ISSN 1335-8715

31-01-2008   Vladimír Palko   EUtópia   verzia pre tlač

Palko o Lisabonskej zmluve

Už už sa zdalo, že Lisabonská zmluva prejde bez diskusie a verejnej oponentúry. Potom sa neočakávane stala predmetom vnútropolitických sporov medzi koalíciou a opozíciou. Systematicky ju odmieta jedine KDH a jeho poslanec Vladimír Palko v nasledujúcom prejave, ktorý zaznel v NR SR, ozrejmuje, prečo zmluva ohrozuje našu slobodu.

Pridať nový príspevok

Integrácia EÚ
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 31-01-2008 22:29


USA nezvnikali hneď, ale postupnou integráciou do jedného celku. I keď EÚ je proces v úplne inej dobe a za úplne iných podmienok, myslím si, že je tu dosť podobností.

1. Proces je veľmi dlhý.
2. Zaostalejšie územia sa postupne pripájajú k vyspelejším.
3. Neustále sa vedú diskusie o miere kompetencií a postavenia štátov a centrálnej moci.

Prežili si to i Američania a dnes to už neberú tak tragicky a cítia sa v prvom rade občanmi USA.

EÚ smeruje podobným smerom a tento proces je takmer nezvratný. Samozrejme kultúrne a jazykové rozdiely sú natoľko veľké, že sa systému USA nikdy nepriplížime, ale väčšia integrácia je nevyhnutná.

Skôr ide o to aby bol tento proces vyvážený a s čo najväčším zapojením dotknutých strán.

P.S. Pri vzniku eura mnohí predpovedali jeho zánik a napriek tomu má dnes problémy skôr dolár ako euro.

absolútne zavádzajúca analógia
autor: oblastny komisar
pridané: 01-02-2008 0:42


už len také detaily ako jazyk a absencia histórie v US, všetci boli prišelci okrem indiánov... to súdruhovi integrátorovi zjavne nič nehovorí, však takouto argumentáciou (však si zvykneme) by kľudne obhájil aj to keby nás rusi po vojne rovno pripojili a poruštili, prípadne vykynožili, veď počas stáročí takto vyhubili, asimilovali či rozohnali stovky malých národov a etnických skupín od Moskvy až po Tichý oceán, ostatne Gusto Husák o Slovenskej sovietskej socialistickej republike vážne uvažoval, že
RE: absolútne zavádzajúca analógia
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 01-02-2008 7:04


História USA sa nezačala príchodom ľudí po "objavení" Ameriky Kolumbusom - len pokračovala.

Ostatné nemá zmysel komentovať, lebo uvádzané veci nemajú s procesom EÚ nič spoločné.

A mimochodom integrácia Slovenska a Česka v rámci Československa bol mimoriadne zložitý proces, ktorý sa však podaril - i keď nie bez problémov. Dnes to už berieme ako samozrejmosť.

RE: absolútne zavádzajúca analógia
autor: Zolo
pridané: 01-02-2008 12:59


Prave naopak! Historicke skusenosti vzniku a rastu USA su vynikajucim prikladom pre Europu.
RE: absolútne zavádzajúca analógia
autor: Laborec
pridané: 11-02-2008 14:52


"História USA sa nezačala príchodom ľudí po "objavení" Ameriky Kolumbusom - len pokračovala."
Tak toto musis vysvetlit...

RE: absolútne zavádzajúca analógia
autor: D
pridané: 03-02-2008 22:56


Spojene staty boli nabozensky aj jazykovo velmi heterogenne. Situacia je naozaj velmi podobna, staci si otvorit Listy federalistov a mnohe z toho, na co reagovali sa ukaze ako velmi aktualnymi odpovedami aj pre dnesok. A mimo to, napr. proces zaniku narodnych jazykov je asi nezvratnym, potrva to generacie, ale jedneho dna, ktoreho sa nedozijeme bude faktom bez ohladu na nejaku Lisabosnku zmluvu...(ale mozeme sa s Palkom a SNS tlapkat po pleciach, ze to bude inak)
RE: absolútne zavádzajúca analógia
autor: Laborec
pridané: 11-02-2008 14:54


Velm, ale velmi hypoteticke a polemicke, co pises, ze jazyky zaniknu tak ci onak.
RE: Integrácia EÚ
autor: Firstborn
webstránka: http://www.townhall.com
pridané: 01-02-2008 8:52


hlavne si treba uvedomit ze europania, ktori prisli do ameriky nemali vyhraneny pocit vlastnej identity a velmi rychlo splynuli s celkom

v Europe, na druhej strane, sa jedna o narody ktore maju velmi silny pocit identity a dlhu historiu a vzdy budu sledovat primarne svoje ciele, co je dost podstatny rozdiel medzi Europou a USA

RE: Integrácia EÚ
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 01-02-2008 9:36


Bolo jedno akú identitu mali prvú európania v USA - dôležité bolo, že ich potomkovia získali identitu Američanov. V čase kolonizácie to bolo jednoduché. Otec Talian, matka Slovenka a tak vznikol Američan. V rýchlom procese miešania obyvateľstva mali šancu udržať si vlastnú identitu len pomerne uzavreté komunity - napr. Číňania, Židia.

