25-04-2011
Pavel Šamalík
Slobodný trh
verzia pre tlač
V blízkej budúcnosti predstavuje najväčšie nebezpečenstvo pre naše financie (úspory a mzdy) inflácia. Média prezentujú infláciu ako stúpanie cien, čo je značne zavádzajúce, pretože stúpanie cien nie je priamo inflácia, ale je len sprievodným javom a dôsledkom inflácie.
Výborný text
autor: libertarian
pridané: 26-04-2011 18:59
Poučný (faktografický) , na zamyslenie, absolutne pravdivo vysvetlujuci to, čo vládni ekonomovia vedome zamlčujú a prekrucajú.
Škoda len, že vychadza na tomto prakticky mŕtvom webe.
|
Zlaty standard a derivaty
autor: D
pridané: 28-04-2011 18:48
Clanok je v podriadku, aj ked sa nezameriava na vsetky zvratene dosledky sucasneho stavu. Zaver je vsak prilis naivny. Krytie zlatom nestaci resp. prisudzuje sa mu zbytocne velky vyznam.
V skratke a obrazne:
Penazna masa moze expandovat aj napriek uplnemu krytiu vdaka moznosti vzniku derivatov. Pokym bude mat moc vlada vstupovat do derivatmi nafuknutej penaznej masy, nic sa nezmeni. Verte mi. Bude chranit privilegovane skupiny, ktore vstupili do tejto hazardnej hry. Je to hazard, ktory sa hra s vedomim, ze aj ked nakoniec (, hoci po ciastkovych uspechoch) tito hraci prehraju vsetko, co vsadili na zaciatku a postupne nahonobili tymto sposobom, ich nejaka vlada zahrani. Nahradi im prehraty kapital a vcerajsie zisky a to samozrejme moze urobit len na ukor vsetkych ostatnych. Okradnutym sa dostatne vsak uplne ine a uslachtilejsie vysvetlenie od vlad.
Vlady budu svoju ochranarsku ruku uplatnovat aj preto, ze podstatna cast kapitalu bude pochadzat od ich volicov, ktorym budu malovat svet plny istoty a statnych zaruk miesto toho, aby ich ucili zodpovednosti a ostrazitosti, ze s kazdou investiciou sa spaja riziko.
Na to, ze na cely system nakoniec bude doplaca nadalej najviac asi ten najobycajnejsi pracujuci volic, ktori si vdaka svojmu slabemu postaveniu na trhu a zmluvne nominalne zakonzervovanej fixnej mzde nema ako kompenzovat dopady, zrejme onen volic nikdy nepride.
Snad len darmozracom z domu odborov pomozu uchlacholit svojich zivitelov vlady v niektorych sekoroch (ktore aj tak zvacsa smrdia viac statom, ako trhom), aby si upevnili svoju volicsku zakladnu aj medzi organizovanou pracujucou "spodinou".
|
Zlodejský kapitalizmus
autor: MuadDib
pridané: 02-07-2011 15:00
Presne ako hovoríš, súdruh D!
Máš úplnú pravdu, že kým bude vláda chrániť súkromný majetok - čo je to najohavnejšie zasahovanie do súkromnej sféry - tak tu bude zúriť zlodejský, ba až lúpežnícky kapitalizmus.
Pôvodnému článku chýba zase hlavne to, že vo vládnom schodku nájde iba časť tých €, zvyšok by našiel v súkromných dlhoch - tak ale funguje kapitalizmus.
Pravicoví dementi obhajujúci Au štandard si neuvedomujú, že by to bol ekonomický nezmysel - prečo by všetko malo byť naviazané na zlato, keď zlato je tiež len obyčajnou komoditou?
Kedysi boli peniaze kryté Au, teraz sú však peniaze kryté tovarom a službami. Na hocijakom základnom seminári z bankovníctva by sa to dozvedeli na 1. prednáške.
Problémom je síce frakčné bankovníctvo, ale veď to je to, čo poháňa celú „ekonomiku“ k stále vyšším a vyšším a vyšším... rastom!
|
Je kapitalizmus zlodejom?
autor: D
pridané: 26-01-2012 1:11
Naopak, tento systém je jedným z najsofistikovanejších nástrojov ušlapávajúcich a vstupujúcich do súkromného vlastníctva. Ak chceš metaforicky označiť za zlodeja kapitalizmus, tak potom hovorme o jeho konkrétnej (dnešnej) podobe.
