ISSN 1335-8715

26-02-2007   Dušan Mihálik   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Slovenský štát – ekonomický zázrak?

Výroky arcibiskupa Sokola o blahobyte za Tisovho režimu stále v spoločnosti rezonujú. Ekonomické dimenzie vojnového slovenského štátu a Slovenského národného povstania pritom doteraz zostávajú verejnosti skryté. V rozsiahlom článku o nich teraz píše Dušan Mihálik.

Pridať nový príspevok

Keďže Rusko
autor: dux
pridané: 26-02-2007 22:51


zotročili Židia bolo nevyhnutné využiť aj Nemecko, čestný muž ostane verný až do konca spojenectu, ale nie prípadným zločinom, nezačne lízať gule víťazom len preto, že sa mení situácia na fronte alebo aby to bolo jasné, že Prečistá Bohorodička bojovala a aj zvíťazila nad nemčúrskymi votrelcami v Rusku, lenže politika sa nezmenila a Benešovia sa vďaka sovietom derú k pomste. Len bezcharakterný sa rozhodne koristiť v tieni nového bôžika, dnes USA, zajtra eurábia a Čína. Tí zradia každého akonáhle sa prestane dariť.
Beneš nie je legitímny reprezentant, odstúpil z funkcie prezidenta a ušiel k svojim lóžovým bratom, skrytý boľševik, ktorý už v 20. rokoch podporoval uznanie ZSSR.

Vysťahovať neznamená
autor: dux
pridané: 26-02-2007 22:57


zavraždiť a vražda je priveľký zločin, aby bolo možné bez dôkazov nafukovať cifry. Asi tu behá plno apoštolov a svätcov bez hriechu, len nevidia, že dnes sa denne deje viac zla ako počas vojny. Politická korektnosť to spomínať nevyžaduje.
RE: Vysťahovať neznamená
autor: Spektro
pridané: 27-02-2007 2:21


Eurabia... Politicka korektnost... Este si zabudol slovo lavicovy liberalizmus, to je tiez oblubeny slameny panak na mlatenie.
Vojnovost
autor: Zolo
pridané: 27-02-2007 14:42


Zaujimave je, ze mnohi autori pisu o "vojnovom" state, ale nedokazu fakt, ze zurila svetova vojna zahrnut do vlastnej analyzy. Pocas vojny dochadza zakonite k centralizacii hospodarstva. Mobilizuju sa suroviny, pracovna sila a vyrobne kapacity. Sloboda podnikania ci alokacia zdrojov trhom hra druhe husle. To plati nielen v pripade Slovenskej Republiky, ale aj "vojnovych" Spojenych Statov Americkych.

Centralizacia politickej moci za Slovenskej Republiky bola dobovym javom a logickym pokracovanim vyvoja prvej CSR. Nezabudnime, ze este pred vznikom Slovenskeho statu sa okliestoval pocet politickych stran na celom uzemi CSR. V dobe rozdelenia prvej CSR bol uradujucim prezident Hacha. Bol zvoleny ceskoslovenskym narodnym zhromazdenim do funkcie ako jediny kandidat.

Dalsou dobovou charakteristikou bol odsun Zidov. Preco dobovou? Pretoze aj v USA doslo k odsunu vlastnych obcanov Japonskeho povodu. Odsun Japoncov si vyziadal tisice obeti (odsunutych bolo spolu 120,000), ale nedosiahol rozmeru obeti Zidov zo Slovenska. Odsunuti Japonci mali stastie, ze americania postradali doslednost a nemecku technologiu a organizaciu taborov smrti.

Je tragediou, ze po dosiahnuti autonomie v ramci CSR a rastu narodneho uvedomenia a inych atributov moderneho naroda sme po vojne stratili vsetky vydobytky. Koho to bola chyba? V prvom rade Hitlera. Bez Hitlera by sme nestratili nasledne tri generacie bez vlastneho statu. A stratu troch generacii bez nasej vlastnej interpretacie dejin, o ktory sa tento clanok pokusa. Pomerne uspesne, ale este stale sa nedokazal uplne zbavit poplatnosti cesko-bolsevickej historiografie. To uz taky Vnuk bol dalej pred troma desatrociami. Vnuk bol dalej ale stale nie v cieli.