Tento proces bude prebiehať i v EÚ stále intenzívnejšie. Už dnes tisíce ľudí sa sťahuje za prácou medzi členmi EÚ a i je možné, že po čase vznikne i národ európan, lebo jednoducho sa potomkovia "cestovateľov" už nebudú istí ku ktorej národnosti sa majú hlásiť, keďže jedna babka je Slovenka, druhá Maďarka, jeden dedo Fín a druhý Grék.

Proces "rozpúšťania" národnostnej identity je typický pre normálny život viacerých národností.

Všetky konflikty "napravovali" tieto procesy zväčša brutálnym spôsobom.

Židia sa už v Nemecku v prvej polovici 20. storočia začínali pomaly "vnárať" medzi Nemcov, ale Hitler ich znovu "vyčlenil".

Tak isto sa prirodzený pohyb obyvateľstva "vyčistil" počas druhej svetovej vojny.

Je ale pravda, že boli a sú i mnohé príklady násilnej ingegrácie do spoločnosti.

Za socializmu chceli komunisti natlačiť Rómov do panelákov za každú cenu - aby nevyčnievali z radu.

Stalin bol schopný "rozpustiť" celé národy a proces "rusifikácie" v neruských štátuch ZSSR bol značný.

V USA zas chceli zlikvidovať identitu amerických indiánov.

atď. príkladov je dosť z celého sveta.

Nič to však nemení na skutočnosti, že integrácia a splývanie národností je prirodzený proces, ktorého sme výsledkom i my Slováci. Už nik asi presne nezistí z koľkých % sme bývalí Avari, Maďari, Slovania, Rusi atď.

Spomínaná Rímska ríša je dobrým príkladom integrácie. Rimania boli príslušníci Rímskej ríše a nezáležalo na národnosti.

I povestné rímske légie sa skladali z viacerých národov a jazdectvo bolo takmer výhradne zložené zo spojencov Ríma.

EU
autor: tralos
pridané: 31-01-2008 23:32


Koniec prejavu poslanca Palka konci odvolanim na Tacita- "Veľké ríše sa nedajú udržať zbabelosťou". Velkost je vsak sposobena aj tym, co bolo opomenute.

Ako jeden z negativnych stranok sucasnej Europy pan Palko uvadza imigrantov, akoby sa predpokladalo, ze tito niesu schopni prijat "europske hodnoty". Bola to ale prave schopnost absorbovat inych, ktora umoznila Rimu pretrvat tak dlhu dobu a v takej velkosti. Kedze sa pan Palko odvolava na Tacita, iste sa musel stretnut aj s tymto:

"Vari je nam luto, ze Balbovci prisli sem z Hispanie a nemenej vyznamni muzovia z Galie Narbonskej? Ziju este ich potomci a v laske k nasej vlasti nezaostavaju za nami!"

Do ust Claudia vklada Tacitus uvahu nad dovodom padu starych risi: "Co ine prinieslo zahubu Spartanom a Atencanom , hoc boli taki silni v zbraniach, nez ze sa pred porazenymi uzatvarali ako pred cudzincami? Naproti tomu nas zakladatel Romulus bol natolko mudry, ze v ten isty den videl v mnohych narodoch nepriatelov a vzapeti obcanov. Priselci nam vladli;"

O Galoch, narode od Rimanov velmi rozdielnom a po dlhu dobu nepriatelsky naladenom, Claudius hovori: "Uz teraz
su s nami jednotni v mravoch, v umeni, v pribuzenskych zvazkoch, nech radsej prinesu k nam i svoje zlato a bohatstvo, nez ho maju uzivat iba sami.Vsetko, vazeny senatori, co sa teraz poklada za velmi davne, bolo raz novinkou"

Europa je predovsetkym symbol, ktory je zrozumitelny nie len pre nas, ale snad pre cely svet. Priklad EU chce nasledovat Afrika i staty Azie. Snahy o postupnu integraciu su badatelne v Juznej i Severnej Amerike.

Bez zbytocneho patosu je mozne si mysliet, ze Europa ma povinnost, ktora nie je vyjadrena zakonnym prikazom ale je skor vysledkom "dlhu" voci svetu za dve svetove vojny a mnozstvo zbastardenych ideologii, ktore prave v Europe vznikli.

Europa musi otestovat projekt ktory sa da vysledovat uz v pracach rimskych stojikov a ktory vyvrcholil v Kantovej vizii Svetoobcianskeho zriadenia- musi otestovat projekt, ktoreho cielom je mierove spoluzitie narodov. Lisabonska zmluva sa v tomto kontexte javi ako krok v pred.

Toto vsetko sa moze zdat prehnanym teoretizovanim- v rovine praxe sa vsak vyhody zjednocovania ukazuju kazdym dnom. Sila a stabilita Eura, zodpovedna fiskalna politika nanutena Paktom rastu a stability a s tym suvisiaca markoekonomicka rovnovaha, volny pohyb tovarov sluzieb a ludi ale aj novovznikajuce sebavedomie Europskej politiky na medzinarodnom poli.

romco

RE: EU
autor: Lukas Krivosik
pridané: 01-02-2008 0:22


"Europa musi otestovat projekt ktory sa da vysledovat uz v pracach rimskych stojikov a ktory vyvrcholil v Kantovej vizii Svetoobcianskeho zriadenia- musi otestovat projekt, ktoreho cielom je mierove spoluzitie narodov. Lisabonska zmluva sa v tomto kontexte javi ako krok v pred."

