Pre tých, ktorí nemajú čas čítať celý článok, môžem hneď v úvode povedať, že nič.
Je Obama nevyhnutný?
Nástup B.O. do prezidentskej funkcie je nevyhnutný, nakoľko je dôsledkom momentálne celosvetového trendu nástupu triednych šplhúňov do vlád. Proti tomu sa nedá robiť vôbec nič. Nástup šprtov prichádza na západe pravidelne so striedaním hospodárskych cyklov. Marginalizácia politických osobností vyžarujúcich aspoň v minimálnej miere určitú dôstojnosť, noblesu, či sebaúctu a ich nahradenie šprtmi prebehlo už aj na Slovensku. V rámci tohto trendu vyhral snaživý šplhúň Sarkozy nad socialistickou aristokratkou Segollene. Typickým stredoškolským šplhúňom je aj Robert Fico. Nástup šplhúňov prebieha kontinuálne bez ohľadu na pravoľavé rozdelenie politickej scény.
Diagnóza, prognóza
Všetci to poznáme. Každý z nás si vie spomenúť aspoň na jedného šplhúňa, či bifloša z ročníka. Typickým, nie však nevyhnutným znakom šprta, sú samé jednotky bez ohľadu na predmet. Šplh má tendenciu potláčať vlastné preferencie, uprednostňuje prospech a pochvalu na triednej schôdzi. Šplhúnstvo je dané fyziologicky. Šprt sa vyhýba konfliktom s autoritami, pretože akékoľvek konflikty veľmi ťažko znáša. Povolanie politického lídra má pre šprtovu hormonálnu rovnováhu katastrofálne následky, nakoľko konflikt na rôznych úrovniach je v politike denným chlebom. Pre šprta je ideálne miesto druhého muža, tajomníka, či zástupcu. Tragédia šprta ako lídra spočíva v tom, že očakáva pochvalu tam kde je prakticky nemožné ju dosiahnuť. Nezostáva mu nič iné než sledovať priaznivé ohlasy „verejnej mienky“ , ale to je úplne naivné, nakoľko verejnú mienku tvoria renomovaní politickí komentátori a tí sú do jedného hlboko presvedčení, že šéf exekutívy je už z princípu neschopný riadiť štát, lebo keby sa tomu rozumel, bol by už dávno autorom novinových stĺpčekov, alebo aspoň analytikom. Akokoľvek sľubne vyzerá šprtov nástup do funkcie, vždy odchádza do výslužby s podlomeným zdravím a hlbokým presvedčením, že ho nikto nikdy nepochopil.
Pomsta šprtov
Nielen pre šprtov, ale pre väčšinu ľudí býva splnenie ich najtajnejších prianí najväčšou životnou katastrofou. Typickým príkladom sú náhli miliardári, alebo výhercovia lota. Človek si celý život nahovára, že jeho najväčším problémom sú peniaze a založí si na tom celú filozofiu sebaospravedlňovania. Akonáhle ich má plné hrste zisťuje, že kráska, ktorú sa predtým bál osloviť ho naďalej ignoruje a ľudia, ktorí ho mali za sedliaka predtým na neho kašlú aj teraz. Žiadny sused nedostane infarkt a keby aj, absolútne uspokojenie z totálneho víťazstva neprichádza. Obvykle to končí gamblerstvom, alkoholizmom a drogami, v lepšom prípade Smotánkou, alebo všetkým dohromady.
Podobne, ale menej tragicky končia úspešní šprti. Typickým príkladom je Sarkozy. Jeho nefalšovaná radosť pri oznámení volebných výsledkov bola svojim spôsobom dojemná. Pripomínal lešenára, ktorý vyhral jackpot. Teraz by ho mali všetci nadšene zdraviť a podávať si s ním ruky kedykoľvek sa mu zapáči. Už dvaja Francúzi, ktorí by si žoviálnosť pána prezidenta mali pamätať ako zážitok na celý život, si dovolili ho odignorovať. Banálna historka, ktorá by normálneho politika doviedla maximálne k sebaironickej poznámke, spôsobila u výhercu najdôležitejšieho francúzskeho lota takmer nervové zrútenie.
Ak vás stretne šprt v prezidentskej funkcii zamávajte mu, podajte ruku, pokiaľ sa dá pochváľte a potľapkajte po pleci. Zaslúži si váš súcit. Nezabúdajte, že jeho život je už z princípu tragický. Šprt bude na chvíľu šťastný ako blcha a vás to nič nestojí.
