ISSN 1335-8715

12-12-2007   Marek Hrubčo   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Drobné poznámky k evolučnej stratégií kresťanstva

Bohabojnosť je počiatok múdrosti, píše žalmista (Ž 111,10). To by bola prvá reakcia na článok Lukáša Krivošíka (Kresťanstvo ako evolučná stratégia a uctievači naivného rozumu). K nej prikladám moje poznámky, ktoré nechcú vyvracať ani útočiť na základné tézy článku (napokon, v mnohom, najmä v základnej línii kritiky racionalistických konštruktov mu dávajú zapravdu). Chcú iba doplniť a znovu usporiadať niektoré referencie na pojem náboženstva, špecificky kresťanstva.

Pridať nový príspevok

link na asi povodny clanok
autor: Duro
e-mail: sme_duro@yahoo.com
webstránka: http://blog.tyzden.sk/index.php?bloger_ID=28
pridané: 12-12-2007 20:33


asi si zabudol na link
.
http://www.prave-spektrum.sk/article.php?57...

Kazen na PS?
autor: Maros
webstránka: http://www.marianjanos.blog.sme.sk
pridané: 12-12-2007 22:06


Ale no :)... Zaujimalo by ma ci by bola redakcia PS ochotna uverejnit aj ine reakcie na Krivosikov text. Napriklad tuto:
-
http://valent.blog.sme.sk/c/119650/Historicko-epistemologicke-skolenie.htm...
-
Tento clanok je ako kazen. Dokazovat sa ani nic nesnazi. Iba konstatuje z pohladu svojej viery. Nato aby to mohol niekto brat vazne, musel by prijat aspon tri predpoklady -> 1) existuje boh 2) biblia je bozie slovo 3) Konkretna cirkev za ktoru autor kope to slovo spravne interpretuje (inymi slovami autor to spravne interpretuje).
-
Takze ak to spravne chapem tento clanok je venovany najma nasim spoluobcanom co tieto 3 predpoklady prijali.

RE: Kazen na PS?
autor: Peter Frišo
webstránka: http://www.sacrumimperium.blogspot.com
pridané: 12-12-2007 23:48


Možno to bola nejaká kázeň v lóži :D
RE: Kazen na PS?
autor: LIBERTARIAN
pridané: 13-12-2007 10:13


Mam pocit, ze z clanku mas dost "zmiesane" pocity. "Zmiesane" pisem v uvodzovkach, pretoze citim, ze je to asi dost slabe slovo v tomto pripade.
RE: Kazen na PS?
autor: LIBERTARIAN
pridané: 13-12-2007 10:06


Maros :
To, co pises, bola prva myslienka, ktora ma napadla pri citani clanku. Autor v nom pouzil tu najzakladnejsiu - a zaroven najabsurdnejsiu - formu demagogie - ako dokaz teorie pouzil argumenty z vnutra tej dokazovanej teorie. Mozno tym chcel posilnit vieru krestanov v tomto predsviatocnom case. Skoda, ze neoslovil aj ne-krestanov.

RE: Kazen na PS?
autor: mišo
webstránka: http://www.drotovan.blog.sme.sk
pridané: 13-12-2007 13:18


Suhlas
Od dynosaura po Adama
autor: Alexios I.
pridané: 13-12-2007 9:25


Zúfalým nedostatkom tohto príspevku je to, že si jeho autor neuvedomil (a ani nemohol uvedomiť), že teológia nie je vlastne schopná kresťanstvo skúmať. Nie je to totiž veda v pravom slova zmysle a nie je v nej širší priestor pre pochybnosti a antitézy, ktoré sú základom každej humanitnej vedy. Práve pochybovanie aj o najfundamentálnejších veciach robí z disciplíny vedu.
A postavenie kresťanstva dnes? Ťažko povedať. Kresťanstvo sa presadilo, pretože využilo krízu antického sveta a ukázalo sa byť najpríťažlivejšie a zároveň najmenej tolerantné zo všetkých vtedajších alternatív. Nebolo však zárukou spoločenskej dynamiky (dá sa povedať, že kresťanstvo dynamiku podporovalo a ubrzďovalo zároveň), tá bola nášmu kontinentu daná už predtým, ako si ľudia kresťanstvo vymysleli. (Každé náboženstvo je čisto vymyslené!) Dynamika antického Grécka a Ríma bola daná slobodou jednotlivcov (nie však všetkých) a dôvod, prečo napokon antická civilizácia padla, bol hlavne v ekonomickej oblasti.
Ešte mi vadí, že autor sa nenamáhal príliš rozpisovať o vzťahu kresťanstva k evolúcii, napriek tomu, že si to dal do nadpisu. Má to samozrejme vecný dôvod: kresťanstvo sa svojho času stavalo k mnohým zásadným vedeckým poznatkom odmietavo (a to je dosť jemný termín), pretože ohrozovali "pravdivosť" biblie a dogiem. Vynašlo sa samozrejme tak, že prišlo s výkladmi písma, aby bola predovšetkým kniha Genesis konformná s vedeckými poznatkami.
A v tom je pointa. Kresťanstvo už nie je na čele myslenia, ale len reaguje, improvizuje, zosúlaďuje. Nemá iniciatívu a je v silnej defenzíve.