RE: Vojnovost
autor: Martin Pener
e-mail: martin.pener@prave-spektrum.sk
pridané: 27-02-2007 15:49


Americania internovali Japoncov , pretoze ich napadli - navyse bez vyhlasenia vojny. Zidia vtedy nikoho nenapadli. To je hadam rozdiel, nie?
RE: Vojnovost
autor: Zolo
pridané: 27-02-2007 16:01


Japonski americania nikoho nenapadli. Tak ako nasi Zidia, boli obcanmi krajiny. Vacsina nikdy v Japonsku ani nezila. Zidia nemali vlastnu krajinu, tak nas nemohli napadnut. Poucili sa vsak a kratko po holokauste si zalozili vlastny stat a dnes si pisu vlastne dejiny. My sme vlastny stat stratili a dejiny sa preto pisali v Prahe a Moskve. Az na male vynimky.
RE: Vojnovost
autor: Martin Pener
e-mail: martin.pener@prave-spektrum.sk
pridané: 27-02-2007 17:47


No... dalo by sa aj povedat ze vlastny stat sme stratili v r.907, a dejiny sa vzdy pisali v Pesti, Viedni, Prahe, Moskve. (prip. este v Bruseli)

Japonski Americania nikoho nepadli, ale bolo riziko ze budu piata kolona. Ako napr. americki Nemci za prvej svetovej vojny.

Krivda to bola, uznavam. Ale porovnavat zidovske obete na (vojnovom) Slovensku a obete americkych Japoncov, to je fakt pritiahnute za vlasy.

RE: Vojnovost
autor: Zolo
pridané: 27-02-2007 21:31


Na Slovensku nebolo (a nie je) riziko, ze sa vytvori piata kolona? Zaujimave je, ze Americania neizolovali ani Nemcov ani Talianov. Dokonca ani Slovakov, ktori bojovali v americkej armade a sposobili, ze v podstate na strane Spojencov bojovalo viac Slovakov ako na strane Osy.

Uznavam, ze nasi Zidia dopadli statisticky podstatne horsie ako americki Japonci. Ale nebolo to kvoli nadpraci Slovakov ani humannosti amikov. Slovaci internovali Zidov a arizovali ich majetky. Americania internovali Japoncov a zhabali ich majetky. Rozdiel sposobil Hitler, ktory Zidov aktivne vrazdil.

RE: Vojnovost
autor: Ivan Pomian
pridané: 02-06-2007 15:06


K piatej kolone, Zidia na Slovensku zvacsa boli piatou kolonou momentalnych mocipanou, o com svetsia ich priezvyska, zvacsa nemecke a madarske, aj ked valna vacsina prisla najma v 19. storoci hlavne z Halica. Boli papezskejsi ako papez, z coho vyplyval nieprilis pozitivny vztah miestnych k nim. Je to otazka na rozsiahlu analyzu vsetkych vplyvov v spolocnosti. Este jedna vec. Stale sa zabuda nato, ze kym neutiekli dvaja vazni z Osviecimu, nikto netusil co sa tam deje a nikto nechcel tomu verit, ani Americania a ani ostatny spojenci. Preco sa po obvinuje hlavne Slovensko, podobne reagovalo a vyvazalo aj Madarsko a ine krajiny, ktore boli pod Nemeckom. To samozrejme neospravedlnuje fakt, ze sa taka obludnost diala, len treba presne popisovat v kontextoch doby a nevytrhavat z celku.
RE: Vojnovost
autor: Zolo
pridané: 27-02-2007 22:02


Este pridam, ze takisto uznavam, ze urcite moje porovnania su skutocne pritiahnute za vlasy. Otazka je o kolko a ktorym smerom. Povedzme o 10 centimetrov. Ale vzdy lepsie ako mnohe ine, vratane profesionalnych historikov, ktorych diela boli pritiahnute o cely meter.
RE: Vojnovost
autor: bost
pridané: 10-03-2007 13:54


Dejiny v Praha pisali take a mozna hlavne Husakove a Bilakove.
k clanku
autor: xyz
pridané: 27-02-2007 16:31


