ISSN 1335-8715

21-05-2007   Martin Pener   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Chvála slušným ozbrojeným občanom!

Každoročne rozbúria hladinu verejnej mienky prípady šialených, najmä amerických strelcov. Takmer automaticky nasledujú vášnivé diskusie – od vládnych/parlamentných až po „občianske“ - internetové o regulácii, či dokonca zákaze vlastníctva zbraní občanmi. Menej už odporcovia zbraní venujú pozornosť životnej realite (i tej našej slovenskej), kedy sú nevinní ľudia napádaní útočníkmi používajúcich strelné či iné zbrane.

Pridať nový príspevok

oki
autor: malcolm
e-mail: malcolm@malcolm.sk
webstránka: http://www.post.sk
pridané: 21-05-2007 18:08


dlhe je to, to ma odradilo od citania clanku, ale verim, ze autor pisal pravdu :D
RE: oki
autor: Martin Pener
e-mail: martin.pener@prave-spektrum.sk
pridané: 21-05-2007 18:34


Dakujem za doveru :o) Fakt je to dlhe, dlho som sa totiz aj na takyto clanok chystal, zbieral material a pod...
RE: oki
autor: Erich G.
pridané: 01-11-2007 10:25


Celkom dobrá diskusia s majiteľmi zbraní je na fóre http://www.webforum.sk... Sú tam cenné informácie o získaní zbrojného preukazu, zbraniach, ich údržbe, o strelniciach a všetkom, čo k tomu patrí.
...
autor: iamwhite
e-mail: soy.blanco@hotmail.com
pridané: 21-05-2007 18:36


Velmi zaujimavy a dobry clanok, akurat trochu opatrne napisany :)
RE: ...
autor: Martin Pener
e-mail: martin.pener@prave-spektrum.sk
pridané: 21-05-2007 18:42


S pribudajucim vekom zacinam byt miernejsi :o))
RE: ...
autor: Zolo
pridané: 22-05-2007 1:08


Predpokladam, ze si oslavoval 18ku.
RE: ...
autor: M.Pener
pridané: 22-05-2007 11:04


18-ka, juuuj to bolo davno - este v minulom tisicroci :o).
RE: ...
autor: Zolo
pridané: 22-05-2007 13:45


Ojojoooj, to tak davno?
RE: ...
autor: Martin Pener
e-mail: martin.pener@prave-spektrum.sk
pridané: 22-05-2007 19:11


No dobre, na konci tisicrocia :o)
Vlastníctvo zbraní
autor: Ladislav Kováčik
e-mail: laddy@post.sk
pridané: 21-05-2007 19:29


K tomuto som sa už vyjadril, dávam do pozornosti tento článok aj diskusiu.
http://cz.altermedia.info/ze-zahranici/pokus-o-malou-obhajobu-prezidenta-bushe_3057.htm...

RE: Vlastníctvo zbraní
autor: tomas cunik
pridané: 21-05-2007 20:35


http://www.lewrockwell.com/paul/paul383.htm...
RE: Vlastníctvo zbraní
autor: Ladislav Kováčik
e-mail: laddy@post.sk
pridané: 22-05-2007 12:05


"Freedom is not defined by safety. Freedom is defined by the ability of citizens to live without government interference."

To je síce pravda, ale ľudia stoja nielen o istú mieru slobody, ale do značnej miery aj o bezpečnosť. A v rámci toho dobrovoľne strpia istú mieru neslobody. Keby to tak nebolo, ľudia by už dávno volali k zmene situácie. To - minimálne na Slovensku -nerobia. Zdá sa, že im vyhovuje ten pomer bezpečnosti a slobody, aký tu je.

RE: Vlastníctvo zbraní
autor: Lukas Krivosik
pridané: 22-05-2007 13:22


A este nieco, Laco. Aj ja som v otazke zbrani za europsky model. Teda za ten, co maju vo Svajciarsku a v Norsku;-)
RE: Vlastníctvo zbraní
autor: D
pridané: 22-05-2007 20:13


Taka sloboda nema ziadne prakticky vyznam. Sloboda zahrna bezpecnost - ak nemozem chodit po ulici a niekto ma moze beztrestne okradnut/pripravit o plody mojej prace, nutit robit to co mam zaujem robit alebo branit mi vo vykonani niecoho len na zaklade "sily", potom asi nebudem moct hovorit o slobode.
RE: Vlastníctvo zbraní
autor: Ladislav Kováčik
e-mail: laddy@post.sk
pridané: 23-05-2007 23:38


Hm, len mi teraz nie je jasné z reakcie, na ktorú stranu si sa priklonil. Hovoríš to v tom zmysle, že akceptuješ obmedzujúcejší prístup polície v záujme slobody alebo chceš tým povedať, že človek, ktorý sa nemôže sám brániť, je na tom zle a malo by mu to byť umožnené aj strelnou zbraňou?
RE: Vlastníctvo zbraní
autor: D
pridané: 24-05-2007 0:49


Vysvetlim. Je zbytocne hladat slobodu ine ako v spolocnosti(spolocenstve ludi). Su tam protichodne zaujmy, konkurecne zaujmy, takze uz len z tohoto vyplivaju obmedzenia pre svojvolu resp. nemoznost naplnit kazdym z nas svoje kazde rozhodnutie. Vo velkej casti sa deje s ohladom na inych, v konflikte so zaujmami inych.
Takze obmedzenia existuju a budu existovat bez ohladu na "stat" chapany v zmysle institucii. Moderny stat je vlastne ohranicene spolocenstvo ludi s nejakymi zakonmi...otazka teda stoji, ktore konflikty zaujmov je rozumne a mozne este riesit institucionalne, ako - akymi pravidlami, kde je nerozumne vpustat nejake institucie(z liberalneho hladiska vsade tam, kde dosledky konania jednotlivca su zanedbatelne pre inych).
Policia je nastroj na vynucovanie si dodrziavania tychto pravidiel.
Toto je uplne ine ponatie slobody ako ranne pozitivisticke...Locke(a hoci Rousseau) a dalsi, hoci tam to treba zasadit do kontextu toho, voci comu vystupili a zdoraznit, ze za tym videli velakrat skor symbolizmus a ten pozitivizmus sa zbytocne u nich niekedy precenuje.
To vyssie je to ponatie, ked sme to uz spominali zase pred nedavnom, ktore ponukal Hayek(aj Dewey len tak mimochodom). To pozitivisticke v tej najvulgarnejsie podobe, prebudovane a zbavene kontextu ponukli anarchokapitalisti a vlastne skoro cely na tom stoji - Hoppe a Rothbard su hlavni hlasatelia tychto znovuozivenych logicko-pozitivistickych predstav.

A konkretne:
Problem je zlozitejsi. Otazka dostupnosti zbrani, otazka ohrozenia inych - nevinnych pri sebaobrane.
Cim menejhrubeho nasilia pri konfliktoch, cim mensia dostupnost zbrani, tym lepsie socializacne aj prakticke predpoklady pre pokles vrazd a umrti nevinnych. Niekde som kedysi videl graf casovej zavilosti poctu domacnosti so zbranou a vrazd. Isto, treba to brat s rezervou, posobia aj ine faktory ale vypovednu hodnotu to ma.

RE: Vlastníctvo zbraní
autor: Ladislav Kováčik
e-mail: laddy@post.sk
pridané: 22-05-2007 12:23


"The senseless and horrific killings last week on the campus of Virginia Tech University reinforced an uneasy feeling many Americans experienced after September 11th: namely, that government cannot protect us. No matter how many laws we pass, no matter how many police or federal agents we put on the streets, a determined individual or group still can cause great harm. Perhaps the only good that can come from these terrible killings is a reinforced understanding that we as individuals are responsible for our safety and the safety of our families."

Zaujímavé, že takéto veci sa v Európe nedejú. Bodaj by vláda vedela ochraňovať ľudí, keď sú zbrane tak voľne dostupné! To by nedokázal za efektivity takého zákona ani ten najväčší diktátor a totalitár.

"Although Virginia does allow individuals to carry concealed weapons if they first obtain a permit, college campuses within the state are specifically exempted. Virginia Tech, like all Virginia colleges, is therefore a gun-free zone, at least for private individuals. And as we witnessed, it didn’t matter how many guns the police had. Only private individuals on the scene could have prevented or lessened this tragedy. Prohibiting guns on campus made the Virginia Tech students less safe, not more."

Keby zbrane neboli voľne dostupné, nedostal by ich do ruky ani Kórejčan a polícia ani jednotlivci by nemuseli robiť nič. Nikto by nezahynul.

Samozrejme, v súvislosti s tradíciou USA sa vynára otázka, či by pištoľníci naozaj po zrušení zákona zmizli z ulíc. Určite áno. Mnohí. Mnohí by dosť možno ostali. Teda aj politici, uvažujúci v USA o reštrikcii, by museli zvážiť tento aspekt. Keď doteraz vláda USA vychovávala svojich občanov k samostatnosti, len tak zo dňa na deň ich mienku nezmení.

Každopádne, v Európe našťastie takéto problémy riešiť nemusíme. Riešenie už máme - nechať veci tak ako sú. Zločiny sa budú páchať vždy a isteže ich prevencia zďaleka nie je len na polícii, ale do značnej miery práve na tej výchove a vzdelaní, ktoré by páni ako Krivošík radi rozdelili medzi slobodné subjekty.
Používanie zbraní je dobrým príkladom, prečo je lepšie, aby zostal štátny monopol vzdelania.

Ostatné veci v článku nebudem komentovať, lebo sa týkajú práve tej odlišnej tradície USA pri strelných zbraniach, ako aj tradície slobody s minimom štátnych zásahov všeobecne. My v Európe dobre vieme, že sloboda nie je zlaté teľa, chápeme, že potrebujeme aj bezpečnosť a v jej záujme je nutná istá reštrikcia slobody.

Inak, ak na mňa niekto zareaguje, mohol by zareagovať aj na fenomén Guantánama, kde je zrejmé, že sa preferuje aj armádou USA bezpečnosť pred slobodou. Verím, že zástancovia slobody na Pravom spektre sú zároveň odporcami situácie na Guantáname. (Inak to nemá logiku.)

RE: Vlastníctvo zbraní
autor: Lukas Krivosik
pridané: 22-05-2007 13:21


Nie celkom rozumiem ako statny monopol na vzdelanie zarucuje, ze ta niekto neodbachne.

Ono je to nielen inak, ale prave naopak. Statny monopol na vzdelanie vytvara priestor pre asocialne spravanie. Uz dlhsie sa mi v hlave rodi clanok o tom, ako verejne skoly nielenze nesocializuju mladez, ale posobia presne opacne. Statne skolstvo je motorom Revolucie a vzbury proti poriadku uz dvesto rokov.

RE: Vlastníctvo zbraní
autor: Ladislav Kováčik
e-mail: laddy@post.sk
pridané: 22-05-2007 16:12


Veď samozrejme, záleží aj na obsahu toho vzdelania, jasné, že samotná existencia monopolu nestačí. Práve preto som poukázal na pluralitu subjektov ako na niečo, čo by mohlo priniesť okrem správnych (v jedných školách) aj škodlivé pohľady (v iných).

"Nie celkom rozumiem ako statny monopol na vzdelanie zarucuje, ze ta niekto neodbachne."
Zaručuje to minimálne u istej, váhavejšej rozkolísanejšej časti ľudí, ktorí naopak pri posmeľovaní k individualizmu na inej škole by o tej zbrani aj uvažovali. (A nemusia to byť len charakterní študenti.)