RE: Od dynosaura po Adama
autor: daniel popik
e-mail: danielpopik@hotmail.com
pridané: 13-12-2007 15:30


K skumaniu teologie:
Myslim ze to skumanie tu bolo odkedy krestanstvo je
krestanstvom. Tezy a antitezy boli konfrontovane hlavne
na vseobecnych snemoch. Od pociatku tu je kvazi
spor o univerzalie atd.
K tej evolucii:
cirkev nikdy nepoprela alebo nevyvratila evolucnu
teoriu. Ak si to niekde pocul, bol to len nazor
jednotlivca. A to by som chcel aj podciarknut
a sice e rozdiel medzi nazorom jednotlivca
a nazorom celej cirkvi. Co sa tyka Genezisu, dufam ze ho neberies doslovne (ak si ho vobec cital,ospravedln moju ironiu). Ani cirkev nikdy nevyhlasila doslovnu platnost knihy Genezis. Podstatou knihy je ze clovek a svet praveni od Boha a smeruje k Nemu. Forma akou sa to stalo nie je az taka podstatna.

A vonkoncom nie je pravda, ze cirkev iba reaguje a improvizuje. Asi to tak vnimas len kvoli tomu ze vsetko co vies o cirkvach vies iba z televizneho spravodajstva tv markiza (opat odpust ironiu). Pravdepodobne nepoznas background, ale vlastne sa ani necudujem. V terajsom svete je tolko atraktivnejsich ustanovizni ako cirkev...

RE: Od dynosaura po Adama
autor: Alexios I.
pridané: 13-12-2007 16:14


Asi si nerozumieme. Pokiaľ sa pracuje s dogmami, je akýkoľvek pokus o vedeckú prácu nezmyslom. Dogma je popretie vedy. Spory samozrejme existujú, no najväčší spor v kresťanstve bol vždy ani nie tak o vieroučné záležitosti, ako skôr o to, kto je v nich kompetentný rozhodnúť.
Ja som mimochodom (priam sa červenám) Genesis čítal a isteže som ho nebral doslovne. Podstatu si zhrnul správne a dnes sa v teológii uznávajú tuším štyri typy výkladov biblie ako celku (ich charakteristiku však neviem, pretože ja sa pavedami zaoberám výnimočne). Problém však nie je, ku ktorému z výkladov sa ty postavíš, ale ako sa staviaš k vedeckým poznatkom. A je bohužiaľ pravda, že cirkev sa najprv na heliocentrizmus a vykopávky dinosaurov stavala jemne povedané rezervovane, čo akiste súviselo s výkladom vzniku vesmíru a sveta z Genesis. Je to proste fakt.
Reliktom toho sú dnešní kresťanskí blúznivci (hlavne v protestantskej Amerike), ktorí ti budú tvrdiť, že svet existuje len pár tisíc rokov.

RE: Od dynosaura po Adama
autor: Duro
e-mail: sme_duro@yahoo.com
webstránka: http://blog.tyzden.sk/index.php?bloger_ID=28
pridané: 13-12-2007 21:40


"Asi si nerozumieme. Pokiaľ sa pracuje s dogmami, je akýkoľvek pokus o vedeckú prácu nezmyslom. Dogma je popretie vedy." - vedecka metodologia samotna je pre Teba dogmou ani o tom nevieš.
.
"A je bohužiaľ pravda, že cirkev sa najprv na heliocentrizmus a vykopávky dinosaurov stavala jemne povedané rezervovane" - to je hrubo skresľujúce tvrdenie
.
spomeň si na ateistických a materialistických blúznivcov, ktorí psychicky zničili Cantora a aj teoria veľkého tresku to mala spočiatku dosť ťažké.

RE: Od dynosaura po Adama
autor: daniel popik
e-mail: danielpopik@hotmail.com
pridané: 14-12-2007 3:29


Celkom plodny clanok o sposoboch vykladu biblie a dalsich zaujimavych veci sa da najst na

http://www.uski.sk/frames_files/ran/2004/ran-2004-1-04.pd...

Trosku naokraj. Ked som bol v prvom rocniku na gymnaziu nasa ucitelka nam napisala zoznam knih na povinne citanie. Hned za eposom o gilgamesovi bola aj biblia. Nuz, neprecital som to vtedy. Zdalo sa mi absurdne citat bibliu ako rozpravky starej matere pred spanim:)

Suhlasim s tym co napisal tuto Duro. Dogma nie je popieranim vedy, ale jej zakladom. Lenze asi je to vzdy o uhle pohladu. Asi zalezi z ktorej strany sa kto chce pozerat.

RE: Od dynosaura po Adama
autor: Anton Ziolkovský
webstránka: http://ziolkovsky.blog.sme.sk
pridané: 19-12-2007 16:21


Už sv. Tomáš Akvinský sa pýtal, či je teológia vedou. Podľa anjelskeho doktora existujú dva typy vied. Najskôr sú tie, ktoré zo známych princípov pokračujú priamo k ľudskému intelektu, ako napríklad aritmetika. Druhú skupinu tvoria disciplíny, ktoré berú princípy z im nadriadených vied. Tak podľa Tomáša hudba funguje na matematickom princípe. Do tejto skupiny radí aj teológiu, ktorá vychádza z princípov vyššej vedy. On ju nazýva „vedou Boha a blažených“.

Teológia sa zrodila spolu s kresťanstvom. Už v časoch apoštolskej cirkvi bolo nevyhnutné nielen podľa viery žiť, ale aj reflektovať jej tajomstvá. Príkladom sú novozákonné spisy. Aj keď boli písané s pastoračným či katechetickým cieľom, nemožno im uprieť snahu vnímať pravdy viery v kontexte, hľadať medzi nimi súvis a pokus o ich systematizáciu. Ak hovoríme o systematickej reflexii a o usporadúvaní poznatkov, sme v počiatkoch teológie ako vedy. Každá veda má predmet záujmu a používa vlastnú metódu. Predmetom záujmu teológa je z jednej strany základná udalosť ukrižovania a zmŕtvychvstania Božieho Syna, Ježiša Krista v kontexte dejín spásy a na opačnej strane úplná a bezdpomienečná odpoveď človeka ako prirodzená reakcia na úplné Božie darovanie sa. Teológia má vlastnú metódu.

