ISSN 1335-8715

28-10-2007   Anton Ziolkovský, Emil Petřík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Prečo (ne)voliť Radičovú

Pravicová opozícia hľadá spoločného kandidáta do prezidentských volieb, ktorý by odstavil Ivana Gašparoviča. Mediálne je zatiaľ najviac pretláčaná bývalá ministerka práce, Iveta Radičová. No ozývajú sa aj hlasy proti. Ponúkame vám dva odlišné pohľady na jej možnú kandidatúru. Jeden za, druhý proti.


Prečo NEVOLIŤ Radičovú

V posledných týždňoch sa čoraz viac hovorí o prezidentskej kandidatúre Ivete Radičovej. Podľa prieskumov má šancu poraziť Ivana Gašparoviča. Tento mediálny obraz vytvára tlak na váhajúcich pravicových voličov. V podozrení sú najmä kresťanskí demokrati. Radičová si uvedomuje, že niektoré jej postoje sú problémom. Oprávnene jej možno vytknúť podporu vykonávania interrupcií, k čomu sa v rozhovore pre Týždeň prihlásila. Na prvý pohľad sa zdá, že ide o marginálnu záležitosť. Kto ju kladie do popredia, môže vyzerať v očiach väčšiny médií smiešne. V skutočnosti je to naopak. Ochrana ľudského života od počatia po prirodzenú smrť je v tejto dobe tak kľúčovou záležitosťou, že neznesie kompromisy.

Nedávna billboardová kampaň Právo na život prebudila u mnohých záujem o túto tému. Zďaleka nejde len o veriacich. A to je dobré. Tieto veci sa všetkých bytostne dotýkajú. Uvedomili sme si, že nás ubúda aj vďaka zlému prístupu k ochrane nenarodeného ľudského života. Potraty sú vstupnom bránou k ďalším, nie menej závažným témam. Problematika sexuálnej výchovy na školách, eutanázie atď. Billboardová kampaň bola apolitická. Zástancov myšlienok prolife nájdeme nielen u kresťanských demokratov, ale v celom politickom spektre. Pre pápeža Jána Pavla II., bola táto téma veľmi dôležitá. Ona je bázou, na ktorej stoja aj ďalšie politické a spoločenské vzťahy. Ochrana ľudského života od počatia po prirodzenú smrť a šírenie kultúry života musia byť dnes kľúčovými témami kresťanskej demokracie. Ak na ne rezignuje, stráca dôvod na existenciu. To neznamená, že ekonomické témy sú bezvýznamné. Len treba uznať, že ochrana ľudskej dôstojnosti je absolútnou prioritou.

Preto Radičovej výroky o interrupciách nemôžeme podceňovať. Nikde nie je napísané, že pravica musí mať v prvom kole spoločného kandidáta. Kompromis áno, ale nie za cenu vzdania sa kľúčových hodnôt. Dzurinda sa netají, žeby chcel pravicového prezidenta. Aj Hrušovský by privítal antikomunistu. Iste, potešili by sme sa. Ale je dnes antikomunizmus hlavy štátu podmienkou číslo jedna? Nie je. Najmä preto, lebo doba sa zmenila. Nehrozí návrat socializmu, nenachádzame sa na žiadnej rozhodujúcej križovatke. Prezident má v slovenskom ústavnom systéme minimálne právomoci a plní najmä reprezentačnú funkciu. Môžeme sa za neho hanbiť, ale pokaziť až tak veľa nemôže.

Verím, že Radičová by bola lepšou prezidentkou ako Gašparovič. Napriek tomu podporiť ju v prvom kole by bolo veľmi zlou voľbou. Podpora zo strany kresťanských demokratov by bola signálom, že stratili hranice, za ktoré nie sú ochotní ísť. Strata zábran v tomto smere je cestou do náručia SDKU. Je tu však niečo dôležitejšie. Podporiť Radičovú v prvom kole znamená podriadiť tému ochrany ľudského života politickému kompromisu v situácii, kedy to vôbec nie je potrebné ani nevyhnutné. Takýto postoj nemožno akceptovať. Bol by zradou na vlastnom presvedčení a prejavom kupčenia so svedomím.