"Zlato ako komodita"
Aby som prehovoril rečou Tebe čo nabližšou; zlato je dnes nositeľom novej úžitkovej hodnoty(ktorú napr. Marx nepoznal), ktorá súvisí s uplatenením zlata napr. v elektrotechnickom priemysle. Ani to jeho jedinečnosť vo vzťahu ku krytiu peňazí nestiera(v skratke - bankovku si natlacis, musle nazbieras alebo odchovas, ale alchymista, ktory by rovnako "lacno" vyrobil zlato sa zatial nenasiel). S ubytkom resp. spotrebou zlata v priemysle by si trh poradil rovnako dobre, ako to bolo v pripade jeho prirastkov. Tu problem nevidim.
Hodnota akýchkoľvek peňazí je daná len a len tovarmi a službami, ktoré je (v danom momente) možné získať ich prostredníctvom - cize vymenou na "mieste", ktore volame trh. Nebolo to inak ani v dobe krytia zlatom a nie je to inak ani dnes.(ak nebudu v ekonomike tovary mozem mat zlata alebo natlacenych penazi kolko chcem, ich hodnota nebude "nulova", lebo nemozem za ne ziskat nic)
Peniaze sú teda len prostriedkom výmeny, ktorej cieľom je vzdy na jednej strane získať tovary a služby na druhej ich uplatnit. Uplatnit ich preto, aby bolo mozne "nasledne" (zase z pozicie kupujuceho) ziskat ine tovary alebo sluzby od niekoho ineho.(niekde na vrchole tychto vymen je ta, ktora sa deje za ucelom sukromnej resp. konecnej spotreby).
Idea za krytím peňazí niečim vzácnym nie je zlá, ale žial nepredchádza ľudskej invencii pri hľadaní spôsobov, ako systém, kde sú peniaze kryté(niečím iným ako "dobrotivou" aplikáciou menových nástrojov vlád a centrálnych bánk), obísť. Ak sú dnešné vlády spolutvorcami a konzervátormi zvráteného systému, ktorý postupne vytvorila presne takáto invencia, nebolo by to inak ani vo vzťahu ku postupnému pôsobeniu onej invencie, kedy by sme sa zázračne vrátili ku krytiu zlatom(teda niekde pred Bretton Woods) A to nehovorím o vôly sa k nemu vrátiť.
Ano, nie z každého "rastu" bude náš stôľ lepšie zásobený... Rast musí korešpondovať so schopnosťou uspokojiť existujúce(reálne) potreby ľudí(a rast ako vieme môže mať len dva zdroje - produktivitu a zamestnanosť). Toto samé o sebe kvantifikovať dá len veľmi obmedzene, nehovoriac o tom, na základe čoho sa rast dnes odhaduje.
P.S. Nabudúce si toho súdruha prosím radšej odpusti
|
Mŕtvy web
autor: JJ
pridané: 29-04-2011 0:14
To je trochu škoda, stránku som objavil až v takomto vegetatívnom stave, diskusie tu boli asi na najvyššej úrovni v rámci "nášho" internetu.
Mimochodom, kam sa podeli všetci autori, keď nerátam tých, ktorí prešli do týždňa? Prestalo ich baviť písanie?
|
RE: Mŕtvy web
autor: Palo Zlatoidsky
pridané: 29-04-2011 15:50
Dobreho nikdy vela nebyva.
Co sa tyka mna nemam o com moc pisat, v risi svea sa toho vela nemeni, je to tu nejake zatuchnute, co som chcel napisat napisal som.
|
RE: Mŕtvy web
autor: tralos
pridané: 29-04-2011 17:34
Mam vlastny blog, Maros Sarkozy tiez.
Roman Janciga
|
RE: Mŕtvy web
autor: Miso
webstránka: http://drotovan.blog.sme.sk
pridané: 03-05-2011 20:19
No, ja by som aj niečo prispel, ale s čítanosťou 20 ľudí to nie je ono :-)
Ale budem na to myslieť :-)
Základný problém vidím v tom, že pravidelná kohorta prispievateľov akosi prešla do veku, kedy treba pracovať a novú generáciu sme si nevychovali.