Myslím, že tvrdenie, že dogma je popretím vedy, neobstojí. Pokúsim sa vysvetliť. V každej vede sa vychádza z určitých predpokladov. Každý vedec skúma svoj predmet vo vedomí, že raz sa ho intelektuálne zmocní, čiže pochopí, na základe akých zákonistostí funguje. Úlohou každého vedca je teda čo najlepšie porozumieť vlastnému predmetu. Výnimkou nie je ani teológia. Všetci vedci veria, že je možné sa k poznaniu vecí priblížiť stále viac. Dogma je síce záväzným vyjadrením pravdy viery, určite však nemusí byť najdokonalejším a už vôbec ju nemožno stotožniť s Božím slovom. Druhý vatikánsky koncil, keď hovorí o Magistériu Cirkvi, tak pripomína dve základné veci: Magistérium síce ako jediné má právo na autentickú interpretáciu Božieho slova, zároveň však nie je nad Božím slovom, ale mu slúži.

Dogma je z tohto pohľadu vždy len ľudským vyjadrením dôležitej pravdy viery, aj keď s najvyšším stupňom záväznosti. Na rozdiel od iných vieroučných vyjadrení sa však odvoláva priamo na Božie zjavenie. Je pravdou, že pre teológiu je hlavným prameňom poznania Božie zjavenie, čiže v tomto zmysle sa zjavne líši od empirických vied. Avšak úlohou teológie ja toto Zjavenie interpretovať a prehlbovať. Takto vzniká veľmi dynamický priestor na individuálnu vedeckú prácu, kde dogma nie je prekážkou, práve naopak, silným vnútorným impulzom. Treba však podotknúť, že teológia bez viery nie je možná. Ak by sme odmysleli vieru, akákoľvek dogma by bola nepochopiteľnou a nezrozumiteľnou.

Ešte jedna poznámka ako (nedokonalé) porovnanie s empirickými vedami. Aj tam sú vedci presvedčení, že sa môžu dopátrať pravdy. Tá pravda v podobe istých mechanizmov alebo zákonitostí je ukrytá vo veciach samých podobne ako pravdy viery sú ukryté v Zjavení. Vedci dospejú do istého štádia, kedy nejakú skutočnosť začnú rešpektovať ako holý fakt a od tej chvíle o nej nikto nepochybuje (vzorce, fyzikálne zákony atd) To však vôbec neznamená, že by nebolo možné o tom ďalej hovoriť alebo v kontexte ďalších poznatkov hľadať novú interpretáciu. Chcem tým len povedať, že aj empirické vedy narábajú s tvrdeniami, ktoré môžu mať v komunite štatút tézy s legitímne najvyšším stupňom záväznosti.

RE: Od dynosaura po Adama
autor: D
pridané: 14-01-2008 14:31


Akvinskeho radsej nechajme v jeho archaickych a dualistickych pohladoch na svet.
Pojem pravdy v skutocnosti neznamenal nikdy nic viac, ani menej, ako kazdeho pohlad na to, v co je lepsie (podla neho) verit. Toto je jedine uchopitelne ponatie slova "pravda".
V tomto svetle preto moze byt viera v boha "rovnako pravdiva" ako ktorykolvek vedecky poznatok.

RE: Od dynosaura po Adama
autor: Duro
e-mail: sme_duro@yahoo.com
webstránka: http://blog.tyzden.sk/index.php?bloger_ID=28
pridané: 13-12-2007 21:37


"Práve pochybovanie aj o najfundamentálnejších veciach robí z disciplíny vedu." - takú blbosť som už dobre dávno nepočul. Každá veda stojí na nejakých axiomách, najfundamentálnejších veciach, ktoré sa nespochybňujú. Skús vo fyzike spochybniť nemennosť zákona, interpersonálitu alebo indukciu a môžeš sa ísť maximálne pásť. Isteže teológia nestojí na takých axiomach ako fyzika a nepoužíva rovnakú metodológiu. Ale je rovnako axiomatická, dogmatická, len má tie dogmy iné a vzniká iný formálny systém.
.
"Má to samozrejme vecný dôvod: kresťanstvo sa svojho času stavalo k mnohým zásadným vedeckým poznatkom odmietavo (a to je dosť jemný termín), pretože ohrozovali "pravdivosť" biblie a dogiem." - to nie je dosť jemný termín, to je hrubo skresľujúci termín.
.
príklad kresťanskej defenzívy
.
http://clavius.as.arizona.edu/vo/R1024/History_p1.htm...
http://clavius.as.arizona.edu/vo/R1024/Research.htm...
http://clavius.as.arizona.edu/vo/R1024/Instr.htm...

RE: Od dynosaura po Adama
autor: lucid
pridané: 14-12-2007 9:01


Áno, áno ani Giordano Bruno nebol upálený, len hrubo skreslený ...
RE: Od dynosaura po Adama
autor: Duro
e-mail: sme_duro@yahoo.com
webstránka: http://blog.tyzden.sk/index.php?bloger_ID=28
pridané: 14-12-2007 9:19


Giordano Bruno bol upaleny ale nie kvoli nejakej vedeckej teorii. Co vies o pribehu Bruna okrem toho, ze bol upaleny? Galileo a Kopernik pokial viem boli krestania.
RE: Od dynosaura po Adama
autor: lucid
pridané: 14-12-2007 9:42


"Giordano Bruno bol upaleny ale nie kvoli nejakej vedeckej teorii."
Bruno bol upálený ako kacír, pretože jeho výklad sveta sa nezhodoval s tým, čo bolo napísané v biblii.

"Galileo a Kopernik pokial viem boli krestania."
A toto je čo za argument? Hitler bol rímsky katolík ...