A ešte by ma fakt zaujímalo, aký máš postoj na to zaobchádzanie s väzňami na Guantáname.

RE: Vlastníctvo zbraní
autor: Lukas Krivosik
pridané: 22-05-2007 20:17


Posmelovanie k individualizmu?! Ale, chod! To kde sa take deje? Problem je vsestranne posmelovanie ku kolektivizmu.

Inak, ked mas statny vzdelavaci monopol, nie je nic lahsie ako ovladnut ministerstvo skolstva a uz mozes do systemu vpustat bludy. Je velkym mytom, ze za Fronca sa klerikalizovalo verejne skolstvo, v skutocnosti ani on nedokazal uplne zabranit, aby sa v skolach uchytili kadejake hluposti.

A co sa tyka Guantanama, ten problem mi je ukradnuty. Nie je to pravne uplne ciste, ale radsej nech su teroristi pod zamkou akoby mali kade tade vyhadzovat do luftu nevinnych.

Problem je, ze vyvoj terorizmu predbehol pravnu upravu, ktora s niecim takym asi neratala.

RE: Vlastníctvo zbraní
autor: Ladislav Kováčik
e-mail: laddy@post.sk
pridané: 23-05-2007 23:05


Nepochopil si ma. Ten individualizmus som mal na mysli s hypotetickou školou s hypotetickými osnovami, ktoré by mohli existovať po reforme školstva á la Pravé spektrum.

V otázke Guantánama som ťa odhalil - tu si sa prejavil ako jasný stúpenec bezpečnosti pred slobodou. Neupieram ti právo na takýto názor, ale povedzme, že by ma predsa len zaujímalo, aký je rozdiel medzi tými dvomi otázkami, kde stoja proti sebe bezpečnosť a sloboda. Jednak vlastníctvo strelných zbraní, jednak Guantánamo Bay. Necháp ma zle, možno máš dobrý dôvod. Nechcem to zas vulgarizovať, že musíš byť vždy za slobodu. Len chcem počuť, aký je v tom rozdiel.

RE: Vlastníctvo zbraní
autor: Ladislav Kováčik
e-mail: laddy@post.sk
pridané: 23-05-2007 23:17


Napr. mám na mysli to, že väzni nedostali právnych zástupcov a držia ich bez procesu. Jasné obmedzenie slobody.

Inak, k Penerovmu článku - bol celkom rozumný, aj keď s niektorými argumentami som nesúhlasil. (Prílohu som nečítal, len niektoré prípady.) Najviac ma zaujali tie praktické rady. Som rád, že v tejto otázke nemá Pravé spektrum infantilné názory ako niektorí pravičiari, ktorí by radi predávali náboje a strelné zbrane vedľa cukríkov alebo prezervatívov v supermarkete. Aj také veci som už čítal...

RE: Vlastníctvo zbraní
autor: D
pridané: 22-05-2007 20:17


"Statne skolstvo je motorom Revolucie a vzbury proti poriadku uz dvesto rokov."
to nema logiku...ved existujuci system by mal asi motivaciu "ovecky" udrziavat a vychovavat ku poslusnosti, nie naopak...

RE: Vlastníctvo zbraní
autor: Czechtek
pridané: 22-05-2007 14:18


Ech ako je v tej europe dobre, nic menit netreba...

Len aby sme sa jedneho dna nezobuduli s holou ritou a turbanom na hlave.

hmm
autor: tom
pridané: 21-05-2007 19:37


Americký spôsob - vstup na pozemok/ohlás/strieľaj je asi v niektorých prípadoch dobrý ale vo väčšine nie. Skúsim dať príklad: ideme s partiou na chatu, celý deň pijeme pivo, bavíme sa a večer si pomýlime dvor keď sa vraciame z neďalekej lúky. V tom na mňa zakričí vlastník ja mu čosi odvrknem a bác, som mŕtvy a pritom som si len chcel vyprázdniť mechúr o jeho(v domienke že to je moja) jedličku. Ale akosi by ma to mrzelo aj keby som bol ten strieľajúci a akože v práve. Autor by mi asi povedal, že ale čo keby ten čúrajúci mal bazúku?! Ja som 100% presvedčený, že je neporovnateľne viacej čúrajucich chatárov ako ozbrojených debilov.
RE: hmm
autor: drúk
pridané: 23-05-2007 11:09


nechľasci a máš pokoj
hmm
autor: tom
pridané: 21-05-2007 19:38


Americký spôsob - vstup na pozemok/ohlás/strieľaj je asi v niektorých prípadoch dobrý ale vo väčšine nie. Skúsim dať príklad: ideme s partiou na chatu, celý deň pijeme pivo, bavíme sa a večer si pomýlime dvor keď sa vraciame z neďalekej lúky. V tom na mňa zakričí vlastník ja mu čosi odvrknem a bác, som mŕtvy a pritom som si len chcel vyprázdniť mechúr o jeho(v domienke že to je moja) jedličku. Ale akosi by ma to mrzelo aj keby som bol ten strieľajúci a akože v práve. Autor by mi asi povedal, že ale čo keby ten čúrajúci mal bazúku?! Ja som 100% presvedčený, že je neporovnateľne viacej čúrajucich chatárov ako ozbrojených debilov.
hmm
autor: tom
pridané: 21-05-2007 19:39


Americký spôsob - vstup na pozemok/ohlás/strieľaj je asi v niektorých prípadoch dobrý ale vo väčšine nie. Skúsim dať príklad: ideme s partiou na chatu, celý deň pijeme pivo, bavíme sa a večer si pomýlime dvor keď sa vraciame z neďalekej lúky. V tom na mňa zakričí vlastník ja mu čosi odvrknem a bác, som mŕtvy a pritom som si len chcel vyprázdniť mechúr o jeho(v domienke že to je moja) jedličku. Ale akosi by ma to mrzelo aj keby som bol ten strieľajúci a akože v práve. Autor by mi asi povedal, že ale čo keby ten čúrajúci mal bazúku?! Ja som 100% presvedčený, že je neporovnateľne viacej čúrajucich chatárov ako ozbrojených debilov.
RE: hmm
autor: Martin Pener
e-mail: martin.pener@prave-spektrum.sk
pridané: 21-05-2007 19:59


Tuto temu raz perfektne spracovali v Simpsnovcoch, kedy si Homer kupil kver a lakal Flandersa k nim domov.
RE: hmm
autor: Lukas Krivosik
pridané: 21-05-2007 19:59


No mozem sa mylit, ale mam dojem, ze takto to nefunguje. Toto je velky mytus. A Amerika je federacia 50 statov. Pravna uprava sa lisi od statu k statu.
RE: hmm
autor: tom
pridané: 21-05-2007 20:44


Sú obrovské rozdiely v rámci federácie, ale žiadny súd by neodsúdil nikoho kto by zastrelil na svojom pozemku "návštevníka". Samozrejme, že autor by v ideálnej situácií mal pravdu, ale akosi my ľudia sme čudní. Môj kamarát má 2 známych - vojakov a oni keď sa osmelia alkoholom tak s pýchou predstavujú svoje zbrane ďalším účastníkom dedinskej veselice. Viem, že by sa patrilo povedať, že človek je zodpovedný sám za seba a svoje činy a štát a jeho nariadenia sú prekážkou v rozvoji slobody jednotlivca ale bohužiaľ niektorí z nás tú slobodu zneužívanjú buď z pitomosti, alebo zo zištnosti. A počet vrážd ešte stále hovorí o tom, že v krajinách kde sa k zbraniam dá dostať ľahšie je vyšší ako v krajinách kde je to troška zložitejšie.
RE: hmm
autor: tomas cunik
pridané: 21-05-2007 21:06


aj pocet dopravnych nehod je v krajinach kde sa da k autu dostat lahko vyssi ako v krajinach kde auta nepredavaju.riesenie je zakazat alebo obmedzit v bohatych krajinach predaj aut?pripadne sprisnit predpisy?...

http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=200705080...

inak mozno to je strela do vetra, ale beztrestne zastrelenie narusitela je v USA mozne len ak je pozemok riadne oznaceny, oploteny alebo nieco podobne..

RE: hmm
autor: tom
pridané: 21-05-2007 21:35


Takáto štatistika je dosť zavádzajúca. Ja chodím tak 3x do týždňa na golf do ČR a môžem Ti povedať, že áut je niekoľko násobne viac. Problém týchto štatistík je, že nehovoria o náraste počtu automobilov na ceste. Ak by sme to zobrali z druhej strany tak zružme všetky pravidlá cestnej premávky a už nebudú žiadne problémy(prečo by sme napr. mali chodiť po pravej strane?!). Ale prečo len cestnej, veď je ešte letecká a námorná. Pravidlá majú zmysel aj keď nás niekedy bezdôvodne obmedzujú. Samozrejme je dôležité aby nás tieto pravidlá neprevalcovali, ale pestrosť ľudí hovorí o potrebe určitých zásad v niektorých oblastiach života.
RE: hmm
autor: tomas cunik
pridané: 22-05-2007 0:40


ja sa v cechach zdrzujem 90 % svojho casu a rozdiel som nepobadal :))

pred par mesiacmi tu niekde pisal lukas krivosik o mestach kde sa jazdi bez znaciek a predpisov, a kolaps to nesposobuje doteraz (http://www.aktuality.sk/spravy/komentare/komentar-anarchiou-k-bezpecnejsim-cestam).. a pis si ze som tomu projektu skepticky, kvoli tomu ze sa to organizuje pod zastitou EU :)))

"prečo by sme napr. mali chodiť po pravej strane?!" hoci sme na pravom spektre, ovela viac sa mi pozdava lava oldschool-aristokracia moznost :)...ale vazne - neviem preco by som napriklad nemohol soferovat opity, pod vplyvom drog alebo mladistvy..to mi musis vysvetlit ty :))

RE: hmm
autor: tom
pridané: 22-05-2007 10:04


Ja neviem kade s tým autom chodíš ale po SR asi nie. A šoférovať v tých prípadoch by si veru nemohol. Potom by som ja mohol si kúpiť F16 lietať vám ponad hlavy mať tak pripnutú napr. atómovú bombičku. Viem že ťa hneď napadne no a čo? Veď pokiaľ ju nikomu nespustíš na hlavu tak si lietaj. Ale problém je v tom, že ja a ty by sme ju pravdepodobne nepustili, ale je plno iných debilov, ktorí áno. A to je odpoveď na tu otázku, že prečo zakazovať šoférovať opitým.
RE: hmm
autor: tomas cunik
pridané: 22-05-2007 10:17


a preto budeme trestat za to, ze niekedy v buducnosti je celkom dobre mozne, ze spacham zlocin?..tak mozme zavierat aj potomkov kriminalnikov, rovno pozatvarajme deti z detskych domovov a minimalne pokuty podavajme ludom, ktori niekedy v blizkej buducnosti budu mat moznost kracat okolo nezamknuteho bicykla.lebo je zvacsena pravdepodobnost ze spachaju zlocin.
RE: hmm
autor: tomas cunik
pridané: 22-05-2007 10:19


trestat treba za zlocin, nie za pravdepodobne spachatelny zlocin.uz len preto ze nenajdes hranicu medzi tym, kde este trestat, a kde uz nie
RE: hmm
autor: tom
pridané: 22-05-2007 16:07