Budem však rád, keď sa to opäť nejako rozbehne, bolo by to škoda - stále sem chodí veľa ľudí cez google.sk a ako som zistil niektoré články sú pravidelne súčasťou diplomových alebo seminárnych prác :-)
|
RE: Mŕtvy web
autor: JJ
pridané: 05-05-2011 20:36
Zhodou okolností som práve vďaka Tvojmu článku našiel odkaz na "Múčka, F.: Slováci by cirkvám prispievali. Ak by to nič nestálo.", ktorý mi pomohol pri písaní bakalárky :)
|
kovy
autor: tralos
pridané: 29-04-2011 8:46
Len jedna poznamka, kto neveri papierovej mene, ma dnes mnozstvo moznosti premienat hotovost na zlato ci striebro t.j. euro je plne zamenitelne za zlato ci striebro.
Alebo inak: ak krytie znamena, ze za peniaze v pripade potreby ci chcenia dostanem drahy kov, potom aj dnesok je dobou krytia penazi kovmi. Len cena kovov je trhova, t.j. podla dopytu a ponuky.
Kto chce pevne stanovovat cenu kovu, t.j. kto chce urcit staly a nemenny pomer dvoch tovarov, a zaroven s tym sa s hrdostou bije do prs aky je velky liberal ci praviciar, ten pravdepobodne nerozumie alebo vyznamu co je slobodny trh alebo vyznamu statom pevne stanovenej ceny isteho tovaru.
p.s. ak niekto chce naozaj kupit zlato ci striebro, rad mu s tym pomozem, myslim to vazne ;)
|
RE: kovy
autor: D
pridané: 01-05-2011 0:30
"kto chce urcit staly a nemenny pomer dvoch tovarov"
Nezachytil som, ze by niekde v clanku alebo diskusnych prispevkoch bola o niecom takomto rec.
Vymenny pomer dvoch tovarov sa pri kryti zlatom moze menit uplne slobodne. Tuto zmenu bude vyjadrovat rozdielne mnozstvo zlata(alebo bankoviek, ktore uschovane zlato v banke zastupuju), za ktore sa ako prostriedok vymeny da jeden aj druhy tovar v danom case na trhu ziskat.
|
RE: kovy
autor: tralos
pridané: 01-05-2011 12:29
Pomer zlata a penazi t.j. urci sa fixne kolko korun, eur, dolarov stoji gram ci unca kovu.
Na penaize aj na zlato sa da divat ako na tovar, ktory je velmi ziadany a ktory je preto zamenitelny za iny tovar.
Krytie zlata predpoklada, ze stat povie: za kazdou mnou vydanou bankovkou/mincou v hodnote X sa v mojom sejfe realne nachadza Y zlata/striebra... pomer jednotiek penazi ku hmotnostnej jednotke kovu bude taky a taky a ja garantujem, ze taky a taky bude...
tralos
tralos
|
RE: kovy
autor: D
pridané: 03-05-2011 0:36
"urci kolko korun, eur, dolarov stoji gram ci unca kovu"
To je zla interpretacia(problem vidim hlavne v slovku "stoji")
Pri kryti zlatom Peniaze su bankovkami a teda kazda z nich reprezentuje urcite mnozstvo zlata(ulozene v depozite).
Predavat a kupovat znamena vymienat tovar za dohodnute(medzi predavajucim a kupujucim) mnozstvo zlata. Ziadnu prekazku slobodnemu obchodu tam nevidim.
Samozrejme, problematicke je uz to, kto bude plnit ulohu depozitu a kto a ako dohliadne na to, ci za kazdou bankovkou je naozaj zodpovedajuce mnozstvo zlata.(a ci je to vobec potrebne riesit) Tu sa nazory zastancov diametralne rozchadzaju.
"ktory je velmi ziadany a ktory je preto zamenitelny za iny tovar"
Zlato sa stalo prostriedkom vymeny prave preto, ze je vzacne.(pre uplne pochopenie je potrebny aj historicky exkurz, ale toto su pomerne zname veci)
Tym, ze je akceptovane ako prostriedok vymeny, dava moc tomu, co ho vlastni, okamzite ziskat na trhu nejake (o.i.) tovary(bez toho, aby musel nieco najprv predat). (dnes to zlato viacmenej musi vymenit najprv za tranzakcne peniaze a az ked to urobi zisti aku maju jeho "zlate uspory" realnu hodnotu a teda co moze ziskat na trhu)
"Krytie zlata predpoklada, ze stat povie:"
Toto je ine tvrdenie ako vyssie a v tomto konstatovani problem nevidim. Nedaju sa vsak z neho ani urobit tie zavery, na ktore som reagoval. Tiez niektori takuto ulohu statu nepovazuju za nevyhnutnu, zjednodusene, kazda banka moze mat svoje bankovky(volam to gastrolistky - "predavame len za gastrolistky od banky A a B" - teda od doveryhodnych baniek).
|
RE: kovy
autor: preco
pridané: 03-05-2011 12:06
Preco zla interpretcia?