RE: Od dynosaura po Adama
autor: Duro
e-mail: sme_duro@yahoo.com
webstránka: http://tyzden.blogspot.com/
pridané: 14-12-2007 16:14


ano ale nema to nic spolocne s vedou, Bruno bol upaleny za panteizmus, nie za heliocentrizmus, to je dost velky rozdiel. Kozmologia bola u Bruna dost okrajovou zalezitostou. Okrem toho Bruno bol lump, zabil svojho reholneho brata a hodil ho do Tiberu a okradol jedenho kupca, ktory ho potom zazaloval inkvizicii. To len tak mimochodom.
.
To je argument proti tomu, ze cirkev popierala nejake vedecke veci v pripade heliocentrizmu. Iste popierala ale nie je to take vyhranene ako sa to prezentuje, naprikald neviem ci vies ale Galileove argumeny boli chybne.

off topic - zakon o zakaze fajcenia
autor: jednokto
pridané: 13-12-2007 10:47


ide o dost principialnu vec a myslim si ze by PS malo k tomuto zakonu zaujat postoj. alebo aspon niektori ludia z PS za seba. ide o velmi zaujimavu vec aj z pohladu vseobecnejsieho - sloboda pohybu, sloboda podnikania, externality, sloboda konat (napr. si zafajcit pri kavicke aleo pri pive s priatelmi), (pripadna) uloha statu pri regulacii podnikani a pri ochrane zdravia obyvatelstva atd atd atd
Írsko - príklad pre nás
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 13-12-2007 11:28


Bol som v Írsku, kde bola tiež veľká diskusia a poplašné reči o tom ako sa vyprázdnia ich puby. Môžem povedeť, že je tam "natrieskané" tak, že sa tam človek ledva pohne a fajčiari si bafkajú pri vchodoch. V každom prípade to vyzerá dobre a funguje to.

Opačný zážitok mám z Prahy, kde sme sa chceli najesť v slušnom prostredí, ale našli sme zafajčený chliev (ináč sa to nedá nazvať tá pizéria - keď všetko a všetci smrdia od cigaretového dymu) v ktorom nám čašník oznámil, že nefajčiarske oddelenie nemajú.
Samozrejme sme prášili rýchlo preč. Až potom sme horko ťažko niečo nefajčiarske našli.

Ak chceme žiť v špine a smrade tak nám to doma nik nemôže zakázať, ale výhody kultúrneho prostredia nám určite v spoločných priestoroch určite vynahradí to trochu nepohodlia pre fajčiarov.

RE: Írsko - príklad pre nás
autor: LIBERTARIAN
pridané: 13-12-2007 13:40


"Ak chceme žiť v špine a smrade tak nám to doma nik nemôže zakázať,"
- akoze nemoze !!! Fajcit travu (aj)doma uz zakazali . V demokracii je mozne zakazat COKOLVEK, ak sa na tom zhodne VACSINA. KDHaci chcu zakazat mimomanzelsky sex, kazdy chce zakazat nieco ine.

Absolutne schvalujem zakaz fajcenia v nemocniciach, vo vlaku, na uradoch, vsade tam, kde sa nejedna o volnu zivnost.

RE: Írsko - príklad pre nás
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 13-12-2007 20:56


Je dosť komicke, že oficiálne sa človek môže upiť doma k smrti - je to v súlade so zánom. Ale nemôže si zafajčiť trávu - je to na smiech.

Trh chce drogy a ich zakazovanie zvyšuje len ich trhovú cenu a podporuje užívanie - čiže presne to čomu chcú "zúriví" bojovníci proti drogám zabrániť.

V USA bojuú "úspešne" proti drogám už desaťročia a výsledok "investovaných" miliárd dolárov? - sú tam kde začali ak nie sú na tom horšie.

RE: Írsko - príklad pre nás
autor: Czechtek
pridané: 13-12-2007 21:46


"V USA bojuú "úspešne" proti drogám už desaťročia a výsledok "investovaných" miliárd dolárov? - sú tam kde začali ak nie sú na tom horšie."

Presne tak, su na tom horsie. Pocet mladisvych ktori fajcia marihuanu je vyzsi ako v holandsku kde je trava legalna. Vo vezniciach USA sedi vo vezeni za neagresivne drogove preciny (fajcenie, pestovanie) viac ludi ako v EU (ktore ma viac obyvatelov) za vsetky trestne ciny do kopy!!

Masový vrah ?
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 14-12-2007 10:31


http://www.sme.sk/c/3636292/Roznavcan-pestoval-konope-hrozi-mu-20-rocny-trest.htm...

Koľko ľudí by musel človek zabiť aby dostal 20 rokov ?

Za pestovanie trávy 20 rokov je niečo čo je mimo zdravého rozumu.

RE: off topic - zakon o zakaze fajcenia
autor: tralos
pridané: 13-12-2007 11:39


Ako dlhorocny fajciar som rozhodne za zakaz.

Nic starsne sa nestane, volakedy sa mohlo fajcit aj v pocuvarnach vo vyskoych skolach. Potom sa to zakazalo a dnes to pride kazdemu normalne, ze nemoze pocas prednasky fajcit. Zahulena ucebna, volakedy standard, dnes nepredstavitelne.

Tak isto to bude aj so zakazom fajcenia v restikach a krcmach. Priklady z inych krajin hovoria, ze nic strasne sa nestalo- akurat ked ludia vidu z krcmy, nesmrdia ako popolniky. V poslednej dobe chodievam castejsie do podnikov kde sa nefajci, kde treba chodi fajcit pred podnik. Nic strasne co by sa nedalo vydrzat.

romco

RE: off topic - zakon o zakaze fajcenia
autor: Dano
webstránka: http://valent.blog.sme.sk
pridané: 13-12-2007 12:06


A co rozdiel vo financovani prevadzky univerzity a krcmy?
RE: off topic - zakon o zakaze fajcenia
autor: tralos
pridané: 13-12-2007 12:15


Fajcenie v ucebniach je zakazane aj na sukromych skolach a univerzitach. Volakedy sa inak mohlo fajcit aj v nemocnici, na poste (co som na balkane videl na vlastne oci) a v uzavretych priestoroch ako napriklad stanica alebo vstupna hala. Vsetko toto je dnes zakazane- a predsa fajciari neprestali chodit vlakom, neprestali chodi do skol, do uradov, na postu a podobne.

