ISSN 1335-8715

26-11-2009   Peter Jedlička   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Parížsky Panteón - symbol krízy i dospievania Európy

Máloktorá stavba podľa mňa tak plasticky vystihuje historické korene krízy západnej civilizácie ako je Panteón v Paríži. Podarilo sa mi dnes túto nádhernú budovu navštíviť a zacítil som v nej priam hmatateľný konflikt medzi osvietenstvom a kresťanským (katolíckym) náboženstvom.

Pridať nový príspevok

velmi dobre
autor: tralos
pridané: 26-11-2009 8:53


Velmi pekne napisany text s dobrym obsahom.

Neostava nez suhlasit. Dualizmus vedy a nabozenstva, ktory je nabity bojovnostou, t.j. podme vykinozit alebo bezvercov alebo naopak veriacich, politizacia vedy a nabozenstva a nakoniec vyuzie vedy alebo nabozenstva ako prostriedku urcitej ideologie, vsetky tieto nebezpecne spolocenske hnutia su snad vo svojej navyhrotenejsej podobe uz za nami.

Len s USA by som to az tak ruzovo nevidel, ako sa napriklad divate na spory ohladne vyucby inteligentneho dizajnu na skolach? Nie su spory v tejto otazke dokazom, ze zmier vedy a nabozenstva je v USA len iluziou a ze su to prave USA, kde militantne vedecke a protivedecke hnutia maju pomerne velku mobilizacnu silu?

roman

RE: velmi dobre
autor: mbx
e-mail: baxamartin@gmail.com
pridané: 07-12-2009 15:33


"spory ohladne vyucby inteligentneho dizajnu na skolach" toto je zase o moci mocných.V štátnych školách je boj kto pretlačí svoju agendu pre všetkých. V čisto súkromnom (odštátnenom )školstve je ponuka na ktorú reflektujú rodičia alebo žiaci. Všetky podobné spory sú irelevantné. Vyberiem si to čo mi vyhovuje.
RE: velmi dobre
autor: tralos
pridané: 08-12-2009 9:21


Ano. Lenze spor, ktory uvadzam ako priklad, je nieco viac ako ukazka fungovania povinnych skolskych osnov.

Ide o suboj dvoch pravd, pricom kazda pravda hlada oporu v niecom inom. Vdaka tomu, ze rozsirovat sa moze len jedna z nich, je tento spor v skutocnosti sporom o to, ktora pravda zvitazi t.j. je sporom o urcenie pravdy, ktora sa rozsiri v spolocnosti a ktora bude preto neskor spolocnostou sama reprodukovana.

Konkurencne prostredie, ktore spominate nijako nemieri na to hlavne, teda na spory o systeme, ktory prijal istu pravdu a ktory ju neskor reprodukuje... teda o spore, o ktorom bol aj clanok.

Konkurencne prostredie teda umozni vyucbu roznych veci, ale narok kazdej jednej z nich na pravdivost a na exkluzivitu je vidno len vtedy, ked sa ma urcit prave jedna pravda a jej vyhradne pravo na dalsiu reprodukciu.

Na priklade USA je velmi dobre vidno, ze suboj systemov, ktore produkuju pravdu a ktore ju nasledne reprodukuju, nie je nijako uzavrety.

roman

RE: velmi dobre
autor: mbx
e-mail: baxamartin@gmail.sk
pridané: 08-12-2009 20:59


"Vďaka tomu, ze rozsirovat sa moze len jedna z nich" nerozumiem prečo by sa mala.
"sporom o urcenie pravdy, ktora sa rozsiri v spolocnosti a ktora bude preto neskor spolocnostou sama reprodukovana" presne tak a víťaza by mala určiť normálna súťaž a tá neživotaschopná idea ostane na okraji spločnosti, ale to je možné len v slobodnej spoločnosti kde sa jej jednotlivý členovia môžu rozhodovať bez direktív.
"Na priklade USA je velmi dobre vidno, ze suboj systemov, ktore produkuju pravdu a ktore ju nasledne reprodukuju, nie je nijako uzavrety."-chvalabohu. Usporiadanosť systému súvísí z jeho dynamikou, ak je jeho usporiadanosť maximálna dynamika je nulová inými slovmi život je vraj permanentná kríza a harmónia nastane iba v hrobe.

RE: velmi dobre
autor: tralos
pridané: 09-12-2009 11:23


Preco len jedna? Levbo kazda pravda ma v sebe zahrnutu vlastnost exkluzivity, jedinecnosti a opravdickosti, t.j. vylucuje ostatne pravdy, ktore oznacuje za falosne, zle, nepravdive a podobne.

A preco len jedna, direktivne? Lebo co je a co nie je pravda nie je otazkou vyberu. Ziadna pravda o sebe nehovori ze je pravdiva preto, ze si ju niekto vybral. Napriklad ani evolucionizmus ani ID o sebe netvrdi,ze su pravdive preto, ze si ich niekto vybral a netvrdi o svojom superovi ze ide o nepravdu preto, ze si ho nieto nevybral.

Ked vedci chcu vytlacit zo skol moznot vyberu alternativy voci evolucionizmu robia to v mene pravdy a nie v mene vyberu... pravda totiz ma tu vlastnost, ze vytlaca nepravdive, ze to co je od pravdy ine, pravda dusi. Pravda neznesie alternativu a preto tie spory.

p.s. za nezivotaschopnu mozno povazovat aj poziadavku o statom neregulovanom skolstve. V sutazi totiz moze byt hocijaky vitaz, nie len ten, ktoreho povazujete za dobreho. Nepovinna skola, rozne osnovy a pod, to tu vsetko v minulosti bolo a dnes nie je. Ak potom je dokazom toho, ze jedno od druheho je lepsie to, ze jedno sa presadi a druhe ustupi, potom s touto "sutazivou" logikou je celkom dobre mozne obhajit regulaciu skolstva. Ale to vonkoncom nepovazujem ani za nejak zaujimave a ani za adekvatne robenie zaverov.

RE: velmi dobre
autor: Peter Jedlicka
pridané: 28-01-2010 12:13


Dik za pozitivny feedback. Co sa tyka vedy a USA, tak to vidim podobne. Pricinou hlupych konfliktov (napr. ID vs. ateisticki neodarwinisti) je asi to, ze v USA maju prevahu rozne protestantske skupiny, ktore chapu rozum a vieru velmi antagonisticky.

Pridať nový príspevok

 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group