ISSN 1335-8715

18-09-2008   Marek Mičúch   Slobodný trh   verzia pre tlač

Úskalia cenovej regulácie

Pôvodne som zamýšľal uviesť článok romantickým parafrázovaním najvplyvnejšieho diela Leonarda Reada o nekonečnej zložitosti trhových vzťahov, ktoré vplývajú na koncovú cenu konkrétneho produktu. O nemožnosti jedinej mysle, ba ani skupiny myslí obsiahnuť rad celosvetových interakcií, ktoré sú kondenzované v jedinom čísle predkladanom obchodníkom spotrebiteľovi. Čím viac však sledujem dianie okolo zavedenia eura na Slovensku, tým menej sa mi žiada zdržovať sa akýmkoľvek romantizmom.

Pridať nový príspevok

ina otazka
autor: LIBERTARIAN
pridané: 18-09-2008 8:51


Diskutovat vazne a odborne na takuto temu je zbytocne. Volicov tejto vladnej koalicie aj tak nik a nic nepresvedci, a pre normalnych ludi je to jasne aj bez vysvetlovania.

Ovela zaujimavejsia je ina otazka, otazka psychologicka, ci skor psychiatricka :

Ak sa da udrzat nizka cenova hladina pomocou zakona, tak si uzakonme cenu benzinu na 8 Sk za liter (ako za sociku), mäso za 60 Sk, mlieko za 2 Sk (ako za sociku). Preco zakonom ukotvovat terajsie "vysoke" ceny , uzakonme si ihned polovicne ceny. A teraz ta otazka :
Čim to je, ze 60% slovakov uveri takymto bludom ??? Fakt sme narod debilov ?
(pozn. Tych 60% je percento fanklubu vladnej koalicie ).

A este >
Cim to je, ze sa nas najmudrejsi vyvrsuje iba na obchodnikoch ? To si fakt mysli, ze cenu tvori iba obchodnik, a vyrobca je v tom nevinne ? PRECO vyrobcovia (skoro ani jeden) nepredavaju PRIAMO svoje vyrobky ??? Čim to je, ze 60% slovakov uveri bludom a nenapadne ich takato otazka ?

Napisal si to vyborne, ale
autor: LIBERTARIAN
pridané: 18-09-2008 9:20


Marek :
Napisal si to vyborne :
"Rozumiem, že partii, ktorá si nevšimla 17. november je ťažké prijať, že existujú limity moci, že vládnutie je službou a nie všade prítomnosťou tyranizujúcich vládnych úradníkov. Uchopiť, že väčšinu životného priestoru si občan riadi sám svojimi rozhodnutiami a vláde zostáva iba zostatok, to čo jej dobrovoľne odstúpi ".

- Ma to iba jednu malicku, ale velmi zasadnu chybu krasy -
Namiesto :
" Rozumiem, že partii, ktorá si nevšimla 17. november je ťažké prijať, že existujú limity moci..."

si mal napisat :
"Rozumiem, že 60-tim %tam slovakov ,volicov vladnej koalicie je ťažké prijať, že existujú limity moci...."

Uz dlhodobo nechapem, preco sa vsetka kritika smeruje na tych par stovak vladnych uradnikov, a nie na tych par milionov ICH VOLIČOV .
Vlastne chapem - Kritizovat 2/3 naroda nie je moc popularne.

Pokles cien?
autor: ivansml
pridané: 18-09-2008 10:41


Tvrdenie ze vacsina cien po zavedebi eura klesne mi pride nezmyselne - jednak tu mame nejaku inflaciu nezavislu na eure (takze prinajlepsom by ceny mohli rast pomalsie), navyse si neviem celkom predstavit, ako pridem do potravin a tam budu predavaci zurivo prepisovat vacsinu cenoviek smerom nadol vdaka usporam na analytikoch a hedzovani kurzu (inymi slovami, tieto uspory budu podla mna prilis male aby sa prejavili na beznych cenach). Potom existuju aj naklady prechodu na euro, ktore (minimalne kratkodobo) tieto uspory vykompenzuju. Vacsina vyhod prechodu na euro, o ktorych hovori NBS, sa tykaju dlhodobeho narastu obchodu a investicii, nie nejakych kratkodobych efektov.

No a co sa tyka snahy nasich politikov o regulaciu, podla mna ide iba o populisticke gesto voci ficovolicom, kedze zakon je v podstate nevykonatelny. Skutocna tragedia je, ze preferencie sa im vdaka tomu este zvysia...

no co no
autor: Firstborn
pridané: 18-09-2008 11:06


tak treba trochu urobit divadielko pred volicmi nie? aby sme vyzerali ako ti spravni slovaci co nam zalezi na chudobnom lude

som zvedavy ako by komu isli dokazovat ze zvysil ceny 'neopravnene' (wtf?)

inac ja som mal taky dojem ze ceny sa urcuju stykom dopytu a ponuky, ale ocividne sudruhovia su ineho nazoru. Ale zas moja ekonomia je uz trosku hmlista

RE: no co no
autor: Rogue Keeper
e-mail: br796164@bladezone.zzn.com
webstránka: http://www.socialistinternational.org
pridané: 18-09-2008 11:26


"inac ja som mal taky dojem ze ceny sa urcuju stykom dopytu a ponuky"

To je iba zaklad trhovo orientovanej cenotvorby, mame aj nakladovo orientovanu a konkurencne orientovanu. V podnikatelskej realite si ale maloktory podnik moze dovolit puristicku trhovu cenotvorbu. Ja by som z reality odpozoroval este velmi oblubenu "Kartelovu cenotvorbu".

RE: no co no
autor: Slayer
pridané: 18-09-2008 23:19


Áno, každá firma si môže zvoliť svoj prístup k cenotvorbe. Ale to nič nemení na fakte, že ceny na voľnom trhu sú tvorené výlučne stykom dopytu a ponuky. Štruktúra trhu, konkurencia, náklady, to všetko je z makrohľadiska implikované na strane ponuky.
A kartely - tie na úplne liberalizovanom trhu buď nie sú v neprospech spotrebiteľov, alebo nie sú dlhodobo udržateľné.