Fajcenie sa zakazalo u doktora bez ohladu na to, ci je to sukromnik alebo statny lekar. Tak isto so skolami a tak isto to bude asi aj s krcmamy a restikami.

romco

RE: off topic - zakon o zakaze fajcenia
autor: Dano
webstránka: http://valent.blog.sme.sk
pridané: 13-12-2007 12:41


Ale fajciari pre krcmu sa maju ako cestujuci pre stanicu, nie ako fajciari pre stanicu..
RE: off topic - zakon o zakaze fajcenia
autor: msarkozy
e-mail: marian.sarkozy@zoznam.sk
webstránka: http://sarkozy.blog.sme.sk/
pridané: 13-12-2007 19:26


Pekne. Za to, že Ty nevieš prestať fajčiť mám prestať ja. :) Kedysi sa fajčilo na školách a vo vlakoch - veru boli aj časy keď si ľudia vážili osobnú slobodu a neposierali sa hneď z trochy dymu.
to sarkozy
autor: tralos
pridané: 13-12-2007 20:29


Nebol by to az taky problem, keby DOKAZATELNE fajcenie jedneho neohrozovalo zdravie druheho.

Dokazane je vsak opak, aj pasivne fajcenie skodi zdraviu. Preto napr. Jostova poznamka o cukre nie je na mieste- nadmerna koznumacia sladkosti skodi len jemu, zatial co fajcenie skodi aj ostatnym, napriklad aj personalu krcmy.

Ano, som v tomto slaby, neviem sa fajcenia len tak zbavit- to ale neznamena ze ho budem podporovat, alebo ze si neuvedomujem, ze je to skodlive a skodi to okoliu.

Keby fajcenie okoliu neskodilo, za zakaz by som nebol. Ale tak ako som za zakaz aby sofer mohol pit, pretoze neohrozuje len seba ale aj inych, alebo tak ako som za zakaz, ab sofer nesmel telefonovat a to pre ten isty dovod, tak som za, aby sa fajcenie obmedzovalo, lebo DOKAZATELNE skodi ZDRAVIU AJ NEFAJCIAROV.

romco

p.s. ak je prejavom slobody, ze nefajciarski studenti by museli sediet v zahulenych ucebniach a tym skodili svojmu zdraviu, potom nerozumieme pod slobodou asi to iste. Este lepsi priklad- ak by nebolo zakazane fajcit v cakarni u detskeho doktora, pretoze to je otazka slobody, bola by tato "sloboda" naozaj tym, o co mame usilovat? Pytam sa v rovine praxe.

RE: to sarkozy
autor: msarkozy
e-mail: marian.sarkozy@zoznam.sk
webstránka: http://sarkozy.blog.sme.sk/
pridané: 14-12-2007 8:00


1. V detskej čakárni by sa určite nefajčilo ani keby to nebolo štátom zakázané - to je pekný príklad nehrázneho preháňania. Keď som ja bol dieťa tak fajčili v ordinácii aj detskí doktori a necítim sa tým byť poškodený. A čo automobilizmus a oveľa viac zasmraďujúci priemysel? Samozrejme vyhnať fajčiarov z krčmy je to najjednoduchšie opatrenie - pripomína mi to maoistické zabíjanie vrabcov v číne.
2. Zákony proti fajčeniu sa tým viac pritvrdzujú, čím je situácia lepšia - v čase keď sa pijíma tento zákon sa už nefajčí nikde než v krčmách, kde nemusí nikto chodiť keď nechce - prečo nezakázať v krčme aj alkohol, veď aj pod jeho vplyvom sa môžu ľudia pobiť s vážnymi zdravotnými následkami.

RE: to sarkozy
autor: mišo
webstránka: http://www.drotovan.blog.sme.sk
pridané: 14-12-2007 11:38


"V detskej čakárni by sa určite nefajčilo ani keby to nebolo štátom zakázané - to je pekný príklad nehrázneho preháňania. Keď som ja bol dieťa tak fajčili v ordinácii aj detskí doktori a necítim sa tým byť poškodený."
Tieto dve vety sa navzajom vylucuju, resp. su v antagonickom vztahu, nemyslis???

RE: to sarkozy
autor: tralos
pridané: 14-12-2007 14:07


Ze su vety v protiklade, povedane uz bolo. Bol to zakaz zo strany zakona, ktory znemoznil fajcit v nemocniciach, a je jedno ci nezodpovednym pacientom alebo doktrotom.

A k automobilovemu priemyslu. Ak by sa zakazali auta s poukazanim na ich skodlivost voci zivotnemu priemyslu, skrachovala by cela ekonomika. Co pri cigaretach vobec neplati. Treba rozlisovat a to na zaklade realnych dopadov a nasledkov, treba si vzdy uvedomit, ze ciel nesmie priniest viac obeti, ako prostriedok, ktorym ma byt tento ciel dosiahnuty.

Zakaz fajcit v krcmach a restikach akurat dosiahne to, ze statny rozpocet bude chudobnejsi- spotrebna dan z tabaku je dost vysoka. Nehrozi krach krciem ani restik, ziadne velke ekonomicke dopady. A ako vyhoda bude dosiahnute, ze fajciari uz viac nebudu skodit nefajciarom.