Keďže šprta motivuje predovšetkým známkovanie hľadá nejakú jeho obdobu aj v pozícii lídra. Nájde ju v mesačných prieskumoch verejnej mienky a snaží sa dosiahnuť 90 percent. Všetko pod touto hranicou ho deprimuje. Keďže podľa seba súdime aj ostatných, motivuje svojich ministrov a spolupracovníkov tak, že pravidelne obchádza ministerstvá, známkuje, píše poznámky do žiackych knižiek a udeľuje riaditeľské pokarhania.
Šprt sa nesmierne teší na stredoškolskú stretávku po 30 rokoch, kde konečne môže vytrieť zrak spolužiakom, ktorí si ho buď vôbec nevšímali, alebo si z neho uťahovali. Učitelia sú natešení, že sa im konečne vyplnila ich dávna predpoveď, že šprt to raz veľmi ďaleko dotiahne. V analýze fenoménu Fico v Hospodárskych novinách sa analytici veľmi čudovali, že Fico zavítal na stredoškolskú stretávku a dobre sa tam bavil. V skutočnosti je to tak, že keby stretávky neboli, stratila by šprtova misia akýkoľvek zmysel.
Ako bude prezidentovať Obama
Tlač hýri prirovnaniami k prezidentom vizionárom Kennedymu, Reaganovi, či dokonca Lincolnovi. To je úplná kravina. Ak niečo Obamovi zúfalo chýba je to akákoľvek vízia, okrem tej, aby konečne aj černoch raz vyhral americké loto. Obamovi rovnako ako jeho vízii chýba čo i len štipka sebaúcty. Aj podľa toho sa dá súdiť, že ide o jasného šprta. Typickým šprtom medzi americkými prezidentmi bol Nixon. Stoneov rovnomenný film je výbornou analýzou šprtovej kariéry. Obama ako prezident bude kráčať práve v šľapajách Richarda Nixona.
Od začiatku až ku koncu prezidentovania, hoc by trvalo aj 8 rokov sa Obama neprestane naháňať za chymérou 90tich percent, čo bude hlavnou náplňou jeho práce. Výhodou šprta je, že si vôbec neverí a na reálne vládnutie si radšej najme odborníkov, alebo ho ponechá zdedenej úradníckej mašinérii. Na zahraničnú politiku si Obama nájde niekoho osvedčeného ako bol pre Nixona Kissinger, čím prekvapí všetkých svetových analytikov, ktorí sa tým budú zaoberať približne prvého pol roka.
Šprt zvykne zanechať štát v zhruba podobnom stave v akom sa ho ujal. Vážnejšie problémy by mohli nastať pri riešení vážnych kríz, ktoré dúfajme nenastanú. Tam kde je potrebné originálne riešenie, či trvanie na princípoch, šprt a jeho školometská mašinéria zúfalo zlyhávajú. Šprti na pozíciách lídrov západu podpísali Mníchov. Šprtom bol aj Beneš, ktorý stihol zlyhať rovno dvakrát.
Keďže v úvode kariéry budú novinári Obamovi viac menej naklonení, bude sa to snažiť využiť a vnútiť im vlastné komentáre. Keďže novinári nemajú radi, keď sa im do riadenia sveta pletú diletanti z vlády, po čase ho všetci znenávidia. Konflikt bude eskalovať a nakoniec ho utopia v lyžičke vody, keď na neho vytiahnu nejaký gate, ktorý rozmažú do vesmírnych rozmerov. Šprt končí zosmiešnený, nenávidený a potupený. V pomerne mladom veku zomiera na infarkt a najsmutnejšie na tom je, že vôbec za nič nemôže. V podstate sa totiž jedná o dobrého občana a vzorného predstaviteľa stredného stavu a jeho morálky, ktorý sa len minul povolaním. Nie je síce soľou ani iným korením zeme (je takpovediac zemou zeme), ale je v podstate slušný a bezbranný.
Obamove vízie rozhodne nepredstavujú hrozbu pre západnú civilizáciu a to hlavne preto, že žiadne nemá. Jediným problémom je, že nemá žiadnu hrdosť, ale to si pravdepodobne u amerického prezidenta aj tak nikto nevšimne, lebo pod lampou býva tma. Dúfajme, že pri vyhlásení výsledkov volieb aspoň neprekoná výstup Sarkozyho.
Marián Šarkőzy