ISSN 1335-8715

09-12-2001   Sergej Danilov   Rôzne   verzia pre tlač

Oslavy 10. výročia ODM

Občiansko-demokratická mládež (ODM) je na Slovensku už od roku 1991, keď začali čoraz hlasnejšie zaznievať názory, ktoré vôbec nepripomínali november 1989. A preto aj deň osláv 10. výročia padol symbolicky na 17.november. Pred desiatimi rokmi začal na Slovensku silnieť vplyv nedemokratických síl a skupinu mladých ľudí to ešte viac pohlo k činom, až vznikla organizácia na ideách novembra 1989. ODM vždy stála a stojí na strane demokratických hodnôt, právneho štátu a názorovo otvorenej spoločnosti.

SEMINÁR NATO PRE MLADÝCH, MLADÍ PRE NATO SPOJENÝ S OSLAVOU 10. VÝROČIA ODM (15.-17.11, 2001)

Už od 15.novembra prebiehal seminár „NATO pre mladých a mladí pre NATO“, ktorý sa podarilo zorganizovať aj vďaka spolupráci s National Democratic Institute (NDI) a Hanns Seidel Stiftung. Hlavnou témou bola pripravenosť Slovenska na vstup do Severoatlantickej aliancie po všetkých stránkach, ale diskutovalo sa aj o zmenách vo svete po 11.septembri. Seminár svojimi vystúpeniami obohatili napríklad Jozef Pivarči, Ivo Samson, František Šebej, Jacob Lund Nielsen, David Rýc, Ivan Mikloš, Peter Weber a ďalší. Zúčastnili sa ho členovia regionálnych klubov ODM z celého Slovenska. Na niektoré prednášky boli otvorené dvere aj verejnosti, ktorá sa tiež mohla zapojiť do panelových diskusií, ako to robili „ODM-kári“.

Za zmienku stoja témy, ktoré počas workshopu rezonovali v konferenčných sálach Csemadoku a hotela Carlton, kde sa celá akcia konala. V Piatok sa ODM v tímoch pustila do vypracovania kampane na podporu verejnosti pre vstup SR do NATO. V rôznych modifikáciách sme realizovali tréningové úlohy (všetky sa týkali podpory integrácie alebo získavania nových členov), ktoré pripravil NDI. Okrem prekvapivých výsledkov, nových poznatkov, ktoré všetky prítomné kluby ODM môžu využiť vo svojej práci, sa Workshop nezaobišiel bez výbornej zábavy a oba seminárne dni sa vydarili.

Oslava, ples

V sobotu večer sa Harmony hall hotela Carlton začala napĺňať plesovými hosťami a priateľmi ODM. Ples bol spoločenským vyvrcholením narodenín, a pripravil milé stretnutie nielen tým, ktorí sa svojho času aktívne podieľali na živote Občiansko-demokratickej mládeže. Pred slávnostnou večerou sa ODM prihovoril podpredseda vlády SR Ivan Mikloš, predseda DS, Ľudovít Kaník, a predseda ODM, Miroslav Lopata. Najväčší potlesk však zožala Natallia Makovik z bieloruskej mládežníckej organizácie Young Front, ktorá vyzvala na pomoc proti politike diktátora Lukašenka. Keď dozneli slová o jej priateľoch sediacich v bieloruských celách, sála stíchla na dlhú chvíľu. Takto ponižujúco ich trestá Lukašenkov režim zato, že aj oni chcú žiť v demokracii. Natállia Makovik pripomenula, že to čo je pre nás prirodzené, nie je samozrejmé pre nich. Jej vystúpenie je signálom, že jej priatelia boj o demokraciu s diktátorom prehrávajú a ostáva im nie oveľa viac než veriť v zmenu. Len potlesk pre Natalliu Makovik by bolo slabé gesto. Aj vy môžete podporiť kampaň medzinárodných študentských politických organizácií EDS ( European Democratic Students), EYC (European Young Conservatives), DEMYC (Democrat Youth community of Europe) Slobodu Bielorusku!, spolu s ODM.