To je dovod, preco uz bolo zakazane fajcit na uradoch, v skolach a podobne- reci ze ak nie je ucebna ci nemocnica zahulena, ze fajcenie je v tychto priestoroch zakazane, je obmedzenim sloboy- to je dost velky nezmysel.

romco

p.s. Ak niekto ruboi skodu ked je opity, povedzme ze havaruje s autom, je to pritazujuca okolnost- trest za nezvladnutie pitia existuje, existuju aj zakazy, co vsetko clovek nesmie robit, ak ma vypite. Takze tvoja poznamka o alkohole je v zakonoch zakomponovana.

p.s.2

Tak isto su zakonmi schvalene povolene emisie sajrajtu, ktore moze fabrika vypustat. Ak dojde k samovolnemu uniku sajrajtu, fabrika je sankcionovana.

To iste sa deje, ak napriklad inspektori na zaklade zakona stiahnu z predaja povedzme nebezpecne hracky pre deti- snad tomu nebudeme oponovat s poukazanim ze je obmedzena sloboda predajcu rozhodnut sa, s cim chce obchodovat.

Romco

RE: to sarkozy
autor: msarkozy
e-mail: marian.sarkozy@zoznam.sk
webstránka: http://sarkozy.blog.sme.sk/
pridané: 14-12-2007 14:45


Ja kašlem na to, či nejaká reštaurácia skrachuje, alebo nie. Nevadí mi ak doktor v ordinácii fajčí. Nie je tam rozpor, lebo nefajčí v čakárni. Domnievať sa, že trocha dymu Ťa hneď zabije je smiešne. Má naozaj riešiť zákon takéto taľafatky?

A jedna veledôležitá vec, ktorá ešte nebola spomenutá - Zákony nie sú zadarmo, aj keď sa tak zakonodarcovia tvária a myslia si, že môžu zákony rozdávať plnými hrsťami ako z nevyčerpateľnej zásoby dobrých nápadov. Akýkoľvek nový zákon by mal znamenať viac práce a prostriedkov pre políciu. Ak ťa teda budú niekde mlátiť skíni a polícia sa nedostaví, môže to byť aj preto, lebo zrovna rieši nejaký veledôležitý prípad fajčiara na zastávke. Alebo budeme nakoniec všetci policajtami - ak má dodržiavanie rozrastajúcej sa legislatívy aj niekto vymáhať.

RE: to sarkozy
autor: mišo
webstránka: http://www.drotovan.blog.sme.sk
pridané: 14-12-2007 15:51


Len tak mimochodom, v utorok som isiel v noci okolo pol dvanastej popri Prezidenskom palaci a priamo pred nim ma jeden typek prepadol a fyzicky na mna zautocil. A nestalo sa to po prvykrat. Takze kde su ti policajti uz teraz?
RE: to sarkozy
autor: msarkozy
e-mail: marian.sarkozy@zoznam.sk
webstránka: http://sarkozy.blog.sme.sk/
pridané: 14-12-2007 15:53


Kontrolujú či maloletí nepijú pivo a mlátia flautistov.
RE: to sarkozy
autor: jakubjost
pridané: 16-12-2007 22:50


Policia je iluzia...riesi len skutocne velke priesery.
RE: off topic - zakon o zakaze fajcenia
autor: LIBERTARIAN
pridané: 13-12-2007 13:33


tralos :
"Ako dlhorocny fajciar som rozhodne za zakaz."
- Ako dlhorocny NEfajciar som rozhodne PROTI zakazu.

Lenze ty asi toto nepochopís.

to libertarian
autor: tralos
pridané: 13-12-2007 20:22


Ja to chapem a nijako ti pravo na tvoj nazor neupieram.

tralos

P.S celkom dobre o tom pise drotovan, vyjadrujem suhlas

RE: off topic - zakon o zakaze fajcenia
autor: mišo
webstránka: http://www.drotovan.blog.sme.sk
pridané: 13-12-2007 13:53


Som en bloc proti zakonom obmedzujucim sukromne vlastnictvo s vynimkou fajcenia, v tomto je moj nazor nekonzistentny alebo vynimka potvrdzuje pravidlo :)
Nevidim rozdiel medzi zakazovanim fajcenia opia a tabaku. Uznavam, ze zakaz fajcenia v baroch moze byt iba prvym krokom regulovania vsetkeho byrokratmi. Za zakaz fajcenia v baroch som od doby navstevy New Yorku v roku 2003, ked som videl, ze to ide a maju z toho nakoniec vsetci (s vynimkou fajciarksej lobby) uzitok, potvrdilo sa mi to aj v roku 2004 v Irsku.
viac:
http://drotovan.blog.sme.sk/c/34760/Treba-vyhnat-vsetkych-fajciarov-na-ulicu.htm...

RE: off topic - zakon o zakaze fajcenia
autor: LIBERTARIAN
pridané: 13-12-2007 14:32


mišo :
"Uznavam, ze zakaz fajcenia v baroch moze byt iba prvym krokom regulovania vsetkeho byrokratmi."

STAT vzdy zakaze "čokolvek" nejakej menšej časti obcanov. Postupnymi zakazmi postupne zakaze VŠETKO VŠETKÝM, pretoze kazdy sa nachadza v nejakej mensinovej podskupine. Takze tvoj postoj k slobode jednotlivca je typickym postojom BUDUCICH otrokov.
Zanedlho STAT zakaze masne jedla (nezdrave), potom zakaze slane jedla, potom limonady, potom presne predpise dobu spanku, pocet sulozi za mesiac, zakaze nebezpecne sporty, ...... a sme v riti.

