ISSN 1335-8715

26-03-2010   Andrej Fandák   Komentáre   verzia pre tlač

Majú kauzy zmysel?

Pred nejakým časom sa slovenská občianska pravica otriasla v základoch. Škandál stál hlavu jej lídra a dvojnásobného premiéra v jednej osobe a je dosť možné, že ďaľšiou konzekvenciou bude strata vedúceho postavenia medzi opozičnými stranami. Vrátil by som sa ešte raz k tejto udalosti, lebo podľa mňa celkom jasne identifikuje akým nesprávnym smerom sa uberá diskusia na Slovensku (a nielen na Slovensku).

Pridať nový príspevok

Andrej :
autor: libertarian
pridané: 27-03-2010 9:56


Posledny odstavec tvojho komentara je klučový pre nejake zlepšenie pomerov (nielen) na Slovensku :
"A podstatou je obézny štát, ktorý si neustále vytvára ďaľšie a ďaľšie virtuálne problémy, na riešenie ktorých potrebuje ďaľšie a ďaľšie reálne peniaze od svojich občanov. Ale akoby sme stratili odvahu poukázať nielen na symptómy, ale ísť aj do hĺbky. Pritom kedy bude vhodnejšia príležitosť na nejakú zásadnu zmenu nazerania na úlohu štátu, ak nie teraz, ked verejné zdroje objektívne nestačia na všetky tie úradnícke snahy zabezpečiť raj na zemi."
- Lenže na pochopenie dôležitosti tychto viet nie je v SR dostatok mozgových kapacit. Takže ani neviem, či ma vyznam sa s tym dalej zaoberať. Už teraz jasne vidím, ako sa na mna osopí zopár "diskuterov" z tohto WWW.
Slabou utechou by mohlo byť, že sa už zblaznili aj američania. Tí nás v budovaní komunizmu pravdepodobne predbehnú.
---------
(a čo taký L.K. ? Žije ešte ? Alebo to už vzdal ? )

RE: Andrej :
autor: Konôpko
pridané: 30-03-2010 0:43


"Pritom kedy bude vhodnejšia príležitosť na nejakú zásadnu zmenu nazerania na úlohu štátu, ak nie teraz,...."
No ono to takto vyzera iba z našej strany - myslím prvicovej resp. rozumnej, ale z tej druhej sa predsa v súvislosti so súčasným stavom ekonomiky ozýva niečo celkom iné - že kríza jasne ukázala, že slobodný trh na to nemá a opäť ukázol svoje nedostatky a že je najvyšší čas ho obmediť a preto - hor sa, poďme veci regulovať. Takže práve naopak, už opäť zahoreli zore, na tom našom dvore, kupředu levá, kupředu levá a šíky sa čo nevidieť dajú napochod.
Takže nejaké to obmedzenie rozdávania a štátneho plánovania a vymýšľania a hľadania stredných ciest nie je teraz vôbec na programe a bohužiaľ s touto garnitúrou ani nikdy nebude. A zdá, že s touto garnitúrou nás čakajú ďalšie skvelé štyri roky .....

Správa o stave L. K.
autor: MuadDib
pridané: 31-03-2010 21:53


L. K. je momentálne zamestnaný zúrivým šírením kresťansko-neokonzervatívnej demagógie rezanej neoliberálnymi drístami.

Je to škoda, lebo by sa mal radšej liečiť na psychiatrii.

Odpoveď na otázku
autor: Alfonz
pridané: 30-03-2010 10:51


"Važení přátelé, položme se na otázku ..." - takto zvykol niekedy uvadzat svoju odpoved Ludek Sobota. Chcel by som sa venovat odpovedi na otazku "Majú kauzy zmysel ?" ktorú použil autor v nadpise jeho úvahy. Jednoznačnú odpoveď na ňu v článku neposkytol. Skúsim ju zodpovedať v podmienkach dnešnej politickej situácii Slovenska.
Z pohľadu opozície opozičné kauzy zmysel nemajú. Ficovým preferenciam očividne neškodí bohapusté rozkrádanie krajiny. Slotovým preferenciám dokonca jeho hulvátske správamniepomáha - po jeho incidente s policajtkou v garáži SNS stúpli preferencie.
Z pohľadu opozície - ale aj koalície - majú kauzy význam pokiaľ sa týkajú odhalenia špinavých praktík opozície - viď prípad knokautovania Dzurindu za vec, ktorá, ak by sa prihodila koaličnej strane by možno ani nestála z jej strany za komentovanie.
Takže môj záver - klasické rozmazávanie koaličných káuz a ich pozadia neprináša pre opozíciu želaný úspech. Ale na druhej strane práve odhaľovanie kaúz ukazujeť pravú tvár tohto koaličnéhpoo rozkrádacieho trojspolku. Takže chce to inováciu - nájsť nový spôsob čo a akým spôsobom v prípade koaličných káuz tlmočiť (koaličným) voličom. Predpokladám, že strany si platia a využívajú služby politológov, psychológov a reklamných think-tankov. Nie je najvyšší čas poveriť ich urýchleným hľadaním nových stratégií a taktík ako sprostredkovať do vedomia voličov, že nemravné správanie koaličných strán poškodzuje aj ich záujmy a ničí vyhliadky aj ich detí do budúcnosti ?