Pozrime sa na vec ináč. Otázky prolife sú stále aktuálnejšie. Je potrebné, aby sme ich na verejnosti v mene spoločného dobra presadzovali. Táto agenda má jasne vyprofilovaných odporcov i zástancov. Plus veľkú skupinu ľudí, ktorí sa tvária, že im je to jedno. Téma ochrany ľudského života sa musí stať jednou z kľúčových tému v politickom živote Slovenska. Šancu máme. Napriek sekularizácii a silnému vplyvu liberálnych médií predstavujú konzervatívci silu, s ktorou ostatní zatiaľ musia rátať. Je otázne, či konzervatívni politici (a je jedno z akej politickej strany či hnutia) dokážu čeliť mediálnemu tlaku. Avšak nebezpečenstvo zrodu instantnej kresťanskej demokracie je dnes väčšie ako inokedy.

Iveta Radičová je sympatická dáma. Ak by som sa v druhom kole mal rozhodnúť medzi ňou a Gašparovičom, neváhal by som s jej podporou ani minútu. Prvé kolo je však o inom. Nenechajme si vziať možnosť odovzdať hlas kandidátovi, ktorému dôverujeme. Nájdime takého. Aj za cenu, že do druhého kola neprejde. Bude to signál, že z kľúčových hodnôt neustupujeme. Ochrana ľudského života medzi ne určite patrí. Politický kompromis nemôže byť mantrou, ktorej sa podriadi všetko.

Chcem odovzdať hlas kandidátovi, ktorý bude rozumieť, prečo gynekológ odmieta potraty. Cieľom nadchádzajúcich prezidentských volieb nemôže byť zbaviť sa Gašparoviča. Chcem hlasovať za kandidáta, ktorého životné postoje si vážim. Dúfam, že sa taký objaví. Za Radičovú by som v prvom kole s čistým svedomím hlasovať nemohol.

Anton Ziolkovský
( http://ziolkovsky.blog.sme.sk... )


Prečo VOLIŤ Radičovú

Spomeniete si ešte prezidentské voľby v roku 2004? Veľa bolo pravicových voličov, ktorí mali svojich morálne integrovaných Bútorov, kresťansky založených Mikloškov... No každý sa pripravoval na to, že v druhom kole aj tak neostane než dať hlas Kukanovi. Výsledok? Ráno sme zdesene sledovali prvé výsledky, oznamujúce postup Mečiara a Gašparoviča.

Jeden osobný postreh: druhé kolo, vzhľadom na možnosť výberu, boli jediné voľby, v ktorých som od nadobudnutia plnoletosti svoje voličské právo nevyužil...

Ak chce slovenská pravica ponúknuť občanom kandidáta, je najvyšší čas nájsť ho a nenásilne mu rozbiehať kampaň. Pri súčasnej vláde ide o viac než iba o reprezentatívnu funkciu. Prezident blízky pravici je pre Slovensko bez preháňania životne dôležitý.

Slovenská pravicová opozícia, pri súčasnej miere akcieschopnosti, je totiž na najlepšej ceste prehrať voľby aj v roku 2010. V budúcich parlamentných voľbách sa Ficovi musí postaviť nový „čerstvý“, hriechmi vládnutia nezaťaženým líder pravice. Dzurinda už svoju životnú úlohu splnil, Hrušovský je politickou korytnačkou a SMK poslednou výmenou lídrov stratila sympatie Slovákov, ktorý boli doposiaľ „Hungarian-friendly“.

V podobe Radičovej je aspoň nádej, že pravica bude mať sebe blízkeho prezidenta. Slovensko naliehavo potrebuje pravicového prezidenta, aby sa Ficovi, Mečiarovi a Slotovi vrátil každý jeden zákon, ktorým túto krajinu vedú späť do hospodárskej stagnácie, obmedzovania vlastníckych práv, do šialeného zadlžovania. Oni si tie zákony samozrejme schvália ešte raz, ale každé zdržanie je dôležité!