RE: no co no
autor: Rogue Keeper
e-mail: br796164@bladezone.zzn.com
webstránka: http://www.socialistinternational.org
pridané: 19-09-2008 9:05


Cista teoria.
RE: no co no
autor: LIBERTARIAN
pridané: 19-09-2008 9:19


"cista teoria".
Hej. Podobne ako Einstainova teoria relativity je cistou teoriou. Co je dokazom ich blbosti. Vsak .
Aj teoria struktury atomu je cistou teoriou - nik do vnutra atomu nevidi.

RE: no co no
autor: Rogue Keeper
e-mail: br796164@bladezone.zzn.com
webstránka: http://www.socialistinternational.org
pridané: 19-09-2008 9:25


Liberalna teoria trhovych mechanizmov nema ani na to aby pobozkala Einsteinov exkrement. Casto mixujete ekonomicku filozofiu s exaktnymi prirodnymi vedami?
RE: no co no
autor: tomas cunik
pridané: 19-09-2008 12:01


zavery ekonomickej filozofie ktore vychadzaju deduktivnou metodou z nevyvratitelnych axiomov (co spotrebujes dnes, neda sa spotrebovat zajtra, ludia uprednostnuju spotrebu toho isteho statku teraz pred rovnakou spotrebou v buducnosti, ludia konaju pre vlastny ex ante uzitok....) su nespochybnitelne.neviem co to ma spolocne s experimentalnou fyzikou..
RE: no co no
autor: Rogue Keeper
e-mail: br796164@bladezone.zzn.com
webstránka: http://www.socialistinternational.org
pridané: 19-09-2008 12:53


Na poli konfliktnych filozofii sa obycajne da na kazdy axiom najst nejaky protiaxiom a to kludne pri doslednom sledovani pravidiel logiky. Filozoficke axiomy sa tiez rady ludovo mytizuju tak, ze casom nadobudaju znacne hyperbolicky vyznam a potom funguju skor ako nebezpecne zovseobecnujuce ludove porekadla. Ked sa potom objavi nejaka vynimka z pravidla porekadla, ludia casto neradi spatne overuju pravdivost konkretneho axiomu, lebo by to mozno aj obratilo ich svetonazor hore nohami, ale proste z pohodlia to beru ako "vynimku potvrdzujucu pravidlo."
Tazko hovorit o vede
autor: Kesler
pridané: 19-09-2008 14:51


"Cykly ekonomickej módy ukazujú, ako ďaleko je ekonomika vzdialená od vedy. Ťažko si predstaviť inú prírodnú vedu, v ktorej ortodoxný názor kolíše medzi dvoma pólmi. Tým, čo prepožičiava ekonómii zdanie vedy, je skutočnosť, že jej poučky môžeme vyjadriť matematickým abstrahovaním od viacerých rozhodujúcich charakteristík reálneho sveta."
Robert Skidelsky (Autor je ekonóm, člen britskej Snemovne lordov)
SME 17.8.2008

RE: Tazko hovorit o vede
autor: Rogue Keeper
e-mail: br796164@bladezone.zzn.com
webstránka: http://www.socialistinternational.org
pridané: 19-09-2008 15:00


Dobre vyjadrene. Nakoniec aj nobelovka za ekonomiu ma pochybny vedecky kredit, vyjadrilo sa proti nej niekolko ekonomov. A to nielen socdemaci ako Gunnar Myrdal ci Kjell-Olof Feldt, aj Hayek sa na bankete po jej prebrati udajne vyjadril, ze keby sa ho opytali pred jej prebratim na nazor ohladom jej vytvorenia, bol by proti. Ano ale co naplat, trofeje na policke su pekna vec.
Podnikatelia to vyriesia jednoducho
autor: Miso
pridané: 18-09-2008 11:17


Ked sa im nebude oplatit predavat, tak jednoducho nebudu predavat. A k predavaniu ich nikdo nasilim neprinúti. Tazko si mozno predstavit, ze by niekto organizoval predaj napr. zeleniny v doprovode bodakov za chrbtom.

"Nie som právnik, myslím však, že právo sa nedá používať retrospektíve."

Mensia oprava, predpokladam, ze si myslel retroaktivitu. Ta v pravnom state skutocne nie je mozna, aj ked napr. presadzovany zakon o preukazovani majetku by tuto zasadu vyrazne porusil.

RE: Podnikatelia to vyriesia jednoducho
autor: LIBERTARIAN
pridané: 18-09-2008 14:59


Fico zabudol do zakona doplnit odsek :

" Ak obchodnik NEOBJEDNA tovar s regulovanou cenou, potresta sa odnatim slobody na ....."

V skutocnosti vsak stale neverim, ze by sa fico namahal nejako sudit s obchodnikmi. Je to vsetko teater pre ficovolicov a potencialnych ficovolicov.

Ono by naozaj bolo vyborne, keby v niekolkych dedinach s jedinym obchodom sa z obchodu vytratil chlieb, mlieko, ...... Pre ficovolicov by to bolo idealne skolenie o trznych vztahoch.

RE: Podnikatelia to vyriesia jednoducho
autor: Palo Z.
pridané: 18-09-2008 18:22


Presne to si myslim aj ja-ziadna cenova regulacia nebude,rysavy khmer len zaraba na nasledujuce volby.
Presne tak ako nie je ziadna progresivna ci milionarska dan a podobne buliny co sluboval pred volbami.

RE: Podnikatelia to vyriesia jednoducho
autor: Andrej Beno
e-mail: andrej.beno@gmail.com
pridané: 18-09-2008 23:04


Problém je v inom. Dotyčné ustanovenia v zákone o cenách zostanú aj po tom, čo tento debil dohrá svoju hru (ono okrídlené, že neexistuje nič trvalejšie ako dočasné vládne opatrenie) a budem ich môcť využiť aj nejaký iný demagóg...
RE: Podnikatelia to vyriesia jednoducho
autor: LIBERTARIAN
pridané: 19-09-2008 7:33


Ak si slovaci zvolia takeho darebaka, ktory ten zakon nezruši , ale ho vyuzije, tak si to slovaci ZASLUŽIA. Takze niet co lutovat. Za blbost sa plati.
RE: Podnikatelia to vyriesia jednoducho
autor: tomas cunik
pridané: 18-09-2008 18:18


k predavaniu ich sice nasilim nikto neprinuti, ale existuje celkom jednoduchy sposob, ako zabezpecit pre spotrebitelov ceny pod trznou urovnou a zaroven zachovat trznu ponuku - dotacie pre vyrobcov (resp. predajcov).velmi ficovske riesenie, hlavne ak preniaze na dotacie vezme milionarom (alebo z druheho piliera..)

