ISSN 1335-8715

06-11-2008   Lukáš Krivošík   Ideológia   verzia pre tlač

Obama a my, konzervatívni frfloši

Najskôr som chcel písať len o Barackovi Obamovi, ale potom mi zišlo na um, že komentovanie si zaslúži skôr tá hystéria, čo okolo jeho víťazstva vznikla. Keď som pred pár rokmi pochopil, aký obmedzený je ľavicovo-liberálny pohľad na svet, v ktorom som vyrastal a dezertoval som k pravici, postupne mi došlo, že ako konzervatívec už nikdy nebudem zažívať istý typ kolektívneho ošiaľu.

V dejinách sú určité chvíle, keď ľudia hromadne prežívajú vo svojej podstate iracionálnu extázu z nejakej udalosti alebo človeka. Nemám namysli individuálnu radosť, ale ten kolektívny druh opojného nadšenia, ktorý akoby nás spájal s celým ľudstvom. Pri takej príležitosti sme ochotní objať cudzieho človeka, stačí ak vieme, že aj on s nami zdieľa tú istú extatickú radosť. Že aj on je súčasťou nášho kolektívu. A naopak, vo chvíľach tohto kolektívneho vytrženia neznášame, ak sa našej radosti niekto postaví do cesty trebárs spochybňujúcou poznámkou alebo skeptickým povzdychom, ktorý nám má signalizovať, že sa momentálne neodohráva druhý príchod mesiáša, aj keď by sme tomu radi verili.

Víťazstvo Baracka Obamu je zrejme takou príležitosťou, keď sa masám ľudí na celom svete, nezávisle od ich veku, postavenia alebo vzdelania, zastavil rozum, prišli o akékoľvek kritické myslenie a teraz radostne vzývajú svojho proroka. Lebo Barack Obama prinesie svetový mier, zastaví globálne otepľovanie, vymetie AIDS i svetový hlad, nastolí na zemi kráľovstvo nebeské a následne rozdá deťom lízatká. S Obamom vraj prichádza do Ameriky epochálna zmena, celý svet bude kráčať za spoločným cieľom a všetko bude odteraz ak nie dobré, tak prinajmenšom lepšie.

Skeptický konzervatívec

Veľmi dobre si pamätám na svoje mladšie Ja a viem, že ešte pred desiatimi rokmi by som bol z Obamu tiež vo vytržení. Odraz tohto môjho Ja stále vidím pri čítaní diskusií v denníku SME, kde sa mladí, vzdelaní mestskí ľudia s postmoderným chaosom v hlavách tešia, že prvý krát vyhral v Amerike černoch.

Lenže prechod do konzervatívnejšej časti politického spektra ma naučil, že hriešna podstata človeka ako bytosti je nezmeniteľná; že cesta do pekla je dláždená tými najlepšími úmyslami; že vzývanie pokroku je blbosť, ak je o krok pred nami len priepasť; že nie každá zmena je zmenou k lepšiemu; že netreba opravovať, čo nie je pokazené; že v mase sa múdrosť alebo vznešenosť nikdy neskrýva, ale zato primitívnosť sa tam dá nájsť veľmi často a že tých „epochálnych prevratov“ už bolo v dejinách príliš veľa, než aby ktorýkoľvek ďalší znamenal nejaký rozdiel.

Na tú poslednú lekciu ani netreba byť konzervatívcom, stačí sa podrobne zaoberať esenciou minulých storočí, najmä sledovať prílivy a odlivy myšlienkových hnutí, ktoré hýbali tou-ktorou érou. Alebo žeby detailná znalosť dejín viedla ku konzervatívnym postojom? Každopádne, keď sa históriou začne človek zaoberať, čoskoro nadobudne dojem, že všetko sa už raz odohralo. Či už v starovekom Grécku, v antickom Ríme alebo v Starom zákone alebo si to pamätá Katolícka cirkev. A napokon ho už nič neprekvapí. Ani taký Obama nie. Práve z dejín vyplýva, že ľudstvo je principiálne nereformovateľné. Skutočne zmeniť sa môže len jednotlivec sám, aj to musí zmena prísť v prvom rade z jeho vlastného vnútra.

