ISSN 1335-8715

16-03-2009   Igor Paulíček   Ideológia   verzia pre tlač

Niccolo Machiavelli - kacír štátovedy

Niccolo Machiavelli bol počas celého svojho života predchnutý myšlienkou národnej jednoty a veľkosti svojej roztrieštenej vlasti. Pochádzal z Florencie, kde sa narodil v roku 1469 v patricijskej rodine právnika. Takmer ako tridsaťročný vstúpil do politiky, stal sa druhým kancelárom Florentskej republiky a slúžil Rade desiatich, čo bol výbor zodpovedný za zahraničné a diplomatické vzťahy Florencie.

Pridať nový príspevok

hmm, .... nechapem....
autor: LIBERTARIAN
pridané: 16-03-2009 9:53


hmm, .... nechapem....
Za akym ucelom bol tento clanok hodeny na PS ?
Ukazat ludom, ze politici boli rovnaki v minulosti, aj dnes ? Uklazat, ze hlupakom sa najlepsie vladne politikou dlheho biča, velkych slubov a malých cukríkov ?
Ukazat, ze ludia maju radsej zleho tyrana, ako mudreho vodcu ? Ukazať, ze ludia chcu za vodcu Mečiara, a nie Mikloška ? Ukazat, ze Slota je pre slovakov vacsia osobnosť ako Šebej ?
-------------
Mozno sa mylim, ale z textu mam pocit, ze aj pre autora clanku je Niccolo Machiavelli vlastne pozitivna historicka postava !!!

LIBERTARIAN
autor: slovenský dobrovoľník
pridané: 16-03-2009 14:02


Aspon raz bud chlap a odpovedz na moju otazku. Odkedy libertariani podporuju a obhajuju fasistickych zlocincov a ich zlociny proti ludskosti V MILIONOVYCH OBETIACH.
Odkedy libertariani podporuju a obhajuju nacionalistov, sovinistov a xenofobov.
A odkedy libertariani podporuju zlodejov, mafianov a bolsevikov premalovanych na modro.
Budem fakt zvedavy, aky velky si kapitalisticky hrdina, a ci odpovies.

igore
autor: tralos
pridané: 16-03-2009 18:41


keby si radsej rigoroznu pracu stihol napisat:)

romco

RE: igore
autor: Lukas Krivosik
pridané: 16-03-2009 18:59


Na Igorovu obranu musim povedat, ze tento clanok mi posielal uz davnejsie;-)
Uzitocny clanok
autor: PC1
pridané: 16-03-2009 21:43


Machiavelliho ucenie platilo dalsich pol tisicrocia, teda dodnes a tisicrocia pred nim ako to dokazuje ucenie cinskeho myslitela Sun Cu. Pre mnohych nasich naivnych spoluobcanov je ucenie oboch k nezaplateniu. Ked pre nic ineho aspon vieme ako nasi konkurenti rozmyslaju a do akej miery im mozno verit.
RE: Uzitocny clanok
autor: LIBERTARIAN
pridané: 17-03-2009 14:03


"Pre mnohych nasich naivnych spoluobcanov je ucenie oboch k nezaplateniu. Ked pre nic ineho aspon vieme ako nasi konkurenti rozmyslaju a do akej miery im mozno verit. "
- Pre mnohych nasich naivnych spoluobcanov je ich ucenie ukazkou, ako vsetci politici rozmyslaju a do akej miery im mozno verit. Netreba vsak nutne citat Machiavelliho, staci pozorovať našich čelných politikov - hlavne tych najoblubenejšich.

RE
autor: mbx
e-mail: baxamartin@pobox.sk
pridané: 17-03-2009 21:34


Ak ale to všetko čo napísal Niccolo Machiavelli je pravda aj dnes (a asi podľa pozorovní súčstných politikov je to tak), a vychádza z ľudskej prirodzenosti potom snaha meniť ľudskú prirodzenosť je ako hádzať hrach na stenu čiže v konečnom dôsledku nezrealizovateľná,neproduktívna.Kristus sa o to snaží 2000 rokov a neviem či z merateľne pozitívnym výsledkom. Ak sa pozriem na 20. storočie systematické ubližovanie zaznamenalo asi svoj vrchol.
RE: RE
autor: LIBERTARIAN
pridané: 18-03-2009 8:40


nuz, za poslednych 2000 rokov uz bolo zrusene otroctvo, feudalizmus, bolo zakazane mučenie v sudnom procese, .... takze nejake uspechy sa dosiahli.
RE: RE
autor: Rogue Keeper
e-mail: br796164@bladezone.zzn.com
webstránka: http://www.socialistinternational.org
pridané: 18-03-2009 9:45


Nie vdaka teoretickemu anarchokapitalizmu.

Pridať nový príspevok

 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2023 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group