a retroaktivita - je pravda ze vo vacsine pripadov nie je mozna, no existuju vynimky aj z tohto pravidla - napr. pachatel trestneho cinu moze byt hodnoteny podla minulej (v case ked cin spachal), alebo aj sucasnej pravnej upravy - zalezi od toho, co bude pre pachatela miernejsie (vyhodnejsie)

RE: Podnikatelia to vyriesia jednoducho
autor: LIBERTARIAN
pridané: 19-09-2008 7:29


"hlavne ak preniaze na dotacie vezme milionarom "

- Fico berie nejakym milionarom nejake peniaze ??? On berie jedine strednej vrstve , teda berie tak, ako brali aj ine vlady . Fico milionarom hlavne rozdava.Teda -tym svojim.

RE: Podnikatelia to vyriesia jednoducho
autor: tomas cunik
pridané: 19-09-2008 12:02


milionarmi som myslel strednu vrstvu - tych na ktorych sa uz vztahuje milionarska dan hoci milionarmi nie su
RE: Podnikatelia to vyriesia jednoducho
autor: LIBERTARIAN
pridané: 19-09-2008 12:12


Ta ficova "milionarska" dan je iba srandovne politicke gesto. Skutocne dane, ktore sa tykaju strednej vrstvy (20- 40 tis./mes.) su vyssie. A ti najbohatsi su ti, ktori zbohatli cez politicke kontakty, a ti ziskali majetok nie ako "prijem", ale priamym "predajom" statneho majetku. Cize skoro zadarmo. Alebo cez statne zakazky, cize tiez skoro zadarmo.
Fico fakt na skutocnych multimilionarov nesiaha.

je to normálne
autor: tom
pridané: 18-09-2008 15:24


Páni neviem čo sa tu rozkrikujete.

Veď krok tejto vlády je úplne prirodzený. Spotrebitelia vo všetkých krajinách kde sa menila mena na EUR pociťovali zdražovanie (asi to bolo subjektívny pocit ale tí ľudia ho mali). Proste vláda potrebuje mať nástroj aby ju ľudia nespájali so zdražovaním (subjektívnym). Tak proste prijmeme zákon, ktorým môžeme ukázať ako sme pekne zabránili tomu zdražovaniu pri prechode na EUR(to že napr. banky a reštaurácie práve teraz brutálne zvyšujú ceny je pre vládu nedôležité).

Jean-Claude Junker (premiér Luxemburska) raz odpovedal na otázku prečo urobili niečo a nie tamto (prepáčte ale už si nepamätám o čo presne išlo). "My všetci presne vieme čo treba urobiť, či sme ľavica alebo pravica, ale je tu problém že sa s tým nedajú vyhrať voľby".
To isté robí aj Fico. Dáva nám na tanier to na čo máme chuť.

RE: je to normálne
autor: LIBERTARIAN
pridané: 18-09-2008 15:30


Tom - Napisal si to dost jasne :
"Nevadi, ze fico robi z ludi hlupakov, pretoze ludia aj tak su hlupaci" .

Ja len podotykam, ze cca 5% je tu aj normalnych.

RE: je to normálne
autor: Miso
pridané: 18-09-2008 15:46


Pre nas je hlavne pozitivne, ze Fico je tlchuba a realne nastastie nic skoro nerobi okrem self-marketingu.
RE: je to normálne
autor: tomas cunik
pridané: 18-09-2008 18:20


mam velmi velke obavy, ze to tak uz od volieb nie je..
RE: je to normálne
autor: LIBERTARIAN
pridané: 19-09-2008 7:25


Je to k neuvereniu, ale je to skoro tak.
Napriklad taky zakon o kontrole cien - je sice ako z gottwaldovej kuchyne, ale je prakticky nevykonatelny, je to hlavne marketingovy predvolebny trhak na ficoidov.

Bleee
autor: Lukas Krivosik
pridané: 18-09-2008 23:19


Fuuj, pozerate niekto teraz STV2 ?

Nejaki komunisticki paprdovia tam rozpravajú ale nehorazne hovadiny.

Je to na bliti.

RE: Bleee
autor: tomocici
pridané: 18-09-2008 23:35


hahahah
hahahaha
hahaha
hahaha
hahahaha
nevydrzal som dlhsie jak pol minuty...

RE: Bleee
autor: Lukas Krivosik
pridané: 18-09-2008 23:50


No a co tam produkuje Csaky ako "predstavitel pravice", tak to je naozaj na zaplakanie.

Mi jeden kamarat hovoril, ze na stretnutie nejakych europskych pravicovych stran v Tirane tam vystupil Csaky, aby rozpraval o slovenskych reformach a pointa jeho prihovoru bolo, ze ziadne velke reformy netreba, hlavne je preberanie noriem Europskej unie.

RE: Bleee
autor: LIBERTARIAN
pridané: 19-09-2008 7:45


Lukas, ti tvoji KDHaci su v tych organoch EU zaryti ako hlisty v hovne, takze na tych madarov zbytocne nevyskakuj.
RE: Bleee
autor: Czechtek
pridané: 21-09-2008 22:50


Sak to je cela STV, naschval tam pozvu Csakyho lebo keby tam pozvali Miklosa tak by im oponoval, a oni si predsa nemozu dovolit aby tam niekto rozpraval iny nazor ako je ten sudruhov Ficov.

Ale co sa tyka madarov ako takych, tak tych mozes kludne oznacit za praviciarov, kedze to je jedina skupina ludi ktora nevoli Fica, a z toho treba vychadzat. A nie hladat potencionalnych pravicovych voliv u SNS...

RE: Bleee
autor: PeterS
pridané: 18-09-2008 23:58


Krivosik, vy ste nazorovo este velmi male decko, tak sa hrajte so svojimi hrackami a netraposte sa komentovanim toho, co musia riesit dospeli, aby ste sa mohol v klude hrat. Trochu menej osobnej pychy by vam neskodilo.
RE: Bleee
autor: Lukas Krivosik
pridané: 19-09-2008 3:44


V ramci boja proti mojej pyche nebudem osobny a polozim len jednu otazku:

Kto je pysnejsi? Niekto, kto ako autori diskutovanej vizie chce doslova centralne riadit zemegulu alebo niekto, kto poukazuje nato, ze podobne ambicie su cistym sialenstvom?