No mne to pripada nielen inak, ale presne naopak. Politika nie je linearny dej a len preto, ze si myslime, ze nejake opatrenie povedie k mieru a jednote, tak to este neznamena, ze to k tomu skutocne povedie.

Skor mi to pripada, ze Lisabonska zmluva je najkratsia cesta k balkanizacii Europy, pretoze Titova Juhoslavia bola podobnym utvarom na aku sa EU zacina podobat: byrokraticka entita, ktora sa umelo snazi vyvazovat zaujmy medzi latentne znepriatelenymi narodmi. Takze je to cesta k balkanizacii Europy. Alebo zeby k libanonizacii?

Ked Gaspar omylom prekrstil tu zmluvu na "Libanonsku", tak som mal dojem, ze ho nachvilu posadol prorocky duch, lebo z nej skutocne za par rokov mozu vzist "libanonske pomery".

Inak, porovnavat suicasnu podobu europskej integracie s tou Kantovou predstavou je dost silne kafe. Jan Pavlik tie paralely rozobera a dochadza k zaveru, ze ta dnesna entita, ktora vykazuje stale totalitnejsie sklony, je (citujem) vo flagrantnom rozpore s Kantovou ideou vecneho mieru.

A co sa tyka pristahovalectva, volba nespociva medzi moznostou, hocikoho sem vpustit alebo naopak nevpustit sem nikoho. Su mensiny destruktivne a neprisposobive a su mensiny kreativne (ja im hovorim aj metoikovia), ktore vynikaju svojou podnikavostou. Tie druhe su tu vitane, prislusnici tych prvych, nie. Cize diferencovany pristup.

"v rovine praxe sa vsak vyhody zjednocovania ukazuju kazdym dnom. Sila a stabilita Eura, zodpovedna fiskalna politika nanutena Paktom rastu a stability a s tym suvisiaca markoekonomicka rovnovaha, volny pohyb tovarov sluzieb a ludi ale aj novovznikajuce sebavedomie Europskej politiky na medzinarodnom poli."

EU este ani nenaplna svoje styri slobody, ale hlavna vec, ze reguluje tisic inych veci. Co sa tyka europskej sebadovery, toho sa prave bojim. Mnohi Europania nenavidia Busha a americku zahranicnu politiku len preto, lebo su nestastny, ze taku politiku nedokaze robit Europa.

USA a zahraničná politika
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 01-02-2008 6:55


Na to aby čosi pozitívne človek urobil potrebuje dve veci: chceť a vedieť.

Bush evidentne chce a snaží sa. S tým druhým je to však podstatne horšie. Nevidím žiadny významý pozitívny počin v jeho zahraničnej politike. Minimálne v Afganistane bol k tomu dosť blízko, ale úspech mu vykĺzol pomedzi prsty pre jeho nedôslednosť v dokončovaní už načatých vecí.

RE: USA a zahraničná politika
autor: Laborec
pridané: 11-02-2008 14:59


K zahranicnej politike USA a EU len tolko: Ake vyznamne udalosti dokazala zahranicna politika EU ovplyvnit ? Kto berie EU v sucnaosti vazne? Ved uz aj Azia ma v medzinarodnej politike (keby nebolo zahr. politik Britanie a mozno Francuzska) ovela vaznejsie meno ako Europa.
RE: EU
autor: tralos
pridané: 01-02-2008 9:33


Pavlikov rozbor som necital, ale: pravo pohostinnosti a pravo navstivenia (3. definitivny clanok), Kantom rozobrate clanky v prvom oddieli(az na 4 clanok), ale hlavne idea zavezneho medzinarodneho prava, vznik nadnarodnej autority tak , ako to je napisane v 2.definitivnom clanku- existuje prislub , ze EU bude stelesnenim tychto zasad, ak uz aspon z casti nie je ich stelesnenim dnes.

Je tiez zrejme ze politika nie je linearna, ide vsak o to ci verime v moznost existencie trvaleho mieru. EU je zosobnenim tejto viery. Jej ciel je lahko citatelny, prave preto sa stala symbolom aj inym regionom sveta. Kant tvrdi, ze zakladom Svetoobcianskeho zriadenia bude male federalne zoskupenie statov- dalsie staty a narody sa zacnu sami pripajat, ked uvidia vyhody tejto federacie. Nedeje sa nieco podobne dnes?

A dovera Europanov- zda sa ze cas, kedy USA nepriamo finnacovali aj bezpecnost Europy, sa coskoro skonci. Europa bude nutena postavist sa sama na nohy, ziskat ozajstnu sebadoveru- Europa bude nutena reagovat na vonkajsie hrozby a posilnit svoje vojenstvo.

Ak v niecom hrozi integracii ozajstne nebezpecenstvo, je to v nepochopeni tohto momentu. Europa buduje svoju bezpecnost z americkych penazi- su to americke vojenske sily, ktore zaistuju vo velkej miere bezpecnost Europy. Schodky a depresia z vojenskej pritomnosti v zahranici vsak v amerike mozu dosiahnut uspech novej vlny izolacionizmu. Sebavedomie a rozhodnost su preto nutnostou, ktora sa nastatsie zacina medzi kompetentnymi pocitovat.