Tak skúsme inak: 1. Je správne, že existujú pravidlá komu vydať a komu nie vodičský preukaz? 2. Je správne, že existujú pravidlá komu vydať a komu nie preukaz letca? Bolo by správne, že si hocikto nemôže bezpríčiny zabezpečiť nukleárnu ponorku? A skús mi na tieto otázky odpovedať nie frázamy a zodpovednosti jednotlivca, ale na základe historických skúseností. (Ale nie na základe nejakého článku LK, že keď odstránili značky tak situácia na ceste sa zlepšila, lebo ja viem, že keď na začiatku našej dediny niekto zobral značku všetci sme tie 3 dni chodili ako blázni a ešte sme sa náramne bavili keď kamaráta zastavil radar a museli ho pustiť - to je realita)
RE: hmm
autor: tomas cunik
pridané: 22-05-2007 16:34


"3 dni chodili ako blázni "
len tri dni?vpoho :D:D

"Tak skúsme inak: 1. Je správne, že existujú pravidlá komu vydať a komu nie vodičský preukaz? 2. Je správne, že existujú pravidlá komu vydať a komu nie preukaz letca? Bolo by správne, že si hocikto nemôže bezpríčiny zabezpečiť nukleárnu ponorku?"
zalezi od toho ci s tym nieco sposobi, nie? pokial bude cesta sukromna, alebo bude existovat moznost postavit sukromnu cestu v rovnakych podmienkach ako sa stavia statna,nemam nic proti tomu aby si kazdy "obcan" vybral cestu ktora najviac vyhovuje jeho potrebam, pripadne si vybrat vlastnu...

ohladom leteckeho preukazu - pokial mi nespadne lietadlo na pozemok pilotovou vinou, nemam nic proti tomu aby sa motal hore dole vzdusnym priestorom...myslim ze ani nikdo iny nema pokial ho neohrozi

RE: hmm
autor: tom
pridané: 22-05-2007 17:11


Vidím, že ty nežiješ v reálnom svete, ale možno sa mýlim a ty mi povieš kto REÁLNE má v SR svoju súkromnú cesta a nikdy nepoužil "štátnu". Ja hovorím o reálnych podmienkach nie o utópií, ktorá nikde nefungovala a nefunguje.
RE: hmm
autor: tomas cunik
pridané: 23-05-2007 1:54


ja zas hovorim o tom co by malo byt a nie co je...a nie o tom co je utopia...
RE: hmm
autor: tom
pridané: 23-05-2007 9:39


V idealizme možeš pomaly konkurovať havlovi. On je podobný snílek vytrhnutý z reality.
RE: hmm
autor: milan
pridané: 23-05-2007 20:14


ty chodis hrat golf-a hajis tu stat? hahahahaha
RE: hmm
autor: Maros
webstránka: http://www.marianjanos.blog.sme.sk/
pridané: 21-05-2007 23:11


Dokazovat alebo vyvracat analogiami je narodny sport diskusii na internete.
-
Ja osobne ale vidim medzi strelnou zbranou a autom vela podstatnych rozdielov. Skus zakazat predavat auta a uvidis :)

RE: hmm
autor: tomas cunik
pridané: 22-05-2007 0:56


len preto lebo sa nieco vzilo do povedomia spolocnosti este neznamena ze to je aj spravne.plus poznam vela ekoteroristov, ktori by zakazali aj predaj aut (mam na mysli kompletny zakaz, uz si totizto vydobili limity vyfukovych plynov a tym padom ciastocny zakaz aut tu existuje....)

"Dokazovat alebo vyvracat analogiami je narodny sport diskusii na internete. " ano...a? :)

RE: hmm
autor: Maros
webstránka: http://www.marianjanos.blog.sme.sk/
pridané: 22-05-2007 12:44


V logike sa neda pouzit analogia ako dokaz.
RE: hmm
autor: Zolo
pridané: 22-05-2007 12:37


V ziadnom state USA nemozte "navstevnika" svojvolne zastrelit. Iba v sebaobrane z obavy o vlastny zivot. Strielat po niekom, kvoli ujme na majetku nie je povolene.

Obava o vlastny zivot musi byt opravnena. Pred niekolkymi rokmi jednemu, americkou armadou vycvicenemu kambodzskemu teroristovi, tlupa polovnikov prilis strkala pusky pod nos. Doslo k prestrelke. Vysledkom bolo, ze niekolko polovnikov dopolovalo na veky. Organy ani porota vsak obhajobu sebaobranou nekupila a mily partizan asi dopoloval takisto.

Ja som za neobmedzenu slobodu nakupu zbrani na Slovensku. V rukach netrenovaneho cloveka zbran ako nastroj sebaobrany je neutralny. Amaterov odplasi, ale profesionalov iba viac naserie. Obcan musi zistit ci jedna s profesionalom a v tom pripade musi mat zaludok ihned strielat.

Ale na odbachnutie nejakeho papulnateho pravicoveho ideologa je dobre si drzat zbran doma a obcas skontrolovat musku. Stat to za nas neurobi.

zvyk
autor: msarkozy
webstránka: http://sarkozy.blog.sme.sk/
pridané: 22-05-2007 6:39


Zvyk vlastniť zbrane a brániť sa má samozrejme aj svoje zlé dôsledky, o ktorých nás informuje štatistika.

Avšak tento zvyk posiluje pocit osobnej zodpovednosti a angažovanosti vo veci slobody a spravodlivosti. Občania, ktorí v plnej miere prenechávajú všetku aktivitu na políciu a súdy skôr či neskôr o svoju slobodu prídu. Nehovoriac o tom ako takíto občania dopadnú vo chvíli, keď sa ich vlastná vláda dopustí vlastizrady, ako sa nám stalo v roku 1938 a 1948. Zvolenie takej vlády je koniec koncov vlastne len iným dôsledkom toho istého prístupu k životu, ktorý káže zakázať držbu zbraní. Toto je hodnota, ktorú nám štatistiky a bludy Michalea Moora dôsledne zatajujú. Ešteže aspoň bratia Mašínovci tomuto bludu neprepadli. Chvála im!

RE: zvyk
autor: Lukas Krivosik
pridané: 22-05-2007 11:16


Suhlasim, inak James Bartholomew na svojej stranke o tom pise:

But guns are also widely held in peaceful Switzerland. They are in 27 per cent of homes. Yet the rate of homicides in Switzerland is only 1.1 per 100,000 people which is lower than in Britain. So the idea that there is a simple connection between guns being out there and people getting killed is not reliable.

In Norway gun ownership also quite common with a third of homes having one. And what is the rate of homicide there? Fewer than one per 100,000, far lower than in Britain. The rate in England and Wales is 1.5 and and in Scotland it is 2.2.

Gun ownership appears to deter violent crimes such as robberies. America has had remarkable success is reducing violent crime in recent times. There was a 16 per cent fall in the five years to 2,000. Meanwhile, here in Britain, violent crimes are on a major long term rising trend.

RE: zvyk
autor: M.Pener
pridané: 22-05-2007 13:21


Ja osobne Masinovcov neuznavam, sice sa postavili komunistom nad odpor s zbranou v ruke, ale zabijali rad radom (napr. raz aj odbachli hasica, co prisiel hasit daky statok).
Ale rozumiem co chces povedat, skor by som len ako priklad pouzil priklad Cechov pocas heydrichiady, ktori ukryvali zbrane, hoci im za to hrozil trest smrti.

RE: zvyk
autor: peet
pridané: 23-05-2007 13:36


Asi najpreklínanejším hrdinom na tomto webe by bol Jánošík. Je zaujímavé že Mašínovci, títo novodobí Jánošíci tu sú chválení. Chlapci si vedeli tých 150 miliónov užiť, aj rodine porozdávali, aby mala na nábytok. Rozdiel tam ale je. Jánošík nikdy nikoho nepodrezal a pravda ... nebojoval proti komunistom.
nôž vs. strelná zbraň
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 22-05-2007 12:33


V žiadnom prípade nemožno porovnávať nôž so strelnou zbraňou. Strelná zbraň umožňuje zabiť omnoho neosobnejšia ako nôž a nemožno ich absolútne porovnávať. Strelná zbraň je nielen technologicky dokonalejšia, ale "priemerný" človek podstatne skôr psychicky zvládne zabitie pištolou ako nožom. To je dokázaný fakt, ktorý však priaznivci voľného šírenia zbraní vytrvalo popierajú.

Ak už niekomu predať zbraň tak len ak má na to predpoklady, t. j. fyzické i psychické. Tu sa predpisy líšia, ale zdá sa mi, že na Slovensku dostane oficiálne zbraň každý blbec. V USA to asi bude obdobné - vzhľadom na mediálne prípady.

Zbraň bez dobrej znalosti zaobchádzania je nebezpečná hračka (pre majiteľa i okolie) - čo si veľa ľudí neuvedomuje a naivne predpokladá, že keď bude zbraň potrebovať stačí ňou zamávať. A to sa ani nedá okontrolovať.

Našťastie u nás nie je možné predávať útočné pušky (M16, samopal vz.58, AK-47 atď), ktoré majú vysoký balistický výkon a bez problemov zlikvidujú "kukláča" i s celou jeho výbavou a nepriestrelnou vestou. V USA je to dovolené (i keď len upravené na poloautomatické strelbu) a podľa mňa je to neuveriteľná hlúposť.

RE: nôž vs. strelná zbraň
autor: M.Pener
pridané: 22-05-2007 12:49


"...u nás nie je možné predávať útočné pušky (M16, samopal vz.58, AK-47 atď)..."

No... teoreticky nie, lebo su to zbrane kategorie A a teda zakazane (Acka su napr. menovane vojenske zbrane).

Ale prakticky na sportovy zbrojak myslim ide kupit napr. "civilna" verzia ceskoslovenskeho "samopalu" vz.58 (vyrobca to kedysi zle nazval, je to vskutocnosti puska) - s upravou na strelbu iba jednotlivymi ranami.

Minule som na webe slovenskeho vyrobcu pistoli http://www.grandpower.eu... zas videl moznst kupy dakej kratkej verzie M-16, tiez zda sa na sportovy zbrojak -max. na vynimku z Acka.

Inak mas pravdu ze zabitie pistolou je neosobnejsie - mnohi co nedokazu na vianoce udriet kapra tlcikom a zarezat mu nozom za hlavu, by pokojne stalici spust.

Ja osobne zabijam (kapre) bez problemov :o))

zbran
autor: LIBERTARIAN
pridané: 22-05-2007 13:37


Sudca :
Obzalovany, tymto vas odsudzujem na dva roky za nedovolene nosenie zbrane !

Obzalovany :
Pan sudca, ved som nikoho nezastrelil.

Sudca :
Ale mohli ste. Mali ste zbran, ktorou ste mohli niekoho postrelit !

Obzalovany :
Pan sudca. Ale tak mi este k trestu pridajte dva roky za znasilnenie .

Sudca :
????? Ved ste nikoho neznasilnil !!???

Obzalovany :
ALE MAL SOM PRI SEBE ZBRAN !!!!!

RE: zbran
autor: tomas cunik
pridané: 22-05-2007 16:39


presne :)))
Macho konzervativizmus
autor: Lukas Krivosik
pridané: 22-05-2007 13:37


Inak, tento clanok naznacuje, ze tu existuje jeden rozmer konzervativizmu, ktory na Slovensku zatial absentuje a smerom ku ktoremu by sa prave SNS mohla pohybovat.

