ISSN 1335-8715

11-12-2001   Roman Joch   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Rytířskost a civilizace

Většině mužů v západní společnosti na sklonku 20. století se nedostává mužnosti a jemnosti. Naopak, jsou v zajetí zženštilosti a hrubosti.

Pridať nový príspevok


autor: palo
e-mail: pavol.pos@st.sk
pridané: 13-12-2001 10:38


no, roman, skvelé ako vždy.
Ach, ano...
autor: Dexter
pridané: 17-12-2001 12:15


Roman, mas taku pravdu a prave to je na tom smutne. Ja si vsak nemyslim, ze je mozne, aby sa situacia len tak zmenila. Ludia uz takmer definitivne opustili rytierstvo, alebo inak povedane krestansku tradiciu a tych par, co sa to este snazia dodrziavat v tomto svete patri skor do muzea. Co s tym? Mal som raz prave diskusiu na podobnu temu, kde moj partner povedal, ze zapad musi trpiet a jedine, co ho moze zachranit, je velka vojna. Musi byt silou vytrhnuty z tohto stavu zzenstilej hrubosti. Ja som tento argument nechcel prijat. Smutne je, a prave toho sa bojim, ze sa moze ukazat ako jediny pravdivy.
RE: Ach, ano...
autor: Praviciar
pridané: 19-12-2001 8:57


Dexter, ty si sa asi musel zblaznit!!! Uz vidim miliony komfortom duchovne spustnutych mladikov tiahnucich do tvojej "velkej vojny" (najlepsie krestansko-islamskej), ako sa z nej vracaju moralne obrodeny v duchu najlepsich krestanskych tradicii.
Kedze predpokladam, ze nie si pamatnik dvoch "velkych vojen" v minulom storoci, precitaj si prosim prislusnu literaturu, napr. Remarqua. Mozno pochopis vyznamu slovneho spojenia "stratena generacia".
Co potrebuje dnesna hlavne europska civilizacia je ina "vojna" (pacifisti, odpustite mi ten vyraz) - ekonomicka, v zmysle odstranenia tzv. kultury zavislosti utuzovanej zaopatrovatelskym statom. Je to teda cesta ku kapitalizmu. Netvrdim, ze je to vseliek na vsetky neduhy spolocnosti (ta bude vzdy nutne nedokonala, ako je nutne nedokonaly jednotlivec), som si vsak isty, ze tvoja vojna, Dexter, by ziadne samoocistne dopady na nasu civilizaciu nemala. Ako dokazali obe svetove vojny, bolo by to presne naopak. Tvoj militaristicky cynizmus je navyse zvlast nebezpecnym pokusom o socialne inzinierstvo - trikrat fuj!!!

RE: Ach, ano...
autor: Anonym
e-mail: niekto@nikde.sk
webstránka: http://nikde.sk/
pridané: 20-12-2001 1:33


No nie som si isty, ci Dexter myslel zrovna vojnu v tom pravom slova zmysle, tzn. "nasadnime do tankoch"... Ale tak ci onak, neviem si dost dobre predstavit "nasu" generaciu bojovat za cosi tak slachetne. Ehm, vlastne si neviem vobec predstavit nasu generaciu akokolvek bojovat za nieco jednotne... :-/
Preklepy?
autor: Peter Pišťanek
e-mail: pistanek@gratex.com
pridané: 21-12-2001 18:06


Šoda, že taký dobrý článok je znehodnotený toľkými faktickými chybami. Laucelot namiesto Lancelota, Chivalry namiesto Chevalry a podobne.
RE: Preklepy?
autor: Anonym
e-mail: niekto@nikde.sk
webstránka: http://nikde.sk/
pridané: 26-12-2001 15:16


[joke] Alebo aj \\'šoda\\' namiesto \\'škoda\\'. :) [/joke]
RE: Preklepy?
autor: Martin Hanus
e-mail: mhanus@nextra.sk
pridané: 28-12-2001 20:44


Dakujeme za upozornenia. Opravy vykonane!!!
RE: Preklepy?
autor: Firstborn
pridané: 21-06-2005 16:36


No ja si myslim ze Chivalry je urcite spravne v AJ, a nie Chevalry.
To mozno Francuzi maju Chevaliers, ale anglicania URCTIE nie.

Co uz, aj tak to nikto nebude citat ( moj prispevok myslim )

RE: Preklepy?
autor: Ondrej Jombik
e-mail: nepto@platon.sk
webstránka: http://nepto.sk/
pridané: 19-08-2005 19:16


Tak to sa teda mylis, ja som ho napriklad precital ;-)
RE: Preklepy?
autor: Mrzak
e-mail: mizantrop@centrum.sk
pridané: 13-05-2008 6:27


Ja som ho prečítal tiež.
RE: Preklepy?
autor: Andrej Beno
e-mail: andrej.beno@gmail.com
pridané: 25-07-2008 21:44


A ja tiež
Reakcia
autor: Generalssimus
pridané: 17-07-2009 0:55


Vy si važne myslite, že všetci chlapi su ženštelí? Ved sa len pozrite na tych všetkych, čo su v tej redakcii, všetko banda šprtov! Keby už nastala vojna si myslite že sa nikto nenajde? Ked táto esej ma byt pre konzervativcov, tak hanba na nich a to som konzervativny! Viete, vám pravičiakom chýba guráž,neviete poriadne nadávať na niečo, len ohovárate Fica. Tolko ho budete ohovárat,že ludia ho nakoniec aj tak pojdu volit a to vdaka vam... pravici chyba tvrda ruka ako je Slota - moj osobny nazor je, že je to somár... ale keby mal niekto konzervativne nazory a nebol by to pokrytec, ktory sa schováva za frak čo stoji 2000EUR a pustil si hubu na špacír (nedaval si servitku pred ústa - pre ženštelych) a pri mentalite nás Slovakov... určite by zabodoval a nekyvajte s hlavami že nie, vy mate vysoke školy, ale volby su o nas chudobnych, teda o vacsine a na tu treba zaposobit ale o tom až nabuduce
RE: Reakcia
autor: Križák
pridané: 17-07-2009 10:39


tož pravda čo píše Generalissimus, aj článok pravdivý, súhlas z Trnavy

Pridať nový príspevok

 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group