RE: Bleee
autor: PeterS
pridané: 19-09-2008 16:46


Ano, Stanek vystupoval presvedcujuco.
Lenze bohuzial su empiricke pravdy, ktorych ignorovanie nakoniec skonci katastrofou. A je dobre, ze niekto tie pravdy sformuluje. Ved, to, ze ekonomika nie je ciel je pravdou pre vsetkych, ktori sa ziju normalnym zivotom. Pokial ma niekto pocit, ze je to naopak, tak este nezacal plne existovat. A chapem, ze pod tlakom pychy sa to poradie da lahko otocit. Kedysi som mal tu cest s nejakymi mudrlantami z AISECU, co si mysleli, ze cely zivot sa vedie podla prirucky manazera. Ale pokial si clovek uvedomi, ze do zivota patri i pohlad na prirodu a ze to je to, co si nakoniec bude chciet so sebou vziat, tak sa moze vysrat na stres z akychsi ekonomickych a produkcnych ukazovatelov.
Dalsou pravdou je, ze kasinovy kapitalizmus padol na hubu a ze kapitalizmus socialneho kontextu je ten, ktory lepsie naplna zivot ludi. A najvecsou pravdou je, ze je uplne jedno, aku ideologiu si vlada da na celo, dolezite je vediet spravne reagovat.
Ved dnes, ked sa zistilo, ze na dlh sa zit neda, po com siaha US vlada? Zaplatat konsenzus, doveru v system.
Predstavy, ze ked vsetci daju ruky prec od vsetkeho a potom to bude fungovat je prave ten priznak detskeho ortodoxneho zmyslania, pretoze to sa nikdy nestane. To uz cinania davno odhalili, ze v kazdom jangu je zarodok jinu. Museli by sme regulovat neregulaciu, cize pristup k moznosti regulacie. Treba vychadzat z reality a tu riesit. To ma hodnotu. Abstraktne perpetum mobile sa kazdy mlady clovek snazi vymysliet, to je takpovediac zakonitost. Mnohi to na svojej kozi zazili. Ale skor ci neskor sa treba vratit na zem a riesit konkretne pozemske problemy s pozemskymi zdrojmi a pozemskymi cielmi. A ak raz zijeme v strede konsenzualneho kapitalizmu tak ho treba pomahat vytvarat a nie sa mu vysmievat, pretoze to nema zmysel. Jednak, kasinovy kapitalizmus vyhovuje iba niektorim a jednak uz skoncil.

RE: Bleee
autor: Firstborn
pridané: 19-09-2008 8:29


ak sa nahodou nemylim isty PeterS tu kedysi na kazdej jednej diskusii vypisoval 'zarucene' konspiracne teorie od vymyslu sveta....ak si to tak, tak ma kmari jedna otazka: ktoze je tu 'nazorovo male decko'?

no myslim ze lukas to nebude

RE: Bleee
autor: PeterS
pridané: 19-09-2008 16:28


Ktore info konkretne?
Pokial viem, tak vsetko zacalo tym, ze som uviedol, ze znama fotografia davu za ostatnym plotom z Jugoslavie je dobre urobeny zaber na dav ZA PLOTOM. V ziadnom koncentraku.
Odvtedy uplynulo dost casu a vieme, ze sa prevalilo, ze NAOZAJ islo o posobive aranzma. To nikto NEODSKRIEPI!
A takto mozeme pokracovat dalej. O ZHN v Iraku asi fakt nediskutuju ani male deti. O neexistujucom lietadle v Pentagone sa v podstate radsej uz ani nikto nevyjadruje. Tato kauza chce cas. Urcite sa za par rokov veci posunu dalej.
Ved "konspiracia" je predsa o utajeni, tak nechapem ako sa moze niekto cudovat, ze lad je studeny, ked ide o lad.
A spominam si este na poznamku o papezovi, ze by to mal byt cernoch (uz konecne). A v tom snad nie je ziadna konspiracia.
Inak treba si pozriet to video s Obzinovou u Krausa, tam to mas na plnu hubu, ako sa napr. robi spravodajstvo. Ked chces malu prestrelku tak si vyjdes na dvor, postavis sa pred vrak auta, naaranzujes par domorodcov a tocis. To presne Obzinova popisala, tak vznikaju spravy a tak tomu podaktori veria.
Akoze konspiracia neexistuje? Ty si vedel o gruzinskom utoku? Uz je to trapne.

RE: Bleee
autor: Firstborn
pridané: 19-09-2008 0:16


no ja napriklad v zaujme zachovania zvysku svojho dusevneho zdravia televiziu uz cca rok a pol vobec nepozeram ...a vobec, ale vobec mi nechyba :-)
RE: Bleee
autor: LIBERTARIAN
pridané: 19-09-2008 7:47


Nemas strach, ze sa odSlovačíš ?
RE: Bleee
autor: Miso
pridané: 19-09-2008 9:38


Ja nemam a nepozeram televiziu od roku 2001, takze pri diskusiach o televiznych programoch, moderatorkach a pod. som uz pekne dlho mimo :))
RE: Bleee
autor: Firstborn
pridané: 19-09-2008 10:18


no tak v podstate ju uz ani ja nepozeram cca 6-7 rokov, odkedy som dosiel na intrak prvykrat...ale sem tam sme tam este mali nejaky televizor, a niekedy sa daco pozrelo, 7.s.r.o, nejake dokumenty na STV2, Pod Lampou, Superstar a tak ... ale odkedy som uz na podnajme TV set uplne ignorujem...aj tak na take nemam cas...books are so much better :-)
RE: Bleee
autor: LIBERTARIAN
pridané: 19-09-2008 7:42


Lukas Krivosik :
"Nejaki komunisticki paprdovia tam rozpravajú ale nehorazne hovadiny "

- Nehorazne hovadiny rozpravaju prakticky vsetci politici. Uz ocakavam, kedy sa v SR uzakoni ten ušlachtily zakon, ze matka vychovavajuca doma svoje deti bude dostavat socDavku vo vyske svojej poslednej mzdy. Som naramne zvedavy, KTORA strana by hlasovala PROTI takemuto zakonu. Hlavne ak ho navrhnu mesiac pred volbami.
Je to na bliti - zit v tejto bolsevickej EU.