Čo Andrej Fandák nedomyslel
autor: MuadDib
pridané: 31-03-2010 23:15


... a nedotiahol do konca.

Je naozaj groteskné, ako sa autor snaží obhajovať štýl politiky SDKÚ-DS.

Takže po voľbách SDKÚ-DS "rezignovala na odborné spory a stavila práve na morálny rozdieľ medzi koalícou a opozíciou"...

Hahaha...! Odborné argumenty totiž ani nikdy nemali, ono vlastne nikdy nemali nič okrem plytkých opapagágovaných neoliberálnych poučiek, ešte aj predvolebné heslo museli prevziať od komunistov, čo je asi najväčší gól na našej politickej scéne za posledých 20 rokov. Vlastný gól. Najmä v kontexte toho, čo celý čas bliakali a hlavne toho, čo robili.

A tak im nezostalo nič iné ako postaviť svoju rétoriku na "morálnych rozdieloch", teda na nekonečnom vyrevúvaní "pravica je dobrá-dobrá-dobrá", a "ľavica je zlá-zlá-zlá" a ešte prípadne "populistická", pričom aj ich výsledky odrážajú ich duchovnú vyprázdnenosť prejavujúcu sa aj neznalosťou pojmu "populizmus". Svoj pravicový folklór občas dopĺňali infantilnými riekankami na tému "sociálnosť a "sociálny".
Je to taká fraška, ako keď sa negramotný snaží kritizovať niekoho iného, že občas urobil aj pravopisnú chybu.

Celý čas tak tá (škodiaca) "skupinka" demoralizovaných pravicových babrákov nerobila nič iné, len všetko bezducho kritizovala a bľabotala svoje obohrané pesničky.
Vlastne len 1 raz dokázala prísť s alternatívnym návrhom. Začiatkom minulého roka prišla s návrhom na zníženie daní na 16 %, čo by bolo zaručenene vyvolalo katastrofálny rozvrat verejných financií (aj samosprávnych), kolosálny schodok štátneho rozpočtu a nehorázne prudký rast zadlženia a prepad celej krajiny.
A toto, prosím pekne, tí ekonomickí analfabeti navrhovali vo chvíli, keď všetky ostatné štáty v podobnej situácii dane buď už zvyšovali, alebo o tom aspoň uvažovali.
Ich návrh kritizovali aj prakticky všetci seriózni ekonómovia.
Lenźe tí pravicoví tupci boli neoblomní, zanovito na tom trvali a kvôli tomu dokonca odsabotovali aj Radu pre hospodársku krízu.
Napokon, po zhruba 1/4-roku museli aj oni uznať, že by to nepomohlo... a svoj návrh potichučky stiahli.
Chvalabohu, že mali len 1 a chvalabohu, že v čase krízy sa ocitli v opozícii.

Autor sa však decentne snaží vyhýbať a v podstate obchádza celú podstatu problematiky, hoci o nej niečo tuší...

Jediným kritériom efektivity využívania €-fondov je miera ich vyčerpania, minutia. Či sa minú na niečo užitočné, lebo sa len tak bohapusto predrbú na absurdné reklamné kampane a ešte absurdnejšie logá, už nie je vôbec podstatné.
V podstate... tak trochu zjednodušene by sa dalo povedať, že ide o tenkú hranicu medzi čo najväčším predrbaním, ale zase "legálnym predrbaním", teda takým, ktoré ešte EK uzná a uhradí.

Mimochodom, samozrejme, k emisným kvótam sme prišli administratívnym opatrením OSN. A najväčšou hanebnosťou bolo to, že sme nerokovali priamo s vládami, ale s kapitalistami. (A tí sú, ako už všetci dobre vieme, iba parazitmi. Aj tu sa to naplno prejavilo.)
Nie je to však ani zďaleka taká "zlodejina" ako odpredaj SPP za 8 — 10-ročný zisk.

Napodiv, riešenie nie je vôbec také jednoduché.
A problémom naozaj nie je nejaký "obézny štát".

Samozrejme, pre kapitalistov je riešenie veľmi jednoduché: odobrať sa do Somálska a lízať tam zadok miestnemu warlordovi.

:)))))))
autor: štúrovec
pridané: 02-04-2010 13:29


SDKU: Vojnovi zlocinci a rozkradaci Slovenska, to ma byt moralka?

Pridať nový príspevok

 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2023 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group