ISSN 1335-8715

19-11-2009   Andrej Beňo   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Komunistické právo v Československu (recenzia)

Približne pred pol rokom vyšla v nakladateľstve Masarykovej univerzity jedna zaujímavá publikácia a nakoľko som na slovenskom webe nezachytil, žiadny výraznejší ohlas v súvislosti s jej vydaním, rád by som vám na tomto mieste ponúkol krátku recenziu.

Pridať nový príspevok

recenzia
autor: jakubjost
pridané: 19-11-2009 17:45


Dik Andrej, uz sa na nu strojim...inak, nechce sa mi hladat, ale bolo by uzitocne k recenzii pripnut aj ukazky. Myslim totiz, ze ta Bobekova komparatistika bola volne pristupna a neviem ci aj Prochazka nie...alebo sa mi pletie, ale niekto pristupny bol:)....
RE: recenzia
autor: jakubjost
pridané: 19-11-2009 17:48


Nuz, tak ono je to este stedrejsie:

http://www.komunistickepravo.cz/obsah...

a rozhovor s mojim oblubenym editorom:

http://respekt.ihned.cz/rozhovory/c1-38177170-s-michalem-bobkem-o-komunistickem-pravu-v-ceskoslovensk...

spoločné
autor: ab
e-mail: kanar54@azet.sk
pridané: 19-12-2009 20:23


v práve zostalo to že slúžiť elite o spravodlivosti sa vždy len snívalo a snívať bude
To je riadna sračka...! :-)
autor: MuadDib
pridané: 22-12-2009 3:20


Hahaha... tak kapitalisti si vygrcali ďalší pamflet starostlivou selekciou autorov, aby náhodou nedošlo k nejakému objektívnemu pohľadu na vec...!

Ten úvod skôr svedčí o tom, že pán doktor za sebou zabudol zamknúť dvere a že namiesto antipsychotík dali pacientovi písacie potreby.

Len by ma zaujímalo, prečo autori potrebovali zdegradovať potenciálne hodnotné dielo takým neskutočne dementným podtitulom, ako aj citáciou velezradcu a duševne chorého invalida (Karel Pecka) od zlodeja a možného velezradcu (Jiří Stránský).

Nó, ale aby som hanil aj meritórne... prečítal som si z toho 1 kapitolu, o rodovej rovnosti, ale... je to strašná slabota. Nemastný-neslaný, no hlavne kostrbatý kompilát. Pomerne málo sa venuje dielu Friedricha Engelsa "Pôvod rodiny, súkromného vlastníctva a štátu." Takisto tam chýba porovnanie s kapitalistickými štátmi. Vo všeobecnosti na tom vo veci rodovej rovnosti boli totiž socialistické štáty lepšie než kapitalistické. Chýbajú tam najmä rozsiahlejšie dejinné súvislosti.

Nedá sa to teda hodnotiť ako pokus o nejaké nestranné porovnanie. Celá kapitola sa napr. len tak hemží podnadpismi "nedostatky", ale okázalo tam chýbajú podnadpisy "prednosti".

Šokujúce sú najmä hrubo nekvalifikované závery autorky o akejsi (údajnej) segregácii, napr. v zdravotníctve, kde pracovalo oveľa viac žien ako mužov, že napr. aj čo sa týka študentov (študentiek) medicíny, až 60 % ich bolo žien. No a? Veď aj z psychologicko-biologického hľadiska majú ženy pre toto povolanie väčšie predpoklady! Dokonca aj dnes je pomer na štúdiu medicíny asi 2:1 v prospech žien!

Možno by si autorka mohla uvedomiť, že tieto odbory boli "feminizované" práve preto, lebo ženy už neboli nútené sedieť doma s deťmi, kým ich miesta zaberali "veľavážení páni"!

No a nakoniec pomerne sľubnú argumentáciu zabíja (argumentačným) zamrznutím na pomerne plytkom porovnaní úrovne miezd podľa pohlavia a scestným stotožnením tohto ukazovateľa s rovnosťou.

Niekedy som mal až pocit, že autorke strašne prekážalo aj to, že ženy nemali penis a že muži nemuseli rodiť.
Že ženy neboli vo vedúcich pozíciách, ale v materských škôlkách? No a? Existujú sociálno-psychologické výskumy, ktoré to vedecky zdôvodňujú. (Ako napr. spôsob, akým skupinovo spolupracujú mužské a ženské skupiny, ako vedia svoju činnosť zosúladiť.) Škoda, že obmedzená feministka o nich zrejme nevie...
A čo vojenská služba? Alebo to, že ženy žili oveľa dlhšie než muži?!

Celé to tak pôsobí strašne schizoidným dojmom... Na 1 strane je vyzdvihovaná "pevná rodina" (sťaby zdravý základ, ku ktorému by sa malo dať utiekať), z ktorej ale vyplývajú aj autorkou popisované nedostatky, strnulosť v úlohách pohlaví (zakonzervovanie stereotypov,...), no keď sa to komunisti pokúsia zmeniť, ako to aj robili, tak zase všetci samospravodliví kričia, že ako vraj komunisti rozbíjajú rodinu...!

Nó... a na záver musím povedať, že keď mi padol zrak na meno MacKinnonová, tak som bol zvedavý, či táto neurotička dokáže prekročit svoj tieň a prizná, že najhoršou diskrimináciou páchanou na ženách za minulého režimu bolo práve potláčanie pornografie, kde by ženy určite našli nepomerne väčšie možnosti sebauplatnenia.
:-D

Pridať nový príspevok

 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group