A este jedna poznamka, mozno bokom. Dnesny konzervativci sa zastavaju narodnych statov- teda utvarov ktore su priamym vysledkom burzoaznej revolucie vo Francuzku. Odvolavanie sa na buducnost je iste alibizmus, ale v tomto pripade si ho nemozno odpustit: Ak sa projekt EU ukaze ako uspesny, tak o 100 rokov budu konzervativci jeho najvacsimi zastancami, tak ako dnes volaju po zachrane toho, coho vznik sami kritizovali. Toto je najvacsou slabinou umierneneho konzervativizmu, ze neponuka viziu, ze jeho averzia k abstraktnym projektom usti takpovediac do strnulosti a nehybnosti.

romco

Mier a Europa
autor: jakubjost
pridané: 01-02-2008 11:41


Ja som v tomto skeptickejsi. Chapem, myslim, ze si to aj spominal, ze ty vidis EU projekt ako neskompromitovanu nadej, ako jednu z poslednych(?).

Mne sa ale nezda, ze snaha o "kantovsky mier" je vysledkom politickej integracie. Ja to vidim skor tak, ze Europa sa snazi o mier, lebo este dostatocne nevychladli svetove vojny. Z roznych dovodov sa vsak uz dnes buraju velke tabu II. svet. vojny (holokaust, pozitivny pohlad na USA), a myslim si, ze generacia po nas bude v tomto smere uplne hlucha a slepa. Jednoducho, ze bude zacinat "od nuly" pokial ide o priamy ci nepriamy kontakt s nasilym, ale narodi sa do noveho integrovaneho celku, EU. A nemyslim si, ze samotne politicke usporiadanie ma silu presviedcat k nenasiliu. To skor priklon k nasiliu/nenasiliu ma schopnost urcovat politicke usporiadanie. Kedze vacsina Europy nevie, kde je Slovensko, predpokladam, ze este chvilu potrva, kym dosiahneme nieco ako europsku narodnu identitu, a ak, tak skor vdaka vonkajsim vplyvom (vymedzime sa skor voci US, ci moslimskemu svetu). Tie uporne a casto trapne pravnicke a politicke tahacky o ustavne zmluvy pre EU teda mozu byt urychlene niecim zvonku. Ale ze sa Europa o to ma pokusit, to by som suhlasil, aj ked mozno trochu inak ako sa to deje teraz.

RE: Mier a Europa
autor: tralos
pridané: 01-02-2008 15:49


Obrazne povedane, uz nie je vela pribehov, ktorych zaciatok sa da vystopovat v Europe a ktore zostali nedopovedane.

Komunisticka utopia, scientizmus ci pozitivizmus, naivne pokrokarstvo, ale aj teokraticky zalozene staty ci krestansky univerzalizmus- to vsetko stratilo svoj povab.

Ak vsak ma existencia spolocnosti nejaky zmysel, ak zitie nie je len prezivanie a ak sa mylia ti co tvrdia ze spolocnost je chimera a jedine co realne existuje je len jednotlivec, potom je potrebny isty ciel,je potrebny prislub ktoreho naplnenie moze dat zmysel existencii spolocnosti.

Zjednotena Europa je podla mojho nazoru jednou z poslednych moznych ciest najst nejaky spolocny ciel. A tento ciel je lahko citatelny- EU vzbudzuje nadej nie len v Europe, ale naozaj sa stava prikladom pre dalsie regiony sveta.

Netreba si zatvarat oci pred negativami- EU nie je a nebude raj na zemi. Ako kazdy vytvor ludi, ma mnoho chyb, otaznikov a otvorenych problemov. Predsa vsak v sebe obsahuje prislub mieroveho spoluzitia a priestoru slobody. Preto som obhajcom tohto projektu.

romco

RE: Mier a Europa
autor: jakubjost
pridané: 01-02-2008 17:23


Aku nadej v tebe EU vzbudzuje? Co vidis ako "to" preco sa oplati integrovat?
si teda pekne vedľa
autor: Komunista
pridané: 06-03-2008 6:56


Tak s tou Juhosláviou si teda pekne vedľa.
Príbeh Juhoslávie je najmä o tom, že v rámci nej žili národy a etniká, ktoré boli historicky pod inou správou a v iných podmienkach.
Neviem síce, čo si predstavuješ pod "balkanizáciou Európy", ale Juhosláviu by som v tomto označil skôr za príklad úspechu. Ako vidíš, po rozpade Juhoslávie sa tam začali všetci klbčiť. V Európe sa tiež klbčili, až kým nevznikol tento projekt Európskej integrácie.
V Juhoslávii sa tie nepokoje spustili práve po Titovej smrti, keďže ten ich držal na uzde. A čo máš na mysli pod tými "latentne znepriatelenými národmi"? Že tie napätia medzi zväzovými republikami vznikli najmä po tom, ako ostatní odhlasovali vznik 2 autonómnych oblastí v rámci Srbska (ústavou z r. 1974), pričom napr. v takej AO Kosovo a Metohija (ktorá mala prakticky také postavenie, ako hociktorá iná zväzová republika), nezvládli demografický vývoj Albáncov?
Bola to Titova chyba, že nedokázal ustrážiť populáciu Albáncov a dôsledne strážiť hranice?!