Masy a ich (z)vodca

Konzervatívec je tvor skeptický a antimasový. Koleduje si prinajmenšom o veľkú nevôľu zo strany davu, vždy keď sa postaví do cesty jeho nekritickému ošiaľu. Barack Obama povie, že „áno, môžeme“. Veľa ľudí to následne považuje za odvážne, úžasné a inšpirujúce heslo. A konzervatívec, namiesto toho, aby sa pripojil k frenetickému aplauzu kladie všetkým naokolo otázku, ktorá je veseliacimi sa ľuďmi vnímaná ako nepatričná: „ale čo vlastne môžeme?“ Obama náročky ten svoj volebný slogan nechal nedokončený, aby si doň každý mohol dosadiť, čo sa mu zachce.

Reči o zmene sa tiež príjemne počúvali, ale nám konzervatívcom sa nedá neopýtať: „zmena k čomu?“ Viacerí koaliční politici dnes povedali, že Fico je slovenský Obama. Nič prekvapujúce, veď sľúbil, že stiahne vojakov z Iraku. Ale čo keď teraz zistí, že to nepôjde až tak rýchlo a ani to nebude ľahké? Nezmení sa Obama za pár rokov v očiach slovenského národného socialistu, ktorý dnes jeho voľbu vníma s nadšením? Zvlášť, keď si novozvolený americký prezident príde do Európy vybrať emocionálny kapitál, ktorý si tu nazhromaždil, v podobe ďalších vojakov pre Afganistan?

Barack Obama povie, že on je dôkaz fungovania amerického sna. Vraj rasa odteraz už nie je témou. A celý svet tlieska, že v tej nešťastnej Amerike už konečne nelynčujú černochov. Len hŕstka skeptických konzervatívcov odoláva masovej hystérií a kladie všetkým naokolo otázku: „ak teda už rasa nie je témou, prečo drvivá väčšina černochov volila podľa farby pleti?“ Tu už konzervatívec prekračuje hranice politickej korektnosti a koleduje si o trestné stíhanie zo strany myšlienkovej polície.

Zostáva len nádej, že za rasistu nebude označený každý, kto pre niečo skritizuje prvého čierneho prezidenta. Náročky píšem „čierneho“ a nie „afro-amerického“ prezidenta. Lebo v jednom som Obamovi uveril aj ja. A to že Amerika je len jedna a nemajú existovať Italo-američania a Afro-američania, ale len Američania. Má byť len jeden americký národ, bez ohľadu na geografický pôvod tých ľudí a nie nejaký konglomerát navzájom znesvárených národností.

Nie je to len o Obamovi

Samozrejme, ak sú všetci presvedčení, že sa deje niečo epochálne, čo nás navyše spája s celým ľudstvom, skeptici pôsobia ako banda frflošov. Keď ľudia po celom svete prežívali nadšenie z pekinskej olympiády, vo Veľkej Británii sa ozývali kuvičie hlasy, či beztak preľudnený Londýn (ktorý bude hostiť nasledujúce LOH) skutočne takýto cirkus potrebuje a koľko peňazí z verejných zdrojov to bude stáť. Zazneli dokonca hlasy, že Briti by sa mali olympiády vzdať a posunúť ju ako danajský dar Francúzom, ktorí by sa iste potešili.

Takéto uvažovanie musí pre niekoho, kto uchvátený pri televíznej obrazovke sledoval bombastickú otváraciu ceremóniu, vyzerať ako nesmierne úzkoprsé. Nevraviac, ak niekto začne poukazovať na kadejaké nekalé praktiky v pozadí medzinárodného olympijského hnutia. Veď olympiáda má vznešenosť a bratstvo celého ľudstva priamo v rodnom liste. Tento ideál predsa nemožno spochybňovať poukazovaním na nedokonalú realitu.

