ISSN 1335-8715

16-01-2002   Martin Hanus   EUtópia   verzia pre tlač

Euroskeptici do toho!

Myslím, že posledné dva články s tematikou Európskej únie na Pravom Spektre (článok Františka Šebeja a môj písané pre SME) sú slušným základom pre vážnu diskusiu o obohranej pesničke s názvom „integrácia a EÚ“ aj iným tónom a smerom, oponujúcim pohodliu vybehaných cestičiek a konvenčných dogiem.

Dnes Európska únia naozaj nie je slobodným, dobrovoľným spolkom sebe rovnocenných suverénnych krajín. Euronadšenecké vety typu - EÚ je tu preto, aby v Európe nikdy viac nevypukla žiadna vojna, sú buď žalostným nepochopením toho, čím dnešná EÚ je, alebo úmyselným podvodom na ľuďoch. Obhajoba a kritika aktuálnej podoby EÚ v žiadnom prípade nie je sporom o vojnu a mier, o prosperitu, či biedu, o spoluprácu európskych krajín, či ich separáciu, ako sa to často podsúva. Je projektom s ďalekosiahlymi politickými, ekonomickými, štátoprávnymi dôsledkami.

Tvrdím, že v prípade ďalšej unifikácie v mene pochybných hodnôt subsidiarity dôjde v Európe k úpadku, ktorého symptómy sú viditeľné už teraz. Často nám euroskeptikom vyčítajú, že neponúkame alternatívu. V megalomanskom zmysle slova majú pravdu. Áno, neponúkame žiaden veľkolepý „kontraprojekt“, žiaden iný „kontrarecept“ na život v raji. Na rozdiel od eurofederalistov sme totiž triezvi a realistickí.

Skutočná alternatíva je jediná: začať diskutovať o konečnej podobe Európskej únie, konečnom súhrne právomocí rôznych európskych rád, komisií, výborov. Nebráňme sa preto i napriek veľkej riskantnosti podporiť myšlienku o Európske ústave, ktorá by toto kompetenčné vymedzenie definitívne upravila.

V opačnom prípade bude naďalej na všetkých nasledujúcich summitoch dochádzať k tomu, čo Václav Klaus výstižne nazval „plíživým sjednocováním Evropy“. Je ním postupné ukrajovanie, okresávanie členských štátov o ich pôvodné právomoci, devastácia pojmov ako zodpovednosť, mandát, zastupiteľská demokracia, oddiaľovanie moci od občanov a jej presúvanie do prítmia kancelárií „nezávislých“, nepolitických byrokratov a záujmových skupín.

V prípade takto poňatej ústavy sa pozície zainteresovaných stanú jasné a explicitne čitateľné. Úloha nás, pochybovačov (o nadnárodnej budúcnosti, konci dejín a krajších začiatkoch) bude jednoznačná: zastaviť trend supranacionálnej unifikácie a nechať moc tam, kam patrí a tomu, komu patrí - suverénnym štátom a ich občanom.

Martin Hanus

  Obmedzen7 euroskepticizmus?
   Ladislav 19-01-2002 20:16
  Obmedzený???
   Martin Hanus 20-01-2002 12:51
  RE: Obmedzený???
   Ladislav 25-01-2002 0:25
  RE: Obmedzený???
   Martin Hanus 25-01-2002 15:25
  RE: Obmedzený???
   lami79 05-02-2002 18:52
  :)
   Wol 12-02-2002 18:40
 
   Jozef 25-07-2002 13:07
  Len taká nesmelá reakcia
   Simone 09-11-2002 23:13

   

 

EUtópia

Už roky Slovensko pokorne plní všetko, čo si Európska únia zmyslí. Máme však v sebe dosť hrdosti, aby sme aspoň občas reagovali na vztýčený ukazovák Bruselu vztýčeným prostredníkom? Skončili vstupom do EÚ naše dejiny? Naozaj je integrácia prospešná hospodárskemu rastu? Vyrieši teraz Únia všetky problémy Slovenska za nás? Sú európski byrokrati osvietenejší než naši? Sú europolitici múdrejší a poctivejší, než tí naši? Budú si teraz európske národy nezištne pomáhať a obetujú pre európsku myšlienku aj svoje národné záujmy? A bolo by správne, keby tak urobili? My si nemyslíme, že s Európskou úniou je všetko košér...

Tiráž

Názov

Kontakt Šéfredaktor Redakcia Editor Vydavateľ Zakladateľ

Ďalšie odkazy

Newsletter

Ak chcete byť informovaný o zaujímavých novinkách na Pravom Spektre, vyplňte Vašu e-mailovú adresu. (frekvencia cca. 1 správa za mesiac)
 

 
Copyright © 2001-2023 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group