A na to, aby bolo možné napĺňať tie "4 slobody", tak musí byť regulavaná kopa "iných vecí", to ti nedošlo?!

no tak to si hlboko zaťal
autor: oblastny komisar
pridané: 01-02-2008 0:47


takže európa sa má do konca sveta kajať a je jej povinnosťou nechať si sem nanosiť čvargu so stáročným vývojovým sklzom za homo sapiens civiliensis, platiť jej sociálne výpalné, a keď sa premnoží ako v Kosove, urobiť jej vlastný mafiánsky štát (v znaku makovica a kalašnikov, že)... dúfajme že aj Nemci už uvažujú o autonómnom postavení niektorých miest kde má už turkočvarga väčšinu, a frantíci o samostatnom Marseille detto... aby si slušný človek balil kufre, akurát že už pomaly niet kam
RE: no tak to si hlboko zaťal
autor: Lukas Krivosik
pridané: 01-02-2008 1:32


Kde si v mojom prispevku nasiel nieco take? Ja som napisal presny opak.
RE: no tak to si hlboko zaťal
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 01-02-2008 7:10


Istá "čvarga" s vývojím sklzom sem prišla pred pekných pár sto rokmi a volali sa - Slovania.
RE: no tak to si hlboko zaťal
autor: andrej.beno
e-mail: andrej.beno@gmail.com
pridané: 01-02-2008 11:53


Jednoduche politicke pravidlo: uzemie patri toku, kto ho dokaze udrzat. Slovania prevalcovali tych park Keltov, Germanov a neviem co este tu vtedy sidlilo. Podobny proces prebieha aj v sucasnosti - a to konkretne moslimovia hraju ulohu Slovanov. Otazne je ci budu aj uspesni, resp. ci my v sebe najdeme silu udrzat europsku civilizaciu...
Paradox + Cyril a Metod
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 01-02-2008 12:09


To je ten paradox.

Ak je naša kultúra "nadradená" tak sa nemusíme báť stretu s inou kultúrou, lebo nemôžme prehrať. Ak sa však trasieme pred inými kultúrami - znamená to, že tá naša kultúra nie je taká super ako sa tvárime.

Ja osobne strach nemám. Dnes nám na rozdiel od stredoveku (ale i neskôr) nik nasilu nenanúti žiadnu ideológiu.

Už sa nejako zabúda, že i kresťanstvo sa na Slovensku upevnilo pomocou vládnej moci. Cyril a Metod viedli nielen cirkevnú, ale i politickú misiu s podporou mocenských štruktúr vtedajšej Veľkomoravskej ríše.

Úloha bola jasná - pomocou kresťanstva za zapojiť do európskeho politického a mocenského priestoru.

RE: Paradox + Cyril a Metod
autor: Zolo
pridané: 01-02-2008 12:57


Ano! Integracia ci oscilacia obycajne prebieha na zaklade konkretnych zaujmov. To zavazi viac ako vrodena tendencia urcitych ludi sa pridabvat k stadu, alebo je opak vrodena hasterivost, ktorou zrejme trpi Palko.
RE: Paradox + Cyril a Metod
autor: tom
pridané: 01-02-2008 21:29


Hej, ale rozdiel je v tom, že my túto nepriateľskú "kultúru" pozývame k nášmu stolu, hostíme ju naším jedlom a ona nám potom vrazí nôž do chrbta. Takže sme evidentne sprostí.
Nie je konfrontácia ako konfrontácia.

RE: Paradox + Cyril a Metod
autor: D
pridané: 03-02-2008 23:05


Nepriatelska nie je ona kutlura, ale nepriatelom su predsudky, z ktorych prameni zaslepene hlasanie ohrozenia, strasenia (nazvyme stihomamom) na jednej, ale aj druhej strane. Kolektivizacia viny, uniformizacia tak sirokej skupiny ludi a kultur...uz len cakam karikatury stavajuce do kontrastu cistu "kulturu" proti tej "necistej", "skazenej", "nepriatelskej"...
RE: EU
autor: viab
e-mail: ystredd@orangemail.sk
pridané: 01-02-2008 13:44


Problém je, že mohamedáni sa cítia byť predovšetkým a vždy len mohamedánmi - s lojalitou k svojej náboženskej obci a nie k štátu v ktorom žijú - čo je dávno známy fakt.
Viď Turci v Nemecku - mnohí z nich by aj mohli mať nemecké občianstvo, ale oni sa cítia byť Turkami natoľko, že si radšej nechajú nemecké..
To samé Maročania v Holandsku a kadekde inde.
Takže tento citát z Tacita nesedí...