Ďalším podobným príkladom iracionálnej masovej hystérie, ktorý sa nepatrilo kritizovať, bol koncert LIVE 8. Ľudia mali pocit, že sa niečo zásadné robí pre Afriku, hoci ťažisko problémov čierneho kontinentu je zrejme niekde inde, než si myslí Bono Vox alebo Bob Geldoff. A v 60. rokoch sa to očakávanie svetlých zajtrajškov spájalo s celým desaťročím. Vtedy ľudia úplne potratili rozum. Konzervatívni frfloši vždy stáli neďaleko, aby zaslepeným masám, pochodujúcim smerom k pokroku, bratstvu a jednote, nastavili zrkadlo a vrátili ich späť na zem.

Bohužiaľ, konzervatívci sú nútení niesť klietbu Kasandry z Tróje. Aj keď väčšinou sa ich varovania naplnia, málokto sa z urobenej chyby poučí. Vidieť to aj na Slovensku, kde má väčšina na Mečiara negatívny názor, čo jej však po desiatich rokoch nebránilo zvoliť si podobný typ lídra...

Ozvena tlupy

Ten pravidelne sa vracajúci kolektívny ošiaľ je len inštinktívnou ozvenou pravekého človeka v nás, ktorý túži po svojom priehľadnom spoločenstve lovcov a zberačov, s jeho solidaristickou morálkou, absenciou súkromného vlastníctva a dokonalou znalosťou potrieb a pohnútok ostatných členov tlupy. – Spoločenstva, kde každý má svoje presne stanovené miesto a všetci sa pod vedením alfasamca usilujú o spoločné ciele.

Potrebu spoločenstva, ktoré by našej existencii dávalo zmysel, pociťuje každý jeden človek. Tradičná spoločnosť túto potrebu uspokojovala silným dôrazom na rodinu, lokálnu komunitu, cirkevný zbor a podobne. No dnes je rodina rozvrátená, dôvera medzi ľuďmi na lokálnej úrovni klesá a namiesto viery sa ľudia utiekajú k ezoterike, či kadejakým poverám. Za týchto okolností neprekvapuje, ak sa masy snažia veľkú spoločnosť reorganizovať po vzore malej priehľadnej tlupy a podvedome si zbožšťujú politikov, očakávajúc od nich riešenie všetkých svojich problémov.

Avšak Obama nie je mesiáš a otázna je aj kvalita tej zmeny, ktorú zamýšľa priniesť. Ak som napísal, že v dejinách sa už všetko odohralo, tak treba povedať, že ani Obama nie je nový úkaz. V minulom desaťročí tu bol charizmatický politik s rovnako dobrou rétorikou, populárny medzi zmenychtivou mládežou a rôznymi druhmi pokrokárov. Volal sa Tony Blair. Do úradu vstupoval so sľubom radikálne pretvoriť svoju krajinu a odchádzal z neho verejnosťou nenávidený, s pošramotenou povesťou a rozporuplným dedičstvom. Kto chce vedieť ako asi bude vyzerať Obamova budúcnosť, nech pozorne študuje Blairovu minulosť.