A prečo by to mala byť práve pani Radičová? Odpoveď je veľmi jednoduchá. Ivan Gašparovič je ako prezident nemastný - neslaný, ale dosť obľúbený. Stačí zahlásiť „myslím národne, cítim sociálne“ a Slovač v dolináááách má jasno koho voliť. Gašparovič nie je Schuster. Kým Schuster sa programovo zosmiešňoval sám, pri Gašparovičovi si maximálne sem tam urobí trapas iba senilný súdruh Čič a ten občanov nezaujíma.

Gašparovič do volieb dozaista opäť pôjde a je nanajvýš pravdepodobné, že aj hravo prejde prvým kolom. Len kto tam prejde s ním? Má niekto – pravicovému voličov akceptovateľný - nádej byť jeho alternatívou? Riziko, že budeme mať ďalších päť rokov prezidenta, ktorý Ficovi všetko servilne podpíše, je skutočne priveľké.

Iveta Radičová ako prezidentský kandidát je dobrý, dokonca výborný nápad. Pravica momentálne nemá populárnejšiu osobnosť ako je Radičová. A voľba prezidenta je predovšetkým o popularite, ide v nej najmä o akceptovateľnú tvár. Podľa mojej mienky jedine Radičová má nádej získať hlasy aj ne-pravicových voličov (parlamentné voľby zreteľne 2006 ukázali, koľko ich na Slovensku je). Bez nich nemá šancu.

Chtiac nechtiac, musím spomenúť i jeden čisto pragmatický dôvod, prečo by si pravica za kandidáta mala vybrať Ivetu Radičovú. Uvedomme si, že značnú časť ne-pravicových voličov budú tvoriť ženy. Som si istý, že aj národne či sociálne (či oboje) orientované ženy nie sú spokojné, že vo vysokej politike ich momentálne reprezentujú jedovatá pavlačová klofa a komorná hrajúca sa na cisárovnú. (Dopĺňajú ich dve Ficove hovorkyne, ktoré si ako svoju dominu iste vysníval nejeden sexuálne submisívny muž.)

Buďme úprimní, ak má mať opozíciou vybraný prezidentský kandidát šancu získať hlasy ne-pravicových voličiek, musí zapôsobiť i na iracionálnu stránku rozhodovania. Obdobu fešáka-Kaliňáka, ktorý by získal ženské hlasy pravica medzi sebou nenájde. (Oni síce existujú, ich dôstojnosť im však neumožňuje robiť si až tak okaté a prvoplánové PR.) Ostáva druhá možnosť, tieto hlasy získa žena. Takto to naozaj funguje, poznal som vysokoškolsky vzdelanú ženu, ktorá v r.2004 volila Mjartana, „lebo je fešák“! A reprezentatívne vzorky Sloveniek a Slovákov ktoré vidíme v hľadiskách i ako účinkujúcich väčšiny televíznych relácií, dávajú dôvod k pesimizmu.

Neodpustím si ešte jeden pragmatický dôvod: prezidentka Radičová by bola skvelý signál do zahraničia, dnes keď naše signály nie sú práve povzbudivé. Ako dáma by navyše dokázala napraviť dôsledky toho, že nejeden náš súčasný minister (ktorý nás tiež reprezentuje v zahraničí) má správanie honeľníka.

Pardon, nič proti honeľníkom, no každé prostredie si žiada svoje. Gentlemani Mikloš a Lipšic by sa tiež nehodili ma pašu. Diplomatický protokol sa však na lúkach a pasienkoch neuplatňuje, zahraničné delegácie sa totiž prijímajú v prezidentskom paláci.

Chápem „vrodený“ odpor, najmä katolíkov, príp. ďalších hlboko veriacich nekatolíkov, ku kandidátke naklonenej interrupciám. To je všetko? Všetky výhrady a názorové rozdiely? Prezident ktorí odobrí poľovačku ľavice na cirkevné školstvo im nebude vadiť? Predstava prezidenta ktorý môže kývnuť na ľavicovo-liberálnu agendu registrovaných partnerstiev bude OK?

