community tax“. Doteraz svoje dane totiž odvádzali prežitkovým, spiatočníckym národným rozpočtom.

Euroskeptické brechajúce psiská zas určite všetko prekrútia a obvinia europoslancov z prospechárstva. O tom však nemôže byť ani reč – oddanosť európskej myšlienke neznamená nič iné, než tvrdú prácu, prácu a ešte raz prácu, okorenenú tu a tam nejakými demaršami. Europoslanci budú napríklad teraz s Komisiou konzultovať boj proti klimatickým zmenám. Boj, ktorí sme schopní zviesť do úspešného konca len spolu, zomknutí v celoplanetárnom objatí lásky a bratstva. Komisia totiž vypracovala unikátny „program inteligentnej energetiky“. Nový päťročný program počíta s rozpočtom 215 miliónov eur a je svorne s bojom proti klimatickým zmenám zameraný na znižovanie energetickej spotreby. Unikátnosť programu spočíva v revolučnom odhalení priamoúmerného vzťahu medzi klimatickými zmenami a stúpajúcou energetickou spotrebou. Odvážna Komisia ide proti prúdu. I napriek tomu, že množstvo spotrebovanej energie všade na svete stúpa, Komisia sa rozhodla, že v Európe bude klesať. Treba sa však na tom ešte ujednotiť s Ruskom, Čínou, Mongolskom a Pobrežím Slonoviny a dokopať tak ropného kovboja Busha k tomu, aby začalo klesať aj jemu. Nech je každý, komu v budúcnosti stúpne, priamo zodpovedný za globálne otepľovanie.

Svoju lásku k prírode ukazuje Komisia aj tyranským Írom. Len si predstavte, že Íri aj napriek opakovaným napomenutiam kvôli svojim nízkym (dumpingovým!) daniam provokujú Európu veselo ďalej. Potom čo ich Európsky Najvyšší Súd už minulý rok vyzval, aby ochranu laboratórnych zvierat prispôsobili európskym zvieracím štandardom, sa deštrukční Íri postavili na zadné a pokračujú v bezohľadnom šikanovaní laboratórnych myšiek a zajačikov. Európska Komisárka pre životné prostredie Margot Wallströmová preto vyzvala írskych krutovládcov k okamžitej zmene legislatívy v duchu rozhodnutia Súdu. Margot však vierolomných Írov dobre pozná. Pohrozila im, že ak svoje zákony do dvoch mesiacov nezmenia, požiada komisia Súd o uvalenie mastnej pokuty. Ach, to európske rozdelenie moci. Neunikne mu žiadna skrivodlivosť.

Nielen o duševné zdravie zvieratiek sa stará Komisia. Svoju pozornosť upriamila aj na druh homo sapiens sapiens, konkrétne na najbezbrannejšie jedince jeho ontogenézy – deti. Na ne totiž útočia zo všetkých strán a nestrán Satanove produkty zvlčilého trhu: reklamy. Komisár pre ochranu zdravia a ochranu spotrebiteľov David Byrne vo svojej Správe (píšeme veľkými začiatočnými písmenami!) poukázal na to, že profesné pravidlá v oblasti reklamy „nie sú príliš uspokojivé z hľadiska ochrany, ktorú spotrebiteľom zaisťujú, nejdú dostatočne do hĺbky a predovšetkým neexistujú mechanizmy pre vynucovanie ich dodržiavania“. No fuj. Odborníci preto dospeli k oslobodzujúcemu záveru, že našu najzraniteľnejšiu skupinu obyvateľov treba ochrániť pred nekalými praktikami marketingových mágov, a to spoločnou európskou legislatívou. Hurá do EU a potom na Flašíka!

Nekalosti nespútaného trhu nezasahujú len najzraniteľnejších, ale žiaľ všetkých sapiensov. V Nemecku vzbudil rozruch prípad spoločnosti C&A, ktorá svojim vykorisťovaným zákazníkom ponúkla v prvých dňoch po zavedení eura 20-percentnú zľavu! Neprepadajte však zbytočne panike! Nemecko je našťastie právny štát so stabilnými inštitúciami. Úrad proti potieraniu nekalých súťažných praktík rýchlosťou blesku podal žalobu na Düsseldorfský súd kvôli silnému podozreniu z porušovania zákona. Düsseldorfský súd svojim predbežným opatrením prikázal nehorázne zľavy mafiánskym podnikateľom okamžite zrušiť. C&A sa však svojvoľne odmietla rozhodnutiu súdu podriadiť, za čo jej teraz hrozí pokuta 250 000 eur. Nech žije solidarita a sociálna spravodlivosť!

Predchádzajúci príbeh sme uviedli zámerne, aby sme poukázali na ešte stále obrovské zaostávanie slovenských VÚCiek za právnou stabilitou vyspelých euroregiónov. Tá nespočíva len v rýchlejšej vymáhateľnosti práva, ale i v kvalite práva samotného. Uvedenú spoločnosť bolo možné za jej trhovo nekonformné (═ zlodejské) správanie potrestať len vďaka zákonu proti nekalým súťažným praktikám. V Nemecku majú totiž zákon, podľa ktorého si obchodník nemôže len tak anarchisticky rozhodnúť o tom, kedy a na ako dlho dá zľavu na predávaný tovar. Zákon striktne stanovuje termíny, kedy sa môžu vyhlasovať zimné a letné výpredaje. Mimo stanovené termíny zákon umožňuje výpredaj, len ak je spojený s likvidáciou predajne, alebo pokiaľ ním chce prevádzkovateľ osláviť nejaké svoje výročie. Ako je to u nás, kde kapitalizmom zhýčkané hypermarkety vycapujú zľavy, kedy sa im zachce? Aproximácia práva slovenského s Európskym bude ešte veľmi tŕnistá, plná potu a sĺz. Darmo, nemáme povojnovú skúsenosť s budovaním demokratického právneho štátu a cizelovaním jeho jemnôstiek ako trebárs naši európski bratia Nemci.