RE: Bleee
autor: Peter Surda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 22-09-2008 1:18


Pozrel som si to na webe a mam presne ten isty dojem. Bezobsazne tliachanie popretkavane etatistickymi mantrami. Mohli tam rovno vycapit "15ta patrocnica, proletari na ceste k svetlejsim zajtraskom, nasledujeme priklad DDR".

S pozdravom,
Peter

off topic
autor: LIBERTARIAN
pridané: 19-09-2008 8:51


Ak bude mat niekto zaujem urobit psychiatricku studiu o slovenskom narode, mal by si precitat "diskusiu" ku Krivosikovym komentarom. Zvlast doporucujem diskusiu ku komentaru "Príde sem maďarská armáda?"
Zostava iba dufat, ze Lukasove komentare citaju iba ti najblbsí. (asi ich prestanem citat)

RE: off topic
autor: Miso
pridané: 19-09-2008 9:40


Najvacsi problem je asi ten, ze Lukasove komentare si moze vychutnat iba zopar ludi, ostatni netusia, neviedia a nechapu o com pise. (Dole by mohla byt napr. anketa, ze kto pozna a niekedy v zivote pocul o Hayekovi)
RE: off topic
autor: Rogue Keeper
e-mail: br796164@bladezone.zzn.com
webstránka: http://www.socialistinternational.org
pridané: 19-09-2008 10:05


Tu je proste kopa nepochopenych geniov.
RE: off topic
autor: tomas cunik
pridané: 19-09-2008 12:06


:) hej je..

ale pravda je taka ze podobne zufali musia byt napr. aj taki fyzici pri tom sucasnom obrovsky nafuknutom humbuku okolo LHC..

RE: off topic
autor: LIBERTARIAN
pridané: 19-09-2008 12:21


Miso :
"Najvacsi problem je asi ten, ze Lukasove komentare si moze vychutnat iba zopar ludi, ostatni netusia, neviedia a nechapu o com pise. (Dole by mohla byt napr. anketa, ze kto pozna a niekedy v zivote pocul o Hayekovi) "
- ano.
Ale zato mu dokazu velmi intenzivne (a vulgarne) oponovat (pluvat na neho).
Lukas si vsak mysli, ze ich presvedci. Panboh mu pomahaj!

Vyhlasujem sutaz o najvulgarnejsiu ČESKÚ internetovu diskusiu, ktora sa vulgarizmom aspon priblizi "diskusii" pod Lukasovymi komentarmi. Vitaz ma u mna flasku vina.
A ak bude sutaz bez vitaza, rad si posedim pri pivku s tym, kto my vysvetli, PREČO sa taka stranka nenasla.
"Lebo taka nie je" - toto za vysvetlenie nepovazujem.

RE: off topic
autor: Lukas Krivosik
pridané: 19-09-2008 13:08


Ja si nemyslim, ze presvedcim tych, ktori mi nadavaju. Ale citaju to aj ine typu ludi a pre nich to robim.
RE: off topic
autor: Lukas Krivosik
pridané: 19-09-2008 12:14


Libertarian, tie komentare cita od 5 do 15 tisic ludi. Obcas to vyskoci aj nad 20 tisic. Diskutovat tam ale ma chut mozno 100 ludi a ti najvulgarnejsi a najhlupejsi, tak to je asi desat nickov, ktore opakovane tapetuju diskusiu.

Inak, prikladom zvrateneho slovenskeho myslenia je aj tvoj pristup. Niekde sa mi nepaci, tak odtial ujdem. Keby si mal skutocne gule, tak tam ides do diskusie a natres to tym socialistom.

Ake bolo to Misesovo kredo? Tu ne cede malis, sed contra audentior ito (Neuhni pred zlom, naopak odvazne sa mu postav). Par ludi mozno cita diskusie, bez toho, aby sa zapajali, len aby si urobili nazor a tito musia vidiet, ktora strana argumentuje a ktora len vulgarne uraza.

RE: off topic
autor: LIBERTARIAN
pridané: 19-09-2008 12:44


Lukas Krivosik :

"Diskutovat tam ale ma chut mozno 100 ludi a ti najvulgarnejsi a najhlupejsi"

- A preco nediskutuju ti inteligentní ? Ja mam pocit, ze tam je percento inteligentnych rovnake, ako je v celkovej populacii SR. Nie je divne, ze v českych diskusiach je miera hlupakov pod 10% ?
--------------------------------------------------

"tak tam ides do diskusie a natres to tym socialistom"

- 1. To nie su ziadni socialisti. Socialistom je napr. Peter Weis .

-2. Tam su hlavne HLUPACI, s ktorymi sa diskutovat neda. Da sa iba zostupit NA ICH UROVEN, a na toto teda ozaj "nemam gule". Oni nemaju elementarne vedomosti o tom, na co tam pluju. Vsak ani ty tam s nimi nediskutujes.


"Par ludi mozno cita diskusie, bez toho, aby sa zapajali, len aby si urobili nazor "

- mozno. Čitat tu "diskusiu" ma skutocny vyznam iba pre psychiatrov. Okrem skutocneho obrazu slovenskeho naroda sa z tej "diskusie" neda ziskat NIČ uzitocne. Diskutujuci su na urovni svojho idolu - najpopularnejsieho superslovaka.

Oficialny rebricek popularity slov.politikov je plne kompatibilny s urovnou ludi v tej diskusii. A nielen v tej.


"(Neuhni pred zlom, naopak odvazne sa mu postav)"

- toto heslo vobec nesuvisi s tymi hlupakmi. Ti magori NIE SU ziadne "zlo" . Su to slabosi a dusevni invalidi. Oni sami najviac doplacaju na to, co tam propaguju. Skutocnym zlom su ludia, ktori vyuzivaju tamtych hlupakov a principy demokracie vyuziju na ziskanie politickej moci !!!!!!

