ISSN 1335-8715

30-08-2009   Michal Drotován   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Mak proti Gatsbymu alebo o slovenskom fatalizme

Ak niekto na Slovensku napíše knihu, ktorá porovnáva slovenské a americké právo, je to sviatok. Americké právo, ktoré by mohlo byť vo veľa veciach inšpiratívne aj pre nás, je v podstate ignorované (dovolím si tvrdiť, že drvivá väčšina pedagógov učiacich na právnických fakultách nepozná viac ako spor Roe v. Wade – aj to iba podľa názvu). Jedným z mála, kto sa venuje aj americkému case law (a je aj členom Advokátskej komory štátu New York), je vysokoškolský učiteľ a advokát, docent Radoslav Procházka.

Pridať nový príspevok

Hlavny dovod
autor: PC1
pridané: 30-08-2009 23:01


Jedným z dôvodov, prečo je náhrada škody výrazne vyššia ako u nás je to, že u nás sa väčšinou jedná iba o kompenzačnú náhradu, v USA aj o sankčnú - tvrdi autor. Hlavnym dovodom je existencia poroty. Poroty vo vseobecnosti sympatizuju s poskodenymi a preto su na ich strane pri urcovani vysky kompenzacnej nahrady a takisto sankcnej.
Co sa tyka utlacania obyvatelstva, aj v USA je plno prikladov od Indianov, Cernochov az po dnesnych emigrantov. Rozdiel je v rozbujnelej pravnickej profesii. Preto niet divu, ze oblubenym vtipom je:
Ako nazyvate desattisic pravnikov na dne oceanu? Dobry zaciatok.

RE: Hlavny dovod
autor: Miso
pridané: 31-08-2009 8:32


Tu porotu riesi aj Prochazka, v USA moze sudca korigovat a zmenit odskodnenie navrhnute porotou. Takze porota je jednym z dovodov vyssej sankcnej nahrady, ale nepovazoval by som ju za hlavny dovod.
Netvrdim, ze v USA je to s pravnikmi idealne (vo Washingtone je zdaleka najviac pravnikov na meter stvorcovy na svete), to netvrdi ani Prochazka, v knihe riesi skor zodpovednost za skodu ako ksefty pre pravnikov.

E-Trend
autor: Ondrej
webstránka: http://nepto.sk/
pridané: 31-08-2009 19:56


Cital som recenziu na tuto knihu v Trende alebo v Profite, uz si nepamatam, ale zaujalo ma to. Som zvedavy aka diskusia sa tu rozvinie na tuto temu.
dobry clanok
autor: Maros
webstránka: http://marianjanos.blog.sme.sk/
pridané: 03-09-2009 9:31


posielam ho na vybrali.sme.sk
-
Inak z mojho laickeho pohladu vidim velky rozdiel v americkom prave vo vyssich trestoch za nasilne ciny. Pamatam si na pripad z Ceska ked rodina tyrala roky maleho chlapca a podla novin dostali "az 12 rokov". Predpokladam ze v USA by dostali najmenej 2x tolko bez toho "az".

RE: dobry clanok
autor: Andrej Beno
e-mail: andrej.beno@gmail.com
pridané: 08-09-2009 15:48


V americkom trestnom práve platia pokiaľ si dobre pamätám trochu iné ustanovenia o súbehu trestných činov - to znamená, že pokiaľ spáchaš viacero trestných činov tak sa tresty sčítavajú (napr. 150 rokov pre Madoffa), u nás sa len posúvajú hranice trestného činu najprísnejšie trestného. Takže viacnásobné doživotie u nás nedostaneš...
Minule som sa trochu obaril
autor: Alexios I.
pridané: 03-09-2009 22:57


Je zaujímavé sledovať, ako sa hŕstka právnikov Lipšicovského typu zamiluje do amerického práva. Faktom je, že oba systémy majú svoje výhody a nevýhody. Je škoda, že Procházka s takým opovrhnutím cituje Knappa, pretože u nás sa už študenti učia napr. z veľmi peknej knižky od J. Lazara a kol. Občianske právo je mimochodom tiež štátnicový predmet... A dá sa v týchto prácach dočítať, že konečnú podobu práva vôbec nemusí určovať pozitívno-právna norma, ale aj judikatúra. Typickým príkladom sú svadobné dary, ktoré sú v rozvodovom konaní predmetom delenia a zákon neurčuje, komu by mali pripadnúť. Na základe judikatúry to však už jasné je (záleží od povahy daru...).
Hoci som Procházku nečítal a nemám to ani v úmysle, dúfam, že jeho kniha azda nie je taká čierno-biela, ako ju podal recenzent.
To, čo v tej knihe však pravdepodobne nie je, je podľa mňa najzásadnejšia nevýhoda amerického práva: je drahé. Zapliesť sa do súdnych sporov je v USA komplikované nie kvôli súdnym prieťahom ako u nás, ale preto, že miestni právnici, "pečlivě vybraní zmrdi", vás oholia. Je inak kuriózne, že konzervatívcom, ktorí uprednostňujú mimosúdne riešenie sporov (napr. cez cirkev), vôbec nevadí, kvôli akým sprostostiam vedú Amíci súdne spory a koľko za to vyhadzujú peňazí.