Lukáš Krivošík

  Stoici a blázni
   Rogue Keeper 06-11-2008 18:43
  RE: Stoici a blázni
   Yanui 06-11-2008 19:39
  RE: Stoici a blázni
   tralos 06-11-2008 20:20
  RE: Stoici a blázni
   Rogue Keeper 07-11-2008 15:03
  RE: Stoici a blázni
   tralos 09-11-2008 19:39
  RE: Stoici a blázni
   jakubjost 09-11-2008 22:07
  RE: Stoici a blázni
   tralos 10-11-2008 9:24
  RE: Stoici a blázni
   jakubjost 10-11-2008 11:01
  RE: Stoici a blázni
   tralos 10-11-2008 13:13
  RE: Stoici a blázni
   Rogue Keeper 10-11-2008 9:52
  RE: Stoici a blázni
   tralos 10-11-2008 9:57
  RE: Stoici a blázni
   Rogue Keeper 10-11-2008 10:48
  RE: Stoici a blázni
   tralos 10-11-2008 10:58
  RE: Stoici a blázni
   Rogue Keeper 10-11-2008 11:04
  RE: Stoici a blázni
   tralos 10-11-2008 11:19
  RE: Stoici a blázni
   Rogue Keeper 10-11-2008 11:41
  RE: Stoici a blázni
   tralos 10-11-2008 11:45
  RE: Stoici a blázni
   Rogue Keeper 10-11-2008 13:48
  RE: Stoici a blázni
   jakubjost 11-11-2008 0:09
  RE: Stoici a blázni
   Rogue Keeper 11-11-2008 11:56
  RE: Stoici a blázni
   jakubjost 11-11-2008 13:13
  RE: Stoici a blázni
   Rogue Keeper 11-11-2008 14:40
  RE: Stoici a blázni
   maly miro 10-11-2008 8:44
  RE: Stoici a blázni
   palo zlatoidsky 08-11-2008 16:32
  RE: Stoici a blázni
   D 14-11-2008 0:09
  Osial
   Makov 06-11-2008 23:08
  hej
   jakubjost 07-11-2008 1:48
  RE: hej
   tralos 07-11-2008 7:01
  RE: hej
   Lukas Krivosik 07-11-2008 12:49
  RE: hej
   tralos 07-11-2008 13:21
  RE: hej
   Lukas Krivosik 07-11-2008 13:43
  RE: hej
   tralos 07-11-2008 14:43
  RE: hej
   Laborec 10-11-2008 10:55
  RE: hej
   jakubjost 07-11-2008 18:35
  RE: hej
   Maros 07-11-2008 22:55
  RE: Gott mit uns
   pm39036 09-11-2008 16:54
  RE: hej
   LIBERTARIAN 07-11-2008 13:23
  RE: hej
   TfujSebej 09-11-2008 21:52
  poznamka
   jakubjost 07-11-2008 1:51
  RE: poznamka
   Lukas Krivosik 07-11-2008 12:54
  RE: poznamka
   LIBERTARIAN 07-11-2008 13:15
  RE: poznamka
   AS 08-11-2008 10:02
  RE: poznamka
   Maros 08-11-2008 14:36
  RE: poznamka
   AS 10-11-2008 19:24
  RE: poznamka
   Alex Botev 08-11-2008 18:24
  RE: poznamka
   jozeff 08-11-2008 20:49
  RE: poznamka
   TfujSebej 09-11-2008 21:58
  vyborny clanok
   Ivan Harmat 07-11-2008 2:40
  RE: vyborny clanok
   LIBERTARIAN 07-11-2008 9:05
  RE: vyborny clanok
   Ivan Harmat 08-11-2008 2:28
  RE: vyborny clanok
   jakubjost 07-11-2008 10:33
  RE: vyborny clanok
   Makov 07-11-2008 13:10
  RE: vyborny clanok
   Kesler 07-11-2008 17:02
  RE: vyborny clanok
   Ivan Harmat 08-11-2008 2:23
  RE: vyborny clanok
   Kesler 09-11-2008 10:33
  RE: vyborny clanok
   Makov 09-11-2008 13:35
  W
   msarkozy 07-11-2008 6:28
  RE: W
   tralos 07-11-2008 7:02
  RE: W
   msarkozy 07-11-2008 12:36