RE: EU
autor: jakubjost
pridané: 01-02-2008 19:55


Tento prispevok bez dovysvetlenia je cisty rasizmus. Je to presne to iste, co sa hovorilo o Zidoch. Treba preto dodat aj to, ci na druhej strane su nejake prekazky, ktore integracii brania a tiez to, za akych okolnosti vlastne dochadza k imigracii (cize ci prichadzaju jednotlivci, alebo rodiny, alebo cele spolocenstva).
No nazdar
autor: Maros
webstránka: http://www.marianjanos.blog.sme.sk
pridané: 01-02-2008 9:25


No eu-skepticizmus mi bol vzdu sympaticky na KDH, ale z toho Palkovho prejavu dedukujem ze jediny klucovy problem co maju je "kulturne smerovanie". Okrem pristahovalcov a porodnosti sa zmohol iba na kritiku noveho systemu pravo veta. V tejto suvislosti si spominam na Hanusov clanok v .tyzdni kde sa tiez vela konkretnych vyhrad nespomenulo. Cital vobec niekto tu zmluvu?
-
Nie je to nahodou tak, ze keby bola ta EU krestanska hrnuli by sa tam ako divy? Ved KDH by pokojne tu euroustavu prijalo, len keby tam bola spomenuta ich ideologia...
-
Da sa nato ale pozerat tak, ze v boji proti eu-socializmu a centralizmu je kazda ruka dobra.

RE: No nazdar
autor: jakubjost
pridané: 01-02-2008 11:56


Poznamka o tom, ci to niekto cital, je spravna. Prijatie lisabonskej zmluvy, podla mna, neznamena eu-socializmus ani eu centralizmus.

Lisabonska zmluva je velmi konformny (myslim voci roznym namietkam) dokument, ktory sa snazi zlepsit, zefektivnit fungovanie EU. Cize tomu co materialne uz mame chce dat priliehavejsiu formalnu fazonu.

RE: No nazdar
autor: LIBERTARIAN
pridané: 01-02-2008 12:56


Ak Lis.Zmluva ide "zefektivnit fungovanie EU", tak je z logiky veci jasne, ze je etatisticka a centralisticka.
Zefektivnenie slobodnej a liberalnej spolocnosti NEPOTREBUJE novu zmluvu, potrebuje prave zrusenie zbytocnych brzdiacich a šikanujucich pravidiel, predpisov.
Jedine socialisticka etatisticka spolocnost sa zefektivnuje novymi predpismi.
Pokial by LZ rusila dotacie, ak by znizovala dane, ak by otvarala hranice voci zvysku sveta, ak by rusila desattisice byrokratov, tak by ju skutocni liberali podporili, ale vacsina terajsich politikov by ju zamietla. Takuto by zamietli aj KDHci.

RE: No nazdar
autor: jakubjost
pridané: 01-02-2008 17:26


Ano, to je druhy pohlad na vec. Ja som chcel povedat to, ze ak dnes mame stav regulacie/cetralizmu A, tak stav po lisabonskej zmluve, stav B, nebude o nic viac centralistickejsi.

Ak navrhujes zrusenie stavu A, to je uz ina vec. Mne sa to javi tak, ze pokial sa ludia samotni nezbavia roznych kulturnych a politickych vychyleni (biases), tak idea volneho trhu sa nevyhnutne spaja s politickou regulaciou, ktora tento volny trh vobec umoznuje, t. j. snazi sa tie biases zmiernovat.

RE: No nazdar
autor: Zolo
pridané: 02-02-2008 12:15


Spojene Staty a Cina su daleko viac centralne kontrolovane ako EU. To prinasa obrovske kratkodobe vyhody. A dlhodobo budeme vsetci mrtvi, ako povedal praclovek v jaskyni a neskor popularizoval jeden britsky lord.
RE: No nazdar
autor: libertarian
pridané: 04-02-2008 8:19


jakubjost :
" ak dnes mame stav regulacie/cetralizmu A, tak stav po lisabonskej zmluve, stav B, nebude o nic viac centralistickejsi."

Si si tym istý ?
Ak byrokrati vnucuju akukolvek novu zmluvu, tak je iste, ze ta zmluva posilnuje byrokratom ich moc.
Ta zmluva obsahuje same byrokraticke postupy.

RE: No nazdar
autor: aristokrat
pridané: 03-02-2008 2:08


Nakukol som do tej zmluvy. To slovo samotné naznačuje, že by sa malo jednať o nejaký ucelený dokument, je pritom ale plná výrazov ako:

Vkladá sa článok 1a..
Článok 2 sa nadhrádza textom
Článok 1 sa dopĺňa textom
na konci prvého odseku sa dopĺňa táto čast vety..

Proste sa to odvoláva na inú zmluvu, v ktorej by sme zrejme našli ten istý bullshit. Lisabonská zmluva má 274strán plných odvolávok a doplnení iných zmlúv, takže je jasné, že sa v tom už ani divá sviňa nevyzná - ďalšie víťazstvo Eurobazmekov.

RE: No nazdar
autor: LIBERTARIAN
pridané: 01-02-2008 12:47


Maros :
"Da sa nato ale pozerat tak, ze v boji proti eu-socializmu a centralizmu je kazda ruka dobra"
- Lenze KDHacka ruka NEBUDE bojovat proti EOsocializmu , iba proti EUkulturnosti. KDHakom vadi "ustretovost" EU voči homošom, NEvadi im EUetatizmus. Komisari EU urobili "zbytocnu a hlupu" chybu : Mali do uvodu ZMLUVY, aj do preambuly predoslej ustavy EU vlozit slovicko BOH. A vetu "homo-partnerstva NIE!". A KDHaci by to vsetko podporili.