Dnes su dolare ci eura a ine svetove meny ziadane t.j. vzacne tak, ako zlato. Jednoducho, peniaze chce kazdy, podobne ako chce kazdy zlato... peniaze a zlato su dnes dva tovary, pricom ich pomer urcuje trh... napriklad ako teraz, ked zomrel Ladin, klesla cena striebra vyjadrena v USD ci EUR... co je okrem dokazu, ze ceny kovov su dnes vystavene roznym spekulativnym nakupom a predajom aj argumentom v prospech toho, ze cena kovu vyjadrena peniazmi je velmi kolisava t.j. premenliva, kolisava a NIE STANOVENA... vyvija sa podla aktualneho sentimentu na trhu.
Ak ma v dnesnej situacii niekto ambiciu pevne stanovit kurz ci pomer penazi ku zlatu ci striebru, zasahuje do trhu, pretoze dnes je cena tychto kovov urcena vyhradne trhom t.j. dopytom a ponukou a nie nejakou vyhlaskou, ktorej obsahom bude: "za gram zlata vam dam 20 eur, ani o euro viac ci menej"
Roman
|
RE: kovy
autor: D
pridané: 03-05-2011 19:09
(Ekonomicka) Vzacnost je pojem, aspon v tychto diskusiach je vhodne ho chapat ekonomicky. Prave v tomto zmysle peniaze vzacne nie su. To, ako (lahko) moze narastat penazna masa, je mozne sa docitat clanku.
Tiez je vhodne upresnit, ci ta predstava penazi pred vasimi ocami zahrana len tranzackne peniaze alebo vsetky aj vyssie penazne masy.
Nemam cas veci vysvetlovat do detailov zial, tak len v skratke:
"peniaze a zlato su dnes dva tovary, pricom ich pomer urcuje trh"
Nikto nema ambiciu stanovit ziaden vymenny pomer penazi a zlata.
Ti, co navrhuju krytie zlatom, maju ambiciu peniaze stoznit s bankovkami, ktore reprezentuju urcite mnozstvo zlata, zjednodusene...zlato su peniaze, peniaze su zlato.
Cena TV je povedzme unca zlata. Moze byt zaplatena bankovkou, ktora je poukazkou prave na uncu zlata. O akom pomere sa bavime? Medzi cim? Medzi papierom reprezentujucim mnozstvo a mnozstvom, ktore reprezentuje?
A potom ... Kde vidite zdroj nejakej neslobody alebo problemu? Skusme takto konkretne, lebo nie je mi stale jasne v com by to mal byt konkretne problem a komu to bude oproti dnesku skodit a v com to odoberie niekomu slobodu, ako to ovplyvni slobodnu trhovu vymenu?
Tiez odporucam zacat sa sustredit na skutocny trh. Cielom predaja tovaru je ziskanie alebo moznost zisku nejakej protihodnoty. To je trh. Protihodnotou moze byt napr. iny tovar, ktory ma nejake uzitkove vlastnosti.(je mi nejako uzitocny)
Aj ked existuje skupina ludi, ktora rada hromadi peniaze tak len preto, ze sa daju vymenit za nejaky tovar(znamenaju moc ziskat tovar) a dobry pocit z nahromadenych penazi moze byt len dovtedy, pokym tuto vlastnost maju.(inak by ho mohli uspokojit aj peniaze z detskej rulety). Mimochodom, existuju aj peniaze, ktore sa nedaju priamo vymenit za tovary. Existuju peniaze, ktore "nikto" nechce.
Za peniazmi treba vidiet hodnotu, ktoru zastupuju. Same o sebe maju len hodnotu ich uzitkovych vlastnosti - co sa da s nimi robit - s papierovymi kurit, mince roztavit.
"zasahuje do trhu, pretoze dnes je cena tychto kovov urcena vyhradne trhom "
a ako to bude v pripade zlateho standardu?
Zlato slobodne vymenim za striebro alebo akykolvek tovar v pomere v akom sa dohodnem. Kde vidite problem? Kde je zasah do trhu?