Nech títo ľudia pokladajú tému interrupcií za nanajvýš dôležitú a kardinálnu (čo im nezazlievam, ani neberiem), život je, či chcú alebo nechcú, o kompromisoch, kompromisoch a ešte raz kompromisoch. Tým viac, čím sa týka väčšieho a väčšieho počtu ľudí. Dokonale to vidno na fungovaní štruktúr politickej strany:

1) Politický klub si volí predsedu. Pomerne hladko sa zhodnú, že to bude Jano. Jano je jeden z nás, vie nás zjednotiť ak treba niečo robiť – lokálna politika sa totiž robí popri zamestnaní. A Jano si najviac dokáže ukradnúť čas, ktorý by mohol tráviť s rodinou. Kamaráti, veď kto z nás by to stíhal? No a že je niekedy trochu panovačný, to sa predsa dá tolerovať.

2) Potom si kluby v rámci okresu volia okresného predsedu. Klub sa rozhoduje medzi viacerými kandidátmi, napokon je zvolený jeden z nich. Fero nehnevaj sa, dali sme to Katke, ona dokázala zohnať prachy na kampaň, kým tvoji švagrovia a svokrovia nás skoro ošklbali. Ona sa síce (na rozdiel od teba) často neporadí, nič neoznámi a jedná na vlastnú päsť. Lenže ak treba povedať na kraji čo sa nám nepáči, ona to dokáže, ty si vždy čušal a prikyvoval...

3) Okresní lídri však ďalej volia lídra krajského. Priatelia, dajme hlasy tomu Vladovi. Síce ako vice-starosta predáva pozemky ako divý, kto vie či za to nemá to nové auto, no vďaka nemu má náš kraj v strane silné postavenie. To on dokázal zmariť zmenu pravidiel hlasovania na poslednom sneme, ktorá by nás úplne odpísala....

4) Krajskí lídri potom volia rôzne celostranícke orgány a funkcie. Chlapi bez Lojza to pôjde do hája, síce ho nemajú radi novinári ani koaliční partneri, pri presadzovaní zahraničného investora očividne zvýhodňoval tých Holanďanov... Ale jedine on vie, ako dať do kopy rozhádané regióny, jeho budú akceptovať dokonca aj Východniari. Bez neho by sme už boli rozpadnutí...

Čitatelia nech odpustia exkurz do zákulisia života politickej strany. Chcel som len povedať, že kto v politike pôjde zo svojou pravdou hlava nehlava, musí počítať s tým, že napokon ostane sám a príde i to, čo už mal na dosah. A čím vyššia funkcia, čím viac voličov sa má na voľbe podieľať, tým je potrebný vyšší stupeň kompromisu. Aj preto majú, pre istotu, mnohí prezidenti tak slabé kompetencie. A prezident je to najvyššie, čo si občania môžu zvoliť.

Myslím že mnoho Slovákov volilo prezidentov v roku 1999 i 2004 tak, že zaťali zuby, zakrúžkovali meno, zakryli si oči a lístok rýchlo vhodili do urny, aby si to náhodou v poslednej sekunde nerozmysleli . Ja osobne som pripravený urobiť tak i v roku 2009.

Budem však voliť kandidáta, ktorý má môj hlas istý v prvom i druhom kole. Voliť v prvom kole svojho obľúbenca s vedomím, že potom aj tak budem musieť prijať náhradné riešenie, je to isté ako nevoliť vôbec. Alebo môžem rovno dať hlas tomu, koho za prezidenta nechcem. Efekt bude rovnaký. Kto chce mať čistučké svedomie prosím, takýto volič však nebude mať morálne právo „zlého“ prezidenta kritizovať, ani sa sťažovať na dôsledky jeho konania. On totiž k jeho víťazstvu nepriamo prispel. Na Slovensku si ešte dlho predlho (ak vôbec niekedy) nebudeme môcť dopriať luxus prezidentskej voľby, kedy je vlastne tak trochu aj jedno kto vyhrá, pretože blahobyt a dobré meno krajiny to výrazne neovplyvní.