RE: off topic
autor: Coobiaq
pridané: 19-09-2008 23:52


Mozem potvrdit, je to tak.
Tiez tie komentare citam, niekedy pred casom som sa na to snazil aj reagovat, ale uz davno ma to preslo. Clovek napise do diskusie nejaky komentar a hned nato mu 5 ludi vynada do debilov (samozrejme bez argumentov). Tak som v zaujme mojho dusevneho zdravia prestal reagovat.
Neskor som zacal citat SME lebo sa mi zdalo ze tam je tychto typov menej. Noo a po mesiaci som spat na PS... takze asi tak.

Co som tym chcel povedat. Skutocne to cita ovela viac ludi ako reaguje. Problem je, ze tych normalnejsich to prestane casom bavit a ostavaju tam len ludia ktorych bavi nadavat ostatnym (a to je asi tak vsetko co tam robia).
Tiez som si vsimol zaujimavu vec, ako sa na SME hodnotia prispevky (0-100). Po par dnoch som sa dostal na hodnotenie 70 co je celkom slusne. Zaujimave ale je, ze som sa tam stale hadal sam s 5 ludmi a mne nedal za pravdu nikto. Ale mne davali ludia +body zatial co ostatni mali hodnotenie skoro 0.
Takze... ti inteligentni ludia tam su, aj to citaju, aj hodnotia diskusiu :) ... akurat ze ich asi fakt nebavi sa kvoli tomu hadat v diskusii.

Stop Bleee!!!
autor: PeterS
pridané: 21-09-2008 11:39


Stiglitz považuje krízu za koniec katastrofálneho ekonomického modelu a za koniec ideológie, že voľný, deregulovaný trh vždy funguje. Dodal, že americký finančný systém rovnako ako vláda stratili dôveryhodnosť.
www.sme.sk
.
A je po strarych hrackach. (Ono je stale otazka, ci podaktori z vas neboli ideologicky zneuziti pre naplnenie vackov par neocons.)
Kedze ste tu vsetcia dostatocne inteligentni, co takto skusit popracovat na ekonomickom modeli, ktori je realne uskutocnitelny a funkcny? Nakonice, urcite pride k bezuzdnemu vladnemu regulacnemu rajdu. Na osobne slobody zautocil Patriot Act, cize urcite nebude nerealne, ze na na ekonomicke slobody zautoci nejaky Domestic Act. Pri Patriot act ste neskutocn zlyhali, tak skuste si napravit reputaciu aspon pred bliziacim "Domestic Act". Ci vsetcia suhlasia, ze sa bezcenne papiere prevedu na danovych poplatnikov? Uchranit slobody a udrzat regulacie na uzde bude chciet sofistikovanejsie konstrukcie, ako ideologicke bluznenie.
Do toho!

RE: Stop Bleee!!!
autor: PeterS
pridané: 21-09-2008 11:51


A este jedna napoveda, Stiglitz poznamenava, ze vlada stratila doveryhodnost. Ano, za tym sa skryva upozornenie na to co si asi mnohi ekonomovia myslia.
Ide o zlyhanie elit! Ekonomicke a politicke elity pocnuc Bushom totalne zlyhali. Hlava smrdi od hlavy a ludia ini nebudu, vsimaju si to. Nezodpovednost, nekompetentnost, bezohladnost... americania zazivaju spolocensky krach asi podobne, ako u nas za Meciara. A nevyzehlia to ani nejakou novou vojnou proti Iranu, ako obvykle. Rusi ich zablokovali.
Pociatkom 90 tych rokov bola sanca posunut svet o kus dalej. Ale niekto to trestuhodne zneuzil vo svoj prospech. Dnes sa mu to vypomstilo.
Spet k malej napovede, treba si vsimat chovanie tych elit, platia na ne vobec pravidla neviditelnej ruky? Alebo ake pravidla by tam mali platit? (Hlavne nie nieco o konzervativizme, ved tie elity sa do TV vedia modlit cely den. Dokonca republikani sa modlili za to, aby demokratom na kongrese prsalo. Nakoniec ten svoj museli odlozit, lebo mali obavu, ze im pride iba polovica ludi.)

RE: Stop Bleee!!!
autor: Miso
pridané: 21-09-2008 13:53


Ty sa odvolávaš v poslednej dobe na Stiglitza ako sa svojho času odvolávalo na Marxa, ako na nejakú nespochybniteľnú autoritu.

Čítal som jeho knihu "Jiná cesta k trhu hledání alternativy k současné podobě globalizace",
je plná zjednodušených schém. Napríklad Stiglitz porovnáva "múdru" evolučnú transformáciu Poľska so šokovou terapiou v Rusku (áno hovoríme o Rusku, ktoré nikdy nezažilo skutočnú demokraciu). Avšak šoková terapia sa po prvý raz použila práve v Poľsku. Keď Stiglitz píše o ázijskej kríze v rokoch 1997 - 1998 zjednodušuje dilemy, ktoré stáli pred politikmi. Podľa neho lepším riešením krízy by boli opatrenia proti odlivu kapitálu (nepripomína ti to dnešné Ficove vyhlásenia o bankách?), moratórium v splácaní úverov a rýchla reštrukturalizácia dlhov súkromného sektora (čo sa práve de facto deje v USA). Je však proti externej pomoci pre veriteľov ekonomiky, ktorá sa rúca. Takže jeho "super" systém je veľmi nemorálny, kedže chce chrániť dlžníkov a veriteľov poslať kade ľahšie. Inými slovami, ak si požičiaš 5 miliónov na dom a nemôžeš či nechceš ich splácať, podľa Stiglitza si ten dom môžeš nechať a inštitúcia, čo ti požičala tých 5 miliónov sa môže ísť pásť.

Ak sa však pozrieš na tie dve americké banky, ktoré skrachovali, ani jedna z nich nebola 100% súkromná, pozri sa čo robila celých 10 rokov FED, ktorá má na starosti dohľad nad finančným trhom. A to je štátna inštitúcia, ktorá na celej čiare zlyhala. A najlepšie na tom je, že rozumy teraz dáva Alan Greenspan ( http://tvojepeniaze.pravda.sk/greenspan-za-krizu-v-usa-nemozem-dot-/sk_pakcie.asp?c=A080408_144611_sk_pakcie_p3... )

Každopádne ak potrebuješ úradníka, ktorý by za teba rozhodoval, na čo máš míňať peniaze, tak si ho plať.