  RE: W
   jakubjost 07-11-2008 23:37
  RE: W
   marian sarkozy 08-11-2008 8:58
  RE: W
   jakubjost 09-11-2008 0:49
  RE: W
   tralos 09-11-2008 1:13
  RE: W
   jakubjost 07-11-2008 10:31
  RE: W
   msarkozy 07-11-2008 12:45
  RE: W
   jakubjost 07-11-2008 18:29
  RE: W
   Lukas Krivosik 07-11-2008 15:59
  RE: W
   Rogue Keeper 07-11-2008 18:44
  RE: W
   Coobiaq 07-11-2008 20:02
  RE: W
   Rogue Keeper 10-11-2008 9:42
  zopar pripomienok
   LIBERTARIAN 07-11-2008 8:59
  pravdu mas
   Firstborn 07-11-2008 9:36
  RE: pravdu mas
   tralos 07-11-2008 9:54
  RE: pravdu mas
   jakubjost 07-11-2008 10:34
  RE: zopar pripomienok
   Lukas Krivosik 07-11-2008 13:03
  RE: zopar pripomienok
   Maros 07-11-2008 13:15
  RE: zopar pripomienok
   Lukas Krivosik 07-11-2008 13:36
  RE: zopar pripomienok
   Maros 07-11-2008 13:48
  RE: zopar pripomienok
   Lukas Krivosik 07-11-2008 16:00
  RE: zopar pripomienok
   Maros 07-11-2008 16:29
  RE: zopar pripomienok
   LIBERTARIAN 07-11-2008 14:13
  RE: zopar pripomienok
   Andrej Beno 07-11-2008 16:47
  RE: zopar pripomienok
   LIBERTARIAN 11-11-2008 9:27
  Americke volby
   Miso 07-11-2008 10:10
  Konzervativcom nahravaju dejiny?
   Maros 07-11-2008 10:48
  RE: Konzervativcom nahravaju dejiny?
   Firstborn 07-11-2008 11:10
  RE: Konzervativcom nahravaju dejiny?
   Maros 07-11-2008 13:18
  RE: Konzervativcom nahravaju dejiny?
   Firstborn 07-11-2008 17:42
  RE: Konzervativcom nahravaju dejiny?
   Maros 07-11-2008 21:03
  dezercia?
   Firstborn 10-11-2008 9:22
  RE: Konzervativcom nahravaju dejiny?
   Lukas Krivosik 07-11-2008 16:02
  RE: Konzervativcom nahravaju dejiny?
   Firstborn 07-11-2008 17:22
  RE: Konzervativcom nahravaju dejiny?
   LIBERTARIAN 11-11-2008 9:29
  Bush horší od diabla
   Alexios Komnenos 07-11-2008 11:02
  RE: Bush horší od diabla
   jakubjost 07-11-2008 11:17
  RE: Bush horší od diabla
   Miso 07-11-2008 12:20
  RE: Bush horší od diabla
   Alexios Komnenos 07-11-2008 14:07
  RE: Bush horší od diabla
   pi 07-11-2008 12:22
  na zamyslenie
   LIBERTARIAN 07-11-2008 14:34
  RE: na zamyslenie
   LIBERTARIAN 07-11-2008 14:54
  RE: na zamyslenie
   Miso 07-11-2008 15:34
  RE: na zamyslenie
   Andrej Beno 07-11-2008 17:00
  RE: na zamyslenie
   LIBERTARIAN 11-11-2008 10:39
  stadovitost-atavizmus
   palo zlatoidsky 08-11-2008 16:51
  hm
   jakubjost 09-11-2008 0:51
  RE: hm
   tralos 09-11-2008 1:25
  RE: hm
   jakubjost 09-11-2008 11:38
  Sera Pejlin
   jakubjost 09-11-2008 11:40
  RE: Sera Pejlin
   tralos 09-11-2008 12:00
  RE: Sera Pejlin
   Lukas Krivosik 09-11-2008 12:41
  RE: Sera Pejlin
   tralos 09-11-2008 13:37
  RE: Sera Pejlin
   Firstborn 09-11-2008 17:14
  RE: Sera Pejlin
   Firstborn 09-11-2008 17:07
  RE: Sera Pejlin