Emil Petřík

  Ja by som sa skor pytal
   Maros 28-10-2007 17:03
  Ficoizmus
   Lukas Krivosik 28-10-2007 17:10
  RE: Ficoizmus
   Maros 28-10-2007 17:37
  RE: Ficoizmus
   Lukas Krivosik 28-10-2007 17:46
  RE: Ficoizmus
   Maros 28-10-2007 18:35
  RE: Ficoizmus
   Czechtek 30-10-2007 20:12
  RE: Ficoizmus
   janošík 25-09-2008 14:06
  RE: Ja by som sa skor pytal
   Martin Pener 28-10-2007 18:59
  Kompromisy
   Miloš Sirota 28-10-2007 21:19
  KDH to "vybaví"
   Dušan 28-10-2007 19:02
  RE: KDH to
   AS 28-10-2007 19:19
  RE: KDH to
   Martin Pener 28-10-2007 19:39
  RE: KDH to
   AS 28-10-2007 19:55
  RE: KDH to
   aristokrat 28-10-2007 23:26
  RE: KDH to
   Dušan 29-10-2007 6:49
  RE: KDH to
   aristokrat 29-10-2007 23:22
  RE: KDH to
   Dušan 30-10-2007 13:36
  RE: KDH to
   aristokrat 30-10-2007 17:19
  RE: KDH to
   Lukas Krivosik 29-10-2007 1:22
  RE: KDH to
   Dušan 29-10-2007 6:56
  RE: KDH to
   matteo 05-11-2007 19:09
  Nenavistny katolicizmus
   Ratmin 28-10-2007 22:53
  RE: Nenavistny katolicizmus
   Lukas Krivosik 29-10-2007 1:24
  Treba vysvetliť
   Dušan 29-10-2007 6:58
  RE: Nenavistny katolicizmus
   štúrovec 29-10-2007 10:23
  RE: Nenavistny katolicizmus
   Richard 29-10-2007 14:37
  RE: Nenavistny katolicizmus
   LIBERTARIAN 31-10-2007 8:00
  RE: Nenavistny katolicizmus
   Czechtek 30-10-2007 18:35
  RE: Nenavistny katolicizmus
   Jozef Havran 04-03-2008 15:41
  Magor
   Modrak 29-10-2007 8:31
  RE: Magor
   Peter Kovar 17-11-2007 10:42
  je dnes
   drúk 29-10-2007 9:14
  :) este k tej absurdnej dabate - ficoizmus/ficizmus
   Maros 29-10-2007 9:35
  RE: :) este k tej absurdnej dabate - ficoizmus/ficizmus
   Maros 30-10-2007 9:16
  slovensky prezident
   štúrovec 29-10-2007 10:22
  RE: slovensky prezident
   Firstborn 29-10-2007 10:35
  RE: slovensky prezident
   štúrovec 29-10-2007 11:06
  RE: slovensky prezident
   barry goldwater 29-10-2007 13:23
  RE: slovensky prezident
   štúrovec 29-10-2007 13:37
  RE: slovensky prezident
   Firstborn 29-10-2007 14:30
  RE: slovensky prezident
   barry goldwater 29-10-2007 23:39
  Prvé a druhé kolo
   Hugo 29-10-2007 11:00
  Interupcie
   Richard 29-10-2007 14:35
  RE: Interupcie
   Ziolkovský 29-10-2007 14:46
  RE: Interupcie
   Peter Surda 30-10-2007 15:05
  RE: Interupcie
   LIBERTARIAN 31-10-2007 8:13
  RE: Interupcie
   Martin 09-11-2007 23:51
  RE: Interupcie
   amt 24-11-2007 16:39
  RE: Interupcie
   amt 24-11-2007 16:48
  RE: Interupcie
   amt 24-11-2007 16:55
  RE: Interupcie
   Martin Pener 29-10-2007 14:52
  RE: Interupcie
   Lukas Krivosik 29-10-2007 15:32
  RE: Interupcie
   peterson 29-10-2007 17:10
  RE: Interupcie
   Firstborn 29-10-2007 17:30
  RE: Interupcie
   AS 29-10-2007 17:56
  RE: Interupcie
   peterson 30-10-2007 11:20
  RE: Interupcie
   Lukas Krivosik 29-10-2007 19:55
  RE: Interupcie
   Dušan 30-10-2007 7:46
  RE: Interupcie
   peterson 30-10-2007 11:23
  RE: Interupcie
   D 30-10-2007 1:20
  BINGO
   Maros 30-10-2007 8:51
  RE: BINGO
   Firstborn 30-10-2007 9:34
  RE: BINGO
   Firstborn 30-10-2007 13:10
  RE: BINGO
   D 02-11-2007 13:17
  RE: zrelativizujem to
   AS 06-11-2007 18:08
  Preco bol Gaspi najlepsia volba
   Rogue Keeper 29-10-2007 15:00
  RE: Preco bol Gaspi najlepsia volba
   Firstborn 29-10-2007 15:29
  RE: Preco bol Gaspi najlepsia volba
   Rogue Keeper 29-10-2007 15:48
  RE: Preco bol Gaspi najlepsia volba
   Firstborn 29-10-2007 16:29
  RE: Preco bol Gaspi najlepsia volba
   Rogue Keeper 29-10-2007 16:50
  RE: Preco bol Gaspi najlepsia volba
   Firstborn 29-10-2007 17:29
  RE: Preco bol Gaspi najlepsia volba
   Rogue Keeper 29-10-2007 17:31
  gasparko vs. radicova
   alfaomega 29-10-2007 18:41
  Tema O NIČOM.
   LIBERTARIAN 30-10-2007 9:44
  RE: Tema O NIČOM.
   LIBERTARIAN 30-10-2007 10:11
  a vôbec
   mima 30-10-2007 18:36
  kompromisy a konzervatívny pes
   tom 30-10-2007 19:44
  Klaus
   Martin Pener 30-10-2007 20:23
  Predcasna debata
   Lukas Krivosik 30-10-2007 23:12
  RE: Predcasna debata
   Dušan 31-10-2007 7:14
  RE: Predcasna debata
   LIBERTARIAN 31-10-2007 8:19
  priorita
   Igor Barták 31-10-2007 11:01
  RE: priorita
   D 01-11-2007 11:37
  RE: priorita
   AS 10-11-2007 8:13
  mne to vychadza tak
   oblastny komisar 02-11-2007 11:26
  BARRY GOLDWATER
   Milton 03-11-2007 12:23