Precitajte si pozorne ten clanok. Tam najdete zoznam destruktivnych zasahov trhu. Tam ano.
|
RE: kovy
autor: tralos
pridané: 03-05-2011 19:54
Pod vzacnym rozumiem to, ze dopyt po X je vyssi ako ponuka t.j. X nemozu vlastnit vseci v takom mnozstve, ako by prave chceli. Peniaze su vzacne, lebo kebyze ma clovek moznost, tak ich chce minimalne milion.
To, ze ich celkovy objem sa zvacsuje este neznamena, ze nie su vzacne. Dolare ci Eura od Vas rad dostanem ja, obyvatel zapadnuteho ostrova v tichomori alebo japonec tuziaci po kupe jachty...
proste dopyt po penaizoch je natolko obrovsky a neobmedzeny, ze penaize su vzacne... tvrdit, ze vzacne nie su, lebo je realna potencia, ze celkovy objem penazi je premenlivy a casom vzrasta je ako tvrdit, ze zlato nie je vzacne, nakolko sa moze najst nejake nove lozisko, v ktorom sa bude nachadzat tisic ton zlata.
Zlato sa stalo platidlom z konkretnych historickych pricin, nie na zaklade nejakeho objektivneho zakona alebo zvestovania pravdy. Su zname kultury, kde platidlom boli musle ci zrna istych polnohospodarskych plodin. Dana skutocnost ale neznamena, ze musle ci polnohospodarske plodiny su univerzalnymi peniazmi, tak ako to neplati o zlate. Hodnotu ma to a len to, co ludia chcu. A ak chcu ludia papierove penaize, coho dokazom je, ze ak ich ponuknete hocikomu, rad si ich od vas vezme, potom papierove peniaze maju cenu... a to bez ohladu na to, ci je na nich napisane: zamenitelne za tri musle/ zamenitelne za uncu zlata.
V skutocnosti je cena penazi urcena ich schopnostou vymenit ich za tovar sluzby atd atd t.j. kupyschopnostou. A kupyschopnost penazi je dokazovana denne- ludia koli nekrytym peniazom chodia do prace, hraju hazardne hry, podnikaju a v krajnom pripade aj pachaju zlociny... To je jasny dokaz, ze papierove nekryte peniaze emitovane centralnymi bankami plnia tu istu ulohu, ako volakedy zlato, t.j. su vzacne.
Ze niekto nevie pochopit skutocnost, ze nic take ako univerzalne platidlo neexistuje a ze hodnota tovarov je vzdy vysledkom subjektivnych preferencii konkretneho ucastnika trhu, t.j. ze moze existovat papierik, ktory je zamenitelny za akykolvek tovar ci sluzbu bez toho, aby niekto urcil jeho pomer k zlatu, je uz mimo temy.
V sucasnosti zlato nesluzi ako peniaze t.j. nie je peniazmi a zaroven platidlo, t.j. papieriky, su peniazmi bez krytia zlatom a to na zaklade ich kupyschopnosti. Ak tomu nerozumiete alebo to odmietate, tak tie papieriky, ktore nie su kryte zlatom, t.j. su v skutocnosti bezcenne, mi prosim odovzdajte... hlavne ich koli tomu, ze nie su kryte kovmi a ze ich emitovala centralna banka, nespalte:)
|
RE: kovy
autor: D
pridané: 03-05-2011 22:39
Co sa tyka vzacnosti a snahy pozerat sa na peniaze ako na tovar/statok(ked velmi chcete), je to jednoznacne. Peniaze(v zmysle tych papierikov o akych uvazujete) nie su ekonomicky vzacne, pretoze je ich (obrazne) moze natlacit lubovolne mnozstvo. O tomto je zbytocne diskutovat, to je fakt a ten clanok je zjednodusene aj o tomto.
Podstatne su vsak aj kvazy peniaze a o ich expanzii je v clanku napisane tiez dost.
Nuz, pisete, ze zlato sa stalo z konkretnych historickych pricin prostriedkom vymeny(platidlom). Ktore si myslite, ze su tie priciny? Preco jeho poziciu okrem nezastvali spominane musle resp. len v pociatkoch tovarovej vymeny?
"nie na zaklade nejakeho objektivneho zakona alebo zvestovania pravdy"
tak nic netvrdim, prave napak. Dovody boli prakticke.