RE: No nazdar
autor: AS
pridané: 02-02-2008 10:23


Tak toto je klasicky socialisticko-postkomunisticky pohlad z devadesiatych rokov .
Vtedy sa tiez tvrdilo vo vsetkych "nezavislych" dennikoch , ze ak sa KDH dostane do vlady bude koniec slobody , cierna totalita, im ide iba o cirkevne skolstvo .... Zaujimave je , ze libertarianovi nevadi preferovanie homo , ale vadi slovicko krestansky .
Chapal by som ta libertarian, ak by si bol rovnako kriticky aj k SMK (SDKU..) , ale tam ti euro byrokracia nevadi, naopak podsuvas, ze je to ako treba postupovat .
Moj osobny nazor je , ze KDH by skor bolo za zmluvu , ak by sucasny establishment ju chcel pochovat. Bohuzial je to horsia verzia ako ponuka libertarian .

RE: No nazdar
autor: libertarian
pridané: 04-02-2008 8:22


"Moj osobny nazor je , ze KDH by skor bolo za zmluvu , ak by sucasny establishment ju chcel pochovat. "
- rozumies svojej vlastnej vete ???

RE: No nazdar
autor: Laborec
pridané: 11-02-2008 15:01


Mne to vychadza, ze Libertarian je homosexual. Neviem si inac vysvetlit jeho vyslovene subjektivne-skresleny pohlad na vec.
Chcete byt in?
autor: Mišo
webstránka: http://drotovan.blog.sme.sk
pridané: 01-02-2008 14:34


Citajte Lisabosku zmluvu :))

http://bookshop.europa.eu/eubookshop/FileCache/PUBPDF/FXAC07306SKC/FXAC07306SKC_002.pd...

Kto to precita cele ma u mna pivo

RE: Chcete byt in?
autor: LIBERTARIAN
pridané: 01-02-2008 15:34


Miso, nejaky si opatrny. Preco iba JEDNO pivo ?!?!
RE: Chcete byt in?
autor: Mišo
webstránka: http://drotovan.blog.sme.sk
pridané: 01-02-2008 15:54


Tak aj pat, ale potom ho vyskusam:)))
RE: Chcete byt in?
autor: oblastny komisar
pridané: 04-02-2008 0:07


precital som necely prvy riadok - a uz mam jednu zavaznu vyhradu preco tento pamflet zahodit: predsa ustava europskej unie sa nemoze zacinat slovami "jeho velicenstvo kral" :-)
ROVNA DAN
autor: LIBERTARIAN
pridané: 01-02-2008 15:43


Vela sa kvakalo o rovnej dani, a vacsine ludi se ťažilo vziat kalkulacku a prepocitat zopar cisel. Dnes uz netreba. Autor "rovnej" dane, najrovnejsej na svete,samotny Sulik napisal na svojom webe :
http://www.sulik.sk/index.php?section=aktuality&article=66...
Sulik okrem ineho napisal :
"Rovná daň, ktorú Slovensko zaviedlo v roku 2004, nahradila dovtedy platný progresívny daňový systém a na prvý pohľad môže vzniknúť dojem, že progresivita a s ňou aj solidarita sa znížili, keďže do roku 2003 rástla sadzba dane spolu s príjmom a od roku 2004 je sadzba pre všetky výšky príjmov jednotná. Opak je však pravdou a to z toho dôvodu, že okrem jednotnej sadzby bolo výrazne zvýšené nezdaniteľné minimum, ktoré je navyše dynamické (to znamená, že sa každý rok automaticky zvýši o mieru, ktorou rastie životné minimum) a bol zavedený daňový bonus na dieťa, ktorý dokonca umožňuje dosiahnuť negatívnu daň z príjmu.
Rovná daň je sociálnejšia"

Takze exminister financii pan Miklos (Sulikov nadriadeny) z toho vychadza ako laviciar. Sudruh Miklos. A KDHaci, ktori sa tvarili ako vynalezcovia najrovnejsej dane, nech sa tiez nad tym zamyslia.

RE: ROVNA DAN
autor: Zolo
pridané: 01-02-2008 16:14


Rovna dan moze byt menej vyhodna pre chudobnych. Napriklad chudobny na Slovensku plati minimalne DPH vo vyske 19%. Porovnajme s USA, kde spotrebna dan je maximalne 10% a v mnohych statoch nulova. Pre potraviny a satstvo je nulova takmer vsade. V nominalnom kurze by medianovy prijem na Slovensku neplatil v USA ziadne dane. Na Slovensku je to zhruba 38% priamych dani.
RE: ROVNA DAN
autor: D
pridané: 03-02-2008 22:48


Pre chudobnych je nezdanitelna cast prijmu, ktora v oblasti existencnych vydavkov(tam je to opodstatnene) zabezpecuje progresivitu. Ale tiez nevidim problem v nizsej sadzbe na potraviny, aj ked potom samozrejme prichadza otazka, "co dalsie" a "preco nie aj"...
RE: ROVNA DAN
autor: Mišo
webstránka: http://drotovan.blog.sme.sk
pridané: 02-02-2008 11:30