Napriklad mne chyba na trhu konzervativny casopis, ktory by uverejnoval vtipne ironicke maskulinne clanky o politike, vyzdvihoval by zbrane, informoval by o kvalitnom chlaste, motorkach a rychlych autach a v kazdom cisle by bol fotoserial nejakej nahotinky.

Samozrejme, konzervativny element by spocival v tom, zeby tam v pozadi viali nejake tie slovenske zastavy alebo by sa kraska tulila k nejakej automatickej utocnej puske.

Proste chyba mi tu nieco ako Maxim a Dfens dokopy. Ondrej Slechta mi raz vravel, ze vo Francuzsku taky macho - konzervativny casopis vychadza.

RE: Macho konzervativizmus
autor: Zolo
pridané: 22-05-2007 14:01


Dobry napad Lukas. Niekolko nametov na clanky:
1. Moj syn vyfackal susedovho vyznamenaneho biflosa.
2. Ako som dal nakladacku denglosovi z Hayekovho institutu.
3. Branil sa Smithovym "Bohatstvom narodov", ale druhe dielo mojho "Das Kapital" ho knokautovalo.
4. On studoval Rothbarda... ja som robil hlbkovy prieskum v rozkroku jeho frajerky.
5. Oznam: Bude bitka medzi ozajstnym arabom a lavicovym (ako inak) zidom. Vstupne lubovolne.

RE: Macho konzervativizmus
autor: iamwhite
e-mail: soy.blanco@hotmail.com
pridané: 22-05-2007 14:10


Ved co ti brani, zaloz si taky casopis...
RE: Macho konzervativizmus
autor: M.Pener
pridané: 22-05-2007 15:07


Prave teraz by to bolo aktualne - ako prebieha ta kampan
RE: Macho konzervativizmus
autor: M.Pener
pridané: 22-05-2007 15:12


Sorry omylom odoslane pred dopisanim :o)

No - prave teraz rebieha ta kampan proti sikane na skolach ("posielate deti rano do pekla?"), iste by tam priniesli nekonvencny pohlad ako sa obet moze branit, najma ked uvazime ze decko nema trestnu zodpovednost a nepotiahne sa to s nim v trestnom registri. (Pozor toto bol HUMOR, aby ma niekto nechytil za slovo.)

Inak v USA sa fakt stalo, ze decko bolo sikanovane, i zobralo si preto do skoly tatkov (armadny serzant) kver - repliku vesternoveho revolveru obrovskej raze.

Lukas v Cesku jeden podobny casopis fakt existoval (ci este existuje?), tam boli zbrane, osobnosti kultury vlastniace zbran, koktaily, motorky, psy, drahe znackove hodinky... ale uprimne povedane nedalo sa to citat :o)

RE: Macho konzervativizmus
autor: iamwhite
e-mail: soy.blanco@hotmail.com
pridané: 22-05-2007 15:18


Co sa tyka toho casopisu, asi viem o com hovoris, mne sa to celkom pacilo :)
RE: Macho konzervativizmus
autor: M.Pener
pridané: 22-05-2007 15:22


V nasom slovenskom "Zbrane - strelci - lovci" som zas videl polovnicke historky :o)
RE: Macho konzervativizmus
autor: tralos
pridané: 22-05-2007 17:08


co ma konzervativizmus spolocne s motorkami, nahotinkami alebo automatickou puskou?

to by potom bol jeden z naj konzervativcov rytmus alebo miki mora.

mas v tom trosku chaos- raz kritizujes lahke mravy a upadok tradicnych hodnot- a v tomto davas za pravdu konzervativcom a ich rieseniam, ktore su zalozene na dodrziavani mravov pochadzajucich z krestanstva

potom ti chybaju silacke gesta a nahotinky.

niesom ziaden pruderny clovek, osobne by mi to bolo aj jedno, len nerozumiem celkom tomu, ako moze byt konzervativne : zastavat tradicne hodnoty- a zaroven povedat: chyba tu silacky "konzervativizmus" s nahotinkami a poriadnym chlastom.

romco

RE: Macho konzervativizmus
autor: Ladislav Kováčik
e-mail: laddy@post.sk
pridané: 22-05-2007 17:12


Ja som mal veľmi podobné pocity pri čítaní toho článku Romana Jocha o Jamesovi Bondovi.
RE: Macho konzervativizmus
autor: Lukas Krivosik
pridané: 22-05-2007 20:22


Ja som povedal, ze je to jeden taky vyhonok konzervativizmu, ktory sa u nas nepestuje, prave preto, ze konzervativizmus je tu zalozeny na krestanstve. Preto som povedal, ze tymto smerom by sa mohla rozvijat SNS.

A zmysel konzervativizmu je aj v tom dat modernym pahodnotam nejaky konzervativny zavoj, aby uplne nepohorsovali.

Inak, moj prispevok o takomto casopise som myslel s miernou nadsazkou, dufam ze daky debo z AjEtO.sk ma nebude zase citovat.

RE: Macho konzervativizmus
autor: LIBERTARIAN
pridané: 24-05-2007 9:23


Ani pri mojich dost kritickych nazoroch o konzervativizme by som si netrufol predpokladat, ze existuje aj konzervativizmus typu : "o kvalitnom chlaste, motorkach a rychlych autach a v kazdom cisle by bol fotoserial nejakej nahotinky ".
Celkom sa mi zacina "pačiť" takyto konzervativizmus, ktory privinie na svoju hrud absolutne vsetkych (okrem liberalov).

RE: Macho konzervativizmus
autor: Lukas Krivosik
pridané: 24-05-2007 10:18


Libertarian, ako som uz napisal. Toto je taky MAXIM-like ODS-pozitiv "konzervativizmus" na prilakanie aj liberalov;-)
Martinovi
autor: D
pridané: 22-05-2007 14:49


Chyba mi hlbsia analyza legislativy na slovensku, o ktorej som presvedceny, ze su relativne dobre nastavena.(vyhrady su len okrejove, nekonkretne formulovane)
Nechce sa mi polemizovat o vsetko, co bolo otvorene. Bolo by lepsie zostat na slovensku. Nie je mi jasne celkom posolstvo clanku. Vnesenie tejto temy medzi siroku verejnost? Pochvalenie sa kamaratmi? Orientaciou v oblasti?
Aspekt sebaobrany, ktory si vobec nespomenul a pochopil som, ze uvazujes o tom ako obrovskom obmedzeni a zda sa ,ze nevidis druhu stranu problemu, je zohladnenie toho, ci v ramci sebaobrany nemoze prist k nahodnemu postreleniu nezainteresovanych - co sa v tak vypatej situacii moze stat aj skusenemu strelcovi - ono totiz strelnica a realna zivotna situacia su dve veci.
Uvolenie dostupnosti zbrani je cestou ku vacsiemu poctu nevinnych obeti, neriesme situacie tych zodpovednejsich, ale pripadov, kedy sa ku zbrani (legalne) dostane clovek, ktory nie je dnes schopny prejst ani cez preukazanie sposobilosti na ZP.
A tzv. farmarsky zakon ma historicke pozadie, dnes uz straca opodstatnenie.
Tie psychologicke aspekty rozhodovania sa v suvislosti s drzbou zbrane boli celkom pekne postihnute.

RE: Martinovi
autor: M.Pener
pridané: 22-05-2007 15:19


Posolstvo? Napisat clanok ma primela nasa redakcna mailova diskusia, ktora vznikla v reakcii na Virginskeho strielajuceho Korejca. A tiez Lukasov clanok na podobnu temu pre iny portal (Lukas oprav ma ak sa mylim.)

Inak este vlani sme uz raz na tuto temu v redakcii diskutovali, po tom co jeden z nas v USA zazil ze cernosko na neho vytiahol pistol a ozbijal ho. (Zdrobnelina nie je rasistickym sarkazmom, fakt islo o velmi mladeho utocnika.)

RE: Martinovi
autor: Zolo
pridané: 22-05-2007 15:51


Ibaze ten "cernosko" je skuseny ozbijavac s nadanim, motivaciou a vyhodou momentu prekvapenia. Pokial Ty neskuseny greenhorn siahnes po zbrani Tvoje peniaze su uz investovane do neviditelnej ruky trhu drog.
RE: Martinovi
autor: D
pridané: 22-05-2007 19:52


Mozno mohla byt zamerana Ta uvaha viac na ten pripad, akoby ta zbran pomohla v konkretnej situacii.
Ako by ju kamarat dopravil do USA? Akoby mu pomohla v danej situacii? Ci by to nebol prave on, zlodej, kto by sa dostal lahsie ku zbrani a vzhladom na beznu vyzbrojenost vsetkych, by ju zacal nosit "pre kazdy pripad"...atd. Preniest to trochu na slovenske pomery - kazdy bude prepravovat zbran v pohotovostnom stave?(inak by mu a to pise zase Zolo asi bola uplne na nic resp. dodatocne by mohol nou akurat ohrozit inych ludi, keby zlodeja vlastne dieta, so zbranou prenasledoval napr.)

RE: Martinovi
autor: Martin Pener
e-mail: martin.pener@prave-spektrum.sk
pridané: 22-05-2007 20:20


Kdeze, to nie. Ako a ci by kamosovi pomohla zbran v USA, nemozem komentovat, uz si ani nepamatam v akom state vlastne bol, ci sa tam daju zbrane kupit ako v Virginiialebo Illiois. Ci by si ju ako student na letnej robote mohol kupit ako ten Korejec, alebo by musel porusit zakon...

Ako som pisal v clanku - ak clovek kupi zbran, musi cvicit cvicit cvicit. Nie iba strielat, ale tiez doma "na sucho" trenovat tasenie (spod saka, svetra, mikiny...). Musi sa ucit okamzite zamerat mieridla na daky ciel.

Inak su zbrojaky iba nadrzanie zbrane - vtedy nemozes nosit po ulici, ale mat ju pripravenu iba doma resp. na "uzemi" tvojho majetku - zahrada, pole, firma (jej areal, gazare, dielne...). Mnohym ludom to staci, nepotrebuju chodit s zbranou na opasku.

RE: Martinovi
autor: D
pridané: 22-05-2007 23:42


"spod saka, svetra, mikiny...musi sa ucit okamzite zamerat mieridla na daky ciel"
Kamarati, od ktorych to mas, chodia so zasudnutym zasobnikom po ulici? Ktoru ze skupinu to maju - A?
Ano Martin, trochu sa orientujem, tie na drzanie su B-F.

RE: Martinovi
autor: M.Pener
e-mail: martin.pener@prave-spektrum.sk
pridané: 23-05-2007 10:41


Dvaja konkretni na ktorych som pri pisani clanku myslel maju skutocne "Acka". Bol som s nimi (+ s kamaratom policajtom - spominam ho inde) vela krat na strelnici a mal som aj moznost pozorovat a pokecat s mnohymi strelcami.

Iba malo z nich si donieslo zbran v plastovom kufriku (od vyrobcu zbrane) - tak ako to musia mimo svojho "uzemia" (byt, zahrada...) nosit ludia co maju zbrojak iba na drzanie. Prevazovali ludia s opaskovymi puzdrami na nosenie.

Na osvoju obranu este dodam, ze tuto problematiku sledujem doslova od detstva - dedo bol vojensky pedagog a mal som pristup k encyklopediam o akych sa mojim vrstovnikom vtedy ani nesnivalo. Mimochodom hlavne Poliaci produkovali (za totality) vela vojenskej popularno-naucnej literatury.