RE: off topic - zakon o zakaze fajcenia
autor: LIBERTARIAN
pridané: 13-12-2007 14:40


miso :
a este doplnam >
Vo svojom blogu mas clanok : "Kedy budem môcť vystúpiť z prvého piliera?"
- evidentne sa riadis principom : SPRAVNE je to, co sa hodi MNE ! Tebe sa hodi vystupit z prveho piliera, tebe sa hodi zakazat inym fajcenie ! DUFAM, ze fajciari ZAKAZU TEBE vystupit z prveho piliera !

pozn. Ja som nefajciar a uznavam iba slobodne a nepovinne penzijne poistenie. Ale uznavam hlavne SLOBODU.

RE: off topic - zakon o zakaze fajcenia
autor: mišo
webstránka: http://www.drotovan.blog.sme.sk
pridané: 13-12-2007 14:51


Ved hore pisem, ze si uvedomujem, ze moj postoj k fajceniu nie je konzistentny s ostatnymi mojimi nazormi...
Viac k tomu:
http://balagan.blog.sk/detail-stat-–-straznik-ci-dozorca-.html?a=36cf49fb0d4b423d82062184d05ca11...
No som zaryty antifajciar, co uz :)

RE: off topic - zakon o zakaze fajcenia
autor: tom
pridané: 13-12-2007 16:13


A čo Libor, teba dnes pokropili živou vodou, že tak horlivo píšeš?
Mne sa na takých snílkoch ako si ty páči, že neexituje žiadny príklad fungovania ich ilúzií a predsa stále tliachate o absolútnej slobode. Veď predsa keby to bola najlešia možnosť tak sa časom dostaví. (napr. od neexistencie národných štátov až po legálizáciu drog - bez sledovania akýchkoľvek externalít na spoločnosť).

RE: off topic - zakon o zakaze fajcenia
autor: jakubjost
pridané: 13-12-2007 14:53


Pohroma, katastrofa...zial, kvoli nedisciplinovanym fajciarom, ktori si privodzuju smrtelne choroby budeme musiet my disciplinovani fajciari fajky, uz tak dehonestovani hlupymi napismi na Plumcaku ci inych lahodkach, porusovat zakon. Ale tak, zvykli sme si v dochodkovom sporeni, v trestnopravnom systeme, v danovom systeme, zvykneme si aj v tomto.

Len dufam, ze raz niekto zakaze ten prekliaty cukor.

off topic - Hedviga
autor: LIBERTARIAN
pridané: 13-12-2007 13:48


Lukas Krivosik :
V tvojom cerstvom komentari si napisal >

"mala kľúčovú rolu zohrávať kritika ministerstva vnútra a postupu polície v kauze Hedviga. V čase, kedy sme všetci uverili Róbertovi Kaliňákovi, sa Korda ...."
- Tak toto si teda posral. "Sme vsetci uverili" !!! Nehovor za ostatnych. Slovaci su dostatocni debili a radsej veria smerackemu ministrovi ako nejakej madarke. Ja verim skor akejkolvek madarke, ako Smerakovi. A TY ???

Fajcenie -> reagoval trh prilis pomaly?
autor: Maros
webstránka: http://www.marianjanos.blog.sme.sk
pridané: 13-12-2007 21:57


Skutocne tomu nerozumiem. Niekedy je naozaj problem cez obed najst restiku kde to nesmrdi cigaretami. Mnohi to uz pochopili a zakazuju fajcenie aspon medzi 11-14 hod. V poslednej dobe sa to zacalo zlepsovat. Z navrhu zakona ale nemam dobry pocit. Cisto z hladiska maximalizacie celkoveho uzitku si myslim ze je skor krokom vpred. Ale jedna sa o dalsie podrazenie principov osobnej slobody. Mozno by stacilo keby sa poriadne sledovalo dodrziavanie sucasnych regulacii v tejto problematike.
krasny clanok
autor: Firstborn
webstránka: http://www.townhall.com
pridané: 14-12-2007 8:07


http://vystavil.blog.sme.sk/c/124675/Svedi-su-uz-bez-pipika-a-co-vy.htm...

"penis envy in action"
ROFL

Zaujimave je
autor: Dano
webstránka: http://valent.blog.sme.sk
pridané: 14-12-2007 10:26


ze tu este nikto vo vztahu k fajceniu nespomenul kulturny kontext, ktoreho tu, ked pride na libertarianizmus a jeho domnely ekonomicky redukcionizmus maju vsteci plne usta.

Spominam si, ze spisovatel Ivan Kadlecik vymenoval pred casom na svojej stranke http://kadlecik.webpark.sk... tak zo 20 rozlicnych rydzo slovenskych vyrazov pre fajku. Kulturny fenomen tak silne vzity v jazyku by mal byt podla mojho naivneho presvedcenia hodny minimalne zmienky kulturneho konzervativca. Hanba vam!

drobné
autor: fajer
e-mail: fajer@centrum.sk
pridané: 15-12-2007 18:43


Iba niekoľko postrehov,evolúcia v kresťanstve-hlúposť,kresťanská kultúra-čo to vlastne je,kresťanska výchova-nepoužiteľná v dneštnom svete.Náboženstvo nemá čo robiť v demokracii,lebo je založené na diktatúre jednej pravdy.
RE: drobné
autor: AS
pridané: 15-12-2007 19:36


" Náboženstvo nemá čo robiť v demokracii,lebo je založené na diktatúre jednej pravdy. "

Spravne, mali by ho zakazat, aby tvoja pravda sa stala jedinou . ;-)

Probém interupcíí sa rieši
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 16-12-2007 8:43


http://aktualne.centrum.sk/domov/zdravie-skolstvo-spolocnost/clanek.phtml?id=114842...

Možno nie dosť rýchlo, ale rieši sa i bez "revolučných" nápadov konzervatívcov. Keď prestane klesať počet interupcií tak sa môžme vrhnúť na túto tému ako to dosiahnuť.