   

 

Slovenská otázka

Aká je podstata a zmysel slovenských dejín? Odkiaľ a kam kráča náš národ? Aký je náš vzťah k nám samotným a k slovenským dejinám? Ako sa s nimi vyrovnávame? Kde máme o sebe ilúzie a kde sa naopak podceňujeme? Sú tí, ktorých považujeme za našich hrdinov, skutočne hodní úcty? A poznáme vôbec všetky historické osobnosti, ktoré by si to zaslúžili? Kde sa končí vlastenectvo a začína sa nacionalizmus? Otázky, na ktoré okolité národy zodpovedali už dávno. A ak nie, aspoň o nich vášnivo diskutujú.

V slovenskom srdci sídli mnoho komplexov a mýtov o sebe i druhých. Veríme, že články v tejto rubrike vám pomôžu hlbšie spoznať slovenskú dušu a dajú odpovede aspoň na niektorú z vyššie položených otázok.

Tiráž

Názov

Kontakt Šéfredaktor Redakcia Editor Vydavateľ Zakladateľ

Ďalšie odkazy

Newsletter

Ak chcete byť informovaný o zaujímavých novinkách na Pravom Spektre, vyplňte Vašu e-mailovú adresu. (frekvencia cca. 1 správa za mesiac)
 

 
Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group