"A ak chcu ludia papierove penaize, coho dokazom je, ze ak ich ponuknete hocikomu, rad si ich od vas vezme"
ponuknite im peniaze z detskej rulety. Bude sa o ne ludia tak trhat? Nebudu. To preco chcu tie "eura, dolare...", a uz sa opakujem, je moc ziskat za ne tovar. Dolezite su tovary za peniazmi, to je to co ludia chcu, nie samotne peniaze. Tie pre nich nemaju ziaden iny uzitok,ako to, ze mozu ziskat tovary.
"A kupyschopnost penazi je dokazovana denne- ludia koli nekrytym peniazom chodia do prace, hraju hazardne hry, podnikaju a v krajnom pripade aj pachaju zlociny"
Predtym, ako bolo postupne zrusene krytie zlatom ludia nechodili do prace? Nekradli? Nepodnikali?
Ludia v skutocnosti chodia do prace preto, ze vdaka nej mozu vyprodukovat nieco, o co bude mat zaujem niekto iny a vdaka tomu ziskat nieco, co potrebuju pre uspokojenie svojich potrieb ako protihodnotu. Peniaze su len prostriedkom. Ak si vsak niekto natlaci peniaze(hoci moze byt o ne zaujem), je to nieco zle, za co pojde sediet. Preco? Pretoze nevytvoril ziadnu hodnotu a chce sa obohatit na ukor inych. Ked to iste urobi banka alebo vlada, tak je to v poriadku(nemam taketo zjednodusene zavery, ale tu si to neodpustim).
"Ze niekto nevie pochopit skutocnost, ze nic take ako univerzalne platidlo neexistuje a ze hodnota tovarov je vzdy vysledkom subjektivnych preferencii konkretneho ucastnika trhu"
Skuste mi schvalne najst taketo tvrdenie v clanku alebo v diskusii.
"zlatom a to na zaklade ich kupyschopnosti."
a kto podla vas urcuje tu "kupischopnost" resp. velmi silno do nej vstupuje? Naozaj si precitajte poriadne ten clanok. Je tam odpoved.
Mrzi ma, ze ste sa nepokusili odpoved na otazky, ktore som polozil. Zbytocne plytvate casom vysvetlovat mi veci, ktore som popisoval o prispevok vyssie.(ze hodnota penazi spociva len a len v tom, co je za ne mozne na trhu ziskat)
Potrebujem aspon vediet, kde vidite ten problem v pripade krytia zlatom, v com vidite neslobodu, obmedzenia.
Mimochodom, ja vidim problem tiez, ale niekde uplne inde.
|
RE: kovy
autor: tralos
pridané: 03-05-2011 23:02
Ved som to pisal, problem vidim v tom, ze aby realne existovalo krytie sucasnych penazi zlatom, musi byt stanoveny pevny pomer medzi jednotkami penazi a jednotkami kovu t.j. cena zlata ci striebra nebude urcena trhom, ale pevne, napriklad tak, ze 30 eur bude unca striebra a naopak. Ani o euro viac ani menej.
Dnes uz kov nie je peniaz, ale tovar ako kazdy iny a ak je nezmysel stanovovat cenu muky ci auta, tak je potom nezmyslom stanovovat cenu kovu.
Vsetko ostatne co som pisal bolo pre to, ze som chcel ozrejmit, ze hodnota sucasnych penazi je nezavisla od hodnoty zlata a naopak... dnes uz nie je zlato peniazom ale tovarom... treba si tuto skutocnost uvedomit...
proste aj ked dnesne peniaze nie su kryte zlatom, su platidlom, t.j. su peniazmi... a bez toho, aby za nimi bol kov... krytie kovom nie je teda nutnostou, ale konkretnou formou penaznictva, v sucasnosti neuplatnovanou t.j. historicky ohranicenou...ak teda nie su dnes zlato ani striebro platidlom a ak su tovarom, stanovovanie ich pevnej ceny je proti ekonomickej slobode.
p.s. ano krytie zlatom bolo sposobene v istu dejinnu epochu praktickostou tohto krytia t.j. nehrdzavelo, bolo ho realtivne malo, atd atd... z cisto praktickeho hladiska je ale najlepsia moznost kreditna karta :) zlato ma totiz tu nevyhodu, ze cast svojej hodnoty casom samo konzumuje... treba ho mat poistene pre pripad kradeze a treba platit jeho strazenie v sejfe... pri kreditne resp. e-bankovnictve su naklady temer nulove... a cisla na uctoch tiez nehrdzaveju:)
Roman
|
RE: kovy
autor: D
pridané: 04-05-2011 0:38
Uz zrejme rozumiem. To co je vnimane ako problem je otazka zavedenia zlateho standardu. S tym suhlasim, je to problem, ale v tomto pripade riesitelny a je to tiez len okmazity zasah do trhu alebo ak chceme, tak naprava stavu, ktory trval az do 80tych rokov. (aj ked po Bretton-woods to bolo uz len odumieranie).