RE: Stop Bleee!!!
autor: PeterS
pridané: 22-09-2008 3:00


Boze, to su zase schemy. Ale nechcem o tom, snad raz bude cas a skusim tie schemy popisat. Snad len to, ze FED je sukromnou organizaciou.
Ale obratme list. Cize na zem. Regulacia bude vzdy, pretoze to vyplyva z povahy spolocnosti. Su mechanizmy, ktorych kvantitativnym atributom je moc. A tato moc nemoze existovat vo vakuu. Ak ti to tvoje ideologicke vzory nepovedali, tak ta klamu. Ak ma Gazprom v rukach skoncentrovane produkcne a distribucne cesty energie, zacina mat moc a ziaden trh ho o nu nepripravi, pretoze je jednak sam hracom na trhu a jednak podstatou trhu je predsa existencia disproporcie. A tato disproporcia sa da lahko zneuzit. Mozeme sa bavit o statnom/nestatnom Gazprome a jeho jedinecnosti, je to jedno, pretoze investicna narocnost nedovoli kazdemu zivnostnickovi hrat sa na distributera.
No a Gazprom nezije vo vakuu a jeho distribucna moc je na predaj. Moc sa da predsa kupit na trhu moci, nie? Nehovori sa tomu zvecsa obchod, ale politicka dohoda. Hypoteticky, subjekt ix sa dohodne s Gazpromom, ze potrebuje vytvorit nejake ohrozenie, nech teda Gazprom zavrie kohutiky. Vymenou dostane Gazprom moznost investovat svoje financie v predmetnej krajine. Subjekt ix dosiahne svoj zaujem a na oplatku otvori trhy pre peniaze ludi okolo Gazpromu (dostad si aj ine spolocnosti). A ti co nechcu, aby im niekto liezol do ich biznisu sa brania. Udrzuju regulacny organ - vladu, tam si dosadia svojich ludi a snazia sa bez otvoreneho nasilia regulovat vplyv napr. Gazpromu u nich.
To je taky zjednoduseny priklad na uvedomenie si existencie potenciaslnej moci. Banky su v podobnom mode. Obrovska koncentracia financii dava do rok kompetentnym aj obrovsku moc. A tato moc je na predaj. Z pohladu trhu poziciek a uverov je akoby navyse, lenze to ze z tohoto pohladu vyzera ako navyse este neznamena, ze neexistuje a ze sa neda uplatnit na inom trhu, napr. politickom. Ako za Meciara. A je jedno, ci su v banke akcionari, alebo stat. Realnu moc mavaju TOP manazeri. Je potrebne tuto nadhodnotu moci regulovat? Mozno teoreticky nie, ale prakticky sa stane to, ze na trhu su aj ine banky s ich mocou. A tym sa povedzme ze taketo praktiky nedaria a preto sa spoja a presadia regulaciu...
Proste a jednoducho. Lamentovanim nad regulacium sa veci nenapravia. Treba vychadzat z toho, ze vzdy bude existovat moc presadit regulaciu. Ako napravit veci v takych podmienkach, v akych sa nachadzaju?

RE: Stop Bleee!!!
autor: Miso
pridané: 22-09-2008 9:42


"Snad len to, ze FED je sukromnou organizaciou."
FED nie je sukromnou spolocnostou, mozeme ju nazvat polostatnou resp. polosukromnou spolocnostou.

RE: Stop Bleee!!!
autor: LIBERTARIAN
pridané: 22-09-2008 12:54


V com je jej "polosukromnost " ?
KTO menuje jej sefa ?

RE: Stop Bleee!!!
autor: Miso
pridané: 22-09-2008 13:11


Private banks elect members of the board of directors at their regional Federal Reserve Bank while the members of the Board of Governors are selected by the President of the United States and confirmed by the Senate.
Takze skor by som povedal ze je 60% statna, 40% sukromna :))

RE: Stop Bleee!!!
autor: LIBERTARIAN
pridané: 22-09-2008 13:39


cize je jednoznacne statna. "vyssi bere"!
RE: Stop Bleee!!!
autor: PeterS
pridané: 23-09-2008 16:14


V podstate spomedzi sukromnych majitelov prezident vybera a odporuca kongresu clenov nejakeho boardu... to nic nemeni na vlastnickych pravach. Je to skor otazka, akej politike da prezident prednost. A dalej uz stat velky vplyv nema.
Inak, taketo spojenie priemyslu a statu sme v inej krajine nazvali kedysi fasizmom...
Tu je pohlad z jednej i druhej strany:
http://www.usagold.com/federalreserve.htm...
Antikonspirativny... ale stale rozpacity. FED JE sukromnym a najme neverejnym spletencom s rukou statu. Aj antikonspirativny autor vlastne nevie odpovedat, co presne je vo vnutri FEDu.
(Inak SPP je co? Statne, alebo sukromne?)
.
Ale to je jedno. System zivota na cudzi dlh sa zlozil. A nezlozil sa kvoli statu, zlozil sa preto, ze zlyhali ludia, najme elity. Teraz sa cely americky lud bude musiet naucit zit tak, ako ostatny svet - skakat len do vysky svojej penazenky a nie daleko nad vysku cinskych, europskych ci inych uspor. Urcite to mnohi manazeri nebudu chciet pocut, ale opet nastane doba produktivnej prace ako jedineho cinitela tvorby hodnot. Pocitacove hratky s trhom a matematicke ekvilibristiky s cislami nikdy nenahradia nefalsovany kus vyrobeneho predmetu.

RE: Stop Bleee!!!
autor: LIBERTARIAN
pridané: 24-09-2008 8:32


Ty veris tomu v poslednom odstavci ?

"System zivota na cudzi dlh" je zakladnym atributom STATu.
STAT je spolocenstvo, v ktorom sa kazdy snazi zit na ukor ostatnych. - Tato veta je stara hadam sto rokov.

Veľa kriku pre nič
autor: MuadDib
pridané: 21-09-2008 21:37


Asi tak by som to nazval.
Je to jednoducho nejaká deklarácia v zákone, ktorá, ak vraj trh funguje tak ako má, sa ani nikdy nevyužije, nebude pre takú reguláciu priestor.