Co sa tyka clanku,ak nazov naznacuje,ze sa bude tykat ekonomickej stranky,preco sa nedrzi tejto temy ako celok?
Mnoho tvrdeni je tu strasne vseobecnych a povrchnych,pricom mam bohuzial pocit,ze niektore doslovne vety uz odniekial poznam...( a nie su v uvodzovkach)
Este co sa tyka vseobecnosti, cely ten dlhy uvod bol sice pekny,ale podla mojho nazory trochu zbytocny,to by mali vediet uz min. deviataci na zakladnej skole.
Odporucam mnohym, ktori maju seriozny zaujem o zobjektivizovanie pohladu na prvu CSR alebo Slovensky stat,aby sa velkou oklukou vyhybali autorom typu pana kovaca pripadne kamenca,a ak ich uz teda "musime" citat( lebo tej literatury nie je dost), tak odporucam konfrontaciu aj s inymi slovenskymi autormi( napr. diela mladych historikov z Univerzity Cyrila a Metoda v Trnave.)

RE: k clanku
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 27-02-2007 18:47


"Co sa tyka clanku,ak nazov naznacuje,ze sa bude tykat ekonomickej stranky,preco sa nedrzi tejto temy ako celok?"
Písať oddelene o ekonomike sa jednoducho nedá. To by sme potom rozmýšlali prečo nám lietala koruna v polovici roka. No predsa boli voľby a Fico sa "rozrečnil" - a to má ekonomické dôsledky i keď voľby ako také priamo nemajú nič spoločné s ekonomikou.

"Mnoho tvrdeni je tu strasne vseobecnych a povrchnych,pricom mam bohuzial pocit,ze niektore doslovne vety uz odniekial poznam...( a nie su v uvodzovkach)"

Táto téma je strašne široká a dlho som zvažoval čo tam napísať - je to na celú knihu. Všetky zdroje sú uvedené dole a nechcelo sa mi pri každej vloženej vete prikladať konkrétny zdroj. Ak to niekomu vadí tak prosím o prepáčenie.


"Este co sa tyka vseobecnosti, cely ten dlhy uvod bol sice pekny,ale podla mojho nazory trochu zbytocny,to by mali vediet uz min. deviataci na zakladnej skole."

To "mali" je napísané dobre. Garantujem ,že s problematikou Slovenského štátu by mali problém i mnohí gymnazisti nie to ešte deviataci.

"velkou oklukou vyhybali autorom typu pana kovaca pripadne kamenca"
Pravda niekedy bolí a to je asi najväčší problém odporcov pána Kováča a Kamenca. Tiso nebol svätý a s tým má zdá sa probém časť našej národnej (SNS) a katolíckej (cirkev, časť KDH) spoločnosti. Netreba ho však samozrejme démonizovať ako to robili komunisti.

"s inymi slovenskymi autormi( napr. diela mladych historikov z Univerzity Cyrila a Metoda v Trnave.)" nepoznám ich, môžu byť naozaj dobrí, ale treba napísať ich mená nech sa je o čo oprieť.

RE: k clanku
autor: dux
pridané: 27-02-2007 19:08


A čo tak vývoj HDP a porovnať s ostatnými, výška daní. neprestajne sa spomínajú Židia a to je pre mňa červené súkno.
Biznis o Palkovom navrhu
autor: Lukas Krivosik
pridané: 27-02-2007 16:55


Zaujimave reakcie slovenskych podnikatelov na Palkov navrh:

http://www.etrend.sk/76465/trend-barometer-detaily-hlasovania?&bid=59...

RE: Biznis o Palkovom navrhu
autor: dux
pridané: 27-02-2007 19:10


Čo napríklad, že by rodičia mali toľko hlasov vo voľbách koľko majú detí?
RE: Biznis o Palkovom navrhu
autor: Martin Pener
e-mail: martin.pener@prave-spektrum.sk
pridané: 27-02-2007 20:28


Ja si zas niekedy hovorim, ze od urciteho veku by mali volebne pravo odnimat.

Upozornenie (aby sa toho niekto nechytil ako smrtelne vaznej veci): uvedny nazor obsahoval humor, ak treba poradte sa s lekarom alebo lekarnikom.