Nech mi nik nehovorí, že to nie je sexuálnou výchovou. Za socíku bola taká socialistická - t.j. takmer žiadna a dnes je možno až prehnaná, neslušná, veľmi liberálna atď., ale funguje.

RE: Probém interupcíí sa rieši
autor: AS
pridané: 16-12-2007 10:03


A co to dokazuje ? Ze viac zien pouziva abortivnu antikoncepciu ?
Teba by uspokojilo, ak by nas(alebo ktorykolvek iny) stat vyhlasil, ze pocet zabitych pri treste smrti behom desiatich rokov klesol na polovicu ? Takze nemalo zmysel trest smrti rusit, az ked by prestalo klesat pocet zabitych, potom sa sme sa mali vrhnut na tuto temu ?

RE: Probém interupcíí sa rieši
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 16-12-2007 13:30


Dokazuje to, že sexuálna výchova znižuje počet interupcií.

A trest smrti je nezmysel - len v USA teraz pri testoch DNA púšťajú na slobodu desiatky ľudí. Popravení nevinní majú smolu - už nežijú.

RE: Probém interupcíí sa rieši
autor: AS
pridané: 16-12-2007 14:31


Nie je nad to si nieco nahovarat .

" Popravení nevinní majú smolu - už nežijú. "

Tak ako potrateni nevinni maju smolu, ani narodit im sa nedovoli .

RE: Probém interupcíí sa rieši
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 16-12-2007 16:45


Ak majú niektorí ľudia pocit, že ranné štádium ľudského plodu je človek tak by sa ho patrilo pochovať tak isto ako normálnych ľudí.

Neviem však o tom, že by ľudia pochovávali mŕtve ľudské plody. Takže o čom tu všetci rozprávajú ?

RE: Probém interupcíí sa rieši
autor: AS
pridané: 16-12-2007 18:39


" tak by sa ho patrilo pochovať tak isto ako normálnych ľudí. "

Dnes nie malo ludi sa necha spalit a bezobradne rozptylit preto neboli ludmi ? Tomu hovoris argument ? Kolki ludia neboli pochovani ako ostatni normalni smrtelnici a co to dokazuje ? Ak niekto pochovava svojho psa alebo macku tak ony maju vyssiu hodnotu ako nepochovany clovek ? Takze o com to rozpravas ?
Ak nie je ranne stadium (to je dokedy?)clovekom cim je ? (Pravdepodobne mi zas neodpovies)

RE: Probém interupcíí sa rieši
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 16-12-2007 19:17


Tak isto ako sa technicky nedá stanoviť presne čo je smrť tak je problém i určiť čo je život.

Oplodnené vajíčko u mňa nie je človek i keď je jeho zárodkom. A presnú hranicu vzniku človeka sa netrúfam stanoviť a podľa mňa v tom nebude nikdy všeobecne akceptovaná dohoda.

Čo sa týka smrti je to ešte zložitejšie. Keď bude o pár rokov schopná prežiť hlava bez tela - bude človek živý, alebo mŕtvy? A keď živý - tak ktorá časť ?

A ľudia čo sa slušne nerozlúčia s potrateným malým telíčkom (pri kresťanoch s pohrebom) a pritom tvrdia, že človek vzniká pri počatí sú obyčajní pokrytci.

A nemiešaj tu nemožnosť pochovať ľudí pri vojnách a katastrofách - to s tým nemá nič spoločné.

RE: Probém interupcíí sa rieši
autor: AS
pridané: 16-12-2007 22:44


" Tak isto ako sa technicky nedá stanoviť presne čo je smrť "
No ako teda urcuju cas smrti ? Z brucha ?
Predovsetkym si spochybnoval ci sa jedna vobec o cloveka .

" A presnú hranicu vzniku človeka sa netrúfam stanoviť "

Tebe neprekaza, ze sa tu kludne zabijaju ludske tvory s pozehnanim statu ?

" A ľudia čo sa slušne nerozlúčia s potrateným malým telíčkom (pri kresťanoch s pohrebom) a pritom tvrdia, že človek vzniká pri počatí sú obyčajní pokrytci."

Pokrytci v com ? (Dokonca specialne krestania s pohrebom :-). )

" A nemiešaj tu nemožnosť pochovať ľudí pri vojnách a katastrofách - to s tým nemá nič spoločné. "

Aku moznost maju rodicia ziskat telicko pri prirozenom potrate ? (podobnu ako vo vojne)
To ale nie je vobec dolezite, hned aj keby sa pochovavali len storocny, neznamena to, ze ostatni nie su ludia .

RE: Probém interupcíí sa rieši
autor: tom
pridané: 16-12-2007 15:32


Dá sa ľahko dokázať, že v III. nemeckej ríši sa "podarilo" znížiť počet telesne postihnutých - no nie je to úžasné?!
Dokazuje to, že človek dokáže znížiť podiel telesne postihnutých k zdravému obyvateľstvu.

RE: Probém interupcíí sa rieši
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 16-12-2007 16:48


Hlavne dušene postihnutý sa "liečila" i cirkev - najčastejšie ako bosorky a diablom posadnutý ľudí. Socializmus zas týchto ľudí skrýval do útavov. atď. Takže "riešenia" sa nachádzali v celých dejinách a III. ríša to len dotiahla do "dokonalosti".
RE: Probém interupcíí sa rieši
autor: tom
pridané: 16-12-2007 20:45


Opäť tvoj večný komplex z cirkvi.
Inak tvoje argumentačné odpovede na jasné otázky od AS mi nejak nahovárajú, že si hrdý člen Pietrochuvej melody boys. Najmä súvislosť medzi spôsobom pochovávana a určením kedy je človek človekom je úžasná. Blahoželám!

Pridať nový príspevok

 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group