Za oveľa horšie považujem iné kroky vlády, napr. stanovovanie minimálnej mzdy faktickým obídením tripatity.

Napokon, takéto zákony dopadnú iba na hlúpych kapitalistov. Rozumní podnikatelia to môžu urobiť tak, ako vravel Mikloš - pri regulácii ceny napr. zemiakov, ich môžu dávať zadarmo napr. k neregulovanému vrecúšku gaštanov, kde už skutočná trhová hodnota aj zemiakov už môže byť zohľadnená.

Ľudia majú skrátka iné problémy, no hlavne si zvykli, že za Fica sú na začiatku sú možno mnohé silácke reči, no potom sa kaša nikdy neje taká horúca, ako sa uvarí.

Akože to bolo s tlačovým zákonom...?! Bolože to rečí... pomaly aj o porušovaní majetkových práv vydavateľov novín atď.

super vec
autor: tralos
pridané: 22-09-2008 15:59


Svojho casu som v diskusii pisal o Foucaultovej interpretacii toho, preco, kedy a za akym ucelom sa stala sexualita predmetom verejneho diskurzu a co stoji za zvlastnym spojenim moci a sexualneho spravania.

Dnes vysiel v sme na nete rozhovor s clovekom, ktory dokonale potvrdzuje spominanu a mozno odvaznu hypotezu: za skutocnostou, ze sexualita bola dana na skripec, ze sa stala objektom mocenskeho boja a ze samotna moc sa so sexualitou spaja, nemozu ani homosexuali a ani ziadne ine sexualne mensiny.

Dovodom tohto spojenia je, ze klucovou otazkou verejnej politiky sa stala reprodukcia spolocnosti za ekonomickym ucelom. Ci uz vo forme hrozby ako o tom pisal Malthus, vo forme nutnosti zabezpecit dostatocnu velkost naroda ako o tom uvazovali myslitelia narodneho a nacionalistickeho razenia, alebo ekonomovia, ktori sa zamyslali nad problemom dostatocneho zasobenia pracovneho trhu pracovnikmi a nad udrzatelnostou priebezneho financovania roznych druhov sporeni a poistiek.

Podla tejto tezy je homosexualne spravanie deviantne a nebezpecne, pretoze nereprodukuje ekonomicky schopnych jednotlivcov, neumoznuje priebezne financovanie dochodkoveho ci zdravotneho zabezpecenia a predstavuje pre zdravie naroda a spolocnosti neprekonatelny problem.

Charakter sodomie ako hriechu a homosexuality ako istej formy spravania a orientacie je preto rozdielny. Sodomia je akt, homosexualita je orientacia, prve je jednorazova zalezitost, druhe je trvajuce riziko.

Tvrdenie, ze sexualitu cloveka tahaju na verejnost ludia, ktori su prislusnici sexualnej mensiny, je preto prinajmensom sporne. Sexualne spravanie totiz do verejneho diskurzu rovnako- ak nie viac a ak nie ako prvi-, vtiahli ludia, ktori zacali rozmyslat v medziach nutnosti ekonomicky a prostrednictvom reproduckie udrzat spolocnost efektivnu.

romco

link na sme.sk :http://www.sme.sk/c/4086933/marek-nikolov-v-zdravej-rodine-homosexual-nevyrastie.html

p.s. o nezmyselnosti vacsiny tych tvrdeni som sa v prispevku nezmienoval, pretoze ich povazujem jednoducho za absrudne. Diskusie na tuto temu tiez prebehli uz mnoho krat a neviem ci by kritika tych polopravd mala nejaky efekt.

RE: super vec
autor: LIBERTARIAN
pridané: 24-09-2008 8:28


"vo forme nutnosti zabezpecit dostatocnu velkost naroda ako o tom uvazovali myslitelia narodneho a nacionalistickeho razenia, alebo ekonomovia, ktori sa zamyslali nad problemom dostatocneho zasobenia pracovneho trhu pracovnikmi a nad udrzatelnostou priebezneho financovania roznych druhov sporeni a poistiek."
- Presne tak. Presne takto uvazuju chovatelia zajacov. Ak sa im objavi zajac- "homo"sexual, ihned ide do paprikasu, aby sa neznizila reprodukcia zajacieho chovu. Nasi politici by fakt radsej mali chovat zajace , a nie chovat ludi. Inak hrozi, ze politici nariadia umele oplodnovanie zien kvôli zvyseniu porodnosti a kvoli zachrane prveho dôchodkoveho piliera.

RE: super vec
autor: tralos
pridané: 25-09-2008 23:50


Nepisal som o zajacoch a moj prispevok nesluzil primarne ako kritika. Slo skor o zdoraznenie skutocnosti, ze za tymto hovorenim o sexe nestoja, ako sa zvykne vseobecne tvrdit, prislusnici sexualnej mensiny.

Emancipacia je PRODUKTOM , nie PRICINOU toho, ze sexualita sa spojila s vykonavanim moci a ze dnes o nej otvorene hovorime.

To. ze sa dnes rozpravame otvorene o sexe, ze sexualita sa stala predmetom mocenyskych sporov a ze uz nie je v tejto oblasti ziadneho tabu, ze sme teda akoby "slobodni", to vsetko je produktom toho, ze reprodukcia sa stala jednou z ustrednych otazok moci.

Vzta moci a sexuality sa neda zredukovat na utlak, umlcovanie a perzekuciu, i ked vsetky tieto procedury su nepochybne v tomto vztahu pritomne. S umlcovanim sa vsak spaja snaha toho, kto ma byt umlcany, prehovorit, proti utlaku sa vzdy zdviha odpor a perzekucia vyvolava snahu o odtabuizovanie.

Preto nas Foucault naziva, ak sa nemylim, viktorianmi. Nie sme radikalne odlisny od "bigotneho" 18 a 19 storocia, sme ich produktom, alebo lepsie, sme stale ich sucastou. Nasa snaha hovorit o sexe bez hanby a bez prekazok je tesne a nerozlucne spojenia prave s tymi technikami, ktore zacali sex skumat ako prve- teda s technikami, ktorych ucelom bolo sexualitu podriadit vykonu moci za ucelom riesenia problemu idealnej velkosti populacie.

romco

Pridať nový príspevok

 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group