RE: Biznis o Palkovom navrhu
autor: dux
pridané: 27-02-2007 20:39


Mňa nemôžeš uraziť, aj keď si múdry aj tak nevieš čo som chcel. Rodičia majú deti do 18 rokov a majú volebné hlasy aj za nich. Neviem či ty vôbec dospeješ.
Demografický kolaps je o morálke, riešenie cez peniaze nechávam na marxistov, nech sa v tom vyžívajú.
Čo je na návrhu zlé, ja nie som rovnostár, aby som hlas potratárov pokladal za rovný hlasu rodičov.

soudruzi!
autor: Firstborn
pridané: 28-02-2007 11:39


IDNES dnes vydali skvelu vec

http://imgs.idnes.cz/oprilohy/infografika/spec_listopad/hp_zpravy.ht...

ako by vyzerali internetove noviny keby sme este mali socializmus...to fakt stoji za to verte mi


Sekcia Najcitanejsie :
6.11. Projev M. Jakeše na XXI. sjezdu

16.11. Dolar opět v krizi

16.11. Zkoušený irácký lid

16.11. Ohlasy nad smrtí soudruha Arafata

16.11. Banány v předvánočním prodeji

krasne perly su tam

RE: soudruzi!
autor: Ondrej
pridané: 03-03-2007 14:21


Ano, je to vazne vydarene!
Vypalnictvo pokracuje
autor: Tomas Sikorsky
pridané: 28-02-2007 13:01


trosku OT, ale skoro ma hodilo o zem, ved posudte sami
http://www.sme.sk/c/3169939/za-stv-a-rozhlas-ma-platit-kazdy.htm...

RE: Vypalnictvo pokracuje
autor: LIBERTARIAN
pridané: 28-02-2007 13:20


Spravne. Je velmi spravne, ze poplatky za STV a SRO bude platit kazdy !!!

I. Alternativa - DNESNY stav
Kto ma odvahu, ten neplati. Je to nemoralne!


II. Alternativa - Neplati NIKTO
Velmi zle riesenie. Molochovia STV a SRO su plateni priamo zo statneho rozpoctu, z nasich dani, a teda si 90% obcanov vobec NEUVEDOMUJE, ze na to platia. Myslia si, ze to maju gratis. A miluju stat a Fica.


III. ALt. ZRUSENIE STV a SRO.
DOBRE RIESENIE. JEDINE SPRAVNE. ALE SUCASNE TREBA ZNIZIT DANE O DNESNE PLATBY davane z rozpoctu do STV.

RE: Vypalnictvo pokracuje
autor: Zolo
pridané: 28-02-2007 13:40


Libertarian, predpokladam, ze na Slovensku tak skoro dane nezrusia. A ked sa znizia, co je mozne za terajsej vlady, tak pravdepodobne to bude mat zaporny vplyv na urcitych obcanov. Zarucene vsak zostane dost zdrojov na hlavnu ulohu dani a tou je udrziavat rezim pri moci. Statny aparat, ktory sa stara o to, aby sa v Tescu nekradlo, aby pivovary nemuseli stavat dialnice, aby Enel nepotreboval vlastnu armadu a letectvo na ochranu elektrarni, atd.

Existuje vsak alternativa k statnemu vypalnictvu. Aspon v tejto (slovenskej) podobe. Napriklad na Bermudach neexistuje statne zdanovanie. Existuju iba dane na turistov a zahranicne firmy, ale to sa netyka domacich. Domaci iba platia zhruba 30% cla na dovezene tovary. Mas teda slobodu si nekupit topanky a chodit bosy. Alebo si vyrobit vlastne drevaky.

RE: Vypalnictvo pokracuje
autor: Tomas Sikorsky
pridané: 28-02-2007 15:22


"statny aparat, ktory sa stara o to, aby sa v Tescu nekradlo"
a preto si TESCO najimaja SBS-ky, óóó aka to krasna ukazka (ne)fungovania statnych sluzieb

RE: Vypalnictvo pokracuje
autor: Zolo
pridané: 28-02-2007 15:32


SBSke v Tescu pomahaju sudy, policia a zakonodarstvo. Inak by si muselo Tesco platit vlastneho sudcu, udrziavat sud, a prijat dostatok SBSkarov, aby sa ubranili povedzme naporu jednej stovky zlodejov. Pochybujem, ze ma Tesco kapacitu na viac ako dvoch troch zlodejov na jeden obchod naraz.
RE: Vypalnictvo pokracuje
autor: LIBERTARIAN
pridané: 01-03-2007 7:43