"Dnes uz kov nie je peniaz, ale tovar ako kazdy iny"
Bola by to urcita vyhoda vdaka dnesnej vyuzitelnosti napr. zlata v priemysle, ale stale je akceptovany ako "uchovavatel hodnoty" a jeho cena je dana hlavne prave tymto faktom. Nie jeho uplatnenim ako tovaru/kapitalu v zmysle jeho uzitocnosti, uzitkovych vlastnosti. Cize rozhodne nie je tovarom ako kazdy iny ani dnes.
"ze hodnota sucasnych penazi je nezavisla od hodnoty zlata"
v tomto konstatovani problem nevidim, nezachytil som nazor, ktory by tvrdil nieco ine.
"krytie kovom nie je teda nutnostou"
S tym tiez nie je problem. Suhlasim. Nevyhnutnost to nie je, ved "nejako" to zatial funguje. Poukazuje sa (napr. v clanku) na dosledky "penazi odtrhnutych od hodnoty"(toto spojenie pouzil nejaky lavicovy autor, ale je vystizne), teda sucasneho stavu. Su taki, co si myslia, ze existencie a dosledkov existencie takychto penazi sa da zbavit (opatovnym) zavedenim zlateho standardu.
Ani musle nehrdzaveju, ale ano, aj toto bolo jednym z dovodom. Ten dalsi bod je azda dolezitejsi - bolo ho malo (tazko sa ziskavalo) cize bolo vzacne.
A uz len ako reakcia na zaujimavy podnet na uvahu... co sa tyka nakladov na elektronicke bankovnictvo, mozno to tak bude, ale je to az tak jednoznacne? Informacne systemy treba prevadzkovat, na bezpecnost sa vynakladaju nemale prostriedky(o co lahsie sa "kradnu" o to tazsie je zabezpecenie), treba ich prevadzkovat, tiez ich treba vytvorit, vsade musia byt zariadenia schopne citat karty, aj infrastruktura, ktora je predpokladom na ich pripojenie nieco stoji, malu "kalkulacku", ktoru nosim musel niekto vyrobit, osobny pocitac ktory vyuzivam pre prevody tiez ... to vsetko su naklady.
Zial, nemame to ako rozumne vypocitat. Snad len Marx by v tom mal z pohladu "spolocensky nutnej prace" jasno a nesuhlasil by s Vasim zaverom.
A tiez je este nutne poznamenat, ze krytie zlatom a kreditne karty sa nevylucuju. A nevylucuje sa ani s existenciou "kvazy penazi" a to je ten problem, preco tvrdim, ze zlaty standard sam o sebe nic nevyriesi.
|
RE: kovy
autor: Abstraktt
pridané: 05-06-2011 22:17
D, nahodou ak si toto precitas, otazka sice mimo tejto temy, ale ako priaznivec lib dems,prosim ta co hovoris na ich poziciu v koalicii a ich sucasnu politiku?
|
RE: kovy
autor: Boris
e-mail: basavel@hotmail.com
pridané: 07-05-2011 0:29
No mna by to zaujamalo - ako uchvat tych zopar uspor v zlate naprikad...
|
RE: kovy
autor: tralos
pridané: 08-05-2011 10:50
Fyzicky nakup- zlate a strieborne investicne mince su volne v predaji napr. v rakuskych bankach, ceniky Vam poskytnu tam, straci zajst do prvych mesteciek za hranicami.
Da sa nakupovat aj cez web, odporucam zahranicne, najma nemecke stranky.
Zlato rydzosti 900/1000 a viac, ak sa nemylim, je povazovane za investicne zlato a preto je na Slovensku oslobodene od DPH... obdobne to plati vsade v Europe, t.j. zlato je oslobodene od DPH.
Pri nakupe striebra to ale neplati, pri striebre sa jeho cena navysuje o DPH.