No ved ta reforma bola v principe lavicova, kedze sa presunuli prijmy do statneho rozpoctu z priamych dani na nepriame (DPH), stat vyberia viac na daniach ako predtym (DPH je vzdy istejsie ako priame dane, teda stat vyberie viac ako pred reformou). Obcan ma sice vacsiu vyplatu, ale kedze sa zvysila DPH na vacsinu produktov, zaplati statu viac. Stat teda nic neusetril na vydajoch (byrokracie bujnela aj za Dzurindu). Miklosova reforma bola pravicova iba na papieri. Ziskli na nej hlavne podniky, ktore si uplatnuju odpocet DPH.
RE: ROVNA DAN
autor: D
pridané: 06-02-2008 0:07


Michal, dolezite nie je na ake "mnozstvo" produktov sa DPH zvysilo, ale akou mierou sa tie produkty podielali na vydavkoch tej ktorej prijmovej skupiny ludi. Cim vyssi prijem, tym mensia cast(pomerovo) vydavkov bola v nizsej sadzbe(je to individualne do velkej miery, ale da sa to tak konstatovat). Z hladiska prijmov boli skupiny ludi, ktori dokonca zarobili v cistom menej(treba pohladat prepocty z tych casov). Ak to mozem bez opretia sa o konkretne cislami zrhnut, tak chudobni nezbohatli, ludia na strednym prijmom jednoznacne schudobneli(este vyrazny dopad DPH a zaroven znizenie(hoci len o stokoruny) alebo len minimalne zvysenie prijmu) a ludia s platom odhadujem tak 40000+ si polepsili. A este sa pohorsilo tym, co mali minimalnu mzdu a vyraznu cast "mzdy" dostavali na ruku.

A toto bolo jasne...apropo cela obhajoba rozmeru socialnosti(ano, to robili), ktora vtedy ficala, bola postavena len na prijmoch, a vydavky nikto neriesil.

V podstate
autor: Dano
webstránka: http://valent.blog.sme.sk
pridané: 01-02-2008 17:47


súhlas. Jediný prípadný argument v prospech Lisabonskej zmluvy by mohol byť agoristický - čím väčší a skostnatenejší je byrokratický aparát, tým ľahšie ho jednotlivec odrbe. Ale pri pokroku v biometrickej identifikácii, sémantickom webe a kadeakých iných sledovacích gadgetoch to asi radšej neriskovať.
Aj p Palko ma obcas pravdu
autor: Peter M
pridané: 02-02-2008 22:37


Nemam sice velmi rad pana Vladimira Palka (a KDH tiez velmi nemusim), ale tentoraz ma pravdu. Pan Palko v tomto Vam drzim palce aj ked si nerobim velke iluzie, ze LZ neprejde cez slovensky parlament, ale nadej umiera posledna.
Federácia
autor: Alexios Komnenos
pridané: 03-02-2008 16:37


Zaujímavý, aj keď značne demagogický článok. Palko správne poukazuje na to, že spôsob rozhodovania v EÚ nie je ideálny. Najdemokratickejšie riešenie by bolo samozrejme federatívne, so spoločným európskym parlamentom, ktorému by bola zodpovedná komisia vzídená na základe európskych volieb. Toto je mimochodom riešenie, ktoré by do biela rozzúrilo všetkých eurofrflošov a veľmi pochybujem, či by ho Palko akceptoval. Pretože by posilnil väčšie štáty.
Palko má však aj ideologický problém s tým, že sa Európa "vzdáva koreňov". To je ale úplná blbosť. Európa sa rozišla s kresťanstvom v podstate už dávno, keď asi tak v polovici 19. storočia vymenila náboženstvo kresťanov za náboženstvo pokroku, vedy a moderny. Táto absurdná viera (ale napokon aj kresťanská viera je absurdná, nie? - Credo, quia absurdum) padla dvoma svetovými vojnami, ktoré nám ukázali, že pokrok nie je všeliek a teraz vlastne nevieme, čomu máme veriť. To je vlastne aj princíp otrepaného termínu postmoderna.
Lenže Palko si asi nechce uvedomiť, že za túto krízu Európska únia nemôže, jednoducho preto, že únia nie je jej tvorcom.
A ešte jedna vec. Dlho som rozmýšľal, prečo sú konzervatívci proti EÚ. Pravde sa blíži to, že za ich iracionálnym postojom je trochu zle skrývaný nacionalizmus (ktorý je konzervatívcom vlastný takmer všade) a taktiež adoračný vzťah k USA, keďže sa obávajú, že posilnená EÚ by mohla byť vážnym konkurentom Amerike. Napokon konzervatívne (double)think-tanky sú aj tak platené väčšinou odtiaľ.

RE: Federácia
autor: Laborec
pridané: 11-02-2008 15:04


"konzervativci su proti EU" - co za blud ?
Hlavne posledny odtsavec je cely scestny. Ty na tomto fore uz radsej nepis.
:)

uz mi tam chybalo len
autor: oblastny komisar
pridané: 04-02-2008 0:01


zaklinanie historickou nevyhnutnostou integracie ktoru vedecky preskumali a zdovodnili nejaki bradati klasici europeizmu-integrizmu

Pridať nový príspevok

 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group