   jakubjost 09-11-2008 22:11
  RE: Sera Pejlin
   Lukas Krivosik 10-11-2008 2:34
  RE: Sera Pejlin
   tralos 10-11-2008 7:36
  RE: Sera Pejlin
   marian sarkozy 10-11-2008 8:29
  RE: Sera Pejlin
   tralos 10-11-2008 8:40
  RE: Sera Pejlin
   marian sarkozy 10-11-2008 9:55
  RE: Sera Pejlin
   jakubjost 10-11-2008 10:56
  RE: Sera Pejlin
   jakubjost 10-11-2008 11:12
  RE: Sera Pejlin
   jakubjost 10-11-2008 9:12
  RE: Sera Pejlin
   marian sarkozy 10-11-2008 9:53
  RE: Sera Pejlin
   jakubjost 10-11-2008 10:57
  RE: Sera Pejlin
   vanbora 27-11-2008 18:54
  Obama ?
   Laborec 10-11-2008 10:58
  RE: Obama ?
   jakubjost 10-11-2008 11:02
  RE: Obama ?
   Filanrop 22-11-2008 8:55
  Off topic a mozno ani nie
   AS 10-11-2008 19:40
  RE: Off topic a mozno ani nie
   LIBERTARIAN 11-11-2008 9:40
  RE: Off topic a mozno ani nie
   AS 11-11-2008 19:16
  RE: Off topic a mozno ani nie
   LIBERTARIAN 11-11-2008 10:25
  RE: Off topic a mozno ani nie
   Laborec 14-11-2008 11:58
  Hodpodárska kríza
   Richard 10-11-2008 20:15
  RE: Hodpodárska kríza
   LIBERTARIAN 11-11-2008 10:30
  RE: Hodpodárska kríza
   D 14-11-2008 0:24
  RE: Hodpodárska kríza
   AS 18-11-2008 20:01
  RE: Hodpodárska kríza
   D 20-11-2008 0:11
  RE: Hodpodárska kríza
   abstraktt 20-11-2008 17:30
  Sprava dna
   Maros 10-11-2008 22:57
  RE: Sprava dna
   Lukas Krivosik 11-11-2008 1:55
  RE: Sprava dna
   LIBERTARIAN 11-11-2008 10:35
  RE: Sprava dna
   Miso 11-11-2008 11:01
  co je dolezite a co nie
   LIBERTARIAN 11-11-2008 11:15
  Aj Janko Hraško by vyhral.
   Dušan 12-11-2008 15:26
  Obama
   Filanrop 22-11-2008 8:45
  Na obranu Krivošíka a konzervativizmu
   Rasťo 25-11-2008 10:03
  RE: Na obranu Krivošíka a konzervativizmu
   Christopher Miles 30-07-2016 8:12

   

 

Ideológia

Pri slove „ideológia“ mnohým z nás zídu na um časy nedávno minulé a masy, ktoré pochodujú pod jednoduchými heslami. No ideológia je istým súborom vnútorne kompatibilných názorov, bez ktorých sa politika nezaobíde. Pravé Spektrum má ambíciu diskutovať v tejto rubrike o myšlienkovom pozadí politickej pravice. Aký je vzťah klasického liberalizmu a kresťanského konzervativizmu? Koľko Boha, patriotizmu a trhu treba k namiešaniu pravicového kokteilu, príťažlivého pre ľudí? Kto boli myšlienkoví otcovia smeru, ku ktorému sa hlásime? Táto rubrika je však venovaná aj filozofom a intelektuálom všeobecne. Čo zahŕňa prirodzene aj výmenu názorov s teoretikmi protistrany.

Tiráž

Názov

Kontakt Šéfredaktor Redakcia Editor Vydavateľ Zakladateľ

Ďalšie odkazy

Newsletter

Ak chcete byť informovaný o zaujímavých novinkách na Pravom Spektre, vyplňte Vašu e-mailovú adresu. (frekvencia cca. 1 správa za mesiac)
 

 
Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group