Hej, a 20 000 neuzavretych sudnych sporov v SR (zdroj - minister sprav.) je nadhernou ukazkou fungovania demokracie a statu.
RE: Vypalnictvo pokracuje
autor: Zolo
pridané: 01-03-2007 14:07


Riesenim na odstranenie nevyriesenych sporov je odstrel pravnikov. Pomohlo by takisto menej hasterivosti a menej snahy o nelegalne obohacovanie.
RE: Vypalnictvo pokracuje
autor: Tomas Sikorsky
pridané: 01-03-2007 14:41


ale definitivnym riesenim bude zrusenie statneho monopolu na sudnictvo
RE: Vypalnictvo pokracuje
autor: Coobiaq
pridané: 01-03-2007 17:51


A ked si potom pojdem nieco kupit do TESCA, chyti ma ich SBS-ka a odsudi ich sudca, co spravim?
RE: Vypalnictvo pokracuje
autor: tralos
pridané: 01-03-2007 18:19


zavolas si tvoju sbsku, a tvojho sudcu.

spravodlivost bude na tej strane, kto bude mat silnejsi kaliber.

RE: Vypalnictvo pokracuje
autor: tomas cunik
e-mail: tomocici@centrum.sk
pridané: 01-03-2007 19:23


takze nieco take ako dnes?
RE: Vypalnictvo pokracuje
autor: tralos
pridané: 01-03-2007 23:12


myslis si , ze dnesok je obdobou toho, co som ponukol ako odpoved na problem libertarianizmu?

ak hej, potom medzi dneskom a libertarianskymi sudmi, nieje rozdiel. a teda nie je dovod, prechadzat na iny system.

ak teda plati, ze moja odpoved , ktora sluzila ako nacrtok libertarianizmu , je obdobou dneska.... co z tvojej otazky nejak tak vychadza ze?

ak som sprave pochopil- ak som spravne pochopil, ze libertarianske-sud ako sud, spravodlivost je otazka kalibru- prirovnavas k dnesku.

otazne inak je- ak si dobre pametam- ked ty studujes pravo, co vas tam ucia. napriklad, ze sudit moze hocikto, legitimita sudcu sa zaklada na tom, ze si ho vybere zalobca ci zalovany? zaujimave koncepty spravodlivosti sa asi ucite.

romco

RE: Vypalnictvo pokracuje
autor: Coobiaq
pridané: 02-03-2007 0:43


Celkom by ma zaujimalo ako to vidi LIBERTARIAN. Pretoze si taky system neviem dost dobre predstavit...
RE: Vypalnictvo pokracuje
autor: LIBERTARIAN
pridané: 02-03-2007 10:42


Coobiaq :

"zavolas si tvoju sbsku, a tvojho sudcu.
spravodlivost bude na tej strane, kto bude mat silnejsi kaliber. "

"Celkom by ma zaujimalo ako to vidi LIBERTARIAN. Pretoze si taky system neviem dost dobre predstavit... "

I. Urcite zasadne odmietam tie trapne protiargumenty tu vyšplechovane.

II. Takyto system je velmi tazke pochopit, pokial sa naň pozeras z pozicii terajsich pomerov, terajsieho stavu. Uprimne - ani mne nie su detaily "jasne" , ale v principe vychadzam z predpokladu , ze v stateless spolocnosti su medziludske vztahy a pripadne mozne spory osetrene aj v tom, akym sposobom, "ktorym sudom" budu riesene. Tieto veci su v roznej literature hodne popisovane, nemam dovod to tu rozoberat.
Jednoznacnym argumentom je pre mna, ze principy TERAJSIEHO pravneho systemu su ovela horsie, len sa opticky javia ako "jednoduche a fungujuce". Lenze NIE SU ani jednoduche, ani nefunguju.