Po príhovoroch a večeri slávnostný prípitok na slovenskú pravicu predniesol predseda ODM Miroslav Lopata po boku s Ivanom Miklošom z SDKÚ, Danielom Lipšicom z KDH, Ľudovítom Kaníkom z DS a Józsefom Kvardom z SMK. ODM dostala mnoho prianí, v ktorých sa často vyzdvihovala jej dlhá, tŕnistá cesta a dôležitosť jej existencie na poli tretieho sektora a v spektre mládežníckych organizácií. Všetci gratulanti jej popriali mnoho síl do ďalších rokov. Veľmi príjemný večer bol naklonený všetkým, ktorí mali chuť tancovať a zabávať sa. Dnes sa mohli pokojne za seba obzrieť všetci tí členovia ODM, ktorí pred desiatimi rokmi za politického nečasu a marazmu chránili demokraciu a dávali impulzy na vznik občianskej spoločnosti. A dopredu sa zase pozerajú tí, ktorí sú odhodlaní pokračovať v zachovaní kontinuity, a majú silu napredovať.

Snem ODM, nedeľa 18. Novembra

O 14.00 sa v budove Csemadoku zišlo 33 delegátov na sneme, ktorý mal za úlohu zvoliť si nové predsedníctvo, potvrdiť stanovy a stanoviť správny smer cesty, po ktorej ODM pôjde. Napokon nebolo všetko jednoznačné a objavili sa aj rozdielne názory na veci v riadení ODM. Potvrdiť či vyvrátiť ich mali voľby do predsedníctva ODM. Na sneme zvolili staronového predsedu ODM Miroslava Lopatu, ktorý nenašiel protikandidáta, čím utíšil šum v sále. Delegáti ďalej za podpredsedov zvolili Pavla Tótha, Mariána Keményiho a Otíliu Šimkovú, čo predznamenáva nárast významu regionálnych klubov ODM mimo bratislavského centra. Bratislavský klub zaznamenal v porovnaní s minulým rokom volebný útlm. Otília Šimková je predsedkyňou ODM Banská Bystrica a Maroš Keményi členom ODM v Prešove. „Bratislava“ sa o miesto predsedu neuchádzala, hoci z jej strán zaznelo najviac kritiky na adresu vedenia. Napriek tomu je veľmi dobré, ak niečo škrípe aj vo vlastnej kuchyni. Nestačí však len vôľa nato upozorniť, ale musí existovať aj vôľa spoločne pracovať na zlepšeniach. Potom to prinesie osoh všetkým.

V ODM sú na niektoré veci rozdielne názory, ale je snaha a vôľa predchádzať vnútorným nedorozumeniam a koordinovane spolupracovať na všetkých jej úrovniach. ODM bude aj po sneme pokračovať, v tom, čo robila doteraz. Prioritou ostáva podieľať sa na rozvoji občianskej, otvorenej spoločnosti, aktívne vystupovať v medzinárodných politických, študentských organizáciách, organizovať výlety, plesy a pripravť rad zaujímavých seminárov a zahraničných ciest. ODM je najsilnejšia pravicová mládežnícka organizácia na Slovensku a chce takou byť aj o ďalších desať rokov. Preto svojou činnosťou maximálne využije svoj kredit a schopnosti a bude naďalej oslovovať ďalších mladých občianskych demokratov.

Sergej Danilov

  Hm...
   Martin Hanus 10-12-2001 16:46
  ad Martin
   Sergej Danilov 22-12-2001 18:11
  RE: ad Martin
   Martin Hanus 23-12-2001 19:37

   

 

Tiráž

Názov

Kontakt Šéfredaktor Redakcia Editor Vydavateľ Zakladateľ

Ďalšie odkazy

Newsletter

Ak chcete byť informovaný o zaujímavých novinkách na Pravom Spektre, vyplňte Vašu e-mailovú adresu. (frekvencia cca. 1 správa za mesiac)
 

 
Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group