Ako by vyzeralo Slovensko, resp. Československo, keby v novembri 1989 nepadol v tejto krajine komunizmus? Tí, ktorí boli v Komunistickej strane, boli by v nej dodnes, pokiaľ by medzitým nezomreli. Dovolím si tvrdiť, že keby KSČ robila akúkoľvek politiku, sami by z tejto strany nevystúpili. Vedeli by totiž, že takýto krok by znamenal politickú a spoločenskú smrť pre nich a ich rodinných príslušníkov. Ako dôkaz tohto tvrdenia uvádzam, že nepoznám nikoho, ani medzi disidentami, kto by z komunistickej strany vystúpil sám. Na opačnej strane stáli až potom, ako ich z tej strany vyhodili.
Ako by vyzerali ľudia, ktorí stáli na opačnej strane, prípadne boli priamo disidentami? Niektorí by boli vo väzení, niektorí by boli už unavení a možno by sa pomaly sťahovali do ústrania. Sám neviem, do ktorej skupiny by som patril. Iste by vyrastali noví nadšenci, ktorí by zápasili a boli následne prenasledovaní.
A ostatní ľudia by žili svojím životom. Treba povedať, že vo väčšine slušným, dôstojným životom, v ktorom by sa starali o seba, svoju rodinu, v ktorom by slúžili druhým ľuďom. Ale aj z iných komunistických krajín vidíme, že s komunizmom neexistuje dohoda. Nad komunizmom možno len zvíťaziť, alebo prehrať, resp. postupne prehrávať. Rok 1968 v Československu, či Gorbačovovská perestrojka boli len snami.
Napriek tomu začínam dochádzať k presvedčeniu, že končí éra, kedy možno ľudí deliť na komunistov, resp. bývalých komunistov a tých druhých. Pred našimi očami vyrastajú noví, často mladí ľudia, ktorí nemajú s komunizmom nič spoločné. Sami zdôrazňujú, že sú ponovembroví, ale z ich dravosti, z ich správania, nezriedka z ich egoizmu dýcha rovnako niečo neprijateľné, ako to bolo za čias komunizmu. Koľko ľudí dnes nevyplatí zaslúženú mzdu svojim podriadeným? A koľkí z nich sú zo slobodného sveta, kde komunizmus nikdy nebol?! Koľko ľudí dnes podvedie iných, často naivných ľudí a oberie ich nakoniec o celý majetok? Možno nikto z nich nebol v komunistickej strane! Prichádza čas, kedy ľudí treba deliť nie na bývalých komunistov a nekomunistov, ale na charakterných a bezcharakterných. Na poctivých a podvodníkov.
Dnes pri 20. výročí pádu komunizmu si treba uvedomiť, že na Slovensku opäť začína dlhodobý zápas. Zápas o pravidlá a návyky spoločenského i osobného života na slobode. Pri 40. výročí pádu komunizmu by tento zápas mal niekto zhodnotiť.
Ak budem žiť, zapojím sa do diskusie.
František Mikloško
(autor je poslanec NR SR za Konzervatívnych demokratov Slovenska)