Niektoré problémy máme ale totožné. Mobilní operátori si nielen v slovenských VÚCkach, ale vo všetkých euroregiónoch účtujú za volanie z pevnej linky na mobil až desaťnásobok ceny, ktorú zaplatia volajúci v rámci pevnej siete. Eurospotrebiteľom sa však blýska na lepšie „vremja“. Komisia čoskoro zverejní návrh nových pravidiel, ktorý poskytne národným regulačným úradom účinnejšie nástroje na donútenie operátorov k zníženiu poplatkov. Žiadne umelé nadsadzovanie cien Komisia nestrpí!

Späť k západným nemeckým bratom našej veľkej eurorodiny. Tí musia aktuálne riešiť onakvejšie problémy v súvislosti s frizúrou bundeskancléra Gerharda Schrödera. 58-ročného štramáka Gerharda obvinila jedna stylistka, citovaná spravodajskou agentúrou DDP, z brachiálneho zločinu – Schröder si má podľa jej obvinení farbiť vlasy! Štvavá kresťanská opozícia si po takomto spochybnení Schröderovej morálnej kredibility a osobnostnej celistvosti nemohla na pochovávaní politickej mŕtvoly nezgustnúť. Politik CSU Karl-Josef Laumann si aj hneď kopol: „Kto si farbí vlasy, prifarbuje aj štatistiky“. To už bolo veľa aj na inak nemalicherného a veľkodušného Gerharda. Najskôr si privolal na pomoc svojho kanclérfrizúra Udo Walza. Walz jasne a dôrazne rozptýlil obavy o autentickosť trblietavých krásnych hnedých vlasov (z)vodcu Nemiek a Nemcov: „Vedel by som, keby si Gerhard Schröder farbil vlasy“. Keďže po tejto vete o „autochtónnosti“ Schröderových brčiek môžu pochybovať iba ak pravicoví extrémisti, zavelil bundeskanclér do protiútoku. Pokiaľ DDP neuzná svoju chybu, neostane podľa bundeskanclérovho právnika Schröderovi iná možnosť, než podanie žaloby a vynútenie si spravodlivosti.

Potom čo mu novinári lživo prifarbili vlasy, vyrašili bundeskancelárovi na zachovalej tvári štyridsiatnika prvé vrásky. Tentokrát ale autentické. Komisia oznámila, že sa jej nepáči postup Schröderovej regionálnej vlády, ktorá s cieľom povzbudiť firmu BMW k investíciám do chudobného sasko-anhaltského bundeslandu, jej prisľúbila štátnu dotáciu cez 400 miliónov eur. Ak v predchádzajúcej „frizúrkauze“ si Schröder zoči voči novinárskemu hyenizmu počínal viac než elegantne, tentokrát sa neovládol a neprimerane zaútočil voči vrchnej európskej autorite a záruke mieru a prosperity. Obvinil Brusel a Komisiu z dlhodobej kampane proti jeho nemeckému euroregiónu, dokonca ktosi čosi precedil aj o „národných záujmoch“; hesle vytiahnutom kdesi z útrob 19. storočia.

Je načase sa vážne zamyslieť, či nie je v záujme veľkej európskej rodiny, aby Komisia získala výlučnú právomoc nad volením a menovaním hlavných predstaviteľov euroregiónov, rôznych premiérov, ministerských predsedov a kanclérov. Na úsvite nového milénia predsa nie je možné, aby bolo spoločnému európskemu záujmu, vyvierajúcemu zo spoločnej európskej myšlienky, nadraďované úzkoprsé, konfliktné etnicko-folklórne tmárstvo. Poučenie z krízového kontinentálneho vývoja roztrieštenosti a vojen v predchádzajúcich storočiach a tisícročiach nech preto presvieti naše srdcia a myšlienky. Spoločná budúcnosť sa volá Matka Európa. Verme, že si ju čoskoro uctia jej všetky stratené deti. Amen.

Martin Hanus
Informácie o európskom dianí čerpané z www.neviditelnypes.cz

  Len tak btw
   cabo 14-05-2002 21:30

   

 

EUtópia

Už roky Slovensko pokorne plní všetko, čo si Európska únia zmyslí. Máme však v sebe dosť hrdosti, aby sme aspoň občas reagovali na vztýčený ukazovák Bruselu vztýčeným prostredníkom? Skončili vstupom do EÚ naše dejiny? Naozaj je integrácia prospešná hospodárskemu rastu? Vyrieši teraz Únia všetky problémy Slovenska za nás? Sú európski byrokrati osvietenejší než naši? Sú europolitici múdrejší a poctivejší, než tí naši? Budú si teraz európske národy nezištne pomáhať a obetujú pre európsku myšlienku aj svoje národné záujmy? A bolo by správne, keby tak urobili? My si nemyslíme, že s Európskou úniou je všetko košér...

Tiráž

Názov

Kontakt Šéfredaktor Redakcia Editor Vydavateľ Zakladateľ

Ďalšie odkazy

Newsletter

Ak chcete byť informovaný o zaujímavých novinkách na Pravom Spektre, vyplňte Vašu e-mailovú adresu. (frekvencia cca. 1 správa za mesiac)
 

 
Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group