A mimochodom, minule som sa tiež obaril kávou. Nie je to nič príjemné, ale 3. stupeň, čo je priškvarenie a zuhoľnatenie kože, sa mi nepodarilo. Nebolo to náhodou s tou bosorkou z McDonaldu trošku inak?

RE: Minule som sa trochu obaril
autor: Miso
pridané: 04-09-2009 9:18


O spore Liebeck v. McDonald's Restaurants je vela legiend, odporucam precitat cely spor:
http://library.findlaw.com/1999/Nov/1/129862.htm...
Mozno sa to nezda, ale v USA sa vacsina sporov riesi mimosudne.
Ano, suhlasim Amici niekedy vedu spor kvoli "sprostrostam",tiez sa tam pravnici nabaluju (cim maju vsak na druhej strane motivaciu vysudit pre klienta co najviac) problem je ten, ze na Slovensku je zase opacny extrem, bezni ludia nevedu spory ani ked na ne maju svate pravo (uvidime ako to bude v pripade Polomky alebo Handlovej).

off topics
autor: Palo ZLatoidsky
pridané: 10-09-2009 19:47


Kvalitna sleha
Citajte:

http://vasicek.blog.idnes.cz/c/31906/THERA-CLOONY.htm...
http://vasicek.blog.idnes.cz/c/31931/THERA-CLOONY-dokonceni.htm...

Co na to hovorite?

RE: off topics
autor: Miso
webstránka: http://drotovan.blog.sme.sk
pridané: 10-09-2009 22:36


Vždy sa bavím na tom, že v sci-fi a tiež "ufológovia" predpokladajú, že iná civilizácia nám bude podobná (napr. ako v tej poviedke rozdiel prstov :-). V skutočnosti kľudne môžu žiť v kyseline sírovej a dýchať metán :-) Prípadne existujú v napríklad 11. dimenzii a v paralelnom vesmíre (posledných desať rokov obľúbená téma astofyzikov, za všetkých uvediem Michia Kaku)
Tá sci-fi poviedka je dosť slabá.
Alebo otázka smerovala na kynoženie ľudí??
PS: Môj typ na ďalší stupeň evolúcie sú živé stroje (odporúčam priekopníka v tejto sfére Martyna Amosa)

RE: off topics
autor: tomas.teicher
e-mail: tomas@slovenskooo.sk
pridané: 11-09-2009 16:11


obidva názory či ufoni vyzerajú ako ludia lebo nie, sú podla mna rovnocenné. Ešte sme zatiaľ žiadneho nestretli. Napriklad v seriali Star Trek, mám však na mysli pôvodný seriál zo 60.rokov vystupovali mimozemštania aj ako podobní ludom ale vymýšlali vždy aj rôzne formy života (napr. améba dlhá niekolko km pohybujúca sa po vesmíre alebo bytosť z kamena). Podla toho ako sa to hodí do scenára a čo chcú autori povedať. Mne sa zasa zda že poviedka bola celkom fajn.

"Môj typ na ďalší stupeň evolúcie sú živé stroje"
stupen vývoja možno ano, ale evolucie nie, aspon nie tej Darwinovej.

RE: off topics
autor: tralos
pridané: 13-09-2009 0:42


A da sa mysliet nieco, co je mimo myslenia? Mozno pri scifi za nedostatok povazovat to, ze obsah sci-fi vychadza z dnes poznaneho, rozsireneho a znameho?

Da sa vobec mysliet to, co nie je obsahom mysle? Da sa mysliet sci-fi, ktora nebude antropo-centricka?

Tolko na tuto nocnu hodinu staci.

romco

Aka je pointa
autor: LIBERTARIAN
pridané: 17-09-2009 12:47


Cital som komentar L.Krivosika :

"Komentár: Jozef Mak verzus Veľký Gatsby"

na Aktualitach. Konečne som pochopil, o čom je Prochazkova kniha. Drotovanov komentar je o nicom.
Krivosik vystihol pointu.
Vystihol vztah CLOVEK (občan) vss. SPOLOCNOST (stat)
A vystihol čosi o slovenskej duši, teda o jej ubohosti.

RE: Aka je pointa
autor: LIBERTARIAN
pridané: 17-09-2009 13:10


Nuž, trochu zmiernim svoju kritiku M.Drotovana. Jeho komentar nie je az tak slabý, iba sa v prvej časti priliš upriamil na čiste úzko pravne otazky, a mne tam zanikli resp. zoslabli suvislosti s ludskymi a mentalnymi pričinami.

Pridať nový príspevok

 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group