Pravidelne tiez sledujem ceske odporne casopisy, ceske on-line casopisy ich ministerstva vnutra, diskusne fora (www.polovnictvo-mn.sk, www.grandpower.sk) a pod. To sa nechcem chvalit, to iba vysvetlujem preco som si trufol pustit sa do takejto temy :o)

RE: Martinovi
autor: D
pridané: 23-05-2007 12:13


"To sa nechcem chvalit, to iba vysvetlujem preco som si trufol pustit sa do takejto temy"

To je v poriadku Martin, tym smerom vobec moje vyhrady nesmerovali. Mal si za asi zamerat nejakym konkretnym smerom. A mam pocit, ze vnasas zbytocne vasen/zalubu o zbrane do ovela mnohostrannejsich problemov so zbranami suvisiacimi.
"Iba malo z nich si donieslo zbran v plastovom kufriku"
Ti pani mi pripadaju ako "kowboji". Drahe/sportove zbrane sa transportuju v specialnych obaloch nielen koly zakonu a dovod preco to tak nerobit je len jeden - frajerina(pocit dolezitosti a pribuzne).

GO!
autor: Daniel Valent
webstránka: http://valent.blog.sme.sk
pridané: 22-05-2007 17:28


Go Pener Go!!! Dobrý text.
Hodte flintu do zita
autor: Katyk
pridané: 22-05-2007 20:59


Mie som presvedceny o tom , ze ak by bol zjednoduseny pristup k ziskaniu zbrani by sa situacia nejak dramaticky zlepsila . Dokonca si nemyslim ani, zeby sa dramaticky zhorsila . Pocul som , ze sa vravi o akomsi Alfredovi Nobelovi, ze bol svojho casu presvedceny, ze cim viac a lepsie budu staty vyzbrojene tym bude mensia pravdepodobnost k vypuknutiu vojny . Na sklonku zivota vraj zmenil nazor .
Myslim si , ze u nas nie je nejak velky problem si zaobstarat legalne strelnu zbran . Ja som este z tych, ktory si odkrutil "vojnu" a tam uz vobec sa nehladelo na nejake psychologicke alebo ake aspekty . Cize sprisnovat alebo zlahcovat pristup k zbraniam, problemy tu nacrtnute, nepomoze .

RE: Hodte flintu do zita
autor: M.Pener
pridané: 23-05-2007 7:55


Mam inak kamarata, ktory nedavno vstupil do policajnheo zboru. (Ako absolvent nepolicajnej VS) Jemu zasa nadriadeni nechcu podpisat zbrojak. Udajne vraj boli pripady kedy tozni sa tipkovia stali policajtmi aby sa dostali k zbrojakom a len co ich mali, odisli. neviem ci sa tomu da verit. Kamaros (dnes uz porucik) bude cakat mozno aj rok - ale bude musiet pracovat a plnit ulohy ako aky kolvek iny policajt.
Zaujimavy clanok
autor: Tomas Samel
pridané: 22-05-2007 22:25


Vo Wall Street Journal bol na temu Virginia Tech cca pred mesiacom velmi zaujimavy komentar. V skratke islo o to, ze skola bola jednou z mnohych Gun Free Zones, kde nemozu nosit zbran nielen studenti, ale ani ucitelia alebo ochranka. A kazdy to zodpovedne dodrziaval - teda az na jedneho korejskeho pomatenca. Autor dodava, ze ak by bol v skole ozbrojeny este niekto, incident mohol mat "stastnejsi koniec". Ako priklad uvadza podobny pripad zpred par rokov, kedy podobny posuk vbehol do shopping mall v Salt Lake City - tiez Gun Free - a zacal okolo seba palit ako na jarmoku. Nastastie, tentoraz nebol jediny: byvaly policajt tiez ignoroval vyzvu na nenosenie zbrane, a utocnika zastrelil. Vysledok: "iba" 5 mrtvych (stale lepsie ako Virginia Tech).
Co sa Svajciarska tyka, naozaj z principu ich obrannej doktriny tam po uliciach pobiehaju studenti s utocnymi puskami na pleciach. Vysledok je asi o tretinu vyssi pocet umrti sposobenych strelnou zbranou ako je europsky priemer (aj ked su v tom aj nehody a samovrazdy).
A nakoniec: sam to sice nijak zvlast nestudujem, ale podla vyhlaseni na militaristickych forach mame aj na Europu dost rigidny zbrojny zakon. Neviem celkom posudit, ci je to pravda, kazdopadne, civil (s vynimkou napr. SBS) sa k specialitkam typu tlmice, automaticke alebo vojenske zbrane legalne jednoducho nedostane.

USA vs. Kanada
autor: Dominik Baco
pridané: 23-05-2007 11:45


Vynikajuci clanok... jeden kamos co bol rok na strednej v nejakom mierumilovnom state na severe USA spominal, ze im tam pustili taky pacifisticky filmik o tom, ako na brehu rieky lezali dve mesta, jedno americke, jedno kanadske. A zatialco v americkom meste sa k legalnej zbrani dostal hocikto, v kanadskom malokto. A zatial co sa v americkom mestecku ludia denne strielali pre blbiny,v kanadskom vladla idylka, a vsetci sa v nom mali radi a milovali sa, az kym tam neprisiel nejaky obyvatel americkeho mestecka so zbranou...

Cele sa to skoncilo statistikou o pocte vrazd zbranou v USA a Kanade, ktora vyznievala dost v neprospech USA. Tvorcovia zabudli dodat, ze USA maju 10krat viac obyvatelov, a tak aj x krat viac potencialnych, aj nahodnych vazieb medzi ludmi ako v Kanade.

tasit zbran
autor: stano_b
e-mail: stano_b@pobox.sk
pridané: 23-05-2007 14:40


... pravicove hodnoty su velmi cudne ...
autor pozera vela americkych filmov ... slovne spojenie tasit zbran ma rozosmialo hahahaha, kovbojka riadna, somarina do oci bijuca!!!!! iba vo filmoch sa tasi zbran ked na obet niekto uz zbran namieril. Realita je ista strela do brucha pocas "tasenia (hahaha)" zbrane. Autor ze riadne zmagoreny este lepsie ako SZM-mak za komancov

RE: tasit zbran
autor: M.Pener
e-mail: martin.pener@prave-spektrum.sk
pridané: 23-05-2007 14:52


Tasenie zbrane je bezny regulerny pojem.

Dalej som predsa jasne povedal ze ten co ma zbran, musi na hollydoske filmy zabudnut.

Tiez som uviedol skutocny pripad (aj s odvolanim na zdroj), ked na chlapika mierili zbranou, on vsak vytiahol svoju a utocnikom odohnal.

Tak o com to hovoris???

RE: tasit zbran
autor: M.Pener
e-mail: martin.pener@prave-spektrum.sk
pridané: 23-05-2007 15:02


preklep - spravne "hollywodske"
Off topics:Ludia to snad ani neuverite!
autor: Palo Zlatoidsky
pridané: 23-05-2007 18:07


Lavicovofeministicka umelkyna sti na javisku!
Pozrite si link
http://exilen.suddenlaunch3.com/index.cgi?board=pol3&action=display&num=117578833...

(Upozornujem ze len pre silne povahy a niekloko hodin pred a po jedle;budete z toho "najedeni" na cely den)

Prekladam (mierne skratene):

Opera v Umeaa (platena z danovych penazi) uvadza vo svojom umeleckom projekte umelkynu Itziar Okariz ktora cura pred publikom na javisku.V jej videoklipe
I Mear en espacios públicos o privados / Peeing in Public or Private Spaces (2001 – 2007) ju vidno ako cura bez hanby napr. v New Yorku v metre . Toto "predstavenie" zmyva akekolvek hranice medzi slusnostou a prasacinou,medzi zdravym rozumom a sialenstvom.
Komentare svedskych medii:
Expressen Umeå: Tina Eriksson-Fredriksson je dramaturgickou pre MADE-festival.Povazuje stanie na javisku za prispevok do "gender discussion",ktory je vyzvou na buranie stereotypov."Umelkyna" stoji a sti postojacky ako chlap co je prvok dalsieho vyrovnavania pohlavi.

Univerzita v Umeaa je vo vedeckej rade (Buhahaaaaa,vedeckej!!!) na spicke co sa tyka "gender studies"(”Center of Gender Excellence”). Svedske radio v Umeaa 25 rokov produkovalo P1:s rovnostarsky program s pohrdlivym pristupom k muzom,napr. Radio Ellen, Rovnake podmienky, Gender.Samozrejem aj Univ.v UMeaa investuje ideologicke prostriedky do "feministickej skolky" kde budu sa deti hrat so sexualne neutralnymi babikami.
(tento text patri ku poslednemu obrazku).

(Dodatok:este umelkyni mohli pridat na honorari aby sa na tom javisku aj vysr...-ved viete co):))))))

RE: Off topics:Ludia to snad ani neuverite!
autor: Maros
webstránka: http://www.marianjanos.blog.sme.sk/
pridané: 24-05-2007 13:27


Bulvar?
RE: Off topics:Ludia to snad ani neuverite!
autor: Palo Zlatoidsky
pridané: 24-05-2007 21:16


Nie,holy fakt.Exilen je relativne (na sv.pomery) velmi otvorene diskusne forum.
RE: Off topics:Ludia to snad ani neuverite!
autor: Maros
webstránka: http://www.marianjanos.blog.sme.sk/
pridané: 24-05-2007 22:53


Bulvar tiez niekedy prezentuje fakty.
-
Poitna je, ze koho zaujima nejaka feministka co sti na javisku. Take nieco by som cakal skor v novom case.

RE: Off topics:Ludia to snad ani neuverite!
autor: Lukas Krivosik
pridané: 25-05-2007 10:48


Mna to zaujima, ak je hra dotovana z verejnych penazi a kritici ju vychvalia, ze bura "genderove predsudky".
RE: Off topics:Ludia to snad ani neuverite!
autor: jednokto
pridané: 25-05-2007 23:08


no a co? slota si to tiez vycu..pardon vyskusal a nikoho to nesr--pardon nestvalo... len je pravda, ze asi nikto bymu neuveril, ze to robil ako symbolicke gesto aby zbural myty o historii slovakov alebo aby tozputal spolocensku diskusiu o slovensko-madarskom vyrovnani
a co na to jan tleskac?

hlasim sa do casopisu
autor: milan
pridané: 23-05-2007 20:42


Ja by som chcel mat na starost vychovu deti predkladam predbezne navrhy clankov,

1. Vie Váš syn otvoriť v škole pivo o radiátor?
2. Pobil sa za doktrínu o šírení demokracie
3. V piatok zase pozvracal celú izbu
4. Opať ho chytili fajčiť za školou
5. Už nadáva spolužiačkám do sliepok?
6. Odmieta sa učiť spoločenské pavedy-správne

RE: hlasim sa do casopisu
autor: Ondrej
webstránka: http://nepto.sk
pridané: 27-05-2007 23:25


Toto som moc nepochopil...
aracka ropa
autor: abcd
pridané: 23-05-2007 21:13


nepoznate k tomuto nejaky seriozny komentar?? http://www.blisty.cz/2007/5/23/art34443.htm...

komentuje to niekto spolahlivejsi ako Blisty?

diK

RE: Iracka ropa
autor: abcd
pridané: 23-05-2007 21:16


preklep - "aracka"... iracka pravdaze :)
RE: Iracka ropa
autor: M.Pener
e-mail: martin.pener@prave-spektrum.sk
pridané: 24-05-2007 11:12


To nic, ja som zas vyssie napisal ze citam "odporne" a nie "odborne" casaky :o)
aj v odzbrojenej Kanade sa strielalo
autor: M.Pener
e-mail: martin.pener@prave-spektrum.sk
pridané: 24-05-2007 8:41


Ale pozrime sa. Mierumilovna Kanada kde sa obcan k zrani (legalne) nedostane a co sa im tam neprihodi...

http://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/na-stredni-skole-v-torontu-byl-zastrelen-chlapec_115623_ahfnl.htm...

Na střední škole v Torontu byl zastřelen chlapec

Dosud neznámý ozbrojenec zastřelil ve středu na střední škole v kanadském Torontu čtrnáctiletého chlapce. Jeho vyděšení spolužáci zůstali po střelbě několik hodin zavření ve třídách. Policie dosud budovu školy prohledala, střelce ale uvnitř nenalezla.

24.5. 2007 07:09
TORONTO - Podle policistů však nejde o případ jako na univerzitě v americké Virginii, kde v kampusu po palbě jednoho ze studentů zahynulo 32 lidí.

List Toronto Star citoval svědky, podle kterých vypukla před školou rvačka a střelec pak pronásledoval svou oběť dovnitř školy.

Policisté dorazili po telefonickém upozornění na možnou střelbu. Po příjezdu našli čtrnáctiletého hocha s těžkým střelným poraněním. Chlapec zemřel později v nemocnici.

ČTK

teda porovnavat zbrane s autami...
autor: Markoff
pridané: 24-05-2007 11:34


clanok som prestal citat kusok po zaciatku po precitani tohto prirovnania:
"Avšak napadlo by niekoho, vzhľadom na takmer každodenné úmrtia na našich cestách zakazovať či regulovať predaj áut a zavádzať zložité a nie lacné povolenia na ich nákup? A pritom koľko nevinných ľudí každoročne pozabíjajú nezodpovední vodiči. Kam sa hrabú zbrane..."

rad by som autora upozornil na to, ze vdaka autam su denne prepravene tisice ton tovarov aj do najmensich obchodikov, ludia vdaka nim mozu chodit do prace, na dovolenky a je to pri viacerych ludoch lacny a rychly sposob prepravy oproti vlakom, bez aut by sa prakticky zrutil system zasobovania kedze vlak/lietadlo/helikoptera akosi nemoze pristat pred kazdym obchodom

co by sa zrutilo v pripade zakazu zbrani v snahe o ich uplne odstranenie? zbrane su zvacsa potrebne len proti dalsim zbraniam a v pripade eliminacie na oboch stranach by sme sa bez nich zaobisli prakticky uplne (pripady uzitocneho pouzitia zbrani proti zvieratam su uplne ojedinele (tym nemyslim ich zabijanie pre zabavu, kedze pre jedlo to uz zopar rokov robit nemusime)). prosto prirovnavat uplne zbytocne zbrane v porovnani s uzitocnymi autami moze vazne len niekto kto chce napisat prvoplanovo kontroverzny clanok

RE: teda porovnavat zbrane s autami...
autor: tomas cunik
pridané: 24-05-2007 13:28


ako chces porovnavat uzitocnost jednotlivych tovarov??mame snad nejaku skalu uzitocnosti kde su zbrane az pod autami??a co je uzitocnejsie, rozok, ci chlieb??predsa ak existuje dopyt po zbraniach znamena to, ze ludia ich povazuju za uzitocne, bez ohladu na to, co si o ich uzitocnosti myslis TY.a neviem preco by si im v tom TY mal branit len preto, lebo mas ine preferencie
RE: teda porovnavat zbrane s autami...
autor: LIBERTARIAN
pridané: 25-05-2007 8:28


Tomas :
"ako chces porovnavat uzitocnost jednotlivych tovarov??"
Zaujimava otazka. Zalezi , ci diskutujeme v libertarianskej rovine, kde interpersonalne porovnavanie uzitku je nezmyslom, alebo diskutujeme v rovine sucasnej demokracie, kde VACSINA ma "pravo" rozhodovat, ci "potrebnost zbrani je umerna ich nebezpeciu". V demokracii ma vacsina pravo na cokolvek.
Ak vychadzame z principov libertarianskych, tak cela tema tejto diskusie je zbytocna, pretoze v slobodnej spolocnosti si slobodne mozes zakupit aj bombarder (len ho nesmies pouzit, potom ti to spocitaju!).

RE: teda porovnavat zbrane s autami...
autor: Markoff
pridané: 25-05-2007 14:40


takze podla teba ak existuje dopyt po pedofilnych videach ci rovno po detoch na sex nemali by sme pedofilom branit v ich ziskavani, len za to ze mame ine preferencie? zaujimava myslienka... myslim ze je to vhodne prirovnanie, uzitocnost zbrani a ich prakticke vyuzitie je pre 99% obyvatelstva nulove (pochopim ak niekto potrebuje zbran k praci ako vojak/policajt/SBS ale k comu potrebuje zbran niekto na sukromne ucely, to je asi taka zvrhlost ako pedofilovia)
RE: teda porovnavat zbrane s autami...
autor: tomas cunik
e-mail: tomocici@centrum.sl
pridané: 25-05-2007 17:03


ok tak im v tom branme.lebo sme asi moralne vyspelejsi...

problem detskej pedofilie je v tom ze to decka nerobia dobrovolne!!!!

RE: teda porovnavat zbrane s autami...
autor: D
pridané: 25-05-2007 20:37


Uzitkova hodnota alebo skratene uzitocnost, je nesumeratelna v pripade kazdeho individualneho tovaru alebo sluzby, pretoze je subjektivna(pre kazdeho ina). To tusim libertarian spravne podotkol.

Dopyt po zbraniach existuje z dvoch dovodov a ktosi to uz napisal, primarne preto, ze nimi chce niekto niekoho poskodzovat, primat ho konat tak akoby by konat nechcel alebo zabranit mu konat tak, akoby chcel - najilustrativnejsii je asi pripad, ked niekto niekoho okradne, teda prinuti ho vzdat sa proti jeho voly plodov svojej prace.

Cize, regulacia v pripade zdrzby a dostupnosti zbrani je potrebna resp. otazkou ako predpoklad pre slobodne vztahy medzi jednotlivcami a medzi nimi aj slobodne trhove vztahy.

Tolko liberalna uvaha, tu anarchisticku(anarchokapitalisticku) (podobnu v mnohom s tym, co hlasali kedysi Marxisti) si tu tiez najdes tiez.

RE: teda porovnavat zbrane s autami...
autor: tomas cunik
pridané: 24-05-2007 13:32


"co by sa zrutilo v pripade zakazu zbrani v snahe o ich uplne odstranenie?" a co by sa zrutilo v pripade zakazu hudby v snahe o jej uplne odstranenie?tiez je to len zbytocnost, ktora ludi rozptyluje.keby nebolo hudby, filmov ci PC hier, mohli by sme viac casu stravit v robote..pripady uzitocneho pouzitia komercnej zabavy pre napr. vzdelanie spolocnosti su ojedinele...oooo to by bolo super keby sa to zakazalo
RE: teda porovnavat zbrane s autami...
autor: Markoff
pridané: 25-05-2007 14:34


pocuvanie hudby je prijemny sposob travenia volneho casu pre mnohych ludi ktory im moze pomoct aj zvysit svoju produktivitu v praci pri jej pocuvani, ktorym nikomu neublizujes. pocuvanim hudby mozes tazko spachat trestny cin a pripravit niekoho o zivot ci ho len zranit. ako zvysi v praci moju produktivitu hranie sa s pistolou? taketo prirovnania su demagogia, ostatne aj fajciari san obhajuju vsetkymi moznymi slobodami, ked im chceme zakazat fajcenie ktore nici zdravie druhym a zneprijemnuje pobyt v restauracii, argumentovat v prospech zbrani je asi rovnako zmysluplne ako argumentovat v prospech fajciarov (aj ked mam pochopenie pre fajciara ktory fajci sam doma s tym, ze sa v jeho blizkosti nenachadza nikto komu by vadilo jeho fajcenie a nesiri svoj smrad po chodbe)
RE: teda porovnavat zbrane s autami...
autor: tomas cunik
e-mail: tomocici@centrum.sl
pridané: 25-05-2007 17:08


"aj ked mam pochopenie pre fajciara ktory fajci sam doma s tym, ze sa v jeho blizkosti nenachadza nikto komu by vadilo jeho fajcenie a nesiri svoj smrad po chodbe"
presne.preco ti vadi ze ma niekto doma bazuku????aj ked ja ho do mojej restauracie nepustim...

"pocuvanie hudby je prijemny sposob travenia volneho casu pre mnohych ludi ktory im moze pomoct aj zvysit svoju produktivitu v praci pri jej pocuvani, ktorym nikomu neublizujes. pocuvanim hudby mozes tazko spachat trestny cin a pripravit niekoho o zivot ci ho len zranit."
tazko??whats that??
hudbou velmi lahko spachas minimalne priestupok.a to tym ze o niekom klames (alebo ho dokonca len zosmiesnis) a on ta zato zazaluje (horkyze slize vs. procko....)

"ako zvysi v praci moju produktivitu hranie sa s pistolou?"
skade mozes vediet ze to nekomu nezvysi produktivitu??len pre to ze tebe zvysi produktivitu hudba neznamena ze niekomu (hoci to moze byt ultra mensina) nezvysi produktivitu natahovanie kalasnikova...

RE: teda porovnavat zbrane s autami...
autor: Martin Pener
e-mail: martin.pener@prave-spektrum.sk
pridané: 24-05-2007 16:48


Ak by ma nedajboze zrazil daky grazel (mozno opity, mozno telefonujuci), tisice ton tovarov budu to posledne co ma bude zaujimat.
Čo je vidieť a čo nie je vidieť
autor: msarkozy
webstránka: http://sarkozy.blog.sme.sk/
pridané: 24-05-2007 13:24


Vraždy spáchané za pomoci zbraní v legálnej, či ilegálnej držbe sú tým čo vidíme. To čo nevidíme je x neslobodných rozhodnutí urobených pod tlakom strachu ako dôsledku toho, že slušní ľudia sa radšej odmietajú efektívne brániť (napr. výpalné, alebo zvyk vôbec ustupovať agresívnym ľuďom v rôznych situáciách). "Múdrejší (slušnejší) ustúpi" - veľmi škodlivé príslovie.
RE: Čo je vidieť a čo nie je vidieť
autor: Zolo
pridané: 24-05-2007 13:52


Mudrejsi by nemal rozhodne ustupovat. Ja som zazil pribeh v osmej triede, kde starsi chalani mali zaujem jedneho spoluziaka vytrieskat. Sebavedome vosli do triedy a my sme na nich cumeli ako na kovbojov z talianskeho westernu. Spoluziak vsak bol pripraveny. Vytiahol najvacsi obusok, aky som jakziv videl. Musel byt zdedeny po pradedovi, ktory bol asi zandarom cisara pana. Jeden kovboj bol ihned pod lavicou a ostatni mierumilovne "bojisko" opustili. Mali stastie... spoluziak mohol doniest do skoly revolver. Ci by si pachatelia zasluzili gulku medzi oci je samozrejme otazkou. Otazkou zostava tiez, aky by bol vysledok pri moznej eskalacii konfliktu.

Zbran ako nastroj sebaobrany proti kriminalnym zivlom mozno nie je najucinnejsia. Drzat vsak zbran ako obranu proti statnej represii je nutnost. Pistol sa zide ak sa jedneho dna zobudite a zistite, ze vasa ulica je obsadena tankami. Pri kavicke zistite, ze udalost je velebena v novinach Penerom, Krivosikom, Hribom, Chmelarom, Havranom ci niekym momentalne mlciacim. Pistol proti tanku nepomoze, ale na zmenu nazoru vyseuvedenych, pripadne im umoznit publikovat v zasveti velmi ucelna.

RE: Čo je vidieť a čo nie je vidieť
autor: Martin Pener
e-mail: martin.pener@prave-spektrum.sk
pridané: 24-05-2007 16:50


Ani tanky by ma nezblizili s Havranom :o)
RE: Čo je vidieť a čo nie je vidieť
autor: D
pridané: 24-05-2007 19:59


Marian, ale za tym je ovela viacej motivov, efektivne sa mozes branit proti urcitej skupine ludi, pokym Ti je lahostajna napr. rodina, teda nemas co statit okrem vlastneho zivota.
Su vsak ludia, ktori pre bezpecie rodiny a pokoj sa vzdaju niecoho v prospech agresivneho darmozraca, aby mali pokoj alebo ustupia urcitym moralnym zasadam. Na tomto stavali mafia, tajne sluzby atd.
A nehanil by som to prislovie - trosku si zmenil situaciu na ktoru bol asi zamer ho aplikovat.
Ale ked chces, nacri do biblie aky Ta dava navod ako sa chovat ku nepriatelovi - velmi konkretny.

RE: Čo je vidieť a čo nie je vidieť
autor: Lukas Krivosik
pridané: 25-05-2007 10:50


"Su vsak ludia, ktori pre bezpecie rodiny a pokoj sa vzdaju niecoho v prospech agresivneho darmozraca, aby mali pokoj alebo ustupia urcitym moralnym zasadam. Na tomto stavali mafia, tajne sluzby atd."

Ty vlastne opisujes stat, lebo presne to je ten najvacsi agresivny darmozrac. A to, coho sa ludia vzdavaju pre pokoj svoj a svojich rodin su dane a odvody.

RE: Čo je vidieť a čo nie je vidieť
autor: D
pridané: 25-05-2007 13:47


No ano, v anarchisticko(kapitalistickom) transparentovom dialekte je to tak.(vysvetlujem niekde vyssie)
(samozrejme je otazka, samozrejme, otazka zlyhavania institucii statu a prebujnenej jeho posobnosti je na mieste)

RE: Čo je vidieť a čo nie je vidieť
autor: msarkozy
webstránka: http://sarkozy.blog.sme.sk/
pridané: 25-05-2007 12:48


Su vsak ludia, ktori pre bezpecie rodiny a pokoj... - áno a zabudol si ešte dodať pre pokoj vlastný. Ja sám nedokážem s istotou povedať, či by som v kritickej situácii neustúpil. Ale dôležité je to, že tí čo neustúpia si zaslúžia výnimočnú úctu. Hrdinovia sú preto hrdinami, lebo sú výnimoční a je ich málo.

My tu máme problém, že si mýlime hrdinov so zbabelcami. Každý zbabelec má totiž po ruke pohodlnú výhovorku. To, že sa niekto "obetuje" pre rodinu v tom zmysle, že obetuje vlastnú hrdosť si nezaslúži úctu, možno pochopenie.

My na slovensku sa však tvárime akoby taký človek morálne presahoval hrdinu. Ak ideme v tejto logike ďalej je prostitútka, ktorá dokáže lepšie zabezpečiť finančne svoje deti, takže obetuje svoju hrdosť "rodine" morálne vyššie ako poctivá žena, ktorá pracuje za šicím strojom.

"...Na tomto stavali mafia, tajne sluzby atd. " - no veď práve - je hádam jasné ako spoločnosť dopadne keď sa všetci obetujeme pre rodinu. Poznáme to. Mali by sme si uvedomiť, že všetci raz zomrieme, dokonca raz zomrú aj naše ženy a deti - tomu sa nevyhneme. Čomu sa však vyhnúť možno je otroctvo - tak zmýšľajú ľudia hodní úcty. Je to úcta zaslúžená, lebo svojou odvahou a obeťou nám prinášajú všetkým (nielen svojim rodinám) možnosť žiť v slobode.

"... nacri do biblie aky Ta dava navod ako sa chovat ku nepriatelovi - velmi konkretny." - áno , ale súďme poctivo! Správať sa zbabelo voči nepriateľovi a milovať ho sú dve úplne rozdielne veci - samozrejme ľudia si to radi mýlia. To najťažšie si radi zamieňajú za to najľahšie, aby si vlastnú úbohosť okrášlili menom cnosti.

RE: Čo je vidieť a čo nie je vidieť
autor: msarkozy
webstránka: http://sarkozy.blog.sme.sk/
pridané: 25-05-2007 13:17


Ešte k tomu niečo dôležité - to že ja zastávam takéto názory a Ty iné ešte neznamená, že ja som odvážny a Ty si zbabelý. Nehovorí to ešte nič o tom ako by sme sa zachovali v konkrétnej kritickej situácii. Je možné, že Ty by si sa NAPRIEK svojim názorom zachoval odvážne a ja tiež NAPRIEK svojim názorom zachoval zbabelo.
RE: Čo je vidieť a čo nie je vidieť
autor: D
pridané: 25-05-2007 14:28


Otazka ale je, ci to vobec takto stavat a do akej miery a kedy je hrdinstom ohrozovat zivoty blizkych.
RE: Čo je vidieť a čo nie je vidieť
autor: D
pridané: 25-05-2007 14:04


"Ale dôležité je to, že tí čo neustúpia si zaslúžia výnimočnú úctu. Hrdinovia sú preto hrdinami, lebo sú výnimoční a je ich málo."

Alebo preto, ze maju o menej zodpovenosti/zavazkov. Ale uctu si samozrejme zasluzia.

"My tu máme problém, že si mýlime hrdinov so zbabelcami. Každý zbabelec má totiž po ruke pohodlnú výhovorku. To, že sa niekto "obetuje" pre rodinu v tom zmysle, že obetuje vlastnú hrdosť si nezaslúži úctu, možno pochopenie."

To je nezmysel, citas vela romanov asi, pokym jeho "vzbura" znamena priame ohrozenie na zdravy a zivote prislusnikov jeho rodiny, tak si to dvakrat - desatkat kazdy "zdravy" clovek rozmysli.
Nikto nehovoril o tych najnzisich motivoch - teda vyhovorke. Silou mocou musis vnasat rozpor?

"My na slovensku sa však tvárime akoby taký človek morálne presahoval hrdinu."

Kto my? Hovor za seba.

"Ak ideme v tejto logike ďalej je prostitútka, ktorá dokáže lepšie zabezpečiť finančne svoje deti, takže obetuje svoju hrdosť "rodine" morálne vyššie ako poctivá žena, ktorá pracuje za šicím strojom."

Co je na prostitucii "nepoctive", okrem toho, ze neplatia dane? Neviem, odkial si taku logiku vycucal.(moja nie je, tak to sem nepodsuvaj) Obavam sa, ze take situacie su z hladiska moralneho hentak vo vseobecnosti nesumeratelne a asi poznas prilis malo zivotnych osudov ludi, ked mas guraz vynasat hentake vseobecne zavery. Ak Ti chyba kokretny priklad, kludne Ti mozem dat(vykonstrovat)

""...Na tomto stavali mafia, tajne sluzby atd. " - no veď práve - je hádam jasné ako spoločnosť dopadne keď sa všetci obetujeme pre rodinu."

Ako? V centre kazdej spolocenskej zmeny voci nejakej diktature stali hlavne mladi ludia? Preco? Je to uplne prirodzene.

"Mali by sme si uvedomiť, že všetci raz zomrieme, dokonca raz zomrú aj naše ženy a deti - tomu sa nevyhneme. Čomu sa však vyhnúť možno je otroctvo - tak zmýšľajú ľudia hodní úcty."

Ty si pekny cinik asi. Nemas este asi deti, vsak? Si si isty, ze nebudes mat problem "obetovat" zivoty zeny a deti v kazdej zivotnej situacii pre lepsi (a zvacsa asi neisty) zajtrajsok? Ku takejto otazke to nabada. Toto mi pripomina nejake buditelsko revolucionarske hesla ako zdravu uvahu vyzreteho cloveka.

"áno , ale súďme poctivo! Správať sa zbabelo voči nepriateľovi a milovať ho sú dve úplne rozdielne veci - samozrejme ľudia si to radi mýlia. To najťažšie si radi zamieňajú za to najľahšie, aby si vlastnú úbohosť okrášlili menom cnosti."

Nepochapes to posolstvo z Biblie, ta pointa milovania neprietela je ina. V protiklade s hrdinsky mavanim pastami praveze...

A zaiste si pochopil, ze som sa len snazil upozornit na druhu stranu mince, ktoru si obratil len na jej jednu stranu. Miesto toho sa ma snazis dostat do pozicie, ze vidim len tu druhu - inak povedane, poutieral si si s tym, co som napisal zadnicu.

Je to inak.
autor: LIBERTARIAN
pridané: 25-05-2007 12:58


Cela tato diskusia smeruje kamsi, kde to je o nicom.
HLAVNA pricina, preco sa zakazuje vlastnenie zbrane je CELKOM INA :
1. Politici nechcu riskovat, aby vyraznejsie percento obcanov vlastnilo zbran, pretoze nechcu riskovat, ze ju obcania niekedy pouziju na ochranu pred STATnym okradanim.

2. Politici buduju svoju karieru u obcanov na SLUBOVANI, ze sa o nich komplexne postaraju. Akceptovanim zbrane u obcana by politici nepriamo priznali, ze v ich opatrovnickej politike su este nedostatky.

Argumenty "proti zbraniam" pouzite v diskusii su prevazne iba vysledkom statnej propagandy.

RE: Je to inak.
autor: Zolo
pridané: 25-05-2007 13:51


Nie vsetci politici sa obavaju zbrani v rukach pospoliteho ludu. USA, Castrova Kuba, Svajciarsko, Afganistan a dalsie su vynimkou.
Stop konspiracnym teoriam
autor: Maros
webstránka: http://www.marianjanos.blog.sme.sk/
pridané: 25-05-2007 16:22


Libertarian, prestan tu strasit so statnou propagandou. Velmi dobre vies ze problem je hlavne v tom ze ludia sa boja aby sa zbrane nedostali k roznym retardom, co je snad pochopitelne aj pre teba. Takze treba najst kompromis medzi slobdnym pristupom k obrannym prostriedkom a stazenym pristupom retardom k utocnym prostriedkom.
RE: Stop konspiracnym teoriam
autor: Lukas Krivosik
pridané: 25-05-2007 17:05


"ludia sa boja aby sa zbrane nedostali k roznym retardom, co je snad pochopitelne aj pre teba."

Je velmi zaujimave, ze "retard z Virginie" sa rozhodol zasiahnut tam, kde si bol isty, ze nikto nebude ozbrojeny. Teda vo gun-free zone miestnej univerzity.

Ked sa ale blizila policia a hrozilo, ze bude celit skutocne ozbrojenym muzom, radsej si vzal zivot.

Cize podla mna, strelba "retarda z Virginie" potvrdzuje fakt, ze zbrane maju odstrasujuci efekt na potencialnych utocnikov, kym ich absencia potencialnych utocnikov podnecuje.