A potom sa investicia do kovu da zabezpecit tym, ze minca, ktoru kupite, bude nie investicna, ale zberatelska, t.j. jej cena sa bude vyvijat jednak od ceny kovu a jednak od zberatelskej hodnoty.. t.j. jej cena neklesne pod cenu kovu, a zaroven rast jej ceny nebude kovom limitovany.
Ak chcete konkretnejsie rady, dajte konkretnejsiu otazku.
Roman
|
RE: kovy
autor: Boris
pridané: 13-05-2011 20:54
To akoze normalne pridem do hocijakej rakuskej banky s peniazmi a predajumi zlato za trhovu honditu aj ked nie som ich klientom? potrebujem nejaky doklad? su tam obemdzenia (napriklad min 1 tr oz atd.)? su za to nejake poplatky? no uz len sa po nemecky naucit...
|
RE: kovy
autor: tralos
pridané: 14-05-2011 11:01
Ano, aj ked nie ste ich klientom a predaju vam zlato aj striebro za spotovu cenu + marza a tiez od vas investiocne zlato a striebro odkupia za spotova cena - ich zisk...
Nie vsak vsetky banky.. ale napriklad tato ano, ceny nie su aktualne ale cennik vam tam daju.
http://www.burza-minci.com/node/173...
Tralos
|
keynes a jeho obrovska chyba
autor: clivia
pridané: 01-07-2011 8:10
Vsetky problemy dnesneho hospodarstva sa odvijaju od tvrdenia pana Keynesa ze investicie sa rovnaju usporam. Cisto matematicky je to ale oxymoron pretoze toto tvrdenie plati len v absolutnej hodnote, dalej uspory mozu byt vacsie ako investicie ale nemozno tvrdit, ze investicie mozu byt vacsie ako uspory, co sa vlastne s fractional banking bezne deje. Investovat mozeme len existujuce peniaze, t.z. ze investicie nikdy nemozu presiahnut uspory. Ak sa tak stane vplyvom rozhodnutia politikov a vlady zacina sa roztacat koleso inflacie a pohybu smerom spat, rast ekonomiky sa pomaly ale isto brzdi, zacina stupat nezamestnanost a neefektivnost. Spekulacia s peniazmi na seba neda dlho cakat.
|
pssst
autor: štúrovec
e-mail: mato.tenis@voila.tenis
pridané: 04-11-2011 18:06
Je tu teda fakt mrtvo na Pravom spektre. A asi este do 10.marca bude, kym Vas komunista Fico vsetkych nepovyhadzuje s teplych statnych kancelarii. A potom hor sa, zas naspat do teplych kancelarii tretieho sektora. To je zivot...
|
RE: pssst
autor: Ondrej
webstránka: http://nepto.sk
pridané: 29-11-2011 19:20
To je trosku prehnane. Vacsina clenov redakcie PS pracuje v sukromnom sektore, tj. v drsnom kapitalizme. Ziadne teple statne alebo tretosektorove kancelarie.
|
RE: pssst
autor: štúrovec
pridané: 02-02-2012 14:54
Tak o tom silne pochybujem. Pracovat v pravicovych mediach, ci think-thankoch nie je drsny kapitalizmus, ale prehnity socializmus.
|
sloboda slova
autor: Krokem
pridané: 09-11-2023 8:08
Predstavujeme diskusný a linkovací portál https://shorturl.at/beMS... - našim cieľom je vytvoriť čo najrozmanitejšie záujmové komunity a umožniť v rámci nich aj medzi nimi slobodnú diskusiu bez algoritmov a bez cenzúry, ako alternatívu k Facebooku na Slovensku a v Čechách.
Navyše sme bez reklamy, podporujeme anonymitu (registrácia je možná bez emailu) a bežíme na open source.
Čeknite nás! 🙂
|
sloboda slova
autor: Krokem
webstránka: https://cekni.to
pridané: 09-11-2023 8:09
Sloboda slova je top prioritou na našom portáli https://cekni.t... - našim cieľom je vytvoriť čo najrozmanitejšie záujmové komunity a umožniť v rámci nich aj medzi nimi slobodnú diskusiu bez algoritmov a bez cenzúry, ako alternatívu k Facebooku na Slovensku a v Čechách.
Navyše sme bez reklamy, podporujeme anonymitu (registrácia je možná bez emailu) a bežíme na open source.
|
|
|
|
|
Upozornenie
Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov.
Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.
Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.
O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.
|
|