RE: Vypalnictvo pokracuje
autor: tomas cunik
e-mail: tomocici@centrum.sk
pridané: 02-03-2007 12:29


a hlavne sa na ich plateni nepodielaju vsetci tak, ako by si (ne)zasluzili
RE: Vypalnictvo pokracuje
autor: tato
pridané: 01-03-2007 20:27


" Hej, a 20 000 neuzavretych sudnych sporov v SR (zdroj - minister sprav.) je nadhernou ukazkou fungovania demokracie a statu. "

Tak toto je maximalne ukazka bolsevickeho myslenia "Libertariana" .
To ci je tolko alebo este viac neuzavretych sudnych sporov nehovori vobec o nicom . To ked za komousov boli uzavrete spory raz-dva tak to bola ukazka fungovania spravodlivosti ?
Kazdy spor je iny a inak zlozity a neznamena to predsa, ze ked je rychlo uzavrety, ze je to dobre a spravodlive .

RE: Vypalnictvo pokracuje
autor: tralos
pridané: 01-03-2007 23:18


aj ked pri skolstve sme mali rozpory, v tomto naplno suhlasim.

mimochodom, nie si prvy, ktory si vsimol, ze libertarianizmus je skr naskr "blosevickym" myslenim.

romco

RE: Vypalnictvo pokracuje
autor: tato
pridané: 02-03-2007 17:45


No, neviem mam pocit , ze ja som nehovoril o celej "ideologii" , ale o konkretnej osobe ("Libertarianovi") a jeho vyroku .
RE: Vypalnictvo pokracuje
autor: tralos
pridané: 02-03-2007 23:47


to je v najvacsom poriadku,

po tom, ako som sa letmo zoznamil s libertarianstvom ako smerom, tak viem, ze nazory a postoje Libertariana , sa prilis nelisa od libertarianstva ako takeho.

ved sam to hovori, ze jeho inspiraciou boli mnohi "libertariani", hlasi sa s k nim, odporuca ich literaturu aj svoj nick ma taky.

romco

RE: Vypalnictvo pokracuje
autor: LIBERTARIAN
pridané: 02-03-2007 10:48


tato
si proste trapny. Fakt ma nebavi ti argumentovat proti tvojim nezmyslom.
Akurat uvediem, ze mi je jasny dovod tvojho nazoru: Ministrom spravodlivosti boli dlhe roky tvoji favoriti- KDHaci.
A tvoje KDHacke myslenie je v prikrom rozpore s mojim odmietanim etatizmu a socializmu.

RE: Vypalnictvo pokracuje
autor: tato
pridané: 02-03-2007 17:53


" Fakt ma nebavi ti argumentovat proti tvojim nezmyslom. "

Teba nie ze nebavi argumentovat , Ty si vacsinou argumenty postradal a preto sa aj teraz vyhovaras.

"Akurat uvediem, ze mi je jasny dovod tvojho nazoru: Ministrom spravodlivosti boli dlhe roky tvoji favoriti- KDHaci"
Dakujem, ze si mi to objasnil . Uprimne, ani ma to nenapadlo . Teraz ked to viem, tak moj predchadzajuci argument je o to silnejsi :-)
" A tvoje KDHacke myslenie je v prikrom rozpore s mojim odmietanim etatizmu a socializmu. "

Ved ano, moje "KDHacke" myslenie je v prikrom rozpore s Tvojim bolsevickym myslenim .

RE: Vypalnictvo pokracuje
autor: Czechtek
pridané: 02-03-2007 11:31


v com je jeho myslenie bolsevicke? To chces povedat ze to je dobre ze mame 20 000 neuzavretych sudnych sporov?

"To ci je tolko alebo este viac neuzavretych sudnych sporov nehovori vobec o nicom . To ked za komousov boli uzavrete spory raz-dva tak to bola ukazka fungovania spravodlivosti ? "

Kto tvrdi ze to je ukazka fungovania spravodlivosti? Samozrejme to nebola ukazka spravodlivosti, a to nikto ani netvrdi.

"Kazdy spor je iny a inak zlozity a neznamena to predsa, ze ked je rychlo uzavrety, ze je to dobre a spravodlive ."

To je jasne, ale hovorime tu o statnej neefektivite a korupcii. O zlom systeme.

RE: Vypalnictvo pokracuje
autor: tato
pridané: 02-03-2007 18:07


Czechtec ja nehovorim, o tom ci je 20000 neuzavretych sudnych sporov dobre alebo zle . Napriklad, je dobre, ze je uzavrety proces "Cervanova" ?