RE: Stop konspiracnym teoriam
autor: Maros
webstránka: http://www.marianjanos.blog.sme.sk/
pridané: 25-05-2007 17:41


Takze pointa je ta ze je lepsie povolit nosit zbrane vsade nech sa ludia mozu branit? :)
-
Pochop ze strelne zbrane nie su moc ferove. Kto vystreli prvy zabije.Nie vzdy ma dotycny v plane vyvrazdit polu mesta. Uz len ten retard z Virginie sa bal o svoj zivot...

RE: Stop konspiracnym teoriam
autor: jednokto
pridané: 25-05-2007 23:16


nasi retardaci co maju na svedomi najviac smrt strelnou zbranou nemaju problem so situaciami, ked idu s kverom vociinym ludom, ktorimaju kvery a sedia v bare alebonastupuju do svojho dzipu alebo limuziny.....

a preco by sme nedovolili aj ine obranne zbrane, taky obranny granat? ed ked sa na mna vali horda ludi c kvermi co ma chcu okradnut tak ako cih mam zloit? po jednomako v hre s najlahsou obtiaznostou a nulovou AI? jedine granat!!! Lukas, si za, aby si ludia kupovali na zbrojak obranne granaty? ved cely en humbuk je o tom, ze nevinni ludia by sa mali mat sancu adekvatne branit?! no nie?

ja MAM SKOREJ POCIT ZE OSTENTATIVNE NOSENIE ZBRANE (zbranovychdoplnkov ako je kevlar vesta atd) A AGRESIVNE SPRAVANIE A VZHLAD je odstrasujui efekt na slusnych ludi - potencionalne obete, aby si ten kver nekupovali, lebo ten zmetek z posilnovne len caka aby niekto slusny co netravi 7 hodin denne v posilke a na strelnici nanho vytiahol kver a on ho mohol v klude rutinne zlozit v ramci nutnej obrany..a kto komu bude dokazovat, ze kto prvy vytiahol kver? :) :) welcome to the reality

OT: Lukáš zase boduje
autor: msarkozy
webstránka: http://sarkozy.blog.sme.sk/
pridané: 25-05-2007 17:37


http://chmelar.blog.sme.sk/c/96979/Prvy-maj-pre-praviciarov.htm...

Ako vždy nie je menovaný ani odkazovaný - aby si náhodou niekto zbytočne nekonfrontoval "kritiku" s kritizovanými názormi - taká je bežná prax našich ľavičiarov - kritizovať, ale nemenovať a hlavne neodkazovať. Táto prax o nich hovorí viac než dosť.

RE: OT: Lukáš zase boduje
autor: Lukas Krivosik
pridané: 25-05-2007 17:41


Chmelarovi venujem asi moj dnesny komentar na Aktualitach.

Dnes mam podobny problem ako nasi lavicovi intosi. Nemam o com pisat;-)

ESTE JEDNA OTAZKA
autor: Maros
webstránka: http://www.marianjanos.blog.sme.sk/
pridané: 25-05-2007 18:01


Keby sa vyvinula zbran dostatocne ucinna na obranu ako bezna strelna zbran len s tym ze by nezabijala.
-
>>>>Boli by ste stale za legalizaciu drzby strelnych zbrani?<<<<

ano, ale kde je miera?
autor: jednkto
pridané: 25-05-2007 22:51


nec mi niekto pvie ze na obranu domova potrebuje gulomet raze .50cal, alebo utocnu pusku vojenskejvyroby..alebo MG42... to je amerika..akopec z tych ludi su fakt svihnuti.. jediny zaujimavy film od moora ktory bol pekyn bol bowling for columbine...davat cloveku v banke do ruky BFG (zistite si co ta znacka znamena, fanusikovia hry Doom vedia) ako darcek za otvorenie uctu moze naozaj len redneck s texaskou naturou malo bystreho buvola... pekne bolo ako moore v dialogu odstavil sefa NRA, ktora zhodou okolnosti vznikla vtedy, kedy zaniklo KKK...

a realie SR - pozrite si aki ludia si predovsekym kupuju zbrane a ake zbrane..na obranu... ja viaceych poznam,niektori su polovnici a normlani ludia a dve tretiny su to borci ktori vrhaju rovnaky tien ako naholo ostrihany expremier VM a vrhaju rovnaky pocit ako VM aj na okolie... tak si hovorme nieco o obrane...

nevravim zakazat zbrane uplne, ale netvarme sa falosne ze zbrane vacsinou dostavaju ludia co su psychicky v pohode a potrebuju to fakt na obranu ked prevazaju trzbu zo kseftu... praveze najrychlejsie zbrane dostanu taki, ktori by ju nemali ani vidiet - a taki nemaju problem zamavat ti z cierneho dzipu kverom do ksichtu, lebo si si dovolil ich predbehnut smerom z race do jura... a takych poznam x... moj kamos naktoreho som zmenil nazor chodil s kverom na diskoteku a mal ho zastrceny za kratasmi a ked mu spadol z gati ako kus sucheho... tak v momente bol cely parket volny a on bol king a usmieval sa ako keby si slahol golden shot....

jasne povedzte mi ze zopar hnilych jablcok kazi dojem o tonach zdravuckych krasnych goldenkach, ale neprepadajte naivnej slepej viere v zakon pri rozdelovani kverov... slusni ludia vacsinou zbrane nenosia a neslusni ludia zbrane vacsinou nosia... obe tvrdenia obsahuju statisticke odchylky, ale nerobme z odchyliek pravidlo

precitajte si stranku mercedegklub.sk ci aku si tuto stranku spravili chlapci ktorym velmi zalezi na svojej obrane a ochrane.

citujem z clanku - nevinni ludia su napadani uocnikmi pouzivajucich strelne zbrane - a dokelu ako sa k nim dostali? skoro vsetky su v legalnej drzbe :) nie je problem urobit nutnu obranu z toho, ze mi svina chlapik chcel z 5 metrov vlepit facku a naletel na mojich 5 guliek z glocka, alebo nieje problem sa nechat zmiznut z crime scene a ukoncit vec pri nedostatkoch dokazov... nie je to problem vtedy,ked casto parkujete svoj dzip pri justicaku a chodite s judrami na kavicku alebo do "resortov" na "masaze" a golficek

RE: ano, ale kde je miera?
autor: Martin Pener
e-mail: martin.pener@prave-spektrum.sk
pridané: 27-05-2007 9:32


"nie je problem urobit nutnu obranu z toho, ze mi svina chlapik chcel z 5 metrov vlepit facku a naletel na mojich 5 guliek z glocka"

Varovny vystrel do hrudnika :o)

RE: ano, ale kde je miera?
autor: LIBERTARIAN
pridané: 28-05-2007 15:55


jednokto :
"nevravim zakazat zbrane uplne, ale netvarme sa falosne ze zbrane vacsinou dostavaju ludia co su psychicky v pohode a potrebuju to fakt na obranu "

- ZASADNY problem je v tom, ze zakaz predaja zbrani sa tyka iba relativne slusnych ludi. Ak chce niekto niekoho zabit, urcite si nekupi zbran oficialne, cim by bol zaevidovany. VSETCI potencialni vrahovia si lahko ziskaju zbran nelegalne - a ZAKAZ NA TOMTO NIC NEZMENI.
OBMEDZENIE PREDAJA SA TYKA IBA SLUSNEJSICH LUDI.

RE: ano, ale kde je miera?
autor: Maros
webstránka: http://www.marianjanos.blog.sme.sk/
pridané: 28-05-2007 16:37


"OBMEDZENIE PREDAJA SA TYKA IBA SLUSNEJSICH LUDI. "
-
To je tvoj nazor, alebo to mas aj niecim podlozene?
-
Nejako mi nikto nechcel odpovedat na otazku hore...

RE: ano, ale kde je miera?
autor: LIBERTARIAN
pridané: 29-05-2007 8:26


????
Hadam chapes, ze ziadny zlocinec si pred pripravovanou vrazdou, lupezou, nepojde kupit zbran do obchodu, kde ho zaeviduju. KAZDY takyto si ju zasadne zozenie nacierno. Obchody so zbranami sluzia jedine slusnym ludom.

RE: ano, ale kde je miera?
autor: Maros
webstránka: http://www.marianjanos.blog.sme.sk/
pridané: 29-05-2007 14:25


Lenze akosi to je iba jeden rozmer zneuzitia zbrane.
Co psychicky labilni/zaostali jedinci co sa k nim legalne dostanu?

RE: ano, ale kde je miera?
autor: jednokto
pridané: 02-06-2007 8:51


prist sa niekomu vyhrazat aby ti daval pekne vypalne je rovnako dobre podporene ukazkou legalnej, ako aj nelegalnej zbrane.. kopec ludi z SBS co robia trestu cinnost maju legalne zbrae..tu nejde o zaijanie, tu ide o vyhrazanie
bezna civilna sebaobrana
autor: jednokto
pridané: 25-05-2007 22:59


pri dnesnom povedomi sudcovskeho stavu a aplikacnej praxe je pouzitie strelnej zbrane (samozrejme ze mam na mysli pripady zranenia alebo usmrtenia utocnika) voci utocnikovi, ktory ktory nema kver ale dve paste vymakane ako kladiva a krk hrubsi ako vy pas a k tomu ako privesok baseballku alebo retaz od motorky, jednosmernym listkom do ilavy...

pouzitie kveru na sebaobranu (nie voci utoku vedeneho pomocou kveru) je velmi komplikovana vec a aplikacna prax v pripadoch strelby za ucelom zranenia alebo zabitia utocnika je znacne konzervativna. strelba do luftu je nieco ine ale povedzte v prapade, ak ste do luftu strielali

RE: bezna civilna sebaobrana
autor: prometeus
pridané: 26-05-2007 0:13


re:jednokto-k tomu rozhovoru so sefom NRA je komicke ako ten pan v zabere meni kravaty-zeby to bolo zostrihane???
zakazat
autor: ivan pomian
pridané: 27-07-2007 20:07


Zbrane v legalnej drzbe jednoznacne zakazat. O to menej bude pripadov utokov strelnou zbranou. V clanku som nepostrehol jeden udaj. Kolko z utokov bolo spachanych legalnou zbranou. Pokial sa takto vyziva alebo umoznuje drzat zbrane prakticky bezdovodne, tak to znamena ze v spolocnosti nieco nieje vporiadku. Niesme na divokom zapade ale v civilizovanej europe. Treba analyzovat pricinu, zaviest opatrenia a nie podporovat vyzbrojovanie ludi. Nasilie plodi nasilie. To platilo v minulosti a plati to aj teraz
RE: zakazat
autor: Matej Čurko
e-mail: mcurko@zoznam.sk
pridané: 01-11-2007 8:21


Ty si nejaký mafián, ktorému vadí, že sa jeho obete môžu brániť?

Až na jednu výnimku (Vrútky-Martin) všetky uvedené útoky boli spáchané nelegálne držanou zbraňou, alebo zbraňou použitou - ukradnutou - bez vedomia majiteľa.

RE: zakazat
autor: mmmm
pridané: 17-05-2011 21:15


mmmmmmmmmm
dbrý článok
autor: Matej Čurko
e-mail: mcurko@zoznam.sk
pridané: 01-11-2007 8:23


ale ovce nepresvedčíš. (http://www.gunlex.cz/?p=322)

Pacifisti by už dávno vymreli, keby sa na ich obranu vždy niekto nepostavil so zbraňou v ruke.

Pridať nový príspevok

 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2023 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group