" To je jasne, ale hovorime tu o statnej neefektivite a korupcii. "

To je o inom. "Libertarian " dal do umery pocet uzavretych sudnych sporov s fungovanim demokracie . Ja tu neobhajujem , ze sudna moc musi byt taka alebo onaka . Ci ma byt v konkurencnom prostredi alebo hierarchickom . Dokonca, ze by mohla byt v zmiesanom .... Koniec koncov, preco by si demokracia nemohla zvolit taky sudny system , ktory jej vyhovuje, alebo ktory mas v hlave Ty ?

RE: Vypalnictvo pokracuje
autor: Czechtek
pridané: 03-03-2007 14:02


Demokracia v sucasnej podobe vedie ku "katastrofe" to sa snazi povedat LIBERTARIAN aj Krivosik. A ja s tym suhlasim. Si porzi koho si ludia zvolili a co sa deje. Najradsej by som emigroval, ale kam?
RE: Vypalnictvo pokracuje
autor: tralos
pridané: 03-03-2007 14:49


to je ten hlavny problem, kam emigrovat, ked vsade najdes chyby a nedostatky, vsade system raz za cas zlyha a inokedy si neplni ulohy tak, ako sa od neho ocakava.

kam teda emigrovat, ked vsade na zemi su staty a vsade su tieto staty plne chyb?

mozno do sveta pouciek a fraaaz kniziek, kde su chyby eliminovane a kde nespravodlivost neexistuje.

alebo vytvorit radikalne novy, nepoliticky ale treba dodat aj extremne nebezpecny system.......

romco

RE: Vypalnictvo pokracuje
autor: tomas cunik
e-mail: tomocici@centrum.sk
pridané: 03-03-2007 19:13


mozno by sa stacilo vratit pred svetove vojny...a o tom sa aj libertarian, ci Sima vyjadrili, ze by skakali 100m od radosti keby to bolo tak..
RE: Vypalnictvo pokracuje
autor: tralos
pridané: 03-03-2007 22:17


len ci to nie je trosku prifarbovanie minulosti.

isteze aj to, co bolo volakedy malo svoje vyhody, ale spat sa vratit neda.

a okrem toho, preteky v kolonizovani, zbrojne preteky v europe, zeny bez politickych prav, socialne nepokoje v kazom druhom vacsom europskom meste, na slovensku obrovske vystahovalectvo- a inspiraciou nebol turizmus, ale zle zivotne podmienky, nasilna madarizacia.
atd atd...

cim nehovorim ze vsetko je dnes lepsie ako v minulsti, ale plati aj, ze ani v minulosti nebolo vsetko lepsie ako dnes....

neda sa proste povedat- dnesok zlyhal, otocme sa a vratme sa, tak ako sa neda povedat: dnesok zlyhal, utecme do buducnosti- ci uz libertarianskej alebo akejkolvek inej...

romco

RE: Vypalnictvo pokracuje
autor: tato
pridané: 04-03-2007 8:40


Nie len demokracia , my vsetci kracame k istej zahube . ( :-) )
Co sa snazia povedat je pekne od nich, ale u "Libertariana" ide niekedy skor o vymyslanie pseudoargumentov ako vedenie serioznej polemiky.

Pre Czechteka
autor: tato
pridané: 04-03-2007 8:42


To vyssie patri pre Czechteka.
Ak bola SR 1939-45
autor: M.Ď.
pridané: 13-03-2012 14:42


na tom ekonomicky zle, ukáž, ktorý okolitý štát bol na tom lepšie. Ak boli ľudia voči tzv. SNP iba pasívni, tak prečo Husák vo väzení v 1952 povedal spoluväzňom, že v roku 1948 ešte nemohol byť 29. august vyhlásený za štátny sviatok, lebo 80 % Slovákov sympatizovalo so Slovenským štátom a preto SNP bude štátnym sviatkom v čase dosiahnutia komunizmu. Môj otec mal v čase SNP 11 rokov a vie, ako Slovenský štát zvýšil životnú úroveň Slovákov a aké svine boli pučistickí povstalci.

